Ma być taniej i efektywniej, radni zgodzili się na powstanie superspółki komunalnej. Będzie największym miejskim pracodawcą.
Koalicja i opozycja były zgodne w sprawie połączenia spółek. Wszyscy byli „za” powiększeniem Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej. Na ostatniej sesji chełmscy radni zgodzili się na połączenie Przedsiębiorstwa Gospodarki Odpadami z MPGK.
19 radnych koalicji i opozycji głosowało zgodnie, więc nic już nie stoi na przeszkodzie do włączenia PGO w struktury MPGK i powstania w ten sposób dużej spółki komunalnej. W efekcie PGO, a właściwie już zakład przetwarzania odpadów komunalnych, będzie jedną z części – tak jak zakład wodociągów i kanalizacji, zakład oczyszczania miasta, cmentarz komunalny i laboratorium – MPGK, wnosi ponad 120 milionów złotych aktywów i blisko 60-ciu pracowników. W ten sposób MPGK z ponad 300-osobową załogą stał się największym miejskim pracodawcą w Chełmie.
PGO w Chełmie rozpoczęło działalność w 2005 roku. Spółka powstała z konieczności – Chełm musiał zbudować i uruchomić regionalny zakład utylizacji odpadów komunalnych dla miasta i regionu. Zakładał ją Marcin Czarnecki, dziś prezes MPGK, kosztem blisko 40 milionów złotych. Chodziło o projekt powstania zakład przetwarzania odpadów regionu chełmskiego i rekultywacja składowisk odpadów (Srebrzyszcze, Pawłów, Kolonia Strzelce, Strachosław, Dubienka, Leśniowice, Władysławów, Wojsławice, Żmudź, Bytyń, Uchanie i Kobyle).