Ciężki sprzęt już pracuje przy ul. Ceramicznej w Chełmie. Przygotowuje teren pod jedno z trzech planowanych boisk piłkarskich. W dalszej kolejności planowany jest rozbudowa miejskiego stadionu. Nowy kompleks sportowy aspiruje do miana jednego z najnowocześniejszych w województwie.
Budowa Lubelskiego Centrum Piłki Nożnej to inwestycja, która z założenia ma nie tylko odmienić sportową infrastrukturę miasta, ale również podnieść standardy treningowe dla zawodników, w tym młodzieżowych drużyn, aspirujących do profesjonalnych rozgrywek.
- Obecny obiekt piłkarski nie przystaje już do dzisiejszych realiów, jest przestarzały i wymaga kompleksowej modernizacji - informuje Damian Zieliński, rzecznik prasowy chełmskiego Ratusza.
Realizacja projektu zakłada budowę trzech boisk w różnych lokalizacjach miasta:
- Stadion Miejski przy ul. 1 Pułku Szwoleżerów będzie spełniał ekstraklasowe standardy - modernizacja zapewni możliwość oglądania meczów przez co najmniej 4,5 tys. kibiców. Obok powstanie boisko treningowe z możliwością postawienia trybun mobilnych, oferujące od 500 do 900 miejsc siedzących. Boisko zostanie pokryte naturalną trawą, a na terenie stadionu powstaną parkingi, drogi wewnętrzne oraz monitoring.
- Boiska treningowe przy ul. Batorego i ul. Ceramicznej – oba obiekty zostaną wyposażone w sztuczną nawierzchnię, a na mobilnych trybunach przewidziano 200 miejsc dla kibiców.
Wszystkie boiska będą ogrodzone i oświetlone. Mają mieć nowoczesne zaplecza dla zawodników i sędziów. Trybuny będą zadaszone, a na nich zainstalowane zostaną panele fotowoltaiczne. W zamierzeniu miasta sportowe centrum ma być jednym z najnowocześniejszych ośrodków sportowych w województwie.
- Boiska będą przeznaczone przede wszystkim dla klubów sportowych - zarówno w przypadku drużyn profesjonalnych, jak i tych szkolących młodzież - oznajmia rzecznik prasowy urzędu miasta.
Obiekty mają być oddawane do użytku etapowo. Jeszcze w tym roku powstanie boisko przy ul. Ceramicznej. Natomiast dwa kolejne- przy ul. Batorego oraz ul. 1 Pułku Szwoleżerów- w przyszłym roku. Całe zadanie ma zostać zakończone do końca 2026 roku.
>>> Budowa stadionu OSiR w Zamościu potrwa dłużej. Nie wiadomo, co z drugim etapem <<<
Firma MIRBUD ze Skierniewic, będąca wykonawcą zadania, buduję LCPN za blisko 95 mln zł. Projekt uzyskał dodatkowe wsparcie finansowe z Ministerstwa Sportu i Turystyki w wysokości niemal 45 mln zł.
Po zakończeniu budowy pieczę nad funkcjonowaniem Lubelskiego Centrum Piłki Nożnej będzie sprawować Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji z w Chełmie.