![AdBlock](https://cdn01.dziennikwschodni.pl/media/user/adblock-logos.png)
![Majowa pogoda sprzyja sianiu: zimni ogrodnicy – Pankracy, Serwacy i Bonifacy (12-14 maja) – to dużo deszczu i słońca](https://cdn01.dziennikwschodni.pl/media/news/2020/2020-05/80e5a7b0275769b56349074ed5f59789_std_crd_830.jpg)
W Chełmie ma być zdrowo i kolorowo. Na starych trawnikach królował mlecz i oset. Teraz ma się to zmienić. – Wysiejemy 4 tys. mkw. łąk kwietnych w różnych punktach miasta – mówi Marzena Kozaczuk, dyrektor Departamentu Komunalnego chełmskiego Urzędu Miasta
![AdBlock](https://cdn01.dziennikwschodni.pl/media/user/adblock-logos.png)
Łąkowa ofensywa już ruszyła, Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej uruchomiło wszystkie dostępne glebogryzarki. Mieszanki nasion trafiły już na rondo im. Jana Pawła II i pas zieleni rozdzielający jezdnie alei 3 Maja przy ul. Lwowskiej. Ale na tym nie koniec. Obsiane zostaną również fragmenty pasów zieleni na Armii Krajowej, Żołnierzy I AWP, 3 Maja i 15 Sierpnia oraz rondo na pl. Tysiąclecia Państwa Polskiego i pl. Kupiecki.
Działania miejskich urzędników współgrają z projektem łąk kwietnych złożonym do budżetu obywatelskiego przez Stowarzyszenie „Nasz Chełm”. – Łąki kwietne wystarczy kosić 2-3 razy w roku, żeby uzyskać jak najefektowniejszy wygląd. Nie tylko poprawiają estetykę miasta, ale także wzbogacają miejski ekosystem, oczyszczają powietrze i glebę z zanieczyszczeń, kumulują wilgoć, dają schronienie pszczołom i innym zapylaczom. Istotnym walorem łąk w mieście jest też brak potrzeby nawadniania i regularnego koszenia, co przekłada się na oszczędności finansowe i korzyści ekologiczne – napisało Stowarzyszenie w uzasadnieniu wniosku do budżetu. – Mieszkańcy Chełma będą mogli się cieszyć zapachem i kolorami kwiatów.
– Kwietne łąki nie wymagają dodatkowego nawadniania i częstego koszenia – przekonuje dr hab. Mariusz Kulik, profesor z Katedry Łąkarstwa i Kształtowania Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. – Są siedliskiem wielu barwnie kwitnących rodzimych gatunków roślin, dostarczając pokarm i schronienie różnym gatunkom drobnych zwierząt, w tym małych ssaków, ptaków, a przede wszystkim pożytecznym owadom, jak pszczoły, trzmiele i motyle. Zastępując trawnik kwietną łąką, zaoszczędzimy czas, pieniądze, a także wodę, która jest potrzebna do nawadniania trawników, aby zachować ich intensywną zieleń w okresie lata.
– Chcemy, żeby kwietne łąki były stałym elementem chełmskiego krajobrazu – mówi dyrektor Marzena Kozaczuk. – I byłyby rozwiązaniem systemowym w skali miasta. Możemy to zrobić m.in. poprzez zapisy, aby zakładanie łąk kwietnych w pasach drogowych stało się elementem zamówień publicznych na przebudowę lub budowę dróg.
W Chełmie powstaną łąki kwietne. Wideo: UM Chełm
![e-Wydanie](https://cdn01.dziennikwschodni.pl/media/public/dziennikwschodni.pl/e-wydanie-artykul.png)