Wczoraj uczniowie z IV Liceum Ogólnokształcącego zaprosili trenerów Fundacji Forum Dialogu na wycieczkę po miejscach związanych z żydowską przeszłością swojego miasta. Przygotowywali się do tego od kilku miesięcy.
W IV LO do udziału w projekcie zgłosiło się kilkanaście uczennic klas pierwszych i czwartych.
– Zachęciła mnie muzealna wystawa poświęcona chełmskim Żydom – mówi Dagmara Miroszczuk. – Wcześniej nie zdawałam sobie sprawy, że w moim mieście niedawno żyła tak liczna populacja żydowska.
Dagmara i jej koleżanki przyznają, że od kiedy zaczęły zajmować się historią chełmskich Żydów, inaczej patrzą na ulice i kamienice. Porównują obecne domy z tymi na zdjęciach sprzed lat. Trudno im uwierzyć, że cały żydowski świat za sprawą nazistowskiego obłędu zaledwie w ciągu kilku lat został doszczętnie i bezpowrotnie wyrugowany z miasta.
– Na początek uczestniczki projektu poznały podstawowe zagadnienia dotyczące historii, kultury i tradycji żydowskiej – mówi Jagoda Jabłońska z Fundacji Forum Dialogu Między Narodami. – Oprowadzenie nas po żydowskich śladach było dla nich kolejną próbą i doświadczeniem.
W Chełmie pierwsi Żydzi pojawili się już w średniowieczu, a w szczytowych okresach stanowili prawie połowę ogólnej liczby mieszkańców. Wojna przyniosła prawie całkowitą ich zagładę. O prężnej gminie żydowskiej przypominają dziś takie zachowane obiekty, jak tak zwana mała synagoga, znajdujący się obok niej dom rabina, cmentarz żydowski, kamienice zamożnych rodzin żydowskich czy zabytkowy kiosk, który do wojny należał do żydowskiego kupca. Te i inne miejsca znalazły się na trasie przygotowanej przez uczniów wycieczki dla ich trenerów.