To już przesądzone. W Chełmie powstanie pierwsze w Polsce Centrum Usług Wspólnych Narodowego Funduszu Zdrowia. Nowa instytucja powstająca w ramach funduszu zatrudni na początek 30 osób, które po przeszkoleniu, będą rozpatrywały spływające z całego kraju wnioski o wydanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego.
Punktem wyjścia do powstania w Chełmie nowej instytucji w ramach NFZ będzie podpisanie w czwartek przez Andrzeja Jacynę, prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia i Jakuba Banaszka, prezydenta Chełma listu intencyjnego.
– Chełm wiele stracił, od kiedy przestał być miastem wojewódzkim. W efekcie spada ilość miejsc pracy, rośnie bezrobocie. Miastu potrzebny jest rozwój, dlatego decyzja Narodowego Funduszu Zdrowia o ulokowaniu w Chełmie Centrum Usług Wspólnych to bardzo dobra wiadomość. Cieszę się, że nasza współpraca z NFZ procentuje z korzyścią dla mieszkańców Chełma – podkreśla prezydent Jakub Banaszek.
Centra Usług Wspólnych – pierwsze w Polsce powstanie w Chełmie jeszcze w 2019 roku, będą rozpatrywać wnioski o wydanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego, składane drogą elektroniczną, bez względu skąd zostały wysłane. Każdy ubezpieczony załatwi wszelkie formalności przy swoim domowym komputerze, zaś po pozytywnej weryfikacji wniosku - karta zostanie wydrukowana i wysłana z Chełma bezpośrednio na adres wnioskodawcy.
– Chcemy, aby usługi oferowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia były jeszcze bardziej dostępne dla naszych klientów. Stąd pomysł utworzenia Centrum Usług Wspólnych, którego sprawne działanie ma przekonać klientów do częstszego korzystania z usług elektronicznych. To kolejny krok w stronę realizacji Strategii rozwoju Funduszu do 2023 roku, dzięki której dążymy do zwiększenia zaufania społecznego do naszej instytucji – podkreśla prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Andrzej Jacyna,
Warto wiedzieć, że Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, pozwala korzystać z publicznej służby zdrowia w Unii Europejskiej oraz państwach należących do Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu, czyli Islandii, Liechtensteinu, Norwegii i Szwajcarii.
W Chełmie, Centrum Usług Wspólnych zostanie ulokowane w biurowcu dyrekcji szpitala, przy ul. Szpitalnej, gdzie na pietrze mieści się delegatura lubelskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.
Na początek zatrudnionych zostanie trzydzieści osób.
Jak to się stało, że właśnie Chełm, jest pierwszym w kraju miastem, gdzie testowane będą nowe rozwiązania? – To wynik wielotygodniowych zabiegów, spotkań i negocjacji – mówi prezydent Banaszek. – Chciałem, żeby Chełm miał szansę na rozwój.