Nadbużański Oddział Straży Granicznej planuje przyjąć 100 funkcjonariuszy.
– Funkcjonariusz po ukończeniu szkolenia, w stopniu kaprala, będzie zarabiał 3200 zł. Jest to już kwota „na rękę” – zachęca porucznik Dariusz Sienicki.
Stała, niezła pensja, ciekawa praca w „męskim” zawodzie. Dla jednych etap w życiu i przygoda, dla innych szansa na ustabilizowanie swej życiowej sytuacji.
Rotacja kadr w Nadbużańskim Oddziale Straży Granicznej jest duża, więc pogranicznicy szukają nowych kandydatów do służby.
Zaczyna się od złożenia podania, ale potem już nie jest tak łatwo. Kandydat musi przejść rozmowę kwalifikacyjną. Trzeba się dobrze zaprezentować, pokazać, że jest się osobą elokwentną i z pewną wiedzą o świecie.
Są też testy psychologiczne - określają one predyspozycje intelektualne i osobowościowe kandydata. To 6-godzinna procedura prowadzona przez psychologa.
Kolejny etap to badanie wariografem, czyli potocznie zwanym wykrywaczem kłamstw. Kandydat, starający się o przyjęcie do Straży Granicznej zostaje podłączony do maszyny i odpowiada na wiele pytań. Ekspert – na podstawie zmian fizjologicznych w organizmie – oceni, czy mówi prawdę, czy kłamie. Służy to weryfikacji danych uzyskanych od kandydata i sprawdzeniu czy kandydat miał problemy z m.in. narkotykami oraz czy jest podatny na przyjmowanie łapówek.
Negatywny wynik jednego z elementów postępowania obejmującego I etap powoduje przerwanie procedury naboru.
Najbliższe egzaminy II etapu postępowania kwalifikacyjnego odbędą się 10-12 września 2019 w Centralnym Ośrodku Szkolenia Straży Granicznej w Koszalinie i będzie się składał z testów pisemnych z wiedzy ogólnej, języka obcego i testu sprawności fizycznej. Uczestnictwo w tym ostatnim jest uzależnione od posiadania zaświadczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań do udziału w teście sprawności fizycznej.
Zapisy kandydatów zainteresowanych złożeniem dokumentów odbywać się będą od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-15.00 pod nr tel. 82-568 50 92 lub 797 337 619.