Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraj Świat

4 marca 2022 r.
19:30

W Chersoniu pseudo-wiec "przebierańców". A pod miastem zdychają miliony kur

Autor: Zdjęcie autora am
(fot. Twitter.com/ aldin)

Rosjanie zdobyli Chersoń w środę. Dziś nie działają tam sieci komórkowe, nie odbierają ukraińskie kanały telewizyjne, a do miasta pojechały autobusy z „przebierańcami” na pseudo-wiec poparcia dla okupantów. Mer miasta od wielu dni błaga świat o utworzenie korytarza humanitarnego do miasta. A mieszkańców Chersonia prosi mieszkańców: „Myślcie, bądźcie ludźmi, pomagajcie sobie nawzajem”

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W krótkim filmie jest mowa o ładunkach wybuchowych, wielokrotnie pada też adres. I apel, by pod żadnym pozorem do tego miejsca się nie zbliżać. Wideo od kilku godzin krąży wśród mieszkańców Chersonia.

Od środy Chersoń w rękach Putina

Wojska rosyjskie zdobyły Chersoń w środę nad ranem. Miasto nie było w stanie dłużej się bronić.

„Poprosiłem, żeby nie strzelać do ludzi. Nie mamy Ukraińskich Sił Zbrojnych w mieście, tylko cywile i ludzie którzy chcą tu ŻYĆ! – tak mer Chersonia Ihor Kołychajew opisuje na Facebooku „negocjacje” z siłami wroga.

Lista wytycznych dla mieszkańców jest konkretna i krótka.

  1. Do miasta można jechać tylko w ciągu dnia.
  2. Bezwzględna godzina policyjna od 20 do 6.
  3. Do miasta jadą tylko samochody z jedzeniem, lekami i innymi rzeczami.
  4. Miasto uruchomi komunikację miejską, aby pracownicy piekarni, sklepów, aptek itp. mogli pójść do pracy.
  5. Piesi chodzą pojedyńczo, maksymalnie po dwie osoby. Nie prowokują wojska. Zatrzymują się na pierwsze żądanie.
  6. Samochody jeżdżą z minimalną prędkością, kierowcy są gotowi do pokazania zawartości transportu w każdej chwili.

Oprócz lodów, wody i cukierków, w sklepach nie ma nic

– Mamy wolę walki, ale mieszkańcy cywilni nie dadzą rady bez broni. Mogą nas wszystkich zabić – tłumaczy Andrzej, nauczyciel z Chersonia.

Andrzej opowiada, że prawie nikt nie słucha apeli burmistrza by nie wychodzić na ulice.

– Ludzie nie mają jedzenia i chodzą do sklepów. Ale na półkach już nic nie ma. Oprócz lodów, wody i cukierków, nie zostało nic. Dziś niektóre sklepy rozdawały wszystko, co mają – mówił mi w czwartek.

W czwartek w Chersoniu jest jeszcze internet, ukraińska telewizja, działają telefony.

– Już wiemy, jak brzmi dźwięk ataku różnego sprzętu wojskowego. Wszyscy są zmęczeni, nie mówiąc już o stresie – przyznaje. – Rozmawiamy tylko o tym, gdzie był wybuch, co słychać na temat ataku, gdzie jest jedzenie, gdzie chleb, ile to będzie trwało i jak zniszczyć wroga. Nie tracimy siły ducha! – zapewnia.

Opowiada, co ze sobą zabrać, gdy trzeba biec do schronu. – Ciepłe rzeczy, woda, leki. Niektórzy przynoszą swoje rzeczy i prawie tam mieszkają. Schrony są w różnych miejscach: w szkołach, miejscach zebrań większej liczby ludzi etc. One są jeszcze od czasów ZSRR. Ludzie biegają z domów do schronów przez cały czas.

Pod miastem zdychają miliony kur

W kilku dzielnicach Chersonia w gniazdkach nadal jest prąd, a w kranach woda. Takiego szczęścia nie mają pobliskie wsie jak Czernobajewka, Antonowka. Ta pierwsza leży tylko 3 km od Chersonia. Mieści się tam największa w Europie ferma drobiarska.

– Tam nie ma prądu już kilka dni i nie da się go podłączyć. To jest bardzo nowoczesna fabryka, całkowicie zautomatyzowana. Miliony kur jutro lub pojutrze zaczną zdychać. To jest ogromna katastrofa ekologiczna, którą można porównać z katastrofą atomową. O tym nikt nie mówi – alarmuje Szaraburak.

W środę mer Ihor Kołychajew błaga o pomoc polityków i dziennikarzy: – PROSZĘ skorzystajcie z mocy swojej czwartej władzy i pomóżcie nam zdobyć „zielony korytarz” do transportu rannych i zabitych, transportu do miasta lekarstw i żywności. Bez tego miasto zginie!

Pytany o ofiary śmiertelne Andrzej przesyła oficjalne dane.

1 marca:

- Park, Naftovykiv, 8 zabitych;

- Ulica Lokomotywa, 13 lat;

- Ulica Połtawska, 89 lat;

- Ulica I. Kulika 141, 2 osoby martwe;

- Na szosie Berysławskiej, w pobliżu mleczarni zginął cywil urodzony w 1986 roku;

- Naprzeciw Sądu Apelacyjnego, wejście do parku - zginęła 1 osoba;

- 49 budynek GHD - 2 nie żyje;

- Ulica. Sinyavina - 2 zabitych;

- Ulica. Perekopskaya, zginęła w samochodzie;

2 marca:

- Na ulicy Perekopskaya, 1 osoba;

- W pobliżu fabryki na przystanku - mężczyzna i chłopiec w wieku 14 lat;

- Ulica. Autostrada Myra - Berysław w pobliżu przejazdu kolejowego, 1 osoba;

- Cannery, 2 osoby zginęły w strzale czarnego Nissana d/n VT0142VS;

- Ulica. Lokomotywa - 11 osób;

- Ulica. Morze Czarne i Perekop - zmarła kobieta.

- Ulica. Zagorodnya, 49 lat i 68 lat. Śmierć w samochodzie.

Nie działają telefony, tylko rosyjska telewizja

W czwartek wieczorem w Chersoniu nie można już odbierać ukraińskich stacji TV. W piątek przestają działać telefony.

– Nie ma już ukraińskich sieci komórkowych. Jest tylko słabe wi-fi – pisze Andrzej. – Od 4 rano mamy w telewizorach rosyjską telewizję. I jeden ogólnoukraiński kanał informacyjny. Regionalnych kanałów nie ma.

W rosyjskiej telewizji można usłyszeć, że w Ukrainie są witani jak wyzwoliciele. Wkrótce do tego newsa będą też obrazki. Do miasta jadą właśnie „autobusy pełne przebierańców”

Według Centrum Zwalczania Dezinformacji w Chersoniu, 4 marca na Placu Wolności Rosjanie planują przeprowadzić pseudo-wiec poparcia dla okupantów. – W tym celu do miasta przyjeżdżają 2 duże autobusy, 20 samochodów, 2 sprintery i 7 gazeli – donosi w piątek rano portal RBK.

Prezydent Wołodymyr Żeleński: – Chcą odegrać tam spektakl pokazujący demonstrację za Rosję, zawieźli do miasta obcych, szukają miejscowych zdrajców, chcą stworzyć obraz, jakby Chersoń nie był już ukraiński.

– „Dobrzy wyzwoliciele” przygotowują się, aby sprowadzić swojego „ratowania” Chersonia – komentuje na Facebooku mer miasta. – Najpierw doprowadzili sytuację do krytycznej, a potem bohatersko nas uratują, żebyście wszyscy podziękowali przed kamerą.

Na koniec Ihor Kołychajew zapewnia: – Daję słowo: robię co mogę. Ale nie wiem, jak długo to się uda. Proszę Was: myślcie, bądźcie ludźmi, pomagajcie sobie nawzajem.

Nie było żadnych gwałtów!

Lokalne ukraińskie władze muszą też walczyć z dezinformacją w sieci.  W sobotę rano szef chersońskiej Obwodowej Administracji Państwowej Giennadij Łaguta odniósł się do sorawy rzekomego gwałtu dokonanego przez okupantów na 11 ukraińskich dziewczynach .

- Ta informacja nie została potwierdzona! Nie ma dziewczyn zabitych w wyniku gwałtu! - zapewnia Łaguta.

To reakcja na pojawiające się w ukraińskich mediach informacje o 11 przypadkach gwałtów w mieście Chersoń i komunikatach, by kobiety nie wychodziły z ukrycia. Media cytują anonimowego lekarza jednej z klinik, który przekazał, że gwałty przeżyło pięć kobiet. 

O rzekonych gwałtach na kobietach z Chersonia donosi m.in. portal TVP Info, gdzie od wczoraj można przeczytać, że "Rosjanie gwałcą kobiety. 17-letnią dziewczynę zamordowali."

 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Obywatel Rumunii jechał na Białoruś, ale wpadł w Polsce

Obywatel Rumunii jechał na Białoruś, ale wpadł w Polsce

Co obywatel Rumunii na przejściu granicznym w Terespolu miał? Fałszywe prawo jazdy i kradzione BMW. Miał też spotkanie z funkcjonariuszami z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej.

Wypadek w Chełmie

Tragiczny wypadek nastolatków. Chełm pożegna Filipa i Mateusza

Chełm pożegna nastolatków, którzy zginęli tragicznie w wypadku samochodowym w niedzielę. Pogrzeby odbędą się w środę i czwartek.

Małopolska Hodowla Roślin i Krajowa Grupa Spożywcza strategicznymi sponsorami KPR Padwa Zamość

Małopolska Hodowla Roślin i Krajowa Grupa Spożywcza strategicznymi sponsorami KPR Padwa Zamość

Zamojska piłka ręczna posiada silne wsparcie ze strony liderów polskiego sektora rolniczego i spożywczego. Małopolska Hodowla Roślin sp. z o.o. oraz Krajowa Grupa Spożywcza S.A. to strategiczni sponsorzy Klubu Piłki Ręcznej Padwa Zamość. To ważny krok dla rozwoju klubu i promocji piłki ręcznej w regionie.

Jan Paweł II na tronie papieskim na dziedzińcu KUL w czasie spotkania ze społecznością akademicką
galeria

Już 20 lat nie ma z nami Jana Pawła II. Miał dużo wspólnego z Lublinem

Dzisiaj przypada 20. rocznica śmierci św. Jana Pawła II – papieża, wykładowcy i profesora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Lubelski ratusz przypomina, że był Honorowym Obywatelem Lublina.

zdjęcie ilustracyjne

Linia 18 pojedzie dzisiaj objazdem

Linia 18 pojedzie dzisiaj objazdem. Ma to związek z przebudową drogi w Elizówce.

Dwie wyjątkowe inwestycje Gęsia 26 i Zielona 5A w ofercie Biura Ciesielczuk Nieruchomości
galeria

Dwie wyjątkowe inwestycje Gęsia 26 i Zielona 5A w ofercie Biura Ciesielczuk Nieruchomości

Biuro Ciesielczuk Nieruchomości oferuje możliwość zakupu mieszkań na rynku pierwotnym w dwóch prestiżowych inwestycjach znajdujących się na mapie Lublina: Gęsia 26 oraz Zielona 5A. Obie propozycje wyróżniają się nowoczesnymi, funkcjonalnymi mieszkaniami, które spełnią różne oczekiwania klientów.

Miasto rozdaje pieniądze na imprezy w dzielnicach. Projekt może złożyć nawet 10-latek

Miasto rozdaje pieniądze na imprezy w dzielnicach. Projekt może złożyć nawet 10-latek

Nawet 7 tysięcy złotych wsparcia na projekt. A do wydania jest 400 tysięcy złotych. W Lublinie rusza tegoroczna edycja programu „Dzielnice Kultury/Młodzież Inspiruje Dzielnice”.

Bogdanka LUK Lublin wygrała na wyjeździe z ZAKSĄ Kędzierzy-Koźle 3:0

Bogdanka LUK Lublin pozostaje w grze o półfinał

W drugim meczu ćwierćfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin pokonała ZAKSĘ Kędzierzyn-Koźle 3:1. Tym samym do wyłonienia półfinalisty konieczne będzie trzecie spotkanie, w niedzielę, w Lubinie. Początek o godzinie 14.45

Przemysław Kusiak to jeden z liderów Matematyki

LNBA: Potrzebne będą trzecie mecze

W sobotę rozegrano drugie mecze półfinałowe w Konferencji A. Zwycięstwa odniosły w nich zespoły Patobasket i Matematyki, co oznacza, że do wyłonienia finalistów będą potrzebne trzecie spotkania.

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie
koncert
5 kwietnia 2025, 19:00

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie

W lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt w sobotę, odżyje duch Seattle lat 90. Ze sceny popłyną brudne gitarowe brzmienia i chropowate wokale – zupełnie jak w klubach Seattle sprzed trzech dekad. Znów powrócą wspomnienia przy takich utworach jak: „Smells Like Teen Spirit”, „Would”, „Jeremy”, „Alive”, „Black Hole Sun” i innych. To nie będzie zwykły koncert, lecz muzyczna podróż w czasie: w rocznicę śmierci Kurta Cobaina i Layne’a Staleya Lublin odda im szczególny hołd.

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Szybkie, drogie i luksusowe. Przerobione i dopieszczone. Plus pokazy stuntu i driftu, czyli dwa dni z motoryzacją w najlepszym wydaniu. W weekend w Lublinie: Moto Session 2025.

Filip Wójcik to kolejny zawodnik, który zostaje w Motorze na następny sezon

Kolejny piłkarz Motoru Lublin podpisał nowy kontrakt

W ostatnich dniach Motor Lublin przedłużył umowy z trzema piłkarzami. Najpierw nowe kontrakty podpisali: Michał Król i Mathieu Scalet, a we wtorek żółto-biało-niebiescy poinformowali, że w klubie zostaje także Filip Wójcik. Wszyscy związali się z beniaminkiem PKO BP Ekstraklasy na kolejny rok.

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.
foto
galeria

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.

Trwają przygotowania do sobotniej premiery „Niewiarygodnej historii Małej S.” w lubelskim Teatrze im. J. Osterwy. Będzie to pierwszy – po dłuższej przerwie – spektakl przeznaczony dla najmłodszej widowni.

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi
ZDJĘCIA

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi

Egzamin jest bardzo długi i trudny - mówi przewodniczący komisji. Po studiach i trzech latach aplikacji przyszedł czas na cztery dni egzaminów z różnych zagadnień prawa. W Lublinie rozpoczął się egzamin adwokacki.

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Zakończono negocjacje umowy pomostowej z wykonawcami pierwszej elektrowni jądrowej – poinformował we wtorek premier Donald Tusk. Obecny plan zakłada, że prąd z pierwszej polskiej elektrowni jądrowej popłynie do sieci w 2036 roku.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium