Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraj Świat

4 marca 2022 r.
19:30

W Chersoniu pseudo-wiec "przebierańców". A pod miastem zdychają miliony kur

Autor: Zdjęcie autora am
(fot. Twitter.com/ aldin)

Rosjanie zdobyli Chersoń w środę. Dziś nie działają tam sieci komórkowe, nie odbierają ukraińskie kanały telewizyjne, a do miasta pojechały autobusy z „przebierańcami” na pseudo-wiec poparcia dla okupantów. Mer miasta od wielu dni błaga świat o utworzenie korytarza humanitarnego do miasta. A mieszkańców Chersonia prosi mieszkańców: „Myślcie, bądźcie ludźmi, pomagajcie sobie nawzajem”

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W krótkim filmie jest mowa o ładunkach wybuchowych, wielokrotnie pada też adres. I apel, by pod żadnym pozorem do tego miejsca się nie zbliżać. Wideo od kilku godzin krąży wśród mieszkańców Chersonia.

Od środy Chersoń w rękach Putina

Wojska rosyjskie zdobyły Chersoń w środę nad ranem. Miasto nie było w stanie dłużej się bronić.

„Poprosiłem, żeby nie strzelać do ludzi. Nie mamy Ukraińskich Sił Zbrojnych w mieście, tylko cywile i ludzie którzy chcą tu ŻYĆ! – tak mer Chersonia Ihor Kołychajew opisuje na Facebooku „negocjacje” z siłami wroga.

Lista wytycznych dla mieszkańców jest konkretna i krótka.

  1. Do miasta można jechać tylko w ciągu dnia.
  2. Bezwzględna godzina policyjna od 20 do 6.
  3. Do miasta jadą tylko samochody z jedzeniem, lekami i innymi rzeczami.
  4. Miasto uruchomi komunikację miejską, aby pracownicy piekarni, sklepów, aptek itp. mogli pójść do pracy.
  5. Piesi chodzą pojedyńczo, maksymalnie po dwie osoby. Nie prowokują wojska. Zatrzymują się na pierwsze żądanie.
  6. Samochody jeżdżą z minimalną prędkością, kierowcy są gotowi do pokazania zawartości transportu w każdej chwili.

Oprócz lodów, wody i cukierków, w sklepach nie ma nic

– Mamy wolę walki, ale mieszkańcy cywilni nie dadzą rady bez broni. Mogą nas wszystkich zabić – tłumaczy Andrzej, nauczyciel z Chersonia.

Andrzej opowiada, że prawie nikt nie słucha apeli burmistrza by nie wychodzić na ulice.

– Ludzie nie mają jedzenia i chodzą do sklepów. Ale na półkach już nic nie ma. Oprócz lodów, wody i cukierków, nie zostało nic. Dziś niektóre sklepy rozdawały wszystko, co mają – mówił mi w czwartek.

W czwartek w Chersoniu jest jeszcze internet, ukraińska telewizja, działają telefony.

– Już wiemy, jak brzmi dźwięk ataku różnego sprzętu wojskowego. Wszyscy są zmęczeni, nie mówiąc już o stresie – przyznaje. – Rozmawiamy tylko o tym, gdzie był wybuch, co słychać na temat ataku, gdzie jest jedzenie, gdzie chleb, ile to będzie trwało i jak zniszczyć wroga. Nie tracimy siły ducha! – zapewnia.

Opowiada, co ze sobą zabrać, gdy trzeba biec do schronu. – Ciepłe rzeczy, woda, leki. Niektórzy przynoszą swoje rzeczy i prawie tam mieszkają. Schrony są w różnych miejscach: w szkołach, miejscach zebrań większej liczby ludzi etc. One są jeszcze od czasów ZSRR. Ludzie biegają z domów do schronów przez cały czas.

Pod miastem zdychają miliony kur

W kilku dzielnicach Chersonia w gniazdkach nadal jest prąd, a w kranach woda. Takiego szczęścia nie mają pobliskie wsie jak Czernobajewka, Antonowka. Ta pierwsza leży tylko 3 km od Chersonia. Mieści się tam największa w Europie ferma drobiarska.

– Tam nie ma prądu już kilka dni i nie da się go podłączyć. To jest bardzo nowoczesna fabryka, całkowicie zautomatyzowana. Miliony kur jutro lub pojutrze zaczną zdychać. To jest ogromna katastrofa ekologiczna, którą można porównać z katastrofą atomową. O tym nikt nie mówi – alarmuje Szaraburak.

W środę mer Ihor Kołychajew błaga o pomoc polityków i dziennikarzy: – PROSZĘ skorzystajcie z mocy swojej czwartej władzy i pomóżcie nam zdobyć „zielony korytarz” do transportu rannych i zabitych, transportu do miasta lekarstw i żywności. Bez tego miasto zginie!

Pytany o ofiary śmiertelne Andrzej przesyła oficjalne dane.

1 marca:

- Park, Naftovykiv, 8 zabitych;

- Ulica Lokomotywa, 13 lat;

- Ulica Połtawska, 89 lat;

- Ulica I. Kulika 141, 2 osoby martwe;

- Na szosie Berysławskiej, w pobliżu mleczarni zginął cywil urodzony w 1986 roku;

- Naprzeciw Sądu Apelacyjnego, wejście do parku - zginęła 1 osoba;

- 49 budynek GHD - 2 nie żyje;

- Ulica. Sinyavina - 2 zabitych;

- Ulica. Perekopskaya, zginęła w samochodzie;

2 marca:

- Na ulicy Perekopskaya, 1 osoba;

- W pobliżu fabryki na przystanku - mężczyzna i chłopiec w wieku 14 lat;

- Ulica. Autostrada Myra - Berysław w pobliżu przejazdu kolejowego, 1 osoba;

- Cannery, 2 osoby zginęły w strzale czarnego Nissana d/n VT0142VS;

- Ulica. Lokomotywa - 11 osób;

- Ulica. Morze Czarne i Perekop - zmarła kobieta.

- Ulica. Zagorodnya, 49 lat i 68 lat. Śmierć w samochodzie.

Nie działają telefony, tylko rosyjska telewizja

W czwartek wieczorem w Chersoniu nie można już odbierać ukraińskich stacji TV. W piątek przestają działać telefony.

– Nie ma już ukraińskich sieci komórkowych. Jest tylko słabe wi-fi – pisze Andrzej. – Od 4 rano mamy w telewizorach rosyjską telewizję. I jeden ogólnoukraiński kanał informacyjny. Regionalnych kanałów nie ma.

W rosyjskiej telewizji można usłyszeć, że w Ukrainie są witani jak wyzwoliciele. Wkrótce do tego newsa będą też obrazki. Do miasta jadą właśnie „autobusy pełne przebierańców”

Według Centrum Zwalczania Dezinformacji w Chersoniu, 4 marca na Placu Wolności Rosjanie planują przeprowadzić pseudo-wiec poparcia dla okupantów. – W tym celu do miasta przyjeżdżają 2 duże autobusy, 20 samochodów, 2 sprintery i 7 gazeli – donosi w piątek rano portal RBK.

Prezydent Wołodymyr Żeleński: – Chcą odegrać tam spektakl pokazujący demonstrację za Rosję, zawieźli do miasta obcych, szukają miejscowych zdrajców, chcą stworzyć obraz, jakby Chersoń nie był już ukraiński.

– „Dobrzy wyzwoliciele” przygotowują się, aby sprowadzić swojego „ratowania” Chersonia – komentuje na Facebooku mer miasta. – Najpierw doprowadzili sytuację do krytycznej, a potem bohatersko nas uratują, żebyście wszyscy podziękowali przed kamerą.

Na koniec Ihor Kołychajew zapewnia: – Daję słowo: robię co mogę. Ale nie wiem, jak długo to się uda. Proszę Was: myślcie, bądźcie ludźmi, pomagajcie sobie nawzajem.

Nie było żadnych gwałtów!

Lokalne ukraińskie władze muszą też walczyć z dezinformacją w sieci.  W sobotę rano szef chersońskiej Obwodowej Administracji Państwowej Giennadij Łaguta odniósł się do sorawy rzekomego gwałtu dokonanego przez okupantów na 11 ukraińskich dziewczynach .

- Ta informacja nie została potwierdzona! Nie ma dziewczyn zabitych w wyniku gwałtu! - zapewnia Łaguta.

To reakcja na pojawiające się w ukraińskich mediach informacje o 11 przypadkach gwałtów w mieście Chersoń i komunikatach, by kobiety nie wychodziły z ukrycia. Media cytują anonimowego lekarza jednej z klinik, który przekazał, że gwałty przeżyło pięć kobiet. 

O rzekonych gwałtach na kobietach z Chersonia donosi m.in. portal TVP Info, gdzie od wczoraj można przeczytać, że "Rosjanie gwałcą kobiety. 17-letnią dziewczynę zamordowali."

 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Bogdanka LUK Lublin zrewanżowała się drużynie z Częstochowy za porażkę w pierwszej rundzie i w rewanżu wygrała w lidze 3:1
ZDJĘCIA
galeria

Bogdanka LUK Lublin lepsza od Steam Hemarpol Norwida Częstochowa

W spotkaniu 26. kolejki Bogdanka LUK Lublin zrewanżowała się drużynie z Częstochowy za porażkę w pierwszej rundzie zwyciężając 3:1. MVP meczu wybrany został przyjmujący gospodarzy Mikołaj Sawicki

Trzy lata od rosyjskiej agresji. Jak wojna zmieniła Ukrainę?
rozmowa

Trzy lata od rosyjskiej agresji. Jak wojna zmieniła Ukrainę?

Uczestnik wielu konwojów na Ukrainę, który trzy lata temu sam przyjął kilkudziesięciu uchodźców, także do własnego domu. O tym jak wyglądały pierwsze miesiące po rosyjskiej agresji, bezinteresownej fali pomocy i tym, jak zmieniła się Ukraina - rozmawiamy z Henrykiem Kozakiem, społecznikiem i prezesem kazimierskiego stowarzyszenia Wołyński Rajd Motocyklowy.

Tegoroczny Sacrofilm w CKF Stylowy w Zamościu planowany jest na pierwszą połowę marca
9 marca 2025, 18:00

Prawie trzy dekady z filmem religijnym. Kolejny przegląd wkrótce

Już po raz 29. w Zamościu odbędą się Międzynarodowe Dni Filmu Religijnego. Tegoroczny Sacrofilm potrwa od 9 do 13 marca. W tym czasie wiele projekcji, prelekcji i spotkań, a także wydarzenia towarzyszące. Hasło tej edycji brzmi: „Pielgrzymi nadziei w spotkaniach w drodze do Jednego Ojca”.

Jakub Lempach był trzeci w biegu na 60 metrów

Sześć medali naszych lekkoatletów na Halowych Mistrzostwach Polski

W weekend Toruń tradycyjnie w ostatnich latach był areną zmagań w ramach Halowych Mistrzostw Polski. To była udana impreza dla naszych zawodników, którzy w sumie wywalczyli sześć medali. Największe powody do radości mieli: Piotr Tarkowski, który okazał się najlepszy w konkursie skoku w dal oraz sztafeta mieszana 4x400 metrów AZS UMCS Lublin.

Kinematografia w Lublinie. Gdzie nasi rodzice chodzili oglądać filmy
foto
galeria

Kinematografia w Lublinie. Gdzie nasi rodzice chodzili oglądać filmy

W szczytowym okresie (lata 60. XX w.) w Lublinie funkcjonowało 16 kin. Do kultowych, które pamiętają całe pokolenia należą nie istniejące już: „Kosmos”, „Robotnik”, „Wyzwolenie” czy „Staromiejskie”. Zobaczmy, jak wyglądały te legendarne miejsca.

Adrian Zanberg w Chełmie

Zandberg w Chełmie: Polska nie może już dłużej stać w przedpokoju

Wzmocnienie obronności Polski, zmiana kursu polityki wobec Stanów Zjednoczonych czy też wyniki wyborów do Bundestagu – to tylko część tematów poruszonych przez Adriana Zandberga, kandydata partii Razem na prezydenta podczas konferencji prasowej w Chełmie.

Jednej grupy krwi jest nadmiar, dwóch innych brakuje. Będą akcje w terenie

Jednej grupy krwi jest nadmiar, dwóch innych brakuje. Będą akcje w terenie

W ambulansach, ale też np. domach kultury, parafiach i urzędach będą w najbliższym czasie organizowane zbiórki krwi. Pracownicy RCKiK w Lublinie pojadą do wielu miejscowości, by przyjąć krwiodawców. Ale tych, którzy mają grupę AB RhD+ wcale specjalnie nie oczekują.

Abdullatef Khmmaj to nowy lekarz w Zamojskim Szpitalu Niepublicznym

Zatrudnili lekarza z Libii. Kolejki do ważnej poradni mają być krótsze

Dr n. med. Abdullatef Khmmaj, emerytowany profesor nadzwyczajny z Libii jest nowym pracownikiem Zamojskiego Szpitala Niepublicznego. Dołączył do grona medyków poradni hematologicznej. Szefostwo placówki zapewnia, że dzięki temu czas oczekiwania na wizytę znacznie się skróci.

UM Zamość pracuje bez sekretarza już kilka lat

Wakat w Ratuszu do wzięcia. Znów szukają sekretarza

To stanowisko w urzędzie być powinno, ale od kilku lat w Zamościu jest nieobsadzone. Ratusz właśnie ogłosił kolejny nabór. Poszukiwany jest sekretarz do magistratu.

Rafał Król w czwartek spotkał się z kibicami w Perła Sport Pubie, a w poniedziałek oficjalnie pożegna się z Motorem

Motor w poniedziałek oficjalnie pożegna Rafała Króla

Rafał Król w barwach Motoru Lublin rozegrał aż 290 meczów. Pierwszy z nich w 2008 roku. Ostatni pod koniec 2024 roku. W zimie doświadczony pomocnik i kapitan żółto-biało-niebieskich zdecydował się jednak wrócić do czwartoligowej obecnie Stali Kraśnik. W poniedziałek przy okazji meczu z GKS Katowice beniaminek pożegna swoją legendę.

Nie czekały do wiosny. Narodziny w parku narodowym
ZDJĘCIA
galeria

Nie czekały do wiosny. Narodziny w parku narodowym

Najczęściej czas źrebień zaczyna się wiosną. Ale są odstępstwa od reguły. W hodowli rezerwatowej koników polskich Roztoczańskiego Parku Narodowego pierwsze w tym roku młode przyszły na świat już kilka dni temu. I to w wyjątkowo mroźną noc.

W ferie nie ma nudy. Rodzinne oglądanie w kinie Bajka
ZDJĘCIA
galeria

W ferie nie ma nudy. Rodzinne oglądanie w kinie Bajka

Pierwszy tydzień ferii dobiega końca. Miasto przygotowało moc atrakcji dla najmłodszych mieszkańców, by mogły spędzić ten czas w ciekawy sposób.

Pałac Zamoyskich to potężna budowla o powierzchni 6,5 tys. m.kw. Składa się z głównego budynku, a także dochodzących do niego oficyn. Na tyłach nadal są mieszkania komunalne
galeria

Nowy pomysł na pałac. Już nie hotel ze SPA, ale centrum nauki

Po pierwszym liście przyszedł czas na kolejny. Prezydent Zamościa znów napisał do wiceminister kultury z prośbą o wsparcie przy ratowaniu Pałacu Zamoyskich. Przedstawił też pomysł na wykorzystanie zabytku.

Beret na żywo
foto
galeria

Beret na żywo

Ostatnia walentynkowa galeria. Tym razem z Rzut Beretem. Jeśli chcecie sobie przypomnieć jak się bawiliście, to zapraszamy do oglądania naszej fotogalerii. Zobaczcie jak się bawi Lublin.

Opłaty za girlandy na ul. Szambelańskiej. Miasto nieugięte na prośby radnych

Opłaty za girlandy na ul. Szambelańskiej. Miasto nieugięte na prośby radnych

Przedsiębiorcy z ul. Szambelańskiej w Lublinie zawiesili nad swoimi stoiskami girlandy świetlne. Radni zwrócili się do prezydenta miasta z prośbą o zwolnienie ich z opłat za zajęcie pasa drogowego. Miasto odpowiedziało, że nie ma podstaw prawnych do takiej decyzji.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium