Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraj Świat

4 marca 2022 r.
19:30

W Chersoniu pseudo-wiec "przebierańców". A pod miastem zdychają miliony kur

Autor: Zdjęcie autora am
(fot. Twitter.com/ aldin)

Rosjanie zdobyli Chersoń w środę. Dziś nie działają tam sieci komórkowe, nie odbierają ukraińskie kanały telewizyjne, a do miasta pojechały autobusy z „przebierańcami” na pseudo-wiec poparcia dla okupantów. Mer miasta od wielu dni błaga świat o utworzenie korytarza humanitarnego do miasta. A mieszkańców Chersonia prosi mieszkańców: „Myślcie, bądźcie ludźmi, pomagajcie sobie nawzajem”

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W krótkim filmie jest mowa o ładunkach wybuchowych, wielokrotnie pada też adres. I apel, by pod żadnym pozorem do tego miejsca się nie zbliżać. Wideo od kilku godzin krąży wśród mieszkańców Chersonia.

Od środy Chersoń w rękach Putina

Wojska rosyjskie zdobyły Chersoń w środę nad ranem. Miasto nie było w stanie dłużej się bronić.

„Poprosiłem, żeby nie strzelać do ludzi. Nie mamy Ukraińskich Sił Zbrojnych w mieście, tylko cywile i ludzie którzy chcą tu ŻYĆ! – tak mer Chersonia Ihor Kołychajew opisuje na Facebooku „negocjacje” z siłami wroga.

Lista wytycznych dla mieszkańców jest konkretna i krótka.

  1. Do miasta można jechać tylko w ciągu dnia.
  2. Bezwzględna godzina policyjna od 20 do 6.
  3. Do miasta jadą tylko samochody z jedzeniem, lekami i innymi rzeczami.
  4. Miasto uruchomi komunikację miejską, aby pracownicy piekarni, sklepów, aptek itp. mogli pójść do pracy.
  5. Piesi chodzą pojedyńczo, maksymalnie po dwie osoby. Nie prowokują wojska. Zatrzymują się na pierwsze żądanie.
  6. Samochody jeżdżą z minimalną prędkością, kierowcy są gotowi do pokazania zawartości transportu w każdej chwili.

Oprócz lodów, wody i cukierków, w sklepach nie ma nic

– Mamy wolę walki, ale mieszkańcy cywilni nie dadzą rady bez broni. Mogą nas wszystkich zabić – tłumaczy Andrzej, nauczyciel z Chersonia.

Andrzej opowiada, że prawie nikt nie słucha apeli burmistrza by nie wychodzić na ulice.

– Ludzie nie mają jedzenia i chodzą do sklepów. Ale na półkach już nic nie ma. Oprócz lodów, wody i cukierków, nie zostało nic. Dziś niektóre sklepy rozdawały wszystko, co mają – mówił mi w czwartek.

W czwartek w Chersoniu jest jeszcze internet, ukraińska telewizja, działają telefony.

– Już wiemy, jak brzmi dźwięk ataku różnego sprzętu wojskowego. Wszyscy są zmęczeni, nie mówiąc już o stresie – przyznaje. – Rozmawiamy tylko o tym, gdzie był wybuch, co słychać na temat ataku, gdzie jest jedzenie, gdzie chleb, ile to będzie trwało i jak zniszczyć wroga. Nie tracimy siły ducha! – zapewnia.

Opowiada, co ze sobą zabrać, gdy trzeba biec do schronu. – Ciepłe rzeczy, woda, leki. Niektórzy przynoszą swoje rzeczy i prawie tam mieszkają. Schrony są w różnych miejscach: w szkołach, miejscach zebrań większej liczby ludzi etc. One są jeszcze od czasów ZSRR. Ludzie biegają z domów do schronów przez cały czas.

Pod miastem zdychają miliony kur

W kilku dzielnicach Chersonia w gniazdkach nadal jest prąd, a w kranach woda. Takiego szczęścia nie mają pobliskie wsie jak Czernobajewka, Antonowka. Ta pierwsza leży tylko 3 km od Chersonia. Mieści się tam największa w Europie ferma drobiarska.

– Tam nie ma prądu już kilka dni i nie da się go podłączyć. To jest bardzo nowoczesna fabryka, całkowicie zautomatyzowana. Miliony kur jutro lub pojutrze zaczną zdychać. To jest ogromna katastrofa ekologiczna, którą można porównać z katastrofą atomową. O tym nikt nie mówi – alarmuje Szaraburak.

W środę mer Ihor Kołychajew błaga o pomoc polityków i dziennikarzy: – PROSZĘ skorzystajcie z mocy swojej czwartej władzy i pomóżcie nam zdobyć „zielony korytarz” do transportu rannych i zabitych, transportu do miasta lekarstw i żywności. Bez tego miasto zginie!

Pytany o ofiary śmiertelne Andrzej przesyła oficjalne dane.

1 marca:

- Park, Naftovykiv, 8 zabitych;

- Ulica Lokomotywa, 13 lat;

- Ulica Połtawska, 89 lat;

- Ulica I. Kulika 141, 2 osoby martwe;

- Na szosie Berysławskiej, w pobliżu mleczarni zginął cywil urodzony w 1986 roku;

- Naprzeciw Sądu Apelacyjnego, wejście do parku - zginęła 1 osoba;

- 49 budynek GHD - 2 nie żyje;

- Ulica. Sinyavina - 2 zabitych;

- Ulica. Perekopskaya, zginęła w samochodzie;

2 marca:

- Na ulicy Perekopskaya, 1 osoba;

- W pobliżu fabryki na przystanku - mężczyzna i chłopiec w wieku 14 lat;

- Ulica. Autostrada Myra - Berysław w pobliżu przejazdu kolejowego, 1 osoba;

- Cannery, 2 osoby zginęły w strzale czarnego Nissana d/n VT0142VS;

- Ulica. Lokomotywa - 11 osób;

- Ulica. Morze Czarne i Perekop - zmarła kobieta.

- Ulica. Zagorodnya, 49 lat i 68 lat. Śmierć w samochodzie.

Nie działają telefony, tylko rosyjska telewizja

W czwartek wieczorem w Chersoniu nie można już odbierać ukraińskich stacji TV. W piątek przestają działać telefony.

– Nie ma już ukraińskich sieci komórkowych. Jest tylko słabe wi-fi – pisze Andrzej. – Od 4 rano mamy w telewizorach rosyjską telewizję. I jeden ogólnoukraiński kanał informacyjny. Regionalnych kanałów nie ma.

W rosyjskiej telewizji można usłyszeć, że w Ukrainie są witani jak wyzwoliciele. Wkrótce do tego newsa będą też obrazki. Do miasta jadą właśnie „autobusy pełne przebierańców”

Według Centrum Zwalczania Dezinformacji w Chersoniu, 4 marca na Placu Wolności Rosjanie planują przeprowadzić pseudo-wiec poparcia dla okupantów. – W tym celu do miasta przyjeżdżają 2 duże autobusy, 20 samochodów, 2 sprintery i 7 gazeli – donosi w piątek rano portal RBK.

Prezydent Wołodymyr Żeleński: – Chcą odegrać tam spektakl pokazujący demonstrację za Rosję, zawieźli do miasta obcych, szukają miejscowych zdrajców, chcą stworzyć obraz, jakby Chersoń nie był już ukraiński.

– „Dobrzy wyzwoliciele” przygotowują się, aby sprowadzić swojego „ratowania” Chersonia – komentuje na Facebooku mer miasta. – Najpierw doprowadzili sytuację do krytycznej, a potem bohatersko nas uratują, żebyście wszyscy podziękowali przed kamerą.

Na koniec Ihor Kołychajew zapewnia: – Daję słowo: robię co mogę. Ale nie wiem, jak długo to się uda. Proszę Was: myślcie, bądźcie ludźmi, pomagajcie sobie nawzajem.

Nie było żadnych gwałtów!

Lokalne ukraińskie władze muszą też walczyć z dezinformacją w sieci.  W sobotę rano szef chersońskiej Obwodowej Administracji Państwowej Giennadij Łaguta odniósł się do sorawy rzekomego gwałtu dokonanego przez okupantów na 11 ukraińskich dziewczynach .

- Ta informacja nie została potwierdzona! Nie ma dziewczyn zabitych w wyniku gwałtu! - zapewnia Łaguta.

To reakcja na pojawiające się w ukraińskich mediach informacje o 11 przypadkach gwałtów w mieście Chersoń i komunikatach, by kobiety nie wychodziły z ukrycia. Media cytują anonimowego lekarza jednej z klinik, który przekazał, że gwałty przeżyło pięć kobiet. 

O rzekonych gwałtach na kobietach z Chersonia donosi m.in. portal TVP Info, gdzie od wczoraj można przeczytać, że "Rosjanie gwałcą kobiety. 17-letnią dziewczynę zamordowali."

 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego - uważajmy na rowerzystów i motocyklistów

Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego - uważajmy na rowerzystów i motocyklistów

Wraz z nadejściem wiosny na drogi województwa lubelskiego wrócili motocykliści i rowerzyści. Sprzyjająca aura zachęca do jazdy, jednak policja przypomina – bezpieczeństwo musi być priorytetem dla wszystkich uczestników ruchu drogowego.

Olimpiakos Tarnogród w sobotę przegrał wysoko z Pogonią 96 Łaszczówka

Zamojska klasa okręgowa. Hokejowy wynik w Tarnogrodzie

W jednym z najciekawiej zapowiadających się spotkań 22. kolejki Olimpiakos Tarnogród mierzył się u siebie Pogonią 96 Łaszczówka. Mecz był bardzo emocjonujący, bo padło w nim aż dziewięć goli, a po końcowym gwizdku z wygranej cieszyli się goście

Pozostałości przedwojennej dzielnicy żydowskiej odkopane w Lublinie
ZDJĘCIA
galeria

Pozostałości przedwojennej dzielnicy żydowskiej odkopane w Lublinie

Podczas prac ziemnych na Błoniach Zamkowych w Lublinie odkryto prawdziwą perełkę - pozostałości po zabudowie dawnej dzielnicy żydowskiej.

Szkło hartowane vs folia ochronna – co lepiej chroni ekran?

Szkło hartowane vs folia ochronna – co lepiej chroni ekran?

Ekran to najdelikatniejszy i jednocześnie jeden z najważniejszych elementów każdego smartfona. Uszkodzenie wyświetlacza może być nie tylko kosztowne w naprawie, ale też uciążliwe w codziennym użytkowaniu. Dlatego coraz więcej użytkowników decyduje się na zabezpieczenie ekranu zaraz po zakupie telefonu. Do wyboru mamy dwie podstawowe opcje: szkło hartowane i folia ochronna. Które rozwiązanie jest lepsze? Przyjrzyjmy się obu metodom zabezpieczania wyświetlacza, ich wadom, zaletom i zastosowaniom.

Ocieplenie domu – jaki materiał wybrać?

Ocieplenie domu – jaki materiał wybrać?

Przyjemny, ciepły dom to marzenie każdego właściciela. Dobry materiał izolacyjny sprawia, że zimą oszczędzamy na ogrzewaniu, a latem wnętrze nie nagrzewa się nadmiernie. Przyjazna atmosfera w domu to też mniejszy stres związany z przeciągami czy wilgocią. Zanim podejmiesz decyzję o konkretnym rozwiązaniu, warto przyjrzeć się zaletom i ograniczeniom najpopularniejszych technologii.

Piłkarze Tura Milejów są już bardzo blisko awansu do IV ligi

Siedem goli Tura Milejów w meczu z Hetmanem Gołąb, wyniki lubelskiej okręgówki

Tur Milejów nie zatrzymuje się w drodze po awans do IV Ligi. Podopieczni Tomasza Zająca rozbili Hetmana Gołąb aż 7:2.

UOKiK bada rynek odpadów w Lublinie. Przeszukania w Kom-Eko i Koma Lublin

UOKiK bada rynek odpadów w Lublinie. Przeszukania w Kom-Eko i Koma Lublin

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) wszczął postępowanie wyjaśniające dotyczące możliwego porozumienia ograniczającego konkurencję na rynku odbioru i zagospodarowania odpadów w Lublinie. Sprawa dotyczy dwóch firm: Kom-Eko i Koma Lublin.

Wybierz klapki na lato i ciesz się komfortem w upalne dni

Wybierz klapki na lato i ciesz się komfortem w upalne dni

Wysokie temperatury w czasie lata sprawiają, że zamknięte obuwie przestaje się sprawdzać. Zamiast niego warto sięgnąć po klapki, które są lekkie i pozwalają stopom odpocząć. Co więcej, znakomicie prezentują się w towarzystwie zwiewnych letnich strojów. Jeśli zatem szukasz wygodnych klapków dla siebie, sprawdź, po jakie modele warto sięgnąć w sklepie.

5 najczęstszych błędów przy użytkowaniu wózka widłowego

5 najczęstszych błędów przy użytkowaniu wózka widłowego

Wózki widłowe to nieocenione narzędzia w magazynach, na budowach i w centrach logistycznych. Choć obsługa tych maszyn wydaje się prosta, to w praktyce wiele osób popełnia błędy, które mogą prowadzić do uszkodzenia towaru, awarii sprzętu, a nawet groźnych wypadków. Oto pięć najczęstszych pomyłek, których warto unikać, aby praca była bezpieczna i efektywna.

Po wyjazdowym remisie z LZS Sielczyk trener Orląt Łuków Adrian Świderski podał się do dymisji

Orlęta Łuków bez trenera, 11 goli Lutni Piszczac i wszystkie wyniki bialskiej okręgówki

Podział punktów w meczu LZS Sielczyk z Orlętami Łuków sprawił, że do dymisji podał się szkoleniowiec łukowian Adrian Świderski. Dymisja została przyjęta. ŁKS Łazy wygrał po raz pierwszy w rundzie wiosennej. Rezerwy Podlasia II Biała Podlaska lepsze od Unii Krzywda. Victoria Parczew rozbiła Kujawiaka Stanin, a Az-Bud Komarówka Podlaska Sokoła Adamów. Lutnia Piszczac rozgromiła Grom Kąkolewnica 11:1.

Tysiąclecie Królestwa Polskiego – uroczyste obchody już 11 maja w Lublinie

Tysiąclecie Królestwa Polskiego – uroczyste obchody już 11 maja w Lublinie

W niedzielę 11 maja Lublin stanie się centrum narodowych obchodów Tysiąclecia Królestwa Polskiego. Wydarzenie upamiętni 1000-lecie koronacji Bolesława Chrobrego, która na trwałe wpisała Polskę w mapę europejskiej cywilizacji.

System dedykowany czy gotowy – co lepsze dla firmy?

System dedykowany czy gotowy – co lepsze dla firmy?

Wybór odpowiedniego oprogramowania stanowi często punkt zwrotny w rozwoju przedsiębiorstwa. Decyzja między systemem dedykowanym a gotowym bywa trudna, gdyż wpływa na funkcjonowanie firmy, jej efektywność i koszty operacyjne. Warto zatem przyjrzeć się najważniejszym aspektom obu rozwiązań, aby zrozumieć, które może okazać się bardziej korzystne.

Sobel, KęKę, O.S.T.R., KIZO – wielkie koncerty już w maju
Dzień wschodzi
film

Sobel, KęKę, O.S.T.R., KIZO – wielkie koncerty już w maju

W programie „Dzień Wschodzi” gościmy Adama Leśniaka, przewodniczącego Samorządu Studenckiego Politechniki Lubelskiej. W energetycznej rozmowie opowiada o idei Juvenaliów, zdradza szczegóły tegorocznego line-upu i podkreśla, jak ważną rolę odgrywa kultura studencka w budowaniu tożsamości akademickiej.

Piłkarze KS Cisowianka Drzewce przegrali w Bełżycach

KS Cisowianka Drzewce w końcówce stracił wszystkie punkty w Bełżycach

KS Cisowianka Drzewce był na prowadzeniu przez większość spotkania, ale kompletnie zawalił końcówkę i wyjechał z Bełżyc bez punktu.

Sadownicy mogą spać (jeszcze) spokojnie? Przymrozki na razie łaskawe dla lubelskich sadów

Sadownicy mogą spać (jeszcze) spokojnie? Przymrozki na razie łaskawe dla lubelskich sadów

Choć ostatnie przymrozki postraszyły sadowników z Lubelszczyzny, na razie – odpukać w niemalowane jabłonie – większych strat nie ma. Jak uspokaja Krzysztof Cybulak, wiceprezes Związku Sadowników RP, skutki ochłodzenia są na razie lokalne i niezbyt dotkliwe. Ale na ostateczne oceny trzeba jeszcze chwilę poczekać.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium