Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraj Świat

4 marca 2022 r.
19:30

W Chersoniu pseudo-wiec "przebierańców". A pod miastem zdychają miliony kur

Autor: Zdjęcie autora am
48 3 A A
(fot. Twitter.com/ aldin)

Rosjanie zdobyli Chersoń w środę. Dziś nie działają tam sieci komórkowe, nie odbierają ukraińskie kanały telewizyjne, a do miasta pojechały autobusy z „przebierańcami” na pseudo-wiec poparcia dla okupantów. Mer miasta od wielu dni błaga świat o utworzenie korytarza humanitarnego do miasta. A mieszkańców Chersonia prosi mieszkańców: „Myślcie, bądźcie ludźmi, pomagajcie sobie nawzajem”

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W krótkim filmie jest mowa o ładunkach wybuchowych, wielokrotnie pada też adres. I apel, by pod żadnym pozorem do tego miejsca się nie zbliżać. Wideo od kilku godzin krąży wśród mieszkańców Chersonia.

Od środy Chersoń w rękach Putina

Wojska rosyjskie zdobyły Chersoń w środę nad ranem. Miasto nie było w stanie dłużej się bronić.

„Poprosiłem, żeby nie strzelać do ludzi. Nie mamy Ukraińskich Sił Zbrojnych w mieście, tylko cywile i ludzie którzy chcą tu ŻYĆ! – tak mer Chersonia Ihor Kołychajew opisuje na Facebooku „negocjacje” z siłami wroga.

Lista wytycznych dla mieszkańców jest konkretna i krótka.

  1. Do miasta można jechać tylko w ciągu dnia.
  2. Bezwzględna godzina policyjna od 20 do 6.
  3. Do miasta jadą tylko samochody z jedzeniem, lekami i innymi rzeczami.
  4. Miasto uruchomi komunikację miejską, aby pracownicy piekarni, sklepów, aptek itp. mogli pójść do pracy.
  5. Piesi chodzą pojedyńczo, maksymalnie po dwie osoby. Nie prowokują wojska. Zatrzymują się na pierwsze żądanie.
  6. Samochody jeżdżą z minimalną prędkością, kierowcy są gotowi do pokazania zawartości transportu w każdej chwili.

Oprócz lodów, wody i cukierków, w sklepach nie ma nic

– Mamy wolę walki, ale mieszkańcy cywilni nie dadzą rady bez broni. Mogą nas wszystkich zabić – tłumaczy Andrzej, nauczyciel z Chersonia.

Andrzej opowiada, że prawie nikt nie słucha apeli burmistrza by nie wychodzić na ulice.

– Ludzie nie mają jedzenia i chodzą do sklepów. Ale na półkach już nic nie ma. Oprócz lodów, wody i cukierków, nie zostało nic. Dziś niektóre sklepy rozdawały wszystko, co mają – mówił mi w czwartek.

W czwartek w Chersoniu jest jeszcze internet, ukraińska telewizja, działają telefony.

– Już wiemy, jak brzmi dźwięk ataku różnego sprzętu wojskowego. Wszyscy są zmęczeni, nie mówiąc już o stresie – przyznaje. – Rozmawiamy tylko o tym, gdzie był wybuch, co słychać na temat ataku, gdzie jest jedzenie, gdzie chleb, ile to będzie trwało i jak zniszczyć wroga. Nie tracimy siły ducha! – zapewnia.

Opowiada, co ze sobą zabrać, gdy trzeba biec do schronu. – Ciepłe rzeczy, woda, leki. Niektórzy przynoszą swoje rzeczy i prawie tam mieszkają. Schrony są w różnych miejscach: w szkołach, miejscach zebrań większej liczby ludzi etc. One są jeszcze od czasów ZSRR. Ludzie biegają z domów do schronów przez cały czas.

Pod miastem zdychają miliony kur

W kilku dzielnicach Chersonia w gniazdkach nadal jest prąd, a w kranach woda. Takiego szczęścia nie mają pobliskie wsie jak Czernobajewka, Antonowka. Ta pierwsza leży tylko 3 km od Chersonia. Mieści się tam największa w Europie ferma drobiarska.

– Tam nie ma prądu już kilka dni i nie da się go podłączyć. To jest bardzo nowoczesna fabryka, całkowicie zautomatyzowana. Miliony kur jutro lub pojutrze zaczną zdychać. To jest ogromna katastrofa ekologiczna, którą można porównać z katastrofą atomową. O tym nikt nie mówi – alarmuje Szaraburak.

W środę mer Ihor Kołychajew błaga o pomoc polityków i dziennikarzy: – PROSZĘ skorzystajcie z mocy swojej czwartej władzy i pomóżcie nam zdobyć „zielony korytarz” do transportu rannych i zabitych, transportu do miasta lekarstw i żywności. Bez tego miasto zginie!

Pytany o ofiary śmiertelne Andrzej przesyła oficjalne dane.

1 marca:

- Park, Naftovykiv, 8 zabitych;

- Ulica Lokomotywa, 13 lat;

- Ulica Połtawska, 89 lat;

- Ulica I. Kulika 141, 2 osoby martwe;

- Na szosie Berysławskiej, w pobliżu mleczarni zginął cywil urodzony w 1986 roku;

- Naprzeciw Sądu Apelacyjnego, wejście do parku - zginęła 1 osoba;

- 49 budynek GHD - 2 nie żyje;

- Ulica. Sinyavina - 2 zabitych;

- Ulica. Perekopskaya, zginęła w samochodzie;

2 marca:

- Na ulicy Perekopskaya, 1 osoba;

- W pobliżu fabryki na przystanku - mężczyzna i chłopiec w wieku 14 lat;

- Ulica. Autostrada Myra - Berysław w pobliżu przejazdu kolejowego, 1 osoba;

- Cannery, 2 osoby zginęły w strzale czarnego Nissana d/n VT0142VS;

- Ulica. Lokomotywa - 11 osób;

- Ulica. Morze Czarne i Perekop - zmarła kobieta.

- Ulica. Zagorodnya, 49 lat i 68 lat. Śmierć w samochodzie.

Nie działają telefony, tylko rosyjska telewizja

W czwartek wieczorem w Chersoniu nie można już odbierać ukraińskich stacji TV. W piątek przestają działać telefony.

– Nie ma już ukraińskich sieci komórkowych. Jest tylko słabe wi-fi – pisze Andrzej. – Od 4 rano mamy w telewizorach rosyjską telewizję. I jeden ogólnoukraiński kanał informacyjny. Regionalnych kanałów nie ma.

W rosyjskiej telewizji można usłyszeć, że w Ukrainie są witani jak wyzwoliciele. Wkrótce do tego newsa będą też obrazki. Do miasta jadą właśnie „autobusy pełne przebierańców”

Według Centrum Zwalczania Dezinformacji w Chersoniu, 4 marca na Placu Wolności Rosjanie planują przeprowadzić pseudo-wiec poparcia dla okupantów. – W tym celu do miasta przyjeżdżają 2 duże autobusy, 20 samochodów, 2 sprintery i 7 gazeli – donosi w piątek rano portal RBK.

Prezydent Wołodymyr Żeleński: – Chcą odegrać tam spektakl pokazujący demonstrację za Rosję, zawieźli do miasta obcych, szukają miejscowych zdrajców, chcą stworzyć obraz, jakby Chersoń nie był już ukraiński.

– „Dobrzy wyzwoliciele” przygotowują się, aby sprowadzić swojego „ratowania” Chersonia – komentuje na Facebooku mer miasta. – Najpierw doprowadzili sytuację do krytycznej, a potem bohatersko nas uratują, żebyście wszyscy podziękowali przed kamerą.

Na koniec Ihor Kołychajew zapewnia: – Daję słowo: robię co mogę. Ale nie wiem, jak długo to się uda. Proszę Was: myślcie, bądźcie ludźmi, pomagajcie sobie nawzajem.

Nie było żadnych gwałtów!

Lokalne ukraińskie władze muszą też walczyć z dezinformacją w sieci.  W sobotę rano szef chersońskiej Obwodowej Administracji Państwowej Giennadij Łaguta odniósł się do sorawy rzekomego gwałtu dokonanego przez okupantów na 11 ukraińskich dziewczynach .

- Ta informacja nie została potwierdzona! Nie ma dziewczyn zabitych w wyniku gwałtu! - zapewnia Łaguta.

To reakcja na pojawiające się w ukraińskich mediach informacje o 11 przypadkach gwałtów w mieście Chersoń i komunikatach, by kobiety nie wychodziły z ukrycia. Media cytują anonimowego lekarza jednej z klinik, który przekazał, że gwałty przeżyło pięć kobiet. 

O rzekonych gwałtach na kobietach z Chersonia donosi m.in. portal TVP Info, gdzie od wczoraj można przeczytać, że "Rosjanie gwałcą kobiety. 17-letnią dziewczynę zamordowali."

 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Torby, na które czekają organizatorzy akcji nie muszą być nowe, ale powinny być w dobrym stanie. Najmilej widziane są te duże, ale tak naprawdę także mniejsze również się przydadzą
Zamość

Wędrująca torba. Masz na zbyciu? Oddaj

Z ciekawą inicjatywą wyszła Zamojska Akademia Kultury. Zachęca mieszkańców do przekazywania używanych, ale jeszcze w dobrym stanie toreb na prezenty. Będą w nie pakowane upominki dla potrzebujących.

Powiat puławski ma już projekt budżetu na przyszły rok. Na inwestycje tym razem przeznaczy 37 mln zł, z czego lwia część trafi na drogi oraz dokończenie siedziby puławskiej PSP
Puławy
galeria

Nowy budżet mniejszy od starego. Połowa wydatków trafi na oświatę

Radni powiatu puławskiego otrzymali już projekt budżetu na 2025 rok. Przyszłoroczne dochody mają spaść z ponad 250 do niecałych 240 mln zł. Cięcie czekają również wydatki, zwłaszcza te na inwestycje. Najwięcej pieniędzy pochłonie oświata i wychowanie.

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”
galeria

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”

Dzisiaj obchodzimy Dzień Pracownika Socjalnego. To okazja do uhonorowania najbardziej zasłużonych oraz podjęcia dyskusji o zmianach, których potrzebują osoby wykonujące ten zawód.

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne
zdrowie

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne

Kilka tysięcy mieszkańców prawobrzeżnej części gminy wiejskiej Puławy obecnie pozbawiona jest wody pitnej z wodociągu. Sanepid potwierdza skażenie na ujęciu w Gołębiu, które zaopatruje sześć miejscowości. Samorząd udostępnia mieszkańcom wodę w butelkach.

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina
Lublin
galeria

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina

Na ścianie budynku przy ul. Targowej w Lublinie powstała mozaika „Warunek cudu”. Dzieło autorstwa Ingi Levi nawiązuje do żydowskiego dziedzictwa tej części miasta, przypominając o historycznym znaczeniu ulicy dla społeczności żydowskiej.

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec
wypadek

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec

Do tego nieszczęśliwego wypadku doszło wczoraj w Trzebieszowie Pierwsyzm w powiecie łukowskim. 37-letni rolnik obsługiwał rozdrabniacz słomy. W pewnym momencie znalazł się zbyt blisko podajnika. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Edyta Majdzińska najprawdopodobniej będzie dalej prowadzić MKS FunFloor Lubin

Edyta Majdzińska (MKS FunFloor Lublin): Wierzę w kierunek mojej pracy i wierzę w ten zespół

Przedwczesne odpadnięcie z europejskich pucharów najprawdopodobniej nie wywoła burzy w MKS FunFloor. Wydaje się, że Edyta Majdzińska przetrwa ten okres niepokoju.

Kilka lat temu kino Bajka było popularnym miejscem spotkań studentów. Jak jest teraz - zapytaliśmy jego właściciela
magazyn
galeria

Jak radzi sobie lubelskie kino Bajka? "Nie wiem czy przetrwamy"

Po zakończeniu pandemii koronawirusa właściciele kin zauważają zmiany w preferencjach widzów dotyczących sposobu oglądania filmów. Czy mieszkańcy Lublina chętnie odwiedzają lokalne kina? Jak właściciele radzą sobie w nowej rzeczywistości? O sytuacji kina „Bajka” w Lublinie opowiedział nam Waldemar Niedźwiedź.

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Zadaszenie tarasu to praktyczne rozwiązanie, które pozwala cieszyć się przestrzenią na świeżym powietrzu niezależnie od pogody. Odpowiednio dobrane chroni przed słońcem, deszczem oraz zapewnia prywatność. W tym artykule przyjrzymy się inspiracjom, jakie można wykorzystać przy wyborze zadaszenia tarasu.

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Nowotwór piersi jest najczęstszą przyczyną przedwczesnej śmierci wśród polskich kobiet. Kluczem do zdrowia jest m.in. regularna mammografia. Będzie ją można zrobić w mobilnym gabinecie, który właśnie przejeżdża przez nasz region.

Czym są kampery i jak działają?

Czym są kampery i jak działają?

Kampery to specjalnie zaprojektowane pojazdy, umożliwiające komfortowe podróżowanie i nocowanie w różnych miejscach. Ich unikalna konstrukcja łączy funkcje samochodu z przestrzenią mieszkalną.

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku
koncert
22 listopada 2024, 18:00
film

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku

Smolik//Kev Fox to eklektyczny i wymykający się jasno określonym ramom duet Andrzeja Smolika – znakomitego polskiego producenta i Keva Foxa brytyjskiego songwrittera, który w najbliższy piątek zagra w Świdniku.

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko na drogach. Oblodzenie pojawi się w całym regionie.

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Czwartkowe obrady Rady Miasta w Lublinie rozpoczęła gorąca, nieprzewidziana w programie dyskusja o budowie spalarni śmieci przy ulicy Metalurgicznej na terenie po dawnym zakładzie Ursus. Miasto decyzję środowiskową wydało, ale mieszkańcom ten pomysł się nie podoba. Co dalej z planami KOM-EKO?

Olimpia Miączyn i Kryształ Werbkowice nie mogą zaliczyć rundy jesiennej do udanych

Od zera do 149, czyli liczby zamojskiej klasy okręgowej

Rudna jesienna zamojskiej klasy okręgowej za nami. Z tej okazji tradycyjnie podsumowaliśmy rozgrywki "najciekawszej ligi świata" w liczbach

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium