W dniach 12–15 grudnia w Akademickim Centrum Kultury i Mediów UMCS Chatka Żaka w Lublinie odbędzie się 34. edycja Mikołajek Folkowych. Jak co roku na miłośników muzyki tradycyjnej, czekać będą koncerty, warsztaty, międzynarodowa konferencja naukowa, a także liczne wydarzenia towarzyszące.
Koncerty
Podczas imprezy rozpoczynającej się 12 grudnia (czwartek) publiczność zatopi się w dźwiękach muzyki zespołów, takich jak: Østerlide (Norwegia) – zespół wkroczył na norweską scenę muzyki ludowej pod koniec 2020 roku i szybko zyskał międzynarodowe uznanie za swój debiutancki album. Hudaki Village Band (Ukraina) to dziewięciu muzyków z ukraińskich Karpat, bogate i różnorodne etniczne inspiracje oraz 23 lata występów na setkach festiwali i salach koncertowych w całej Europie. Gusle (Serbia) ten akademicki zespół wokalny z Kikindy jest jednym z najstarszych towarzystw muzycznych Serbów, które działa nieprzerwanie od 1876 roku. Dziś grupa wokalna składa się z dziesięciu członkiń w wieku od 16 do 21 lat. Członkinie grupy najczęściej śpiewają a capella, ale chętnie wykonują też tradycyjne utwory z akompaniamentem dudziarzy, solistów, tamburynu czy orkiestry.
Orkiestra św. Mikołaja to jeden z najbardziej cenionych zespołów na polskiej scenie folkowej. Nagrali piętnaście albumów. Na ich twórczość składa się przeróżny materiał źródłowy, z którego czerpią inspirację. Słychać to zarówno w samych piosenkach odwołujących się do szeroko rozumianej tradycji polskiej, obejmującej piosenki ludowe z okolic Lubelszczyzny, Podhala i Małopolski, jak i w kompozycjach nawiązujących do szerszego spektrum stylistycznego, w którym dominuje żywioł huculski i łemkowski. Przemysław Strączek Cultural Concept feat. Buba Badjie Kuyateh (Polska/Tajwan/Gambia/Wenezuela) – grupa Cultural Concept wykonuje muzykę z pogranicza jazzu, muzyki ludowej oraz improwizacji. Buba Badjie Kuyateh to wirtuoz kory i kompozytor. Choć jego korzenie muzyczne to tradycyjna muzyka afrykańska, jest on artystą otwartym na wszelkie fuzje kory tradycyjnej z muzyką współczesną, jazzem i funkiem.
Podoroж - repertuar zespołu to wielogłosowe pieśni wschodniosłowiańskie, przede wszystkim z różnych regionów Ukrainy. Grupa wykonuje pieśni liryczne, obrzędowe i rodzinne, pieśni świeckie, religijne, kolędy i psalmy. GrandMother Jazz gra tradycyjne melodie w jazzowych outfitach. Rytmy grupy to głównie brzmienia Roztocza, skąd pochodzą pomysłodawczyni zespołu – Ewelina Prokopiuk – oraz jej babcia, która swoimi piosenkami stała się inspiracją do muzycznego działania. Zespół zadebiutował podczas Mikołajek Folkowych w 2022 roku, zdobywając główną nagrodę konkursu.
Konkurs
Niezwykle ważnym elementem festiwalu jest konkurs Scena Otwarta, który corocznie gromadzi zespoły i wykonawców chcących zaistnieć na polskiej scenie folkowej. Do koncertu konkursowego zakwalifikowało się 12 zespołów z całej Polski. Są to formacje: Błękitno (Lublin), Bracia Pajek (Starachowice), Chłopki (Gorlice), Derya Ensemble (Kraków), Wspak (Kraków/Poznań), Jezve (Warszawa), Jolanta Kossakowska – Solówa (Warszawa), Morye (Warszawa), Olica (Wrocław/Kraków), Tobiszka (Huskvarna) oraz Nierodzinna Kapela Ostrowskich (Dzierążnia), która udział w konkursie wywalczyła zdobyciem „Dzikiej Karty” w głosowaniu publiczności.
Warsztaty
Oprócz koncertów będących osią festiwalu odbywają się liczne warsztaty. W ramach imprezy w Chatce Żaka organizowane są warsztaty pieśni i tańców serbskich, które poprowadzi zespół Gusle, warsztaty bębniarskie prowadzone przez Mateusza Dobrowolskiego, zajęcia z tańców bretońskich (Isabelle Kriegel), a także lekcje gry na didgeridoo, której uczyć będzie Maciej Lubaś, czy też warsztaty gry na nyckelharpie prowadzone przez Annę Kołodziej.
W trakcie wydarzenia zainteresowani zgłębią też tajniki wykonawstwa tradycyjnych ozdób świątecznych podczas zajęć prowadzonych przez Agatę Stanowską, Krzysztofa Stanowskiego, Bożenę Sosnowską oraz Regionalną Grupę Obrzędową z Krzczonowa lub będą podziwiać wytwory pracy cudzych rąk w trakcie Jarmarku Cudów. Od czwartku do niedzieli folkowe przedmioty będzie można nie tylko kupić, ale również wymienić w ramach Folkowej Wymiennikowni.
Dla publiczności przygotowana zostanie pokonkursowa wystawa fotograficzna „Tradycja w Obiektywie”, a także wystawa wielkoformatowych wycinanek Darii Alyoshkiny.
Fani gier planszowych i cosplayu również znajdą coś dla siebie dzięki organizowanemu we współpracy z przedstawicielami fundacji Lubikon Folkogranku. Każdy chętny uczestnik będzie mógł także pochwalić się zdjęciem wykonanym przez profesjonalnych fotografów z Zespołu Szkół Odzieżowo-Włókienniczych w Lublinie w Gabinecie Portretowym.
PROGRAM
Czwartek, 12 grudnia
9:00 – Wielowymiarowość wielokulturowości – międzynarodowa konferencja naukowa – panel (Mała Sala Widowiskowa ACKiM)
11:00 – Wielowymiarowość wielokulturowości – sesje (Wydział Filologiczny UMCS)
20:00 – Koncert – GrandMother Jazz (Mała Sala Widowiskowa ACKiM).
Piątek, 13 grudnia
9:00 – Wielowymiarowość wielokulturowości – sesje (Wydział Filologiczny UMCS)
15:00 – Scena Otwarta – folkowy konkurs muzyczny (Mała Sala Widowiskowa ACKiM)
20:00 – Koncert – Przemysław Strączek Cultural Concept feat. Buba Badjie Kuyateh (Duża Sala Widowiskowa ACKiM), bilety: 40/30 zł
21:30 – Potańcówka z muzyką tradycyjną (Mała Sala Widowiskowa ACKiM)
Sobota, 14 grudnia
14:00 – Warsztaty pieśni serbskich – zespół Gusle (Sala Teatralna ACKiM), bilety: 20 zł
15:00 – Warsztaty bębniarskie – Mateusz Dobrowolski (sala 08 ACKiM), bilety: 40 zł
15:30 – Warsztaty tańców bretońskich – Isabelle Kriegel (hol, I piętro ACKiM)
16:30 – Warsztaty gry na didgeridoo – Maciej Lubaś (Sala Ciszy ACKiM), bilety: 20 zł
18:00 – Koncert na sobotę – Orkiestra św. Mikołaja, Gusle (Serbia), Hudaki Village Band (Ukraina) (Duża Sala Widowiskowa ACKiM), bilety: 70/50 zł
Niedziela, 15 grudnia
13:00 – Warsztaty gry na nyckelharpie – Anna Kołodziej (Sala Ciszy ACKiM), bilety: 20 zł
14:00 – Warsztaty serbskich tańców tradycyjnych – zespół Gusle (hol, I piętro ACKiM)
15:00 – Warsztaty bębniarskie ciąg dalszy – Mateusz Dobrowolski (sala 08 ACKiM)
15:30 – Warsztaty tradycyjnych ozdób świątecznych – Agata Stanowska, Krzysztof Stanowski, Regionalna Grupa Obrzędowa z Krzczonowa (hol główny ACKiM)
17:00 – Koncert – Podoroж (Mała Sala Widowiskowa ACKiM)
18:00 – Warsztaty tańców bretońskich – Isabelle Kriegel (hol, I piętro ACKiM)
19:00 – Folk i okolice – Østerlide (Norwegia) (Duża Sala Widowiskowa ACKiM), bilety: 30/20 zł
WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE
Piątek–niedziela, 13–15 grudnia
- Pokonkursowa wystawa fotograficzna „Tradycja w Obiektywie” (hol główny ACKiM)
- Wystawa wielkoformatowych wycinanek Darii Alyoshkiny
- Folkowa wymiennikownia (hol przed Małą Salą Widowiskową ACKiM)
- Jarmark Cudów (od godz. 16:00, hol główny ACKiM)
- Folkogranko: warsztaty modelarsko-malarskie, wypożyczalnia gier planszowych i gamesroom, sesje RPG, rozgrywka LARP, CosplayMeetUp (hol przed Małą Salą Widowiskową ACKiM)
- Gabinet Portretowy
Bilety i karnety: www.ekobilet.pl; karnety: 80/120 zł