Pięć dni, cztery miejsca, kilkanaście muzycznych wydarzeń. Bilet trzeba kupić tylko na jeden koncert - na wszystkie pozostałe wstęp wolny. W środę, 11 maja, rozpoczyna się 14. Festiwal Tradycji i Awangardy Muzycznej KODY
– To będzie całkiem intensywny czas. Na pogram tegorocznej edycji składa się 11 koncertów. To średnio trzy koncerty dziennie – zapowiada Jerzy Kornowicz, komisarz KODÓW.
Pierwszego dnia festiwalu, w środę 11 maja, w Kaplicy Paryskiej w bazylice oo. Dominikanów „Blue and yellow. Recital dla Ukrainy”. To inicjatywa własna Ernsta Reijsegera. Holenderski muzyk, kompozytor filmów Wernera Herzoga zagra na wiolonczeli sam albo razem z artystą z Ukrainy.
– Pracujemy na tym, by na recitalu pojawił się muzyk ukraiński – zdradza Grzegorz Paluch, kurator festiwalu. – Obecnie przebywa on w obwodzie kijowskim, więc formalności są trudne.
Biletem wstępu na ten koncert są bezpłatne wejściówki (do zdobycia na Evenea.pl i w Ośrodku Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych Rozdroża). Podobnie zresztą jak na wszystkie inne wydarzenia festiwalu.
Zapłacić trzeba tylko za jeden koncert (80 złotych za bilet normalny, 50 za ulgowy) – w piątek, 13 maja, w Centrum Kultury (sala widowiskowa) wystąpi Ensemble E. To międzynarodowy kolektyw działający na polu muzyki eksperymentalnej, noise'u, muzyki improwizowanej, współczesnego folku, free jazzu. Artyści wykonają kompozycję Matsa Gustafssona.
– Poza tradycyjnym jazzowym instrumentarium pojawi się suka biłgorajska i tradycyjne norweskie skrzypce hardingfele – zapowiada Paluch. – To będzie prapremiera utworu powstałego na zamówienie festiwalu KODY w wykonaniu zupełnie nowej formacji.
Z nowym projektem w Lublinie wystąpi też Piotr Damasiewicz, który bierze na warsztat nagrania terenowe kapeli Braci Bednarzów z Nowej Wsi. Znany jazzowy trębacz tym razem zagra też na pianinie i instrumentach perkusyjnych. – To muzyk totalnie wyjątkowy. Na scenie staje się szamanem – mówi kurator festiwalu. Koncert „W głąb siebie” 12 maja o godz. 17 na wirydarzu klasztoru oo. Dominikanów.
Trzy godziny później w bazylice przy ul. Złotej kolejna festiwalowa propozycja, której nie warto przegapić – połączenie jazzowej awangardy i muzyki sakralną pochodzenia etnicznego czyli „Twarz Boga” w wykonaniu włosko-sardyńskiego zespołu tenorów Cuncordu e Tenore de Orosei i wiolonczelisty Ernsta Reijsegera.
Z kolei w sobotę swoje kroki warto skierować nie tylko na klasztorny wirydarz (godz. 18 „For Christian Wolf”), ale też do klubu festiwalowego czyli Pubu Trybunalska (gdzie o godz. 21 zagra Rycerski), Teatru Starego (o godz. 17 koncert „Wokół Pierrota”) oraz na Wirydarz Centrum Kultury gdzie do tańca zagra polsko-ukraiński kwartet specjalizujący się w muzyce tradycyjnej.
Niedziela (15 maja) to ostatni dzień festiwalu i dwa muzyczne wydarzenia. W Centrum Kultury o godz. 17 spotkają wirtuozi akordeonu (Maciej Frąckiewicz i Rafał Łuc), a o godz. 19 rozpocznie się „Opera Alternatywna” Maurycego Beniowskiego. – Komedia operowa e jednym akcie. Rodzaj śpiewogry – tak koncert zapowiadają organizatorzy z ośrodka Rozdroża.
14. FESTIWAL TRADYCJI I AWANGARDY MUZYCZNEJ KODY
11-15 MAJA 2022
PROGRAM
11.05.2022 - Środa
10:00 Different Lines / warsztaty ― Sala prób Ośrodka ROZDROŻA (ul. Peowiaków 12)
12.05.2022 - Czwartek
17:00 W głąb siebie – w głąb dźwięku / Koncert ― Wirydarz klasztoru OO. Dominikanów (ul. Złota 9)
13.05.2022 - Piątek
10:00 Nowe ścieżki interpretacji partytur graficznych / warsztaty/ Sala prób Ośrodka ROZDROŻA (ul. Peowiaków 12)
14.05.2022 - Sobota
17:00 Wokół Pierrota / Koncert ― Teatr Stary w Lublinie (ul. Jezuicka 18)
15.05.2022 - Niedziela
17:00 Frąckiewicz / Łuc/ Koncert ― Sala Czarna Centrum Kultury w Lublinie (ul. Peowiaków 12)