Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Festiwale

3 kwietnia 2017 r.
7:43

Beethoven w Lublinie. Niezwykły koncert w archikatedrze

Autor: Zdjęcie autora agdy

Niedzielny koncert w archikatedrze był wieczorem niezwykłym. A kościół miejscem nierzeczywistym. Światowej klasy zespół kameralny, który wystąpił w ramach Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena mieliśmy na wyciągnięcie ręki.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W tym roku Lublin wrócił na listę miast gdzie można posłuchać świetnych wykonawców goszczących na festiwalu z tradycją i renomą. Ambicją organizatorów jest, by każda edycja ujmowała dzieła Beethovena z różnych muzycznych perspektyw i pozwala dostrzec, skąd kompozytor czerpał inspiracje, jaki wpływ wywarła jego muzyka na twórców innych epok. Podczas lubelskiej edycji festiwalu za którą stoi CSK, zaplanowano wizyty trzech światowej klasy zespołów. Pierwszy wieczór za nami.

Rumunka, Szwajcar, Polak i Francuz, którzy tworzą Belcea Quartet to w opinii znawców jeden z najlepszych obecnie kwartetów smyczkowych na świecie. Liderką i założycielką kwartetu jest rumuńska skrzypaczka Corina Belcea. Zespół powstał w 1995 r. w Londynie z inicjatywy ówczesnych studentów Royal College of Music. Członkiem zespołu jest Polak Krzysztof Chorzelski, który gra na altówce. Pozostali muzycy to Axel Schacher (skrzypce) i Antoine Lederlin (wiolonczela).

Artyści mieli w programie IV Kwartet smyczkowy Krzysztofa Pendereckiego, który kompozytor napisał w zeszłym roku specjalnie dla nich (była to polska premiera), III Kwartet smyczkowy F-dur op.73 Dmitrija Szostakowicza oraz Kwartet smyczkowy op. 59 nr 2 patrona i bohatera festiwalu Ludwiga van Beethovena.

Atmosfera koncertu była specjalna, bo świetni goście grali dla bardzo niewielkiej widowni (bilety 80-100 zł). Wystarczyło usiąść w szóstym, siódmym rzędzie by mieć wszystkich słuchaczy przed sobą. W bocznych nawach nie było w ogóle nikogo. Może to sprawiło, że był niesamowity odbiór, wszyscy skupieni, absolutna cisza na widowni. Organizatorzy, fotoreporterzy i operatorzy jak duchy gdzieś znikali za filarami. Na dodatek muzycy grający na schodach prezbiterium nie mieli żadnego nagłośnienia. Między ich instrumentami a uszami publiczności nie było żadnej elektroniki. Coś rzadko dziś spotykanego na koncertach.

W przerwie między  utworami muzycy uznali, że chcą być bliżej słuchaczy i przed kwartetem Ludwiga van Beethovena zeszli z podwyższenia przed pierwszy rząd słuchaczy. Organizatorzy też chyba byli zaskoczeni całą sytuacją, bo goście sami przenieśli sobie krzesła i pulpity. W efekcie słyszeliśmy świetnych wykonawców z odległości kilku metrów.  Jakby  nas gdzieś zabrali ze sobą a podświetlona archikatedra jest tylko złudzeniem.

Na bis był jeszcze utwór Antona Weberna.

Kara za nieobecność – żałujcie, bo jest czego.

Dziś w Sali Operowej Centrum Spotkania Kultur Deutsche Radio Philharmonie Saarbrücken. Josep Pons – dyrygent, Javier Perianes – fortepian. W programie: Sergiusz Rachmaninow: Wyspa umarłych op. 29 (20’), Ludwig van Beethoven: V Koncert fortepianowy „Emperor” (38’) oraz Ludwig van Beethoven: VII Symfonia A-dur op. 9.

We wtorek, też w Sali Operowej CSK wystąpi laureat konkursu im. Piotra Czajkowskiego: Yu-Chien Tseng (skrzypce). Będzie to jego pierwsza wizyta w Polsce. Wraz solistą Hong Kong Sinfonietta pod dyrekcją Yip Wing-sie.

Program wtorkowego koncertu: Ludwig van Beethoven: Koncert na skrzypce i Ludwig van Beethoven: IV Symfonia B-dur

Pozostałe informacje

Rzymskie denary i inne skarby trafią do Muzeum Narodowego w Lublinie
ZDJĘCIA
galeria

Rzymskie denary i inne skarby trafią do Muzeum Narodowego w Lublinie

Niecodzienne znalezisko archeologiczne w gminie Annopol. Członkowie Stowarzyszenia Mieszkańców Gminy Annopol „SZANSA” odkryli skarby sprzed wieków – od czasów epoki brązu po nowożytność. Wśród nich są wyjątkowo cenne rzymskie denary, które już wkrótce trafią do Muzeum Narodowego w Lublinie.

Diabelski wieczór na Węglinie
koncert
5 kwietnia 2025, 20:00

Diabelski wieczór na Węglinie

Dzielnicowy Dom Kultury Węglin zaprasza na kolejną odsłonę muzycznego cyklu PERYFERIA, który odbędzie się w sobotę (5 kwietnia). W programie koncert „Tristis Diabolus” w wykonaniu Pawła Szamburskiego do tekstów Marcina Wichy.

Miażdżyca - cichy zabójca rozwijający się latami. Będą edukować na jej temat
NASZ PATRONAT

Miażdżyca - cichy zabójca rozwijający się latami. Będą edukować na jej temat

Już w sobotę w galerii Vivo odbędzie się finał akcji "Skonsultuj się z farmaceutą". Tematem tegorocznej edycji jest miażdżyca - podstępna choroba rozwijająca się w ciszy.

Wrotka dumnie pozuje już z dwoma jajkami

Wrotka dumnie pozuje już z dwoma jajkami

Jak już się zaczęło, to będzie się rozkręcać. W gnieździe sokołów na kominie lubelskiej elektrociepłowni są już dwa jajka.

Stal Kraśnik znowu odrobiła straty po przerwie

Stal Kraśnik odwróciła losy meczu z Hetmanem Zamość po przerwie

W Kraśniku znowu długo zanosiło się na niespodziankę. W trzecim meczu rundy wiosennej Stal po raz trzeci przegrywała do przerwy. Tym razem 0:1 u siebie z Hetmanem Zamość. Gospodarze długo nie mogli wyrównać, ale w ostatnim kwadransie jednak ta sztuka im się udała. A później poszło już z górki i niebiesko-żółci pokonali rywali 3:1.

Julia Szeremeta w dobrym stylu wróciła na ring

Julia Szeremeta nie dała rywalce szans w ćwierćfinale Pucharu Świata

Julia Szeremeta w wielkim stylu rozpoczęła udział w Pucharze Świata w brazylijskim Foz de Igacu. Polka pokonała w ćwierćfinale Alyssę Mendozę.

P+R na Węglinie w godzinach szczytu.
news dziennika wschodniego

Park & Ride w Lublinie: Czy kierowcy w ogóle z tego korzystają?

Z obserwacji jednego z naszych Czytelników wynika, że kierowcy nie korzystają z parkingów P+R. Dopytuje, czy jest szansa na to, aby to się zmieniło. Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego tego problemu jednak nie widzi.

Miasto Chełm po ewentualnym poszerzeniu granic administracyjnych

Zmiana granic Chełma. Rada Miasta jest "za". Czas na decyzję MSWiA

Mimo wyraźnego sprzeciwu mieszkańców gminy Chełm, Rada Miasta Chełm podjęła decyzję o rozszerzeniu granic administracyjnych. Sprawa trafi na biurko Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, które podejmie ostateczną decyzję. Czy ministerstwo uwzględni wolę mieszkańców?

Inflacja: Może nie wszystko będzie tak szybko drożeć

Inflacja: Może nie wszystko będzie tak szybko drożeć

Napływające informacje sygnalizują, że inflacja w kolejnych kwartałach może być niższa niż wcześniej oczekiwano – zapowiada Rada Polityki Pieniężnej w środowym komunikacie. Ale też Rada podkreśla, że w najbliższych miesiącach inflacja będzie wyższa od celu inflacyjnego.

Muzyczna podróż z Grzegorzem Tarwidem i jego trio
jazz
10 kwietnia 2025, 19:00

Muzyczna podróż z Grzegorzem Tarwidem i jego trio

Już w czwartek (10 kwietnia), w ramach projektu Jazz w CSK wysłuchamy na żywo jednego z najciekawszych pianistów młodego pokolenia – Grzegorza Tarwida. Artysta zaprezentuje program oparty na swoim debiutanckim albumie „Flowers”, który ukazał się nakładem prestiżowej wytwórni płytowej – Clean Feed. Poniżej zamieszczamy rozmowę z artystą.

Wschodni ślad – Tusk o cyberataku na system informatyczny Platformy

Wschodni ślad – Tusk o cyberataku na system informatyczny Platformy

Służby intensywnie pracują w związku z incydentem cyberbezpieczenstwa dotyczącym Platformy Obywatelskiej; sprawa jest poważna – poinformował w środę wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Wcześniej premier Donald Tusk informował o cyberataku na system informatyczny PO.

Autor pieśni powstańczych patronem skweru w Lublinie
galeria

Autor pieśni powstańczych patronem skweru w Lublinie

Jan Markowski, autor melodii wielu znanych pieśni powstańczych, takich jak „Mała dziewczynka z AK” czy „Sanitariuszka Małgorzatka” jest patronem skweru w Lublinie. Dziś uroczyście odsłonięto tablice z jego nazwą.

Cristiano Ronaldo w grze Fatal Fury: City of the Wolves
GRAMY
film

Fatal Fury: Cristiano Ronaldo w bijatyce (wideo)

Gra Fatal Fury: City of the Wolves swoja premierę będzie miała już 25 kwietnia. To klasyczna bijatyka 2D, a jedną z dostępnych postaci będzie właśnie Cristiano Ronaldo.

Lubelskie obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu rozpoczął „niebieski spacer”,
galeria

Plac Litewski będzie niebieski. Zaczynają się Lubelskie Dni Autyzmu

Wszystko zaczęło się w środę, 2 kwietnia, od „niebieskiego spaceru. To wspólne przejście ulicami Lublina w geście solidarności z osobami ze spektrum autyzmu oraz ich rodzinami.

Trzeci mecz w rywalizacji Bogdanki LUK i ZAKSY zostanie rozegrany w niedzielę

Powiedzieliśmy sobie w sobotę, że nic się jeszcze nie skończyło. Opinie po meczu ZAKSA - Bogdanka LUK

Świetny występ Bogdanki LUK we wtorkowy wieczór spowodował, że w ćwierćfinale fazy play-off jest remis 1:1. Ekipa z Lublina w drugim starciu pokonała na wyjeździe ZAKSĘ Kędzierzyn Koźle 3:0. Decydujące starcie zostanie rozegrane w najbliższą niedzielę o godz. 14.45, w hali Globus.

Kalendarz
kwiecień 2025
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Wkrótce
Najbliższe wydarzenia