Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Festiwale

3 kwietnia 2017 r.
7:43

Beethoven w Lublinie. Niezwykły koncert w archikatedrze

Autor: Zdjęcie autora agdy
0 2 A A

Niedzielny koncert w archikatedrze był wieczorem niezwykłym. A kościół miejscem nierzeczywistym. Światowej klasy zespół kameralny, który wystąpił w ramach Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena mieliśmy na wyciągnięcie ręki.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W tym roku Lublin wrócił na listę miast gdzie można posłuchać świetnych wykonawców goszczących na festiwalu z tradycją i renomą. Ambicją organizatorów jest, by każda edycja ujmowała dzieła Beethovena z różnych muzycznych perspektyw i pozwala dostrzec, skąd kompozytor czerpał inspiracje, jaki wpływ wywarła jego muzyka na twórców innych epok. Podczas lubelskiej edycji festiwalu za którą stoi CSK, zaplanowano wizyty trzech światowej klasy zespołów. Pierwszy wieczór za nami.

Rumunka, Szwajcar, Polak i Francuz, którzy tworzą Belcea Quartet to w opinii znawców jeden z najlepszych obecnie kwartetów smyczkowych na świecie. Liderką i założycielką kwartetu jest rumuńska skrzypaczka Corina Belcea. Zespół powstał w 1995 r. w Londynie z inicjatywy ówczesnych studentów Royal College of Music. Członkiem zespołu jest Polak Krzysztof Chorzelski, który gra na altówce. Pozostali muzycy to Axel Schacher (skrzypce) i Antoine Lederlin (wiolonczela).

Artyści mieli w programie IV Kwartet smyczkowy Krzysztofa Pendereckiego, który kompozytor napisał w zeszłym roku specjalnie dla nich (była to polska premiera), III Kwartet smyczkowy F-dur op.73 Dmitrija Szostakowicza oraz Kwartet smyczkowy op. 59 nr 2 patrona i bohatera festiwalu Ludwiga van Beethovena.

Atmosfera koncertu była specjalna, bo świetni goście grali dla bardzo niewielkiej widowni (bilety 80-100 zł). Wystarczyło usiąść w szóstym, siódmym rzędzie by mieć wszystkich słuchaczy przed sobą. W bocznych nawach nie było w ogóle nikogo. Może to sprawiło, że był niesamowity odbiór, wszyscy skupieni, absolutna cisza na widowni. Organizatorzy, fotoreporterzy i operatorzy jak duchy gdzieś znikali za filarami. Na dodatek muzycy grający na schodach prezbiterium nie mieli żadnego nagłośnienia. Między ich instrumentami a uszami publiczności nie było żadnej elektroniki. Coś rzadko dziś spotykanego na koncertach.

W przerwie między  utworami muzycy uznali, że chcą być bliżej słuchaczy i przed kwartetem Ludwiga van Beethovena zeszli z podwyższenia przed pierwszy rząd słuchaczy. Organizatorzy też chyba byli zaskoczeni całą sytuacją, bo goście sami przenieśli sobie krzesła i pulpity. W efekcie słyszeliśmy świetnych wykonawców z odległości kilku metrów.  Jakby  nas gdzieś zabrali ze sobą a podświetlona archikatedra jest tylko złudzeniem.

Na bis był jeszcze utwór Antona Weberna.

Kara za nieobecność – żałujcie, bo jest czego.

Dziś w Sali Operowej Centrum Spotkania Kultur Deutsche Radio Philharmonie Saarbrücken. Josep Pons – dyrygent, Javier Perianes – fortepian. W programie: Sergiusz Rachmaninow: Wyspa umarłych op. 29 (20’), Ludwig van Beethoven: V Koncert fortepianowy „Emperor” (38’) oraz Ludwig van Beethoven: VII Symfonia A-dur op. 9.

We wtorek, też w Sali Operowej CSK wystąpi laureat konkursu im. Piotra Czajkowskiego: Yu-Chien Tseng (skrzypce). Będzie to jego pierwsza wizyta w Polsce. Wraz solistą Hong Kong Sinfonietta pod dyrekcją Yip Wing-sie.

Program wtorkowego koncertu: Ludwig van Beethoven: Koncert na skrzypce i Ludwig van Beethoven: IV Symfonia B-dur

Pozostałe informacje

Razem dla Europy, Razem dla Nauki - wielkie świętowanie 20-lecia Polski w UE
KONKURS

Razem dla Europy, Razem dla Nauki - wielkie świętowanie 20-lecia Polski w UE

Katolicki Uniwersytet Lubelski zaprasza na konferencję dotyczącą jubileuszu 20-lecia Polski w Unii Europejskiej. Wieczorem zaplanowany jest koncert Michała Szczygła. Dla naszych Czytelników mamy konkurs, w którym do wygrania są wejściówki.

Jechał wężykiem po zakupy

Jechał wężykiem po zakupy

44- latek jechał po zakupy kompletnie pijany. W organizmie miał 2 promile alkoholu. W jego zatrzymaniu pomógł sygnał od świadka.

Stypendia ACSS dla lubelskich sportowców
galeria

Stypendia ACSS dla lubelskich sportowców

39 utalentowanych sportowców odebrało powołania do programu Akademickiego Centrum Szkolenia Sportowego w Lublinie na rok 2025.

Giganci opery w Filharmonii Lubelskiej
koncert
29 listopada 2024, 19:00

Giganci opery w Filharmonii Lubelskiej

Już w najbliższy piątek prawdziwa uczta dla miłośników opery i symfonicznej potęgi. W ramach cyklu koncertowego „Klasycznie co piątek” odbędzie się koncert pt. „Wielkie uwertury XIX w. W 100 rocznicę śmierci Giacomo Pucciniego”.

Bombowa komedia
teatr
29 listopada 2024, 18:00

Bombowa komedia

„La Bombe” to naprawdę bombowa komedia: gwiazdorska obsada, zmysłowa sceneria i kostiumy, a do tego francuska muzyka oraz sceny, które bawią do łez! Spektakl będzie wystawiony w najbliższy piątek (29 listopada) w lubelskim Centrum Kongresowym UP.

Najlepsi nagrodzeni. Gala Rolnik Roku 2024
rolnik roku 2024
galeria

Najlepsi nagrodzeni. Gala Rolnik Roku 2024

Ponad 100 osób wzięło udział w uroczystej gali naszego plebiscytu „Rolnik Roku 2024”, która odbyła się w Sali Kolumnowej Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Peja & Slums Attack: 30 lat na scenie. Koncert w Zgrzycie
JUBILEUSZ
29 listopada 2024, 18:00

Peja & Slums Attack: 30 lat na scenie. Koncert w Zgrzycie

To już 30 lat, odkąd Ryszard „Peja” działa na polskiej scenie pod szyldem Slums Attack. Jubileuszowy koncert odbędzie się już w najbliższy piątek (29 listopada) w lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt. Gościnnie z Rychem na scenie m.in: Dj. Decks, Gandi Ganda, Iceman, Glaca, Dvj. Rink.

Beata Stepaniuk-Kuśmierzak: Ciepło w sercu, siła w działaniu
film

Beata Stepaniuk-Kuśmierzak: Ciepło w sercu, siła w działaniu

W dzisiejszym Dziennikowym Lustrze gościć będziemy wyjątkową kobietę, która z sukcesem łączy życie zawodowe z prywatnym. Pani Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, mama, żona, kobieta pracująca, a także zastępczyni prezydenta Lublina ds. kultury, sportu i partycypacji. Choć lista jej obowiązków i inicjatyw jest imponująca, to serca młodych i starszych Lublinian skradła dzięki pracy nad projektem dzięki którymu Lublin zyskał tytuł Europejskiej Stolicy Młodzieży 2023 oraz tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029. Jak wyglądała życiowa droga Pani Beaty? Jakie były jej marzenia z dzieciństwa? Czy była zbuntowaną nastolatką? Jak godzi życie zawodowe z rodziną? Jakie wartości wyznaje w życiu? Na te i inne pytania odpowie w rozmowie z Katarzyną Nastaj.

Lubelski dworzec doceniony przez jury na festiwalu filmowym
film

Lubelski dworzec doceniony przez jury na festiwalu filmowym

Podczas 32. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego ENERGACamerimage w Toruniu, Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie otrzymał nagrodę specjalną w kategorii spotów reklamowych trwających do 3 minut. W wyróżnionym filmie królował nowy budynek dworca w Lublinie.

Chełm z rekordowym budżetem. Prawie pół miliarda na inwestycje
Chełm

Chełm z rekordowym budżetem. Prawie pół miliarda na inwestycje

Takiego budżetu miasto i powiat Chełm jeszcze nie miało. Na same tylko inwestycje w 2025 chełmski Ratusz chce przeznaczyć 466 mln zł, a wszystkie wydatki otrą się o miliard. W noworocznych planach nie zabraknie nowych dróg, remontów ulic, wymiany lamp, czy zakupu wodorowych autobusów. Chełmian czeka więc pracowity rok.

Julia Szeremeta nie powalczy o złoty medal mistrzostw Polski

Julia Szeremeta nie wystąpi na mistrzostwach Polski w boksie. „Powody zdrowotne”

W dniach 1-7 grudnia Wałbrzych będzie gospodarzem mistrzostw Polski w boksie. Wydawało się, że właśnie tam po raz pierwszy od występu na igrzyskach olimpijskich w Paryżu w ringu pojawi się Julia Szeremeta. Zawodniczka Paco Lublin poinformowała jednak, że musi zrezygnować ze startu.

25 ognisk wścieklizny w województwie lubelskim. Będzie prowadzony odstrzał sanitarny
galeria

25 ognisk wścieklizny w województwie lubelskim. Będzie prowadzony odstrzał sanitarny

Łącznie w województwie lubelskim wykryto już 25 ognisk wścieklizny. Nie są to już tylko lisy i jenoty, ale także sarna, krowa, czy psy. Wojewódzki Inspektor Weterynaryjny zapowiada wprowadzenie odstrzału sanitarnego.

Wyrok za reklamę alkoholu. Duża grzywna dla Janusza Palikota

Wyrok za reklamę alkoholu. Duża grzywna dla Janusza Palikota

Janusz Palikot został skazany za reklamowanie alkoholu w internecie. Ma zapłacić grzywnę w wysokości 450 tysięcy złotych. Ale to nie koniec jego kłopotów.

Jednym z obiektów należących do OSiR jest m.in. Kryta Pływalnia na os. Zamoyskiego. Tutaj, podobnie jak np. przy wejściu na siłownię czy lodowisko można liczyć na zniżki

Komu i ile taniej? Zrobili porządek w regulaminie obiektów OSiR

Zniżki były i pozostaną, często na niezmienionym lub porównywalnym poziomie. Ale wcześniej część z nich zapisywano tylko w cennikach, teraz są uporządkowane i uwzględnione w regulaminie dotyczącym funkcjonowania i udostępniania obiektów Ośrodka Sportu i Rekreacji w Zamościu.

Kiedy zatrudnić firmę sprzątającą do biura

Kiedy zatrudnić firmę sprzątającą do biura

trzymanie czystości w biurze to nie tylko kwestia estetyki, ale także kluczowy element wpływający na komfort pracy, zdrowie pracowników i wizerunek firmy. W dynamicznie rozwijających się przedsiębiorstwach, gdzie czas i efektywność odgrywają kluczową rolę, samodzielne organizowanie sprzątania może okazać się niewystarczające.

Kalendarz
listopad 2024
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30