![AdBlock](https://cdn01.dziennikwschodni.pl/media/user/adblock-logos.png)
![Dni Kraśnika 2017](https://cdn01.dziennikwschodni.pl/media/news/2017/2017-07/000e8563954a7dfd13f7b8361f569bee.jpg)
Zespół Perfect i grupa Raz, Dwa, Trzy wystąpią w Kraśniku. Tegoroczne dni miasta, który dziś się rozpoczynają będą wyjątkowe, bo są związane z obchodami 640-lecia Kraśnika. W programie trzydniowej imprezy zaplanowano także m.in. rekonstrukcję historyczną.
![AdBlock](https://cdn01.dziennikwschodni.pl/media/user/adblock-logos.png)
Największa plenerowa impreza miejska odbędzie się w dniach 21 – 23 lipca.
– Trzydniowe obchody odbywać się będą tradycyjnie w obu dzielnicach miasta – informuje Emilia Łukasik, p.o. rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Kraśniku. – W piątek i sobotę – w dzielnicy Fabrycznej, w niedzielę – w dzielnicy Starej.
Na piątek została zaplanowana konferencja naukowa poświęcona historii Kraśnika, przygotowana we współpracy z wykładowcami UMCS (Centrum Kultury i Promocji, godz. 10-17). O godz. 18 rozpocznie się koncert muzyki elektronicznej „W hołdzie memu miastu”, przygotowany przez pochodzącego z Kraśnika Karola Almerta.
Z kolei na sobotę zaplanowane wydarzenia będą odbywać się na stadionie MOSiR i przyległych terenach. Wśród nich pokazy i wystawa modeli samolotów, które przygotował klub modelarski PA-LO-OK. Zaś od godz. 19 atrakcją będą loty balonem. Urząd Miasta w Kraśniku zapowiada też konkursy z nagrodami – konkurs na najpiękniejszy samochód i wystawę psów „Mój pupil”.
O godz. 18 rozpoczną się koncerty. Jako pierwsze wystąpią lokalne zespoły Exit i Spring Rolls. Natomiast o godz. 21 na scenie pojawi się gwiazda wieczoru – zespół Perfect. Sobotnią imprezę zakończy pokaz fajerwerków.
Natomiast niedzielne wydarzenia w starej części Kraśnika rozpocznie o godz. 12 mszą świętą w intencji Kraśnika i kraśniczan w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. O godz. 14 na rynku będzie mieć miejsce wyjątkowa, uroczysta sesja Rady Miasta.
– Przez niemal całą niedzielę w Kraśniku będzie przebywać Chorągiew Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej, w skład której wejdzie około 40 wykonawców, w tym rycerze, jeźdźcy i dwór królewski – zapowiada Łukasik.
Będą uczestniczyć w mszy świętej. Zaś o godz. 17 na stadionie Tęczy zaprezentują inscenizację historyczną.
O godz. 20 rozpoczną się koncerty. Wystąpią zespół Canion (godz. 20) i grupa Raz, Dwa, Trzy (godz. 21). Na koniec zostanie zaprezentowany pokaz laserowy.
Zmiany w rozkładzie MPK.
W związku z Dniami Kraśnika MPK wprowadza następujące zmiany:
22 lipca – sobota – Stadion MOSiR:
Autobusy będą kursowały zgodnie z sobotnim rozkładem jazdy.
Od godzin popołudniowych na linii nr 1 będzie kursował dodatkowy autobus:
odjazdy z ul. Piłsudskiego: 16:45* 17:45 18:45 19:45 20:45 22:45
odjazdy z ul. Racławickiej: 17:15 18:15 19:15 20:15 22:15 23:15
* kurs z przystanku Narutowicza
23 lipca – niedziela – Rynek:
Autobusy będą kursowały zgodnie ze świątecznym rozkładem jazdy. Od godzin popołudniowych na linie 1, 2 i 7 zostaną skierowanie większe pojazdy. Ponadto, w sytuacji wzmożonego ruchu pasażerów od godz. 19 zostanie zadysponowany dodatkowy autobus na linii nr 1 (Piłsudskiego – Racławicka – Piłsudskiego) kursujący średnio co ok. 60 minut. Sytuacja będzie monitorowana na bieżąco.
Nowy Honorowy Obywatel Kraśnika
Podczas uroczystej sesji radni mają podjąć uchwałę dotyczącą przyznania tytułu „Honorowy Obywatel Miasta Kraśnika” ks. Stanisławowi Zielińskiemu. Będzie to pierwszy raz kiedy radni przyznają ten tytuł osobie nieżyjącej. – Wnioskodawcą jest Towarzystwo ks. Stanisława Zielińskiego działające przy kościele św. Ducha i ks. rektor – mówi Emilia Łukasik, p.o. rzecznik Urzędu Miasta w Kraśniku. – U nas nie było jeszcze takiej sytuacji, że był przyznawany ten tytuł pośmiertnie, bo honorowych obywateli mamy 5. Uchwała poduszcza jednak taką możliwość.
Ks. Stanisław Zieliński (1911-1945)
Duchowny katolicki, społecznik, nauczyciel i wychowawca. Duchowny pracując w kraśnickiej parafii niósł pomoc najuboższym tworząc m.in. jadłodajnie dla ubogich, kupował lekarstwa i zbierał odzież. Troszczył się również o młodzież, angażował się w tajne nauczanie. Był również zaangażowany w działalność konspiracyjną. Był kapelanem okolicznych struktur Narodowych Sił Zbrojnych. Zginął 10 marca 1945 r. w swoim mieszkaniu. Według niektórych za zabójstwo księdza odpowiadają funkcjonariusze Urzędu Bezpieczeństwa.