Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Festiwale

21 czerwca 2019 r.
21:25

Festiwal Niezła Sztuka rozpoczął się w Chełmie [zdjęcia, program]

Koncerty, wernisaże, pokazy, występy, warsztaty i street art. Już po raz trzeci Chełm opanowali ludzie sztuki w ramach niezależnego Festiwalu Niezła Sztuka. – Inicjatywy, która pokazuje, że w Chełmie mamy naprawdę wielu utalentowanych mieszkańców – zapowiada Justyna Nafalska z ekipy organizatorów festiwalu. – Fotografia, rysunek, poezja, malarstwo, muzyka czy teatr czy rzeźba. Wszystko to pokażemy w dniach 21-23 czerwca na pl. Łuczkowskiego w Chełmie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Ale Niezła Sztuka to nie tylko możliwość biernego oglądania tego, co stworzyli inni. W trzeciej edycji festiwalu, organizatorzy chcą  zaangażować publiczność w proces tworzenia. Dlatego w trakcie Niezłej Sztuki odbywają się ciekawe warsztaty adresowane dla widzów festiwalu: zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych.

W końcu sztuka nie zna żadnych ograniczeń, a każdy może skrywać w sobie talent – deklarują organizatorzy, na co dzień znajomi i przyjaciele zafiksowani na stworzenie w Chełmie niezależnej płaszczyzny aktywności twórczej. Tak oto o Niezłej Sztuce mówią jej twórcy:

– Dwie dotychczasowe edycje Niezłej Sztuki pokazały, jak wiele można dokonać wspólnymi siłami i jak ogromny potencjał drzemie w mieszkańcach naszego miasta, którzy dotychczas nie mieli po prostu okazji, żeby się zaprezentować – opowiada Grzegorz Chwesiuk. – W Chełmie jest wielu ciekawych ludzi z głowami pełnymi inspirujących pomysłów. Mamy nadzieję, że Niezła Sztuka w tym roku przyciągnie jeszcze więcej takich osób.

– Jak co roku na naszym festiwalu nie zabraknie fotografii. Coraz więcej chełmian interesuje się tą dziedziną sztuki, a jest ona na tyle szeroka, że każdy znajdzie w niej swoją „niszę”: tematy czy technikę, w których czuje się najlepiej – mówi Przemek Świechowski, jeden z organizatorów festiwalu, który od lat zajmuje się fotografią profesjonalnie.

– Nasz festiwal to naprawdę wyjątkowa okazja do obcowania ze sztuką. Można nie tylko przyjść i biernie popatrzeć, ale też dotknąć, posłuchać, porozmawiać z artystami, a nawet samemu spróbować swoich sił „w sztuce” – zachęca Wojciech Zakrzewski. – Chełmscy twórcy nie tylko pokażą nam swoje prace, pasje i to, co ich kręci, ale postarają się także „wykrzesać” w widzach nieco chęci do tworzenia własnych rzeczy. Zaręczam że przez te trzy dni nikt, kto wpadnie na pl. Łuczkowskiego nie będzie się nudził – dodaje.

Niezła Sztuka to nieformalna grupa, której członkowie postanowili połączyć siły i wspólnie stworzyć w Chełmie niezależną platformę prezentacji artystycznych. Efektem ich pracy były już dwie edycje festiwalu: w 2017 i 2018 roku.

III edycja Festiwalu Niezła Sztuka 

21-23 czerwca 2019 / Chełm, pl. Łuczkowskiego

Ten program na charakter orientacyjny i ramowy. Wiele wydarzeń będzie odbywało się równolegle, często spontanicznie, zapraszamy więc po prostu od 21 do 23 czerwca na plac Łuczkowskiego w Chełmie. Będzie tam dużo Niezłej Sztuki!

sobota 22 czerwca:

sztuka na placu: wystawy, warsztaty, teatr, fire show, występy artystyczne

12.00 – otwarcie drugiego dnia festiwalu

12.00 – 18.00 – prezentacja twórców i ich prac:

12.30 – Stowarzyszenie Twórcze „Pasja” – Niezła Sztuka z Pasją!

13.00 – Urszula Bydlińska – Czarne Madonny (prezentacja w imieniu artystki)

13.15 – Renata Chmielewska – realistyczne portrety zwierząt

14.00 – Ewa Jarmoszyńska – malowanie „na żywo”

15.00 – Renata Dziewulska „Lips” i Klaudia Kopczyńska „Up in the Hill” – fotografia kobieca: kobiety przed i za obiektywem

16.00 – „Gdzie światło nocą, a gwiazd brak”, czyli Warszawa w obiektywie „chełmskiego chłopaczka” – Łukasz Kowalski opowie o swoich zdjęciach oraz zaprezentuje specjalną „niespodziankę” dla publiczności Niezłej Sztuki – tego nie można przegapić!

14.30 – 16.00 – spotkanie z Katarzyną Czubała – Vyborov – poetką, pisarką, bajkopisarką – która zaprezentuje swoją twórczość i zaprosi publiczność do wspólnego układania wierszy oraz mini konkursu literackiego (zapraszamy bez względu na wiek)

16.00 – 17.00 – sztuka haiku – kameralne spotkanie z Anną Mazurkiewicz (rozmowy o haiku, sztuce władania słowem, będzie można spróbować swoich sił w tworzeniu tej japońskiej poezji)

17.00 – PORTRET ZAPRASZAJĄCY / Paweł „Totoro” Adamiec i „Kultura w krajobrazie – krajobraz w kulturze / Wojciech Januszczyk – wystawy zorganizowane w ramach współpracy z KRAJOBRAZY. Fundacja Przestrzeni z Lublina

17.30 – „Są dwa światy…” – surrealistyczne grafiki Artura Grejnera i „antropoi” Oli Sawy – dyskusja o pracach, tematach tabu w sztuce, i o tym, co „siedzi” w głowach artystów (przed dyskusją zachęcamy do zapoznania się z pracami tych twórców)

17.00 – 18.00 – warsztaty rzeźbienia w kredzie pod okiem Ewy Jarmoszyńskiej (dla dorosłych i dzieci powyżej 12 lat)

16.00 – 18.00 – spacer śladami starych chełmskich kin / W. Zakrzewski / zbiórka pod studnią

18.00 – 20.00 – warsztaty z Teatrem Ognia Hesperydy/ bez użycia ognia / E. Dopieralska

18.00 – 20.00 – krąg bębniarski, jam session z grupą z Rodzinnego Domu Kultury Pokoju w Dąbrówce (chcesz dołączyć? po prostu wpadnij ze swoim instrumentem)

19.00 – 19.20 – koncert skrzypcowy Wiktoria Czugunowa

20.00 – koncert SINSEN / Słoma z grupą z Rodzinny Dom Kultury Pokoju w Dąbrówce

20.00 – Saunamasterzy na placu – pokaz Saunamistrzów z Chełmskiego Parku Wodnego

21.30 – 22.10 – spektakl “Koniec świata” Teatr Zbożowy /Fundacja Studio TM z Kielc

22.15 – 22.30 – fire show z muzyką / Teatr Ognia Hesperydy / E. Dopieralska

niedziela 23 czerwca:

ostatni dzień festiwalu: sprzątanie miasta, spacer kinowy, warsztaty, jam session, warsztaty, prezentacja muralu

12.00 – 14.00 – akcja sprzątania / Rodzinny Dom Kultury Pokoju w Dąbrówce / dołączcie do nas! weźcie ze sobą rękawiczki i worki (z odzysku!), do których będziemy zbierać śmieci w miejscu, które wybierzecie w naszej ankiecie na Facebooku

14.00 – 18.00 spotkania z artystami / prezentacje ich prac:

14.00 – Maciej Kołodziej „Miejsca, do których prowadzi Cię tęsknota” i Mariusz Szymański „Magiczne Roztocze” – fotografia podróżnicza – kadry z bliska i daleka

15.00 – Piotr Bielecki i jego „Spętani” – o fotografii pełnej emocji

16.00 – Koło „Folia” – studenci grafiki Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie

17.00 – SOLARIS SNAUT – Inicjatywa LWL

16.00 – 18.00 – spotkanie z Katarzyną Czubała – Vyborov – poetką, pisarką, bajkopisarką – która zaprezentuje swoją twórczość i zaprosi publiczność do wspólnego układania wierszy (zapraszamy wszystkich bez względu na wiek!)

14.00 – 16.00 spacer śladami starych chełmskich kin / W. Zakrzewski / zbiórka pod studnią

14.00 – 16.00 krąg bębniarski, jam session z grupą z Rodzinnego Domu Kultury Pokoju w Dąbrówce – można dołączać ze swoimi instrumentami – zapraszamy wszystkich chętnych!

16.00 – 17.00 – warsztaty kręcenia hula hop z Sylwią Smolińską (zapraszamy zarówno dzieci, jak i dorosłych – przygotujemy kilka kół hula hop, ale można przynosić także własne)

19.00 – prezentacja muralu przy ul. Pocztowej 17/19

20.00 – 21.00 – koncert Kozaurus/ Michał Kozar, Maciej Baraniak, Karol Różycki

21.30 – zamknięcie festiwalu

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Fragment rywalizacji w Słupsku

PGE Start Lublin został rozgromiony w Słupsku.

Podopieczni Wojciecha Kamińskiego ulegli Enerdze Icon Sea Czarni różnicą aż 23 pkt. Trzeba sobie jasno powiedzieć, że ten wynik to sensacja, ale również olbrzymie rozczarowanie.

Majówka za pasem. Kalendarz wydarzeń zapowiada moc atrakcji
1 maja 2025, 0:00

Majówka za pasem. Kalendarz wydarzeń zapowiada moc atrakcji

Majówka zbliża się wielkimi krokami. Biorąc zaledwie trzy dni urlopu zyskujemy aż 9 dni odpoczynku. Co przez ten czas można robić w województwie lubelskim? Podpowiadamy co wtedy dzieje się w regionie.

Atakujący Bogdanki LUK Lublin Kewin Sasak:

Marcin Komenda, Bogdanka LUK Lublin: Ten sezon jest kapitalny

Powiedzieli po trzecim meczu półfinałowym play-off: JSW Jastrzębski Węgiel - Bogdanka LUK Lublin 2:3

Dbają nie tylko o drzewa. Przed nami "Piątka z leśnikami"

Dbają nie tylko o drzewa. Przed nami "Piątka z leśnikami"

Już 10 maja w Uroczysku Stary Gaj odbędzie się wyjątkowe wydarzenie łączące aktywność fizyczną, kontakt z przyrodą i szczytny cel – „Piątka z leśnikami”. Organizatorzy zapraszają nie tylko biegaczy, ale także wszystkich miłośników lasu i pomagania.

Ulica jak "pole bitwy". Na Ceglanej będzie nie tylko asfalt

Ulica jak "pole bitwy". Na Ceglanej będzie nie tylko asfalt

Wcześniej ulica Twarda, teraz Ceglana. Urzędnicy szukają wykonawcy tej długo wyczekiwanej przez mieszkańców przebudowy drogi.

Sax night
Foto
galeria

Sax night

Imprezy w najpopularniejszym lubelskim Klubie 30 to destylat zabawy. Kto był ten wie, a kto nie był, niech żałuje. Imprezy odbywają się często na dwóch, a nawet na trzech parkietach, a każdy z inną muzyką. Ten stylistyczny eklektyzm sprawia, że co weekend klub przeżywa prawdziwe oblężenie. Specjalnie dla Was przygotowaliśmy fotogalerię z weekendowych szaleństw w popularnej Trzydziestce, z której dowiecie się, jak się bawi Lublin.

W decydującym meczu półfinału play-off Bogdanka LUK Lublin pokonała Jastrzębski Węgiel 3:2 i zagra w finale

Niespodzianka: Bogdanka LUK Lublin co najmniej ze srebrnym medalem, ograła Jastrzębski Węgiel

W trzecim decydującym spotkaniu półfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin po zaciętym boju pokonała mistrza Polski Jastrzębski Węgiel 3:2 i po raz pierwszy w historii zagra o medale mistrzostw Polski, i to od razu o złote

Druga taka niedziela w kwietniu. Można zrobić zakupy na majówkę

Druga taka niedziela w kwietniu. Można zrobić zakupy na majówkę

W niedzielę 27 kwietnia sklepy będą otwarte. To druga i zarazem ostatnia niedziela handlowa w kwietniu, tuż przed długim weekendem majowym.

Zabiegi ablacji z użyciem nowej techniki

To zaburzenie rytmu serca dotyczy miliona Polaków. W Lublinie leczą to nową techniką

Lubelscy lekarze przeprowadzili zabieg ablacji migotania przedsionków nową techniką varipulse. Dokonał tego jako jeden z pierwszych w Polsce zespół z Uniwersyteckiego Centrum Kardiologii i Kardiochirurgii USK Nr 4 pod kierownictwem dr hab. Andrzeja Głowniaka.

Motor chce się zrewanżować Cracovii za porażkę z jesieni

Rewanżu za 2:6 nie było. Motor Lublin - Cracovia (zapis relacji na żywo)

Motor liczył na rewanż za porażkę z jesieni. Cracovia drugi raz okazała się jednak lepsza od beniaminka z Lublina. Tym razem 1:0. Kluczowa dla losów spotkania była czerwona kartka Sergi Sampera, którą Hiszpan obejrzał na początku drugiej połowy.

Ogłoszenie wyroku

25 lat za zabójstwo komorniczki z Łukowa. Do sądu wpłynęły apelacje

Sąd skazał w styczniu Karola M. na 25 lat więzienia za zabójstwo komorniczki z Łukowa. Strony złożyły apelacje.

Ubiegłoroczna aukcja Pride of Poland

"To jest poniżej hipokryzji". Sprawa janowskiej stadniny w Sejmie

- To jest poniżej hipokryzji, co pan rozpowiada - tak w Sejmie wicemarszałkini Dorota Niedziela (KO) odniosła się do wypowiedzi polityków PiS dotyczących sytuacji w państwowych stadninach koni. Poseł Kazimierz Choma (PiS) dopytywał co zrobi resort rolnictwa, by „powstrzymać upadek hodowli koni”.

Arkadiusz Maj zdobył w sobotę trzy gole

Avia rozbiła w Krakowie rezerwy Wisły

Patryk Małecki w sobotę zagrał przeciwko Wiśle II, ale bohaterem spotkania Avii w Krakowie był zdecydowanie Arkadiusz Maj. Napastnik zespołu ze Świdnika w tym sezonie nie imponował skutecznością. Przed spotkaniem z rezerwami „Białej Gwiazdy” miał na koncie tylko dwa gole. Po wizycie w „Grodzie Kraka” ma ich już pięć, a żółto-niebiescy łatwo pokonali rywali 4:1.

Fryderyk Janaszek zapewnia, że jego zespół do końca sezonu będzie walczyć o miejsce w barażach

Górnik Łęczna spróbuje podtrzymać dobrą passę w Opolu

Górnik Łęczna w niedzielę powalczy o szóstą wygraną z rzędu. Tym razem zielono-czarni zagrają na wyjeździe z Odrą Opole, która w tym tygodniu „odczarowała” swój nowy stadion. Zawody rozpoczną się o godz. 12.

Przymrozki wracają na Lubelszczyznę

Przymrozki wracają na Lubelszczyznę

Po słonecznym dniu czeka nas chłodna noc. Nie jest to dobra informacja dla rolników i ogrodników.

Kalendarz
kwiecień 2025
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30