Koncerty, wernisaże, pokazy, występy, warsztaty i street art. Już po raz trzeci Chełm opanowali ludzie sztuki w ramach niezależnego Festiwalu Niezła Sztuka. – Inicjatywy, która pokazuje, że w Chełmie mamy naprawdę wielu utalentowanych mieszkańców – zapowiada Justyna Nafalska z ekipy organizatorów festiwalu. – Fotografia, rysunek, poezja, malarstwo, muzyka czy teatr czy rzeźba. Wszystko to pokażemy w dniach 21-23 czerwca na pl. Łuczkowskiego w Chełmie.
Ale Niezła Sztuka to nie tylko możliwość biernego oglądania tego, co stworzyli inni. W trzeciej edycji festiwalu, organizatorzy chcą zaangażować publiczność w proces tworzenia. Dlatego w trakcie Niezłej Sztuki odbywają się ciekawe warsztaty adresowane dla widzów festiwalu: zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych.
W końcu sztuka nie zna żadnych ograniczeń, a każdy może skrywać w sobie talent – deklarują organizatorzy, na co dzień znajomi i przyjaciele zafiksowani na stworzenie w Chełmie niezależnej płaszczyzny aktywności twórczej. Tak oto o Niezłej Sztuce mówią jej twórcy:
– Dwie dotychczasowe edycje Niezłej Sztuki pokazały, jak wiele można dokonać wspólnymi siłami i jak ogromny potencjał drzemie w mieszkańcach naszego miasta, którzy dotychczas nie mieli po prostu okazji, żeby się zaprezentować – opowiada Grzegorz Chwesiuk. – W Chełmie jest wielu ciekawych ludzi z głowami pełnymi inspirujących pomysłów. Mamy nadzieję, że Niezła Sztuka w tym roku przyciągnie jeszcze więcej takich osób.
– Jak co roku na naszym festiwalu nie zabraknie fotografii. Coraz więcej chełmian interesuje się tą dziedziną sztuki, a jest ona na tyle szeroka, że każdy znajdzie w niej swoją „niszę”: tematy czy technikę, w których czuje się najlepiej – mówi Przemek Świechowski, jeden z organizatorów festiwalu, który od lat zajmuje się fotografią profesjonalnie.
– Nasz festiwal to naprawdę wyjątkowa okazja do obcowania ze sztuką. Można nie tylko przyjść i biernie popatrzeć, ale też dotknąć, posłuchać, porozmawiać z artystami, a nawet samemu spróbować swoich sił „w sztuce” – zachęca Wojciech Zakrzewski. – Chełmscy twórcy nie tylko pokażą nam swoje prace, pasje i to, co ich kręci, ale postarają się także „wykrzesać” w widzach nieco chęci do tworzenia własnych rzeczy. Zaręczam że przez te trzy dni nikt, kto wpadnie na pl. Łuczkowskiego nie będzie się nudził – dodaje.
Niezła Sztuka to nieformalna grupa, której członkowie postanowili połączyć siły i wspólnie stworzyć w Chełmie niezależną platformę prezentacji artystycznych. Efektem ich pracy były już dwie edycje festiwalu: w 2017 i 2018 roku.
III edycja Festiwalu Niezła Sztuka
21-23 czerwca 2019 / Chełm, pl. Łuczkowskiego
Ten program na charakter orientacyjny i ramowy. Wiele wydarzeń będzie odbywało się równolegle, często spontanicznie, zapraszamy więc po prostu od 21 do 23 czerwca na plac Łuczkowskiego w Chełmie. Będzie tam dużo Niezłej Sztuki!
sobota 22 czerwca:
sztuka na placu: wystawy, warsztaty, teatr, fire show, występy artystyczne
12.00 – otwarcie drugiego dnia festiwalu
12.00 – 18.00 – prezentacja twórców i ich prac:
12.30 – Stowarzyszenie Twórcze „Pasja” – Niezła Sztuka z Pasją!
13.00 – Urszula Bydlińska – Czarne Madonny (prezentacja w imieniu artystki)
13.15 – Renata Chmielewska – realistyczne portrety zwierząt
14.00 – Ewa Jarmoszyńska – malowanie „na żywo”
15.00 – Renata Dziewulska „Lips” i Klaudia Kopczyńska „Up in the Hill” – fotografia kobieca: kobiety przed i za obiektywem
16.00 – „Gdzie światło nocą, a gwiazd brak”, czyli Warszawa w obiektywie „chełmskiego chłopaczka” – Łukasz Kowalski opowie o swoich zdjęciach oraz zaprezentuje specjalną „niespodziankę” dla publiczności Niezłej Sztuki – tego nie można przegapić!
14.30 – 16.00 – spotkanie z Katarzyną Czubała – Vyborov – poetką, pisarką, bajkopisarką – która zaprezentuje swoją twórczość i zaprosi publiczność do wspólnego układania wierszy oraz mini konkursu literackiego (zapraszamy bez względu na wiek)
16.00 – 17.00 – sztuka haiku – kameralne spotkanie z Anną Mazurkiewicz (rozmowy o haiku, sztuce władania słowem, będzie można spróbować swoich sił w tworzeniu tej japońskiej poezji)
17.00 – PORTRET ZAPRASZAJĄCY / Paweł „Totoro” Adamiec i „Kultura w krajobrazie – krajobraz w kulturze / Wojciech Januszczyk – wystawy zorganizowane w ramach współpracy z KRAJOBRAZY. Fundacja Przestrzeni z Lublina
17.30 – „Są dwa światy…” – surrealistyczne grafiki Artura Grejnera i „antropoi” Oli Sawy – dyskusja o pracach, tematach tabu w sztuce, i o tym, co „siedzi” w głowach artystów (przed dyskusją zachęcamy do zapoznania się z pracami tych twórców)
17.00 – 18.00 – warsztaty rzeźbienia w kredzie pod okiem Ewy Jarmoszyńskiej (dla dorosłych i dzieci powyżej 12 lat)
16.00 – 18.00 – spacer śladami starych chełmskich kin / W. Zakrzewski / zbiórka pod studnią
18.00 – 20.00 – warsztaty z Teatrem Ognia Hesperydy/ bez użycia ognia / E. Dopieralska
18.00 – 20.00 – krąg bębniarski, jam session z grupą z Rodzinnego Domu Kultury Pokoju w Dąbrówce (chcesz dołączyć? po prostu wpadnij ze swoim instrumentem)
19.00 – 19.20 – koncert skrzypcowy Wiktoria Czugunowa
20.00 – koncert SINSEN / Słoma z grupą z Rodzinny Dom Kultury Pokoju w Dąbrówce
20.00 – Saunamasterzy na placu – pokaz Saunamistrzów z Chełmskiego Parku Wodnego
21.30 – 22.10 – spektakl “Koniec świata” Teatr Zbożowy /Fundacja Studio TM z Kielc
22.15 – 22.30 – fire show z muzyką / Teatr Ognia Hesperydy / E. Dopieralska
niedziela 23 czerwca:
ostatni dzień festiwalu: sprzątanie miasta, spacer kinowy, warsztaty, jam session, warsztaty, prezentacja muralu
12.00 – 14.00 – akcja sprzątania / Rodzinny Dom Kultury Pokoju w Dąbrówce / dołączcie do nas! weźcie ze sobą rękawiczki i worki (z odzysku!), do których będziemy zbierać śmieci w miejscu, które wybierzecie w naszej ankiecie na Facebooku
14.00 – 18.00 spotkania z artystami / prezentacje ich prac:
14.00 – Maciej Kołodziej „Miejsca, do których prowadzi Cię tęsknota” i Mariusz Szymański „Magiczne Roztocze” – fotografia podróżnicza – kadry z bliska i daleka
15.00 – Piotr Bielecki i jego „Spętani” – o fotografii pełnej emocji
16.00 – Koło „Folia” – studenci grafiki Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie
17.00 – SOLARIS SNAUT – Inicjatywa LWL
16.00 – 18.00 – spotkanie z Katarzyną Czubała – Vyborov – poetką, pisarką, bajkopisarką – która zaprezentuje swoją twórczość i zaprosi publiczność do wspólnego układania wierszy (zapraszamy wszystkich bez względu na wiek!)
14.00 – 16.00 spacer śladami starych chełmskich kin / W. Zakrzewski / zbiórka pod studnią
14.00 – 16.00 krąg bębniarski, jam session z grupą z Rodzinnego Domu Kultury Pokoju w Dąbrówce – można dołączać ze swoimi instrumentami – zapraszamy wszystkich chętnych!
16.00 – 17.00 – warsztaty kręcenia hula hop z Sylwią Smolińską (zapraszamy zarówno dzieci, jak i dorosłych – przygotujemy kilka kół hula hop, ale można przynosić także własne)
19.00 – prezentacja muralu przy ul. Pocztowej 17/19
20.00 – 21.00 – koncert Kozaurus/ Michał Kozar, Maciej Baraniak, Karol Różycki
21.30 – zamknięcie festiwalu