Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Festiwale

3 sierpnia 2017 r.
15:34

Janusz Zaorski na Dwóch Brzegach

0 0 A A

O przepisie na udany scenariusz, talencie Bogusława Lindy i pracy nad najnowszym filmem opowiadał podczas spotkania na festiwalu „Dwa Brzegi” Janusz Zaorski. Spotkanie z reżyserem było zwieńczeniem kilkudniowych pokazów filmów jego autorstwa.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Uczestnicy Festiwalu Filmu i Sztuki „Dwa Brzegi” mieli okazję obejrzeć w ostatnich dniach cztery dzieła reżysera: „Uciec jak najbliżej”, „Awans”, „Dziecinne pytania oraz „Pokolenia”. Podczas wtorkowego spotkania Zaorski opowiadał, dlaczego według niego pierwszy z wymienionych filmów jest nieudany.

- W moim przekonaniu ten film się mocno zestarzał, jest inaczej opowiadany, bardzo powoli jak na dzisiejsze potrzeby. – mówił Zaorski - Po drugie aktor, który grał główną rolę na zdjęciach próbnych wypadł fantastycznie. Moi koledzy powiedzieli „Stary ty masz farta, bo to jest drugi Zbyszek Cebulski”. I ten aktor przyjechał do Wrocławia, zakochał się w dziewczynie. Tak intensywnie, że jeszcze w trakcie zdjęć wzięli ślub. W ogóle praca w filmie przestała go interesować – dodał.

Ponieważ spotkanie miało charakter otwarty, każdy z uczestników miał możliwość zadania reżyserowi pytania. Część z nich dotyczyła ważności poszczególnych elementów produkcji filmowej oraz przepisu na dobry scenariusz.

- Są różne metody pracy. I jakbym spytał o to różnych reżyserów, każdy by odpowiedział, że coś innego jest dla nich najważniejsze. Krzysztof Zanussi uważa, że scenariusz. Marek Piwowski – dla niego scenariusz jest pretekstem, on wszystko tworzy na planie. Dla Krzysztofa Kieślowskiego - montaż. Dla mnie najważniejszy jest wieczór przed zdjęciami. Wtedy robię ostatnią próbę. Jest operator, są aktorzy i my jeszcze omawiamy to, co jutro będziemy nakręcali – opowiadał Zaorski - Trzy najważniejsze sceny w scenariuszu: po pierwsze konflikt, po drugie konflikt, po trzecie konflikt. Musi być protagonista i antagonista, muszą być walki, sprzeczności, starcie się kompletnie różnych typów, ludzi. Umiejętnie napisany scenariusz musi opierać się bez przerwy na konflikcie – podsumował.

Zaorski wyjaśnił również, jak doszło do jego współpracy z Bogusławem Lindą przy serialu „Punkt widzenia” oraz dlaczego uważa go za nieodkryty przez polską publiczność talent.

- Linda przez rok czy dwa grał w Teatrze Starym. Ale miał pecha, bo trafił na pokolenie, które grało wszystko i dla niego nie było miejsca. Tam grał Trela, Stuhr, Radziwiłowicz. Nie można się było przebić. Poszedł do Wrocławia i zaczął grać główne role. Podczas Warszawskich Spotkań Teatralnych na których wystąpił zaciekawił mnie. Poszliśmy za kulisy i umówiłem się z nim, że będę robił próbne zdjęcia i on przyjedzie. Przyjechał i zagrał fantastycznie. Zrobił mi straszny kłopot, ponieważ nie mogłem przez pół roku znaleźć dla niego partnerki. I na trzy dni przed rozpoczęciem zdjęć zdecydowałem się na ładną blondynkę, żeby przynajmniej męska część widowni miała satysfakcję. Ale ona i tak jemu nie sprostała, on ją przykrywał swoim aktorstwem. Do tego stopnia że musiałem to ratować, troszkę minimalizować mu dialog – tłumaczył reżyser - Linda miał potworny niefart polegający na tym, że w jakim filmie nie zagrał to ten film „na półki” poszedł. I my w środowisku wiedzieliśmy, że to jest wybitny aktor, ale wy go nie znaliście. On zagrał chyba w 7 czy 8 filmach i wszystkie nie były pokazywane. Dopiero po 89 jak Pasikowski wszedł i zaczął Linda grać inne role. A ja zacząłem ubolewać, że młoda widownia nie zna go z tamtych ról. Że oni kojarzą go z „Psami”, z kinem akcji – dodał.

Pod koniec spotkania Zaorski zdradził, że od trzech lat pracuje nad kolejnym projektem. Reżyser nie chciał zdradzać szczegółów, powiedział jedynie, że będzie to komedia o stanie wojennym. Ostatnim filmem fabularnym wyreżyserowanym przez Zaorskiego jest „Syberiada polska”, która na ekrany polskich film weszła w 2011 roku.

Pozostałe informacje

Ostra sobota
foto
galeria

Ostra sobota

Ostra Sobota w Klubokawiarni OSTRO! Za didżejką stanął jeden z najlepszych didżejów w Polsce - 69beats oraz Szop-n! Jak zawsze było dużo fajnej muzyki. Jeśli jesteście ciekawi jak było, to zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii.

Zimowe warunki na drogach zbierają żniwo. Wypadki w regionie

Zimowe warunki na drogach zbierają żniwo. Wypadki w regionie

Śliska nawierzchnia i niedostosowanie prędkości do warunków drogowych były przyczyną dwóch zdarzeń, do których doszło wczoraj i dziś rano w Chotyłowie i Białej Podlaskiej. Policja apeluje o ostrożność za kierownicą oraz dostosowanie stylu jazdy do panujących warunków atmosferycznych.

Górnik Łęczna zremisował ósmy mecz w rundzie jesiennej

Górnik Łęczna dwa razy prowadził z GKS Tychy, ale kompletu punktów nie wywalczył

Po 16. kolejkach Górnik Łęczna miał na koncie siedem remisów na zapleczu PKO BP Ekstraklasy. Tym razem do Łęcznej przyjechał GKS Tychy, a więc drużyna, która w tym sezonie punktami dzieliła się do tej pory aż 10-krotnie. W meczu padły aż cztery gole, ale obie drużyny solidarnie podzieliły się punktami po raz kolejny.

Raz, dwa, trzy "i,,...
galeria

Raz, dwa, trzy "i,,...

W dniach 23-25 listopada w Lublinie odbywa się 3. FIT – Festiwal Improwizacji Teatralnych, który zaprasza publiczność do świata spontanicznych spektakli, pełnych kreatywności i interakcji. Wydarzenie odbywające się w Domu Kultury LSM to wyjątkowa okazja, by doświadczyć magii, improwizacji i zabawy.

Stella Johnson wróciła do gry po przerwie spowodowanej kontuzją

Polski Cukier AZS UMCS do przerwy prowadził we Wrocławiu, a przegrał ze Ślęzą ponad 20 punktami

Polski Cukier AZS UMCS Lublin został rozgromiony we Wrocławiu. Zespołowi, który aspiruje do medali mistrzostw Polski takie porażki nie przystoją.

Świetny początek i wygrana Azotów z MMTS Kwidzyn

Świetny początek i wygrana Azotów z MMTS Kwidzyn

Azoty Puławy świetnie rozpoczęły mecz w Kwidzynie i ostatecznie pokonały Energę Borys MMTS 35:32

(Po lewej Radosław Dobrowolski, rektor UMCS w Lublinie. Po prawej Jakub Banaszek, prezydent Chełma.)

Oddział UMCS w Chełmie? Jest porozumienie między prezydentem a rektorem

Włodarz Chełma zadeklarował nawiązanie trwałej współpracy z Uniwersytetem Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Efektem tego porozumienia jest utworzenie Centrum Kompetencji Europejskich w mieście - miejsce, które ma stać się ważnym ośrodkiem edukacji i miejscem pracy w regionie.

Tak obecnie prezentuje się ulica Granatowa w Lublinie

Ulica Granatowa w Lublinie dziurawa jak ser szwajcarski. Niedługo może się to zmienić

Prace projektowe nad ulicą Granatową miały nabrać tempa, jednak mieszkańcy Węglina Południowego jeszcze poczekają na realizację obietnic. Radna Anna Glijer interweniuje w sprawie poprawy bezpieczeństwa i komfortu użytkowników tej ulicy i dopytuje o miejsca parkingowe. Miasto zapewniało, że prace ruszą, jednak pojawił się duży problem.

Lewart zakończył 2024 rok porażką

KS Wiązownica pokonał Lewart Lubartów w meczu o sześć punktów

Na koniec 2024 roku i na początek rundy wiosennej Lewart zagrał bardzo ważne spotkanie w Wiązownicy. Przed pierwszym gwizdkiem obie ekipy w tabeli dzieliło pięć punktów. Beniaminek z Lubartowa miał szansę, żeby znacznie ten dystans zmniejszyć. Niestety, goście przegrali 0:2. A to oznacza, że przerwę w rozgrywkach przezimują na przedostatnim miejscu.

Rafał Trzaskowski kandydatem Koalicji Obywatelskiej na prezydenta. Co myślą o tym wyborze lubelscy politycy?
wybory prezydenckie

Rafał Trzaskowski kandydatem Koalicji Obywatelskiej na prezydenta. Co myślą o tym wyborze lubelscy politycy?

Radosław Sikorski w starciu z Rafałem Trzaskowskim, tym żyła polska scena polityczna od kilku dni. Dzisiaj to, kto będzie kandydatem Koalicji Obywatelskiej na urząd prezydenta RP jest już jasne. Co o wyborze prezydenta Warszawy na kandydata myślą politycy z naszego regionu?

Nieudane pożegnanie Wisły Puławy ze swoimi kibicami

Nieudane pożegnanie Wisły Puławy ze swoimi kibicami

Po blisko dwóch tygodniach przerwy Wisła Puławy wróciła do walki o punkty. Jednak w ostatnim w 2024 roku na swoim stadionie podopieczni trenera Macieja Tokarczyka nie dali swoim kibicom powodów do radości. Marcin Stromecki i spółka przegrali aż 0:4

Nieudane pożegnanie stadionu, Chełmianka tylko zremisowała ze Starem

Nieudane pożegnanie stadionu, Chełmianka tylko zremisowała ze Starem

Chełmiance bardzo zależało, żeby pozytywnym akcentem zakończyć 2024 rok. Gospodarze przede wszystkim chcieli się zrewanżować Starowi Starachowice za porażkę na inaugurację aż 1:5. Dodatkowo w sobotę biało-zieloni żegnali się ze swoim stadionem, który będzie teraz remontowany. Pożegnanie nie do końca się jednak udało. Mecz zakończył się remisem 1:1, a kibice mieli sporo pretensji do działaczy, że nie wszyscy weszli na trybuny.

Nagrodzeni uczniowie III edycji programu "Aktywni Błękitni - szkoła przyjazna wodzie".

Nauka przez działanie. Startuje IV edycja programu „Aktywni Błękitni”

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Lublinie ponownie zaprasza do udziału w ogólnopolskim programie „Aktywni Błękitni - szkoła przyjazna wodzie”. Na uczestników czekają warsztaty, wycieczki - a dla najlepszych - konkursy z nagrodami.

Podlasie w końcówce jednak pokonało Świdniczankę
ZDJĘCIA
galeria

Szalona końcówka. Świdniczanka tylko przez 23 sekundy cieszyła się z remisu w derbach z Podlasiem

Po raz enty mają czego żałować piłkarze Świdniczanki. Po kwadransie meczu z Podlasiem mogli prowadzić 2:0, ale zmarnowali nawet rzut karny. Efekt? Po dramatycznej końcówce przegrali 1:2, a to była dla nich już szósta z rzędu porażka. Rywale z Białej Podlaskiej przełamali się za to na wyjazdach, bo wygrali drugie takie spotkanie w tym sezonie. Poprzednie 21 sierpnia w Chełmie.

Honoris causa na UMCS-ie. Nie każdemu podoba się decyzja uczelni

Honoris causa na UMCS-ie. Nie każdemu podoba się decyzja uczelni

Już w najbliższy poniedziałek (25.11) UMCS wręczy tytuły doktora honoris causa Anne Applebaum, Agnieszce Holland i Oldze Tokarczuk. Wcześniej odbędzie się jednak pikieta środowisk, którym ta decyzja nie przypadła do gustu.

Kalendarz
listopad 2024
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30