Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Festiwale

3 sierpnia 2017 r.
15:34

Janusz Zaorski na Dwóch Brzegach

O przepisie na udany scenariusz, talencie Bogusława Lindy i pracy nad najnowszym filmem opowiadał podczas spotkania na festiwalu „Dwa Brzegi” Janusz Zaorski. Spotkanie z reżyserem było zwieńczeniem kilkudniowych pokazów filmów jego autorstwa.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Uczestnicy Festiwalu Filmu i Sztuki „Dwa Brzegi” mieli okazję obejrzeć w ostatnich dniach cztery dzieła reżysera: „Uciec jak najbliżej”, „Awans”, „Dziecinne pytania oraz „Pokolenia”. Podczas wtorkowego spotkania Zaorski opowiadał, dlaczego według niego pierwszy z wymienionych filmów jest nieudany.

- W moim przekonaniu ten film się mocno zestarzał, jest inaczej opowiadany, bardzo powoli jak na dzisiejsze potrzeby. – mówił Zaorski - Po drugie aktor, który grał główną rolę na zdjęciach próbnych wypadł fantastycznie. Moi koledzy powiedzieli „Stary ty masz farta, bo to jest drugi Zbyszek Cebulski”. I ten aktor przyjechał do Wrocławia, zakochał się w dziewczynie. Tak intensywnie, że jeszcze w trakcie zdjęć wzięli ślub. W ogóle praca w filmie przestała go interesować – dodał.

Ponieważ spotkanie miało charakter otwarty, każdy z uczestników miał możliwość zadania reżyserowi pytania. Część z nich dotyczyła ważności poszczególnych elementów produkcji filmowej oraz przepisu na dobry scenariusz.

- Są różne metody pracy. I jakbym spytał o to różnych reżyserów, każdy by odpowiedział, że coś innego jest dla nich najważniejsze. Krzysztof Zanussi uważa, że scenariusz. Marek Piwowski – dla niego scenariusz jest pretekstem, on wszystko tworzy na planie. Dla Krzysztofa Kieślowskiego - montaż. Dla mnie najważniejszy jest wieczór przed zdjęciami. Wtedy robię ostatnią próbę. Jest operator, są aktorzy i my jeszcze omawiamy to, co jutro będziemy nakręcali – opowiadał Zaorski - Trzy najważniejsze sceny w scenariuszu: po pierwsze konflikt, po drugie konflikt, po trzecie konflikt. Musi być protagonista i antagonista, muszą być walki, sprzeczności, starcie się kompletnie różnych typów, ludzi. Umiejętnie napisany scenariusz musi opierać się bez przerwy na konflikcie – podsumował.

Zaorski wyjaśnił również, jak doszło do jego współpracy z Bogusławem Lindą przy serialu „Punkt widzenia” oraz dlaczego uważa go za nieodkryty przez polską publiczność talent.

- Linda przez rok czy dwa grał w Teatrze Starym. Ale miał pecha, bo trafił na pokolenie, które grało wszystko i dla niego nie było miejsca. Tam grał Trela, Stuhr, Radziwiłowicz. Nie można się było przebić. Poszedł do Wrocławia i zaczął grać główne role. Podczas Warszawskich Spotkań Teatralnych na których wystąpił zaciekawił mnie. Poszliśmy za kulisy i umówiłem się z nim, że będę robił próbne zdjęcia i on przyjedzie. Przyjechał i zagrał fantastycznie. Zrobił mi straszny kłopot, ponieważ nie mogłem przez pół roku znaleźć dla niego partnerki. I na trzy dni przed rozpoczęciem zdjęć zdecydowałem się na ładną blondynkę, żeby przynajmniej męska część widowni miała satysfakcję. Ale ona i tak jemu nie sprostała, on ją przykrywał swoim aktorstwem. Do tego stopnia że musiałem to ratować, troszkę minimalizować mu dialog – tłumaczył reżyser - Linda miał potworny niefart polegający na tym, że w jakim filmie nie zagrał to ten film „na półki” poszedł. I my w środowisku wiedzieliśmy, że to jest wybitny aktor, ale wy go nie znaliście. On zagrał chyba w 7 czy 8 filmach i wszystkie nie były pokazywane. Dopiero po 89 jak Pasikowski wszedł i zaczął Linda grać inne role. A ja zacząłem ubolewać, że młoda widownia nie zna go z tamtych ról. Że oni kojarzą go z „Psami”, z kinem akcji – dodał.

Pod koniec spotkania Zaorski zdradził, że od trzech lat pracuje nad kolejnym projektem. Reżyser nie chciał zdradzać szczegółów, powiedział jedynie, że będzie to komedia o stanie wojennym. Ostatnim filmem fabularnym wyreżyserowanym przez Zaorskiego jest „Syberiada polska”, która na ekrany polskich film weszła w 2011 roku.

Pozostałe informacje

Zadzwonił do posłanki i groził jej śmiercią

Zadzwonił do posłanki i groził jej śmiercią

47-letni mieszkaniec Chełma odpowie za kierowanie gróźb karalnych. Jego celem była posłanka na Sejm RP.

​Kompleks zabiegów FullFace – przywróć młodość swojej twarzy

​Kompleks zabiegów FullFace – przywróć młodość swojej twarzy

Piękna, młodzieńcza skóra to marzenie wielu kobiet. Z upływem lat skóra traci elastyczność, pojawiają się zmarszczki, a kontur twarzy ulega zmianie. Jednak dzięki nowoczesnym technologiom estetycznym, można skutecznie zatrzymać czas i przywrócić twarzy jej naturalne piękno. Klinika FullFace stworzyła unikalny kompleks zabiegów FullFace, który zapewnia kompleksowe odmłodzenie i harmonizację rysów twarzy.

Zabójca z Glinnika uniknie więzienia. Postępowanie umorzone
galeria

Zabójca z Glinnika uniknie więzienia. Postępowanie umorzone

Mirosław B. (50 l.), który brutalnie zabił swoją żonę i teściową, decyzją Sądu Okręgowego w Lublinie, nie zostanie osądzony. Ze względu na jego stan zdrowia, postępowanie karne wobec niego umorzono. Biegli uznali, że w chwili zdarzenia był niepoczytalny.

Czym jest leasing pracowników tymczasowych?

Czym jest leasing pracowników tymczasowych?

Leasing pracowników tymczasowych to model zatrudnienia, w którym agencja pracy tymczasowej rekrutuje i formalnie zatrudnia pracowników, a następnie „wypożycza” ich do innych firm na określony czas. Firma korzystająca z tych usług, zwana pracodawcą użytkownikiem, zleca pracownikom konkretne zadania, ale nie staje się ich formalnym pracodawcą. Wszystkie obowiązki związane z zatrudnieniem – takie jak podpisywanie umów, wypłata wynagrodzeń, odprowadzanie składek ZUS czy organizacja badań lekarskich – pozostają po stronie agencji. Pracownik tymczasowy wykonuje pracę pod kierownictwem pracodawcy użytkownika, ale jego stosunek pracy jest związany z agencją.

Główne zalety diagnostyki RTG w stomatologii

Główne zalety diagnostyki RTG w stomatologii

Współczesna stomatologia korzysta z zaawansowanych technologii obrazowania, które pozwalają na precyzyjną ocenę stanu uzębienia oraz okolicznych struktur anatomicznych. Dzięki narzędziom diagnostycznym lekarze dentyści mogą podejmować lepsze decyzje dotyczące planu leczenia. Jakie możliwości i udogodnienia niosą ze sobą nowoczesne techniki obrazowe? Poznaj różne rodzaje badań i dowiedz się, jak właściwie wygląda ich przebieg.

Co musisz wiedzieć zanim zaczniesz szukać - gdzie warto się udać do pracy w Niemczech?

Co musisz wiedzieć zanim zaczniesz szukać - gdzie warto się udać do pracy w Niemczech?

Od znajomości języka niemieckiego po wiedzę, gdzie znaleźć aktualne oferty pracy - poszukiwanie możliwości zarobkowych u naszych sąsiadów nie jest łatwym zadaniem. Chcąc Ci je ułatwić, zebraliśmy w jednym miejscu garść wskazówek, które przybliżą Ci niemiecki rynek pracy.

Ból kolana – co zrobić?

Ból kolana – co zrobić?

Ból kolana to powszechny problem, który może dotknąć każdego niezależnie od wieku i poziomu aktywności fizycznej. Często jest wynikiem urazu, przeciążenia lub zmian zwyrodnieniowych. Ból w kolanie może znacznie utrudnić codzienne funkcjonowanie, dlatego ważne jest, aby szybko zareagować i podjąć odpowiednie kroki w leczeniu.

Podpisanie umowy w siedzibie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Inwestycja za ponad 11 milionów złotych w dwie szkoły i przedszkole w Chełmie

Ponad 11 milionów złotych – tyle wynosi dofinansowanie, jakie miasto Chełm otrzymało na modernizację energetyczną trzech placówek oświatowych. Umowę na realizację tego ekologicznego przedsięwzięcia podpisano 2 kwietnia w siedzibie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W wydarzeniu uczestniczyły m.in. Dorota Cieślik, II zastępca prezydenta Chełma, oraz Dorota Zawadzka-Stępniak, prezes Zarządu NFOŚiGW.

Rzymskie denary i inne skarby trafią do Muzeum Narodowego w Lublinie
ZDJĘCIA
galeria

Rzymskie denary i inne skarby trafią do Muzeum Narodowego w Lublinie

Niecodzienne znalezisko archeologiczne w gminie Annopol. Członkowie Stowarzyszenia Mieszkańców Gminy Annopol „SZANSA” odkryli skarby sprzed wieków – od czasów epoki brązu po nowożytność. Wśród nich są wyjątkowo cenne rzymskie denary, które już wkrótce trafią do Muzeum Narodowego w Lublinie.

Diabelski wieczór na Węglinie
koncert
5 kwietnia 2025, 20:00

Diabelski wieczór na Węglinie

Dzielnicowy Dom Kultury Węglin zaprasza na kolejną odsłonę muzycznego cyklu PERYFERIA, który odbędzie się w sobotę (5 kwietnia). W programie koncert „Tristis Diabolus” w wykonaniu Pawła Szamburskiego do tekstów Marcina Wichy.

Miażdżyca - cichy zabójca rozwijający się latami. Będą edukować na jej temat
NASZ PATRONAT

Miażdżyca - cichy zabójca rozwijający się latami. Będą edukować na jej temat

Już w sobotę w galerii Vivo odbędzie się finał akcji "Skonsultuj się z farmaceutą". Tematem tegorocznej edycji jest miażdżyca - podstępna choroba rozwijająca się w ciszy.

Wrotka dumnie pozuje już z dwoma jajkami

Wrotka dumnie pozuje już z dwoma jajkami

Jak już się zaczęło, to będzie się rozkręcać. W gnieździe sokołów na kominie lubelskiej elektrociepłowni są już dwa jajka.

Stal Kraśnik znowu odrobiła straty po przerwie

Stal Kraśnik odwróciła losy meczu z Hetmanem Zamość po przerwie

W Kraśniku znowu długo zanosiło się na niespodziankę. W trzecim meczu rundy wiosennej Stal po raz trzeci przegrywała do przerwy. Tym razem 0:1 u siebie z Hetmanem Zamość. Gospodarze długo nie mogli wyrównać, ale w ostatnim kwadransie jednak ta sztuka im się udała. A później poszło już z górki i niebiesko-żółci pokonali rywali 3:1.

Julia Szeremeta w dobrym stylu wróciła na ring

Julia Szeremeta nie dała rywalce szans w ćwierćfinale Pucharu Świata

Julia Szeremeta w wielkim stylu rozpoczęła udział w Pucharze Świata w brazylijskim Foz de Igacu. Polka pokonała w ćwierćfinale Alyssę Mendozę.

P+R na Węglinie w godzinach szczytu.
news dziennika wschodniego

Park & Ride w Lublinie: Czy kierowcy w ogóle z tego korzystają?

Z obserwacji jednego z naszych Czytelników wynika, że kierowcy nie korzystają z parkingów P+R. Dopytuje, czy jest szansa na to, aby to się zmieniło. Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego tego problemu jednak nie widzi.

Kalendarz
kwiecień 2025
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Wkrótce
Najbliższe wydarzenia