Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Festiwale

3 sierpnia 2017 r.
15:34

Janusz Zaorski na Dwóch Brzegach

O przepisie na udany scenariusz, talencie Bogusława Lindy i pracy nad najnowszym filmem opowiadał podczas spotkania na festiwalu „Dwa Brzegi” Janusz Zaorski. Spotkanie z reżyserem było zwieńczeniem kilkudniowych pokazów filmów jego autorstwa.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Uczestnicy Festiwalu Filmu i Sztuki „Dwa Brzegi” mieli okazję obejrzeć w ostatnich dniach cztery dzieła reżysera: „Uciec jak najbliżej”, „Awans”, „Dziecinne pytania oraz „Pokolenia”. Podczas wtorkowego spotkania Zaorski opowiadał, dlaczego według niego pierwszy z wymienionych filmów jest nieudany.

- W moim przekonaniu ten film się mocno zestarzał, jest inaczej opowiadany, bardzo powoli jak na dzisiejsze potrzeby. – mówił Zaorski - Po drugie aktor, który grał główną rolę na zdjęciach próbnych wypadł fantastycznie. Moi koledzy powiedzieli „Stary ty masz farta, bo to jest drugi Zbyszek Cebulski”. I ten aktor przyjechał do Wrocławia, zakochał się w dziewczynie. Tak intensywnie, że jeszcze w trakcie zdjęć wzięli ślub. W ogóle praca w filmie przestała go interesować – dodał.

Ponieważ spotkanie miało charakter otwarty, każdy z uczestników miał możliwość zadania reżyserowi pytania. Część z nich dotyczyła ważności poszczególnych elementów produkcji filmowej oraz przepisu na dobry scenariusz.

- Są różne metody pracy. I jakbym spytał o to różnych reżyserów, każdy by odpowiedział, że coś innego jest dla nich najważniejsze. Krzysztof Zanussi uważa, że scenariusz. Marek Piwowski – dla niego scenariusz jest pretekstem, on wszystko tworzy na planie. Dla Krzysztofa Kieślowskiego - montaż. Dla mnie najważniejszy jest wieczór przed zdjęciami. Wtedy robię ostatnią próbę. Jest operator, są aktorzy i my jeszcze omawiamy to, co jutro będziemy nakręcali – opowiadał Zaorski - Trzy najważniejsze sceny w scenariuszu: po pierwsze konflikt, po drugie konflikt, po trzecie konflikt. Musi być protagonista i antagonista, muszą być walki, sprzeczności, starcie się kompletnie różnych typów, ludzi. Umiejętnie napisany scenariusz musi opierać się bez przerwy na konflikcie – podsumował.

Zaorski wyjaśnił również, jak doszło do jego współpracy z Bogusławem Lindą przy serialu „Punkt widzenia” oraz dlaczego uważa go za nieodkryty przez polską publiczność talent.

- Linda przez rok czy dwa grał w Teatrze Starym. Ale miał pecha, bo trafił na pokolenie, które grało wszystko i dla niego nie było miejsca. Tam grał Trela, Stuhr, Radziwiłowicz. Nie można się było przebić. Poszedł do Wrocławia i zaczął grać główne role. Podczas Warszawskich Spotkań Teatralnych na których wystąpił zaciekawił mnie. Poszliśmy za kulisy i umówiłem się z nim, że będę robił próbne zdjęcia i on przyjedzie. Przyjechał i zagrał fantastycznie. Zrobił mi straszny kłopot, ponieważ nie mogłem przez pół roku znaleźć dla niego partnerki. I na trzy dni przed rozpoczęciem zdjęć zdecydowałem się na ładną blondynkę, żeby przynajmniej męska część widowni miała satysfakcję. Ale ona i tak jemu nie sprostała, on ją przykrywał swoim aktorstwem. Do tego stopnia że musiałem to ratować, troszkę minimalizować mu dialog – tłumaczył reżyser - Linda miał potworny niefart polegający na tym, że w jakim filmie nie zagrał to ten film „na półki” poszedł. I my w środowisku wiedzieliśmy, że to jest wybitny aktor, ale wy go nie znaliście. On zagrał chyba w 7 czy 8 filmach i wszystkie nie były pokazywane. Dopiero po 89 jak Pasikowski wszedł i zaczął Linda grać inne role. A ja zacząłem ubolewać, że młoda widownia nie zna go z tamtych ról. Że oni kojarzą go z „Psami”, z kinem akcji – dodał.

Pod koniec spotkania Zaorski zdradził, że od trzech lat pracuje nad kolejnym projektem. Reżyser nie chciał zdradzać szczegółów, powiedział jedynie, że będzie to komedia o stanie wojennym. Ostatnim filmem fabularnym wyreżyserowanym przez Zaorskiego jest „Syberiada polska”, która na ekrany polskich film weszła w 2011 roku.

Pozostałe informacje

Falkon 2025. WieloŚwiaty
ZDJĘCIA I PROGRAM
galeria

Falkon 2025: Fantastyczna impreza w Lublinie

Kosmiczna kantyna rodem z Gwiezdnych Wojen z holoszachami, gry, pokazy, cosplay i poszukiwania odpowiedzi na bardzo ważne pytania. W Lublinie trwa Falkon 2025. WieloŚwiaty. Co jeszcze przed nami?

Daria Szynkaruk jest kapitanem MKS FunFloor Lublin

MKS FunFloor Lublin po zaciętym spotkaniu pokonał Energę Start Elbląg

Paweł Tetelewski może być zadowolony z postawy swoich podopiecznych. MKS FunFloor wygrał w Elblągu z tamtejszą Energą Startem 28:26. Spotkanie było jednak bardzo zacięte.

Górnik Łęczna wciąż musi poczekać na pierwszą wygraną w tym roku

Górnik Łęczna wciąż musi poczekać na pierwszą wygraną w tym roku

Nieudany wyjazd Górnika Łęczna do stolicy. W piątek na otwarcie 21. kolejki Betlic I Ligi podopieczni trenera Pavola Stano przegrali z Polonią Warszawa 1:2

Odkryj tajemnice Lubelszczyzny! Rozpoznasz te zabytki po zdjęciach?
QUIZ

Odkryj tajemnice Lubelszczyzny! Rozpoznasz te zabytki po zdjęciach?

Lubelszczyzna to region, który zachwyca swoim dziedzictwem kulturowym, bogatą historią i niepowtarzalnym klimatem. Znajdziemy tu zarówno majestatyczne zamki i pałace, jak i urokliwe stare miasta, zabytkowe świątynie oraz miejsca owiane tajemnicą. Jeśli jesteś miłośnikiem historii i architektury, nasz quiz to doskonała okazja, aby sprawdzić swoją wiedzę i odkryć nieznane zakątki tej niezwykłej części Polski!

Seniorzy chcą spotykać się częściej. Kiedy nowy "plus"?

Seniorzy chcą spotykać się częściej. Kiedy nowy "plus"?

Mieszkanka Woli Burzeckiej w powiecie łukowskim zadzwoniła do naszej redakcji narzekając na zmniejszenie liczby zajęć dla seniorów w miejscowej świetlicy. To skutek zakończenia projektu w ramach Senior+. Zapytaliśmy w gminie o szansę na poszerzenie oferty.

Droga impreza w Kraśniku – stracił złoto, zegarek i pieniądze

Droga impreza w Kraśniku – stracił złoto, zegarek i pieniądze

Mieszkaniec Kraśnika nie wybrał sobie najlepszych kompanów do wspólnego biesiadowania. Po imprezowej nocy okazało się, że nie ma już gości, ale także jego kosztowności.

Dżem w Puławach
koncert
23 marca 2025, 19:00

Dżem w Puławach

Niewiele jest w historii polskiego rocka zespołów, o których można powiedzieć, że są kultowe. Na pewno jednym z nich jest Dżem, który wystąpi 23 marca (niedziela) w Puławach.

Gmina chce połączyć widoczną na zdjęciu SP w Moniakach z położoną kilka kilometrów dalej podstawówką w Bobach-Kolonii
edukacja

Jedna podstawówka zamiast dwóch. Rodzice zaskoczeni

Bez dyskusji na komisji oświaty, spotkań z mieszkańcami, bez konsultacji - rada miejska w Urzędowie podjęła uchwałę o zamiarze połączenia dwóch szkół podstawowych, w Bobach-Kolonii i Moniakach. Administracyjnie zlikwidowana ma być ta pierwsza, a fizycznie ta druga.

Greccy mistrzowie stoner – rocka zagrają w Lublinie
koncert
21 czerwca 2025, 18:00

Greccy mistrzowie stoner – rocka zagrają w Lublinie

Greckie trio, 1000mods dołącza do składu festiwalu – Lublin Rock The Square Festival. Trio 1000mods to – obecnie – jeden z najpopularniejszych greckich rockowych składów.

Domowa awantura – telewizor wylądował na zaparkowanym aucie

Domowa awantura – telewizor wylądował na zaparkowanym aucie

40-latek pokłócił się z partnerką i niefortunnie wyładował swoją złość. Teraz nie tylko nie ma telewizora, ale grozi mu również surowa kara.

Blisko milion zł na kulturę. Miasto zdecydowało jakie projekty otrzymają dofinansowanie

Blisko milion zł na kulturę. Miasto zdecydowało jakie projekty otrzymają dofinansowanie

60 projektów z dofinansowaniem prawie miliona złotych. Zakończył się tegoroczny konkurs Miasto Kultury. Projekt ma na celu tworzenie i upowszechnianie kultury wśród mieszkańców Lublina.

Rolnicy zaleją mailami unijnych komisarzy. Chodzi o przyszłość handlu z Ukrainą

Rolnicy zaleją mailami unijnych komisarzy. Chodzi o przyszłość handlu z Ukrainą

Umowa handlowa z Ukrainą musi mieć niezwykle konserwatywny wymiar – twierdzi europoseł Krzysztof Hetman z Polskiego Stronnictwa Ludowego, który wraz z rolnikami chce wspólnie wypracować nowe stanowisko i przekazać je władzom w Brukseli. Polityk stworzył już plan działania.

Kontrabanda w dostawczaku

Kontrabanda w dostawczaku

5,5 tys. paczek papierosów bez akcyzy ukrytych w samochodzie dostawczym – to wynik kontroli funkcjonariuszy straży granicznej na terenie gminy Wierzbica. Wartość rynkowa kontrabandy została oszacowana na niemal 100 tys. złotych.

Padwa ma wolne, AZS AWF Biała Podlaska zmierzy się z Jurandem

Padwa ma wolne, AZS AWF Biała Podlaska zmierzy się z Jurandem

W 16. kolejce AZS AWF Biała Podlaska powalczy o punkty z Jurandem Ciechanów.

Falkon 2024
WYDARZENIE

Falkon 2025. WieloŚwiaty. Trzy dni z fantastyką (program)

Od ponad 20 lat Falkon dostarcza fantastycznych wrażeń. W ten weekend też ich nie zabraknie: będą spotkania z twórcami, prelekcje, panele dyskusyjne, konkursy, warsztaty, pokazy i gry. To wszystko przez trzy dni w Akademii Nauk Stosowanych im. Wincentego Pola w Lublinie.

Kalendarz
luty 2025
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28