Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Festiwale

3 września 2022 r.
19:09

Jubileusz Spotkań z Kulturą Żydowską. Pardes Festival w Kazimierzu Dolnym

Autor: Zdjęcie autora Damian Drabik
6 września 2022 12:00
(fot. wycinanka: Joanna Matyjasek, oprawa graficzna: Lidia Dańko)

Po raz 10. w Kazimierzu Dolnym i Janowcu odbędą się Spotkania z z Kulturą Żydowską, czyli Pardes Festival. W tym roku przygotowano bogaty, interdyscyplinarny program. Festiwal potrwa od 6 do 11 września.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Pardes Festival odkrywa zakorzenione od wieków na Lubelszczyźnie sploty chrześcijańsko-żydowskie i przywraca pamięć o polskich Żydach.

W kameralnej scenerii miasteczek nad Wisłą, z respektem dla natury i architektury, spotykamy się z artystami i wybitnymi znawcami historii lokalnej, tematyki żydowskiej i wielokulturowości – dodają organizatorzy wydarzenia.

W bogatym programie festiwalu znalazły się m.in. spacery tematyczne w przestrzeni Kazimierza nad Wisłą, wystawy, projekcje filmowe, warsztaty czy koncerty. Inauguracja Pardes Festival nastąpi 6 września. Pierwszego dnia festiwalu organizatorzy zaproszą m.in. na spacer po kolekcji judaików w zbiorach Muzeum Sztuki Złotniczej (Muzeum Nadwiślańskie, godz. 12) oraz wernisaż wystawy fotografii Zbigniewa Nity (Kazimierski Ośrodek Kultury, Promocji i Turystyki, godz. 17).

Warto podkreślić, że Pardes Festival pochyla się również nad kulturą innych mniejszości. Jednym z wydarzeń będzie zaplanowana na 7 września prezentacja poświęcona kulturze Ormian w Polsce (Muzeum Nadwiślańskie, godz. 15). Wielbiciele kina będą mogli obejrzeć znakomicie przyjęty dokument Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego "Książę i Dybuk" poświęcony twórczości Michała Waszyńskiego, autora pierwszego w Polsce pełnometrażowego filmu nagranego w języku jidysz (Dzwonnica Kultury, 7 września, godz. 19.30).

Nie zabraknie też akcentów muzycznych. 8 września na patio Kamienicy Celejowskiej koncert muzyki sefardyjskiej wykona Anna Riveiro z towarzyszeniem Michała Pindakiewicza.

Z kolei w piątek, 9 września o godz. 20 w kazimierskiej farze odbędzie się pokaz spektaklu poetycko-muzycznego upamiętniającego polskich Sprawiedliwych wśród Narodów Świata.

Będzie też coś dla smakoszy. 9 września uczestnicy poznają tradycje kulinarne Żydów aszkenazyjskich (godz. 11) i sefardyjskich (godz. 14.30) w Restobarze Hamsa przy ulicy Senatorskiej w Kazimierzu Dolnym.

10 września festiwal przeniesie się na Zamek w Janowcu, gdzie zorganizowany zostanie rodzinny piknik. Na uczestników od godz. 11 czekać będą produkty lokalne i regionalne, rękodzieło oraz spotkania z winiarzami i producentami cydru. A na finał koncert Orkiestry Galicji, która porwie uczestników do tańca.

W tym roku festiwalowi będzie towarzyszyć wydarzenie dodatkowe, które odbędzie się 4 września o godz. 12 w Lublinie, na terenie Państwowego Muzeum na Majdanku. Będzie to oprowadzanie tematyczne upamiętniające Zagładę Żydów w Generalnym Gubernatorstwie w ramach obchodów 80. rocznicy niemieckiej akcji "Reinhardt".

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Ubiegłoroczna aukcja Pride of Poland

"To jest poniżej hipokryzji". Sprawa janowskiej stadniny w Sejmie

- To jest poniżej hipokryzji, co pan rozpowiada - tak w Sejmie wicemarszałkini Dorota Niedziela (KO) odniosła się do wypowiedzi polityków PiS dotyczących sytuacji w państwowych stadninach koni. Poseł Kazimierz Choma (PiS) dopytywał co zrobi resort rolnictwa, by „powstrzymać upadek hodowli koni”.

Fryderyk Janaszek zapewnia, że jego zespół do końca sezonu będzie walczyć o miejsce w barażach

Górnik Łęczna spróbuje podtrzymać dobrą passę w Opolu

Górnik Łęczna w niedzielę powalczy o szóstą wygraną z rzędu. Tym razem zielono-czarni zagrają na wyjeździe z Odrą Opole, która w tym tygodniu „odczarowała” swój nowy stadion. Zawody rozpoczną się o godz. 12.

Przymrozki wracają na Lubelszczyznę

Przymrozki wracają na Lubelszczyznę

Po słonecznym dniu czeka nas chłodna noc. Nie jest to dobra informacja dla rolników i ogrodników.

Multimedialne widowisko o polskich bohaterach
Zapowiedź

Multimedialne widowisko o polskich bohaterach

Miejski Ośrodek Kultury w Świdniku we współpracy z Instytutem Adama Mickiewicza w Warszawie serdecznie zapraszają mieszkańców na niezwykłe widowisko "Iskry Niepodległej", które odbędzie się w dniach 6–8 maja 2025 roku na Placu Konstytucji 3 Maja. Wydarzenie wpisuje się w tegoroczne obchody Święta Narodowego Trzeciego Maja.

Zdjęcie ilustracyjne

Wyszedł drzwiami, wrócił oknem, a pieniądze zniknęły

Bialscy policjanci zatrzymali 29-letniego mieszkańca Białej Podlaskiej, podejrzanego o włamanie do mieszkania swojego znajomego. Mężczyzna, który początkowo uczestniczył w spotkaniu towarzyskim, po kłótni z gospodarzem opuścił mieszkanie, by chwilę później powrócić – tym razem wchodząc przez okno.

Padwa zmierzy się z niewygodnym rywalem

Padwa Zamość w niedzielę podejmie Nielbę Wągrowiec

W spotkaniu 23. kolejki KPR Padwa Zamość zagra z Nielbą Wągrowiec. Początek niedzielnego meczu o godzinie 17.

Zdjęcie ilustracyjne
ZDJĘCIA

66-latka z gminy Jabłoń padła ofiarą internetowych oszustów. Napisała do niej "znajoma"

Kobieta, działając pod wpływem emocji i uśpionej czujności, uwierzyła w fałszywą wiadomość o rzekomej wygranej w konkursie znanej sieci handlowej. Poniżej publikujemy zapis jej rozmowy z oszustami.

Zdjęcie ilustracyjne

Rosyjski śmigłowiec nad polskim Bałtykiem

Do incydentu doszło wczoraj wieczorem. Zdaniem DORSZ Rosja testuje w ten sposób gotowość naszych systemów obrony powietrznej.

Prypeć, miasto położone nieopodal elektrowni, zostało ewakuowane dzień po wybuchu. Miasto opuściło około 50 000 mieszkańców

39 lat od katastrofy w Czarnobylu

Mija 39 lat od katastrofy w Czarnobylu; dziś Ukraina oddaje hołd bohaterom, przypominając, że rosyjska agresja i ataki na obiekty jądrowe nadal zagrażają światu, a walka o bezpieczeństwo trwa - przekazał w sobotę szef Państwowej Służby ds. Sytuacji Nadzwyczajnych (DSNS) Ukrainy Andrij Danyk.

Szalone życie w El Cubano
Foto
galeria

Szalone życie w El Cubano

"Livin la vida loca" (Żyjąc szalonym życiem) to nie tylko tytuł popularnej piosenki Ricky'ego Martina, ale także nazwa popularnego cyklu imprez, odbywających się co tydzień w lubelskim klubie El Cubano, w trakcie których Lublin szaleje na całego. Jeśli chcecie wiedzieć, co się działo na ostatniej imprezie w El Cubano, to obejrzyjcie naszą fotogalerię.

Trener Motoru Lublin: Naszą rolą jest utrzymać czołowych piłkarzy

Trener Motoru Lublin: Naszą rolą jest utrzymać czołowych piłkarzy

Motor Lublin cały czas prowadzi rozmowy z zawodnikami na temat pozostania w klubie. Ostatnio portal weszlo.com informował za to, że Widzew Łódź jest zainteresowany sprowadzeniem Samuela Mraza.

zdjęcie ilustracyjne

Miasto uspokaja. Podatek od psa nie wróci, ale właściciele muszą pamiętać o swoich obowiązkach

W Lublinie nie wróci opłata od posiadania psów – zapewnia Ratusz. Urzędnicy przypominają jednak, że właściciele czworonogów mają obowiązki, z których wielu nie zdaje sobie sprawy.

Ponad 3 lata znęcał się nad rodziną. Teraz posiedzi w areszcie

Ponad 3 lata znęcał się nad rodziną. Teraz posiedzi w areszcie

Na pewno najbliższe 3 miesiące spędzi w areszcie 28-letni mężczyzna, który od lat gotował horror w swojej rodzinie. Grozi mu nawet 5 lat pozbawienia wolności.

Górnik Łęczna myśli już o kolejnym sezonie. Kapitan i trzech jego kolegów z nowymi kontraktami

Górnik Łęczna myśli już o kolejnym sezonie. Kapitan i trzech jego kolegów z nowymi kontraktami

Dobre wieści dla kibiców Górnika Łęczna. W piątek zielono-czarni poinformowali o tym, że przedłużyli umowy z czterema swoimi zawodnikami w tym z kapitanem – Adamem Deją

Pogrzeb papieża Franciszka. Tłumy wiernych na placu Świętego Piotra
AKTUALIZACJA

Pogrzeb papieża Franciszka. Tłumy wiernych na placu Świętego Piotra

W szybkim tempie zapełnił się plac Świętego Piotra, gdzie o godzinie 10.00 rozpoczęła się msza pogrzebowa papieża Franciszka. Plac został otwarty około godziny 5.30 i już wtedy miejsca zajęli pierwsi wierni. W uroczystościach uczestniczy m.in. prezydent Andrzej Duda z małżonką.

Kalendarz
kwiecień 2025
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30