Po raz 10. w Kazimierzu Dolnym i Janowcu odbędą się Spotkania z z Kulturą Żydowską, czyli Pardes Festival. W tym roku przygotowano bogaty, interdyscyplinarny program. Festiwal potrwa od 6 do 11 września.
Pardes Festival odkrywa zakorzenione od wieków na Lubelszczyźnie sploty chrześcijańsko-żydowskie i przywraca pamięć o polskich Żydach.
– W kameralnej scenerii miasteczek nad Wisłą, z respektem dla natury i architektury, spotykamy się z artystami i wybitnymi znawcami historii lokalnej, tematyki żydowskiej i wielokulturowości – dodają organizatorzy wydarzenia.
W bogatym programie festiwalu znalazły się m.in. spacery tematyczne w przestrzeni Kazimierza nad Wisłą, wystawy, projekcje filmowe, warsztaty czy koncerty. Inauguracja Pardes Festival nastąpi 6 września. Pierwszego dnia festiwalu organizatorzy zaproszą m.in. na spacer po kolekcji judaików w zbiorach Muzeum Sztuki Złotniczej (Muzeum Nadwiślańskie, godz. 12) oraz wernisaż wystawy fotografii Zbigniewa Nity (Kazimierski Ośrodek Kultury, Promocji i Turystyki, godz. 17).
Warto podkreślić, że Pardes Festival pochyla się również nad kulturą innych mniejszości. Jednym z wydarzeń będzie zaplanowana na 7 września prezentacja poświęcona kulturze Ormian w Polsce (Muzeum Nadwiślańskie, godz. 15). Wielbiciele kina będą mogli obejrzeć znakomicie przyjęty dokument Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego "Książę i Dybuk" poświęcony twórczości Michała Waszyńskiego, autora pierwszego w Polsce pełnometrażowego filmu nagranego w języku jidysz (Dzwonnica Kultury, 7 września, godz. 19.30).
Nie zabraknie też akcentów muzycznych. 8 września na patio Kamienicy Celejowskiej koncert muzyki sefardyjskiej wykona Anna Riveiro z towarzyszeniem Michała Pindakiewicza.
Z kolei w piątek, 9 września o godz. 20 w kazimierskiej farze odbędzie się pokaz spektaklu poetycko-muzycznego upamiętniającego polskich Sprawiedliwych wśród Narodów Świata.
Będzie też coś dla smakoszy. 9 września uczestnicy poznają tradycje kulinarne Żydów aszkenazyjskich (godz. 11) i sefardyjskich (godz. 14.30) w Restobarze Hamsa przy ulicy Senatorskiej w Kazimierzu Dolnym.
10 września festiwal przeniesie się na Zamek w Janowcu, gdzie zorganizowany zostanie rodzinny piknik. Na uczestników od godz. 11 czekać będą produkty lokalne i regionalne, rękodzieło oraz spotkania z winiarzami i producentami cydru. A na finał koncert Orkiestry Galicji, która porwie uczestników do tańca.
W tym roku festiwalowi będzie towarzyszyć wydarzenie dodatkowe, które odbędzie się 4 września o godz. 12 w Lublinie, na terenie Państwowego Muzeum na Majdanku. Będzie to oprowadzanie tematyczne upamiętniające Zagładę Żydów w Generalnym Gubernatorstwie w ramach obchodów 80. rocznicy niemieckiej akcji "Reinhardt".