Właśnie przybywa Lublinowi kolejny pomnik. Na dziedzińcu zamku jest już cokół. Odsłonięcie we wtorek
Na dziedzińcu zamkowym od niedzieli stoi już pokaźny postument. Tak powstaje „Pomnik konny”, praca Mariusza Warasa, artysty street-artowego, grafika i projektanta. Będzie gotowy na wtorek na godz. 17, bo wtedy zacznie się 9 edycja Festiwalu sztuki w przestrzeni publicznej Otwarte Miasto.
Mariusz Waras jest w gronie 16 autorów, których zaprosiła tegoroczna kurator Otwartego Miasta Aneta Szyłak. – Wyczerpał się w znacznym stopniu dostępny alfabet znaków choć sfotografowaliśmy, sfilmowaliśmy, ucyfrowiliśmy i zlokalizowaliśmy nieomal wszystko. Choć znaleźliśmy rozmaite sposoby znakowania, dokumentowania, skanowania i gromadzenia danych, świat wydaje się oddalać od nas coraz bardziej, jest coraz mniej uchwytny, bo obrazy straciły na wiarygodności a znaki na czytelności. Pozyskaliśmy informację, ale nie pogłębiliśmy wiedzy.
Czy będziemy znać jeszcze świat, którego nie potrafimy ani opisać, ani doświadczyć? Zmniejszają się kompetencje odbiorców – tak przecież uzależnionych, przyklejonych do wyświetlaczy i ekranów – w odczytywaniu bardziej złożonych przekazów wizualnych. Ten obrazowy analfabetyzm wymusza nieustające upraszczanie przekazu. Wystawą tą zapraszamy artystów do stworzenia takich form artystycznych, które nie są ani kategoryzacją, ani systematyzacją, ani też uproszeniem a raczej próbą odpowiedzi na to, jak formą wizualną wyrazić świat i jego problemy na nowo – a więc zrealizować podstawowe zadanie sztuki – tłumaczy Anna Szyłak, założycielka i pierwsza dyrektorka Instytutu Sztuki Wyspa i Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia, a obecnie prezeska i dyrektorka artystyczna Fundacji Alternativa.
Wernisażowy spacer zaczyna się we wtorek, 3 października o godz. 17.00. Początek na placu przed budynkiem Centrum Kultury (ul. Peowiaków 12). Pierwsza pracą będzie budząca od kilku dni zainteresowanie przechodniów propozycja Patrycji Orzechowskiej, artystki wizualnej, autorki książek artystycznych. Orzechowska koło Centrum Kultury postawiła szklarnię czyli „Słońce w XII domu”.
Dalej, też na placu Kaczyńskiego czekają dwie prace: Jakuba Ciężkiego „Thishomeismorethan” (bricks and mortar) i Agnieszki Kalinowskiej „Ciężka Woda/Heavy Water”.
Deptak (u zbiegu ulicy Kapucyńskiej i Krakowskiego Przedmieścia) „Obsession” Aleksandry Ska, przy Krakowskim Przedmieściu 15 „Under A Serpent Sun” Anneè Olofsson [SE]. Plac Łokietka 3 praca Janka Simona „Vortex 2”, a przy placu Łokietka 1 Jacka Niezgody „Typowe produkty nowoczesności szaleją”. W Bramie Krakowskiej znajdziemy propozycję Piotra Skiby (bez tytułu), „Dom” Zuzanny Janin ma lokalizację „Trybunał”. W Bramie Rybnej znajdziemy „Znikając” Elżbiety Jabłońskiej, a dalej, na placu Rybnym „Samech” Dominiki Skutnik.
Na placu po Farze „Na wyciągnięcie ręki” Magdaleny Starskiej. Przy bramie prowadzącej do zamku będzie „Równoważnia” Hanny Nowickiej a na dziedzińcu wspominany pomnik. Spacer wernisażowy dalej poprowadzi na błonia zamkowe gdzie będzie „Super / Natura” Anny Królikiewicz a ostatnim punktem na mapie tegorocznej edycji Miasta Otwartego będzie praca Joanny Rajkowskiej „Ja do waszego nieba nie wejdę” przy ul. Cyruliczej.
Prace będą eksponowane do 31 października. Organizatorem festiwalu jest Ośrodek Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych "Rozdroża".