Od lutego do kwietnia „Przeżywaliśmy historię”. W maju i czerwcu „Poczuliśmy energię”. Wakacje to był czas „Wielkiego dzieje się”, a jesienią przyszła pora na „Emocje sztuki”
Program obchodów Wielkiego Jubileuszu Lublina podzielono na sześć sezonów. Właśnie rozpoczął się piąty – Emocje Sztuki.
– To czas, kiedy artyści zapraszają mieszkańców do współuczestnictwa w sztuce na najwyższym poziomie. To artystyczna jesień, która w Lublinie należy do teatru i tańca współczesnego, niezwykłych premier i wystaw – tłumaczą organizatorzy miejskich imprez. I przypominają, że obok działań kulturalnych, nie zabraknie też wydarzeń ze sfery biznesu, nauki czy sportu.
– W roku 700-lecia miasta zależy nam, żeby pokazać rolę Lublina w kraju i pozycję wśród miast europejskich na przestrzeni kilkuset lat. To także okazja do rozmów na temat rozwoju miasta w przyszłości – mówił Krzysztof Żuk, prezydent miasta na wtorkowej konferencji zapowiadającej sezon.
Szczegółowe informacje na temat wszystkich wydarzeń na stronie: www.700.lublin.eu
Co będzie się działo? Wybrane wydarzenia
VI Międzynarodowy Festiwal Andrzej Nikodemowicz – Czas i Dźwięk
16 września - 6 października
Festiwal wpisuje dzieło jego patrona, jednego z najwybitniejszych europejskich kompozytorów muzyki sakralnej, w bogaty kontekst muzyki wszech czasów. W tym roku program obejmuje zarówno dzieła głównego bohatera, jak i kompozycje wybitnych twórców europejskich XX i XXI w.: Karola Szymanowskiego, Witolda Lutosławskiego, Arwo Pärta, Oliviera Messiaena, Wojciecha Kilara i Astora Piazzoli.
Konferencja „Lublin w gospodarce Polski i Europy – przeszłość, teraźniejszość, przyszłość”
22-23 września/ Lubelskie Centrum Konferencyjne
Promowanie wizerunku gospodarczego miasta, tworzenie forum dla wymiany poglądów, doświadczeń oraz koncepcji na temat uwarunkowań rozwoju przedsiębiorczości w Lublinie między naukowcami, przedsiębiorcami i przedstawicielami samorządu, ukazanie Lublina jako miasta atrakcyjnego dla inwestorów, stworzenie możliwości nawiązania kontaktów biznesowych korzystnych dla miasta i lubelskich przedsiębiorców to cele, które przyświecają organizatorom konferencji.
Koncert „Szukaj w snach” Natalia Kukulska i Marek Napiórkowski
22/23/24 września, 2/3 grudnia / Teatr Stary
Zaczęło się od pewnego taty, Włodzimierza Wysockiego, który zaczął wymyślać nowe piosenki na dobranoc dla swoich dzieci. Kołysankowe wierszyki zapragnęły muzyki i z pomocą gitarzysty i kompozytora Marka Napiórkowskiego stały się piosenkami. A potem Natalia Kukulska nadała im swój głos. I tak powstało „Szukaj w snach” – koncert kołysanek dla najmłodszych widzów Teatru Starego
Opera „Umarłe miasto”, reż. M. Treliński – premiera lubelska
22 i 24 września / Centrum Spotkania Kultur
Intrygująca fabuła i ekstatyczna muzyka. Świat umarłych miesza się tu ze światem żywych, a bohaterowie krążą między snem i jawą. Erich Korngold napisał operę w wieku zaledwie 23 lat. W historii muzyki zapisał się jako jeden z najważniejszych kompozytorów Hollywood – oprócz dzieł muzyki klasycznej komponował muzykę do filmów, za którą dwukrotnie otrzymał Oscara.
Lubelski Festiwal Nauki
24-30 września
7 dni, 1200 projektów, 40 000 uczestników. Celem festiwalu jest upowszechnianie nauki. Lubelski Festiwal Nauki jest wydarzeniem skierowanym do osób w każdym wieku – osób indywidualnych, przedszkolaków, uczniów, studentów, dorosłych i seniorów, a także osób z niepełnosprawnościami.
VI Kongres Inicjatyw Europy Wschodniej
25-26 września / Lubelskie Centrum Konferencyjne
Kongres Inicjatyw Europy Wschodniej jest miejscem spotkań tysiąca praktyków współpracy rozwojowej i transgranicznej. Stanowi międzynarodową platformę dialogu środowisk nauki, kultury, edukacji, władz samorządowych i państwowych, twórców i decydentów z tej części Europy.
Wystawa „Pablo Picasso – wizerunek wielokrotny”
29 września - 3 grudnia / Muzeum Lubelskie
Ostatnia – i jak dotąd jedyna – prezentacja prac Pabla Picassa w Lublinie miała miejsce w 1969 r. Obecna ekspozycja ukaże różnorodność tematów i technik stosowanych przez Picassa, jednocześnie wydobywając niezwykłe historie relacji łączących artystę z Polską.
Lublin inspiruje kobiety – kobiety inspirują Lublin
30 września / Centrum Kultury
Jest to jedna z inicjatyw promująca aktywności kobiet związanych z Lublinem. Spotkanie rozpocznie reportaż multimedialny o kobietach, które zmieniały oblicze dawnego Lublina. W debacie uczestniczyć będą ekspertki działające w różnych obszarach życia, których osiągnięcia budzą podziw i szacunek. Przewidziane są także cztery równoległe sesje tematyczne.
Festiwal Sztuki w Przestrzeni Publicznej „Otwarte Miasto” Open City
3-31 października
Festiwal otwiera Lublin na sztukę współczesną. 9. edycja Open City, ale także dwie następne, stwarzają pretekst do refleksji nad miejscem i tożsamością jego mieszkańców. Część dzieł zrealizowanych zostanie w zdegradowanych społecznie i architektonicznie częściach miasta.
Festiwal Konfrontacje Teatralne
6-15 października / Centrum Kultury w Lublinie
A co, jeśli…? Pozwólmy sobie pomyśleć o tym, co nie przyszłoby nam do głowy – to idea przyświecająca kuratorom 22. Konfrontacji Teatralnych. W ramach festiwalu prezentowane są dokonania najciekawszych osobowości teatralnych, które przedstawiają nowe sposoby rozumienia teatru.
Chatka Blues Festiwal
6-7 października / ACK UMCS Chatka Żaka
Jeden z najciekawszych bluesowych festiwali we wschodniej Polsce, na którym można usłyszeć na żywo wyjątkowych bluesowych artystów z Polski i zagranicy. Tegoroczne koncerty to połączenie tradycji z nowoczesnością. Wśród nich legendy, klasycy gatunku, zwycięzcy międzynarodowych konkursów oraz artyści prezentujący wyraźną wizję własnej muzyki.
OPERAcja ZAMEK – IV Lubelski Festiwal Operowy
20-23 października / Zamek Lubelski
W programie spektakle z uwzględnieniem zespołów chóralnych oraz baletowych. Przygotowana oferta jest na tyle zróżnicowana, iż trafi w gusta wytrawnych melomanów, jak i osób niemających jeszcze doświadczeń z tym rodzajem sztuki, w szczególności dzieci.
Miasto.to – wydarzenie poświęcone miejskiej kreatywności
18 października / Centrum Spotkania Kultur
Miasto.to – kontynuacja realizowanego od 5 lat projektu „Kreatywni” promującego przedstawicieli lubelskiego sektora przemysłów kreatywnych, poszerzonego w tym roku o nową narrację o mieście opartą na 3 osiach: ludziach, miejscach i procesach.
Spektakl „Żywi i umarli, czyli Bandyci w piekle”
21 października / Teatr Stary
Na podstawie melodramatu łotrzykowskiego Stanisława Krzesińskiego „Żywi i umarli czyli Bandyci w Piekle”, zagranego w XIX w. w lubelskim Teatrze Starym (wówczas teatrze Rodakiewicza), powstanie spektakl wyreżyserowany przez Joannę Lewicką z udziałem lubelskich artystów. Premiera spektaklu odbędzie się dokładnie w 195. rocznicę pierwszego spektaklu w Teatrze Starym.
Ogólnopolski Festiwal Piosenki Studenckiej i Turystycznej „Bakcynalia”
27-28 października / ACK UMCS Chatka Żaka
Jeden z najstarszych lubelskich festiwali. W tym roku w programie m.in. konkurs piosenki turystycznej, koncert najbardziej znanych, legendarnych zespołów nurtu piosenki studenckiej i turystycznej. Organizatorzy zapraszają także do udziału w konkursie fotograficznym „700 lat Lublina” oraz w Lubelskim Spacerze z Historią.
Konkurs Etiud Nowocyrkowych „Cyrkulacje”
27-29 października / Centrum Spotkania Kultur
Święto artystów cyrku współczesnego i zarazem jedyne wydarzenie tego typu w Polsce. Konkurs odbędzie się w Lublinie już po raz czwarty i zaprezentuje szerokie spektrum dyscyplin cyrkowych – żonglerkę, akrobatykę (także powietrzną), ekwilibrystykę, ale również te mniej znane, jak manipulacja kijami czy buugengami.
Międzynarodowy Festiwal Literacki Czas Poetów
27-29 października
Cykl spotkań i prezentacji poezji uznanych poetów polskich i zagranicznych, reprezentujących różne pokolenia literackie, kultury, idee, formy twórcze i postawy literackie. To także szansa dla początkujących lubelskich literatów na zaprezentowanie swojej twórczości oraz udział w warsztatach i konsultacjach prowadzonych przez profesjonalnych twórców.
Międzynarodowy Kongres Ekumeniczny Lublin – miasto zgody religijnej 2017
29-31 października
Kongres będzie okazją do refleksji nad jakością dialogu ekumenicznego w czasach szybko zmieniającej się sytuacji polityczno-społecznej, a także przyczyni się do dalszej integracji środowisk chrześcijańskiej Europy. Będzie także sposobnością do przypomnienia i promocji wielokulturowej tradycji Lublina.
I Półmaraton Lubelski
22 października
Przez ostatnie pięć lat Lublin stał się jednym z najbardziej rozbieganych miast w Polsce. Na linii startu każde kolejne zawody biegowe przyciągały rzeszę pasjonatów tego sportu zarówno amatorów jak i profesjonalistów. To właśnie z łatwości i dostępności biegania wynika jego popularność, przekładająca się na stale wzrastającą frekwencję uczestników poszczególnych zawodów.
Festiwal Fantastyki Falkon
3-5 listopada / Targi Lublin
To interdyscyplinarny festiwal poświęcony kulturze inspirowanej szeroko pojętą fantastyką. Przez lata z małej lubelskiej imprezy Falcon ewoluował w jedno z największych wydarzeń tego typu w Polsce. W tym roku organizatorzy spodziewają się 10 000 tysięcy uczestników z całego kraju.
Performance Platform Lublin 2017
3-11 listopada / Galeria Labirynt
Międzypokoleniowy i międzynarodowy przegląd twórczości artystów performance. W ramach tegorocznej edycji odbędą się warsztaty dla artystów młodego pokolenia z całego świata, które poprowadzą uznani artyści sztuki performance.
i performances artystów związanych z lubelskim środowiskiem artystycznym.
Wschodni Salon Sztuki – Lublin 2017
10-11 listopada / Muzeum Lubelskie na Zamku
Prezentacja osiągnięć 50 artystów grafików z Chin, Japonii, Korei i Europy – mistrzów współczesnego drzeworytu i linorytu. Będzie to jedyna w Polsce i jedna z największych w Europie prezentacja tego rodzaju dzieł sztuki.
Lubelski Festiwal Filmowy
24 listopada – 2 grudnia / Centrum Kultury w Lublinie
Lubelski Festiwal Filmowy to jeden z najstarszych w Polsce międzynarodowych festiwali autorskiego kina niezależnego, znany do 2016 roku jako „Złote Mrówkojady”. Do dziś nazwę tę noszą statuetki wręczane laureatom. Na LFF nie brakuje różnorodnych warsztatów, kon-
certów, zabaw oraz długich rozmów z polskimi i zagranicznymi
Narodowy Koncert Listopadowy
18 listopada / Filharmonia im. Henryka Wieniawskiego w Lublinie
IX edycja wydarzenia organizowanego w ramach oficjalnych miejskich obchodów święta odzyskania niepodległości.
Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca
12-20 listopada / Centrum Kultury w Lublinie
Program koncentruje się na ukazaniu rozpiętości i różnorodności zjawisk tanecznych, różnic oraz cech wspólnych, a także możliwości dialogu pomiędzy skrajnymi nieraz elementami. Spotkania służą także wymianie doświadczeń artystów z innych dziedzin sztuki, którzy w tańcu znajdują niezwykłe bogactwo inspiracji i nieograniczony potencjał twórczy.
Ukraina w Centrum Lublina – X jubileuszowa edycja
16-19 listopada
Jubileuszowa edycja festiwalu, stanowiącego przegląd współczesnej kultury ukraińskiej w przeróżnych odsłonach. W tym roku na publiczność czeka koncert ukraińskiego zespołu Odyn v kanoe, koncert solowy Brii Blessing, przegląd współczesnego kina ukraińskiego oraz filmu animowanego, wystawa fotografii współczesnej Everyday Eastern Europe, czytanie performatywne oraz warsztaty artystyczne. Oprac. am