Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Festiwale

13 lipca 2019 r.
21:39

Święto kultury ludowej w Lublinie. Przed nami Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne (program)

Autor: Zdjęcie autora Damian Drabik
14 lipca 2019 13:00
(fot. materiały promocyjne)

Już po raz 34. Zespół Pieśni i Tańca "Lublin" im. Wandy Kaniorowej zorganizuje Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne. W tym roku ta wyjątkowa impreza, podczas której wystąpią artyści m.in. z Gruzji, Macedonii czy Włoch, odbędzie się w dniach 14-18 lipca w Lublinie, Nałęczowie i Włodawie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Organizowany od początku lat 80. festiwal, początkowo jeszcze jako Lubelskie Spotkania Folklorystyczne, niezmiennie cieszy się olbrzymią popularnością w mieście. Wszystko za sprawą barwnych występów zespołów prezentujących kulturę ludową z całego świata. Na przestrzeni lat w imprezie, od 1994 roku organizowanej przez Zespół Pieśni i Tańca "Lublin" im. Wandy Kaniorowej, wzięło udział ponad 300 formacji ze wszystkich kontynentów.

W tym roku do Lublina przyjadą grupy z Bośni i Hercegowiny, Estonii, Gruzji, Macedonii, Rosji, Turcji, Ukrainy i Włoch. Organizatorzy Spotkań umożliwiają zapraszanym grupom szerszą prezentację polskiej publiczności, rekomendując je innym festiwalom odbywającym się w różnych regionach naszego kraju.

Tradycyjnie festiwal rozpocznie się kolorową paradą zespołów ulicami lublina. Artyści w strojach ludowych reprezentujących kulturę swoich regionów przejdą z Placu Litewskiego na Stare Miasto w niedzielę, 14 lipca o godz. 16.15. Oficjalna inauguracja MSF będzie miała miejsce o godz. 18 w Muszli Koncertowej Ogrodu Saskiego.

W Lublinie koncerty organizowane będą codziennie do czwartku, 18 lipca. Zespoły będą występować na terenie Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego (koncerty o godz. 13); w Muszli Koncertowej Ogrodu Saskiego (godz. 18) oraz wieczorem na Starym Mieście (godz. 20.30). Program skonstruowany jest tak, aby każda z formacji miała okazję zaprezentować się na wszystkich scenach. Dodatkowo koncerty zorganizowane zostaną także w Nałęczowie oraz Włodawie.

- Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne to jedno z nielicznych w Polsce tego rodzaju przedsięwzięć, adresowanych przede wszystkim do młodzieży. Festiwal w pozytywny i – co bardzo istotne – niewymuszony, lecz wynikający z autentycznego zainteresowania sposób wpływa na zacieśnianie przyjacielskich kontaktów i więzi. MSF uczą poszanowania i ochrony zarówno własnego dziedzictwa kulturowego, jak i dziedzictwa innych narodów - przekonują organizatorzy.

W tym roku podczas festiwalu zobaczymy m.in. dziecięcy zespół "Proleter" z Sarajewa, zrzeszający 80 młodych tancerzy "Viisuveeretajad" z Estonii, stosunkowo młodą dziecięcą formację "Iberi" z Gruzji czy reprezentującą Republikę Kałmucji grupę "Merry Carousel" wykonującą  tradycyjne i opracowane artystycznie tańce ludowe Kałmuków.

Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny.

Program:

14 lipca:
godz. 13.00 - Koncert w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym - Lublin - ANKIRA ANADOLU – TURCJA
godz. 16.15 – Parada zespołów na trasie Plac Litewski, Ratusz, Stare Miasto
godz. 16.30 - Uroczyste powitanie uczestników XXXIV MSF przez Prezydenta Miasta Lublin
godz. 18.00 –  Inauguracja XXXIV MSF Lublin 2019 - Koncert Galowy, Muszla Koncertowa Ogrodu Saskiego - Lublin
godz. 20.30 –  Koncert kapel – Stare Miasto – Lublin - GERGENT – WŁOCHY; MERRY CAROUSEL - Republika Kałmucji- ROSJA

15 lipca:
godz. 13.00 - Koncert w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym - Lublin - GERGENT – WŁOCHY
godz. 15.00 – koncert w Nałęczowskim Ośrodku Kultury – Nałęczów - ANKIRA ANADOLU - TURCJA; VOLYNJANOCHKA - UKRAINA
godz. 17.00 - Koncert – Scena  Miejska – Włodawa - VIISUVEERETAJAD – ESTONIA; JONCE HRISTOVSKI - MACEDONIA PÓŁNOCNA; MERRY CAROUSEL - Republika Kałmucji- ROSJA
godz. 18.00 – Muszla Koncertowa Ogrodu Saskiego - Lublin - PROLETER - BOŚNIA I HERCEGOWINA; GERGENT – WŁOCHY; IBERI - GRUZJA
godz. 20.30 – Koncert kapel – Stare Miasto – Lublin - ANKIRA ANADOLU - TURCJA; VOLYNJANOCHKA - UKRAINA

16 lipca:
godz. 13.00 - Koncert w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym - Lublin - IBERI - GRUZJA
godz. 15.00 - koncert w Nałęczowskim Ośrodku Kultury – Nałęczów - VIISUVEERETAJAD – ESTONIA; MERRY CAROUSEL - Republika Kałmucji- ROSJA
godz. 17.00 - Koncert – Scena  Miejska – Włodawa - PROLETER - BOŚNIA I HERCEGOWINA; GERGENT – WŁOCHY; ANKIRA ANADOLU - TURCJA
godz. 18.00 – Muszla Koncertowa Ogrodu Saskiego - Lublin - VIISUVEERETAJAD – ESTONIA; JONCE HRISTOVSKI - MACEDONIA PÓŁNOCNA; VOLYNJANOCHKA - UKRAINA
godz. 20.30 – Koncert kapel – Stare Miasto – Lublin - IBERI - GRUZJA; JONCE HRISTOVSKI - MACEDONIA PÓŁNOCNA

17 lipca:
godz. 13.00 - Koncert w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym - Lublin - JONCE HRISTOVSKI - MACEDONIA PÓŁNOCNA
godz. 15.00 - koncert w Nałęczowskim Ośrodku Kultury – Nałęczów - PROLETER - BOŚNIA I HERCEGOWINA; GERGENT – WŁOCHY
godz. 17.00 - Koncert – Scena  Miejska – Włodawa - IBERI - GRUZJA; VOLYNJANOCHKA - UKRAINA
godz. 18.00 – Muszla Koncertowa Ogrodu Saskiego - Lublin - GERGENT – WŁOCHY; MERRY CAROUSEL - Republika Kałmucji- ROSJA; NKIRA ANADOLU - TURCJA
godz. 20.30 – Koncert kapel – Stare Miasto – Lublin - VIISUVEERETAJAD – ESTONIA; PROLETER - BOŚNIA I HERCEGOWINA

18 lipca:
godz. 13.00 - Koncert w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym - Lublin - VIISUVEERETAJAD – ESTONIA]
godz. 15.00 - koncert w Nałęczowskim Ośrodku Kultury – Nałęczów - JONCE HRISTOVSKI - MACEDONIA PÓŁNOCNA; IBERI - GRUZJA
godz. 18.00 - Zakończenie XXXIV MSF Lublin 2019 - Koncert Galowy –Muszla Koncertowa Ogrodu Saskiego - Lublin

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Sobiborski Park Krajobrazowy zajmuje obszar 100 kilometrów kw, obejmując swoim zasięgiem gminy: Hańsk, Włodawa i Wola Uhruska. Obsza ten zamieszkują m.in. żółw błotny, bocian czarny i bielik
przyroda

Szansa na nowy park narodowy na Lubelszczyźnie

Lasy Sobiborskie, jeden z najcenniejszych przyrodniczo obszarów w Polsce, mogą stać się nowym parkiem narodowym. Przyrodnicy zaprezentowali wstępną koncepcję ochrony tego unikatowego ekosystemu i zapraszają mieszkańców oraz samorządy do udziału w konsultacjach.

Górniczki mają ostatnio sporo powodów do radości

W sobotę piłkarki GKS Górnik Łęczna podejmą UKS SMS Łódź

GKS Górnik Łęczna na razie kapitalnie prezentuje się w rundzie wiosennej. Łęcznianki w trzech ligowych spotkaniach zdobyły komplet punktów. 6 „oczek” jest zasługą Mai Osińskiej, która prowadziła zespół w dwóch pierwszych kolejkach, a jeden triumf to zasługa Artura Bożyka, który przejął zespół w minionym tygodniu.

Zdjęcie ilustracyjne
Świdnik

W Świdniku będzie jaśniej i taniej. Ponad 800 lamp do wymiany

400 latarni i 885 lamp oświetleniowych w mieście zostanie wymienionych na energooszczędne. Urząd Miasta w Świdniku ogłosił już przetarg.

Orlęta Łuków zapowiadają wiosną walkę o IV ligę

Startuje bialska okręgówka, W Łukowie czekają na IV ligę

Orlęta Łuków powinny nadawać ton wydarzeniom w rundzie rewanżowej. Równie ciekawie będzie w dole tabeli, gdzie niepewnych ligowej przyszłości jest aż pięć drużyn

Na wniosek obrońcy oskarżonego sędzia wyraził zgodę na wyłączenie jawności rozprawy

Prokurator częstował ciastkami z marihuaną – właśnie ruszył jego proces

Przed Sądem Rejonowym w Lublinie rozpoczął się proces Bartosza F. – prokuratora z Wrocławia. Grozi mu więzienie za podanie kobiecie narkotyku.

Nowy parking przy Szmaragdowej coraz bliżej. Sześciu chętnych do budowy

Nowy parking przy Szmaragdowej coraz bliżej. Sześciu chętnych do budowy

Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego planuje budowę parkingu przy ulicy Szmaragdowej 16. W przetargu wpłynęło sześć ofert, a najniższa opiewa na 151 tys. zł.

Sebastian Kozdrój jest trenerem MKS Ruch Ryki

Ruch Ryki, a może ktoś inny wygra lubelską klasę okręgową?

Grono kandydatów do awansu jest bardzo szerokie, ale po zakończeniu sezonu w pełni szczęśliwy będzie tylko jeden zespół. Zimę na fotelu lidera spędził MKS Ruch Ryki. Podopieczni Sebastiana Kozdroja jesienią zgromadzili 36 pkt i mają zaledwie dwa punkty przewagi nad grupą pościgową

Atak na pracownika kantoru. Policja poszukuje sprawcy

Atak na pracownika kantoru. Policja poszukuje sprawcy

Nieznany sprawca zaatakował pracownika kantoru w galerii handlowej. Policja prosi o pomoc w jego poszukiwaniach.

Imprezy klubowe w weekend (14-15 marca)
impreza
14 marca 2025, 18:00

Imprezy klubowe w weekend (14-15 marca)

Lublin nie zwalnia tempa i nie zasypia. Czy czas dobry, czy czas zły, imprezuje przez cały czas. Nawet w post. Specjalnie dla was przygotowaliśmy krótki informator, gdzie w Lublinie odbędą się najlepsze imprezy ostatkowe.

U sołtysa zapłacisz kartą. Gmina kupiła terminale

U sołtysa zapłacisz kartą. Gmina kupiła terminale

To ma być ułatwienie dla sołtysów i mieszkańców gminy Biała Podlaska. Samorząd chwali się, że jako pierwszy w województwie lubelskim zakupił mobilne terminale płatnicze.

Grom Różaniec jest zdecydowanym faworytem do wygrania zamojskiej klasy okręgowej w tym sezonie

Wraca zamojska klasa okręgowa nazywana przez wielu "najciekawszą ligą świata"

Koniec grania meczów bez stawki! W najbliższy weekend startuje runda wiosenna w „najciekawszej lidze świata”. Na autostradzie do awansu jest obecnie Grom Różaniec, który gonić będzie próbowała Tanew Majdan Stary. Z kolei Olimpiakos Tarnogród skupi się chyba na utrzymaniu miejsca na najniższym stopniu podium. Wiele ciekawego powinno dziać się także na dole tabeli

Nowa Biedronka w samym centrum Lublina. Pierwsi klienci czekali o świcie

Nowa Biedronka w samym centrum Lublina. Pierwsi klienci czekali o świcie

Nowy sklep sieci Biedronka już otwarty. Pierwsi klienci weszli tuż po godzinie 6. W Lublinie jest już ponad 30 sklepów tej popularnej sieci.

Pogoda na weekend. Kiedy ciepła kurtka, a kiedy spacer z promieniami słońca?
film

Pogoda na weekend. Kiedy ciepła kurtka, a kiedy spacer z promieniami słońca?

Prognoza pogody na weekend.

Lublinianka będzie chciała w sobotę przeskoczyć w tabeli Stal Kraśnik

W sobotę czwartoligowy hit wiosny na Wieniawie: Lublinianka - Stal Kraśnik

Już w pierwszej kolejce rundy wiosennej będzie można obejrzeć mecz na szczycie. Druga w tabeli Lublinianka podejmie lidera – Stal Kraśnik. Spotkanie na Wieniawie wystartuje w sobotę o godz. 13

Krew ratuje życie. Podziel się tym cennym lekarstwem

Krew ratuje życie. Podziel się tym cennym lekarstwem

Lubelskie Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa zaprasza na akcje oddawania krwi. Pamiętajmy, że krew to lek, którego nie da się wyprodukować w laboratorium.

Kalendarz
marzec 2025
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31