Przed nami jeszcze dwa dni rozpoczętego w czwartek Festiwalu Tradycji i Awangardy Muzycznej "Kody”.
Na festiwalu spotykają się wybitni muzycy, kompozytorzy muzyki współczesnej, przedstawiciele awangardowego jazzu, a także muzycy tradycyjni i artyści rekonstruujący archaiczne tradycje muzyczne.
Niekiedy są to zaskakujące spotkania twórcze na scenie, które owocują zupełnie nowymi jakościami muzycznymi. Kilka pozycji programu to specjalne koncerty przygotowane na zamówienie organizatorów przez muzyków z teoretycznie odległych światów artystycznych.
W ramach piątkowego bloku koncertowego w studiu muzycznym Polskiego Radia Lublin (start o godz. 18) zabrzmią najstarsze polskie pieśni. Zaśpiewa je Zespół Międzynarodowej Szkoły Muzyki Tradycyjnej. Akompaniować będą awangardowi perkusiści Jan Pilch i Marek Olma.
Tego samego dnia w bloku w wirydarzu dominikańskim (początek o 20.30) trio laptopowe Phonos Ek Mechanes oraz Jan Gaca, Ewa Grochowska i Maciej Filipczuk dadzą koncert "Zbyt ostra wymiana dźwięków na laptopy i skrzypce”.
Sobotnią sekwencję w studiu muzycznym Polskiego Radia Lublin otworzy o 17 Piotr Kurek. W swoim występie wykorzysta nagrania z koncertu "Pieśni Bałkanów” w wykonaniu Slobodana Markovicia, Petara Todorovicia oraz Srbskiej Arhaiki i Argjiro, który odbył się w tym samym miejscu w listopadzie 2008 r.
Wzbogacając utwory o partie wibrafonu, skrzypiec i instrumentów własnej konstrukcji oraz dokonując elektronicznych przetworzeń, przedstawi zupełnie nowe jakości muzyczne.
Największym wydarzeniem soboty będzie występ Tomasza Stańki z Zespołem Międzynarodowej Szkoły Muzyki Tradycyjnej podczas bloku w filharmonii (start o godz. 19). Wybitny trębacz jazzowy i śpiewacy zaprezentują odświeżone wersje polskich ludowych kołysanek.
W ramach tego samego bloku zabrzmią "Szymanki kurpianowskie”. Będą to piętrowe przeróbki pieśni kurpiowskich, dokonane przez Agatę Zubel i Cezarego Duchnowskiego w oparciu o cykl Karola Szymanowskiego Dwanaście pieśni kurpiowskich op. 58 na głos i fortepian. Gościnnie wystąpią pianista Marcin Grabosz i wokalistka Anastazja Bernad.
Bilety kosztują od 20 do 40 zł. Można je kupić w Ośrodku Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych "Rozdroża”, Krakowskie Przedmieście 39.