W piątek, 24 czerwca, sobótkowa noc w Muzeum Wsi Lubelskiej. Początek o godzinie 18.
Tradycja ludowej zabawy i puszczania wianków na wodę tej nocy nie odeszła w zapomnienie i zwykle w takich wydarzeniach bierze udział wiele osób. To też świadczy o tym, że chętnie powracamy do przeszłości i chętnie kultywujemy ludowe obrzędy.
– Zabawa rozpocznie się o godzinie 18 – wyjaśnia Marzena Bury z Muzeum Wsi Lubelskiej. – Przygotowaliśmy 4 stanowiska edukacyjne. W jednym usłyszymy opowieści o ziołach i roślinach, związanych z wierzeniami ludowymi dotyczącymi nocy świętojańskiej. Drugie będzie prowadzić atrakcyjne, a z pewnością już zapomniane gry i zabawy dla dzieci, takie w jakie bawili się nasi dziadkowie czy pradziadkowie. Będzie mnóstwo atrakcji i niespodzianek.
Kolejne stanowiska przygotowały interpretacje tekstu o cudownym kwiecie paproci, opowieści o wierzeniach i zabiegach związanych z obchodami nocy świętojańskiej. Dla dorosłych z pewnością będzie bardzo ciekawy pokaz dawnych instrumentów muzycznych ze zbiorów muzeum. Dla dzieci przewidziano specjalne atrakcje – w tym czytanie baśni świętojańskich przez aktorkę z lubelskiego teatru.
– Około godziny 19.30 grono artystów amatorów z zespołu obrzędowego z Hańska odegra obraz pod tytułem „Wilija św. Jana” – dodaje Marzena Bury. Po skończeniu przedstawienia będzie zabawa zwana wiankami, a także poszukiwanie kwiatu paproci i wicie wianków. – Na terenie skansenu będą prezenterki, które pokażą, jak się wije wianki. To wymaga cierpliwości i odpowiedniego doboru roślin. Na pewno można się będzie wiele nauczyć i samemu taki wianek wykonać.
Wieczorem będzie zapalanie sobótki, śpiewy i tańce przy ogniu świętojańskim przy akompaniamencie kapeli Black Velvet Band z Hańska, która gra muzykę folkową.