Gdzie się bawić w lipcu, sierpniu i wrześniu? Przedstawiamy imprezowy rozkład jazdy na wakacje. Imprezy, wydarzenia kulturalne i festiwale.
LIPIEC
Kazimierz Dolny
Kazimierski Festiwal Organowy to propozycja na całe wakacje. Wszystkie koncerty odbywają się w soboty lipca i sierpnia w kościele farnym. Początek zawsze o godz. 19.30. Wstęp wolny. Szczegółowy program można znaleźć na stronie Kazimierskiego Ośrodka Kultury, Promocji i Turystyki www.kokpit.com.pl
Puławy
W każdy lipcowy i sierpniowy poniedziałek w kościele parafii św. Brata Alberta będą koncerty w ramach Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej. W tym roku, podczas ósmej edycji imprezy, będzie można posłuchać symfonii Feliksa Nowowiejskiego, a także J.S. Bacha, czy C. Francka. Zagrają polscy i zagraniczni wirtuozi organów. Początek każdego z dziewięciu koncertów o godz. 19.00.
• Na parkingu przy Puławskim Parku Naukowo-Technologicznym również w tym roku zorganizowane zostanie Puławskie Kino Samochodowe. Dokładny termin projekcji nie został jeszcze ustalony, ale prawdopodobnie będzie to druga połowa lipca. Wzorem lat ubiegłym możemy spodziewać się trzech seansów (piątek, sobota, niedziela). Każdego dnia wyświetlone zostaną po dwa filmy. Wstęp wolny, ale ilość miejsc jest ograniczona do 200 aut.
Janów Lubelski
1 i 2 lipca będzie Moto Festiwal, to pierwsze takie wydarzenie w mieście. – Będziecie mogli zobaczyć najlepsze projekty tuningowe jak i klasyki motoryzacji. Nie może Was zabraknąć na pokazach stuntu ekipy Level Hard, a także na wielu innych przygotowanych przez nas atrakcjach, o których będziemy informować na bieżąco – zachęca Łukasz Drewniak, dyrektor Janowskiego Ośrodka Kultury w Janowie Lubelskim. – O dobrą atmosferę zadbają Dj Afryka i Dj Cookie, a wieczorem zagrają Homex i Arab ! Impreza będzie biletowana.
Lublin
Gwiazdy muzyki tanecznej, m.in. Weekend, Bayer Full, MIG, Power Play, Czadoman, Marcus P, Fanatic, Kordian, Camasutra, B-QLL, Eratox, Jagoda, Megustar, Stereo, Faster, Fisher & Rutkowski, Zajefajni, Lili, Mirami wystąpią 1 lipca od godz. 16.30 na stadionie Arena Lublin. Na początku IV POLO TV HIT FESTIVAL wystąpią finaliści i laureaci 5. edycji „Disco Star”. Bilety (twójbilet24.pl, ebilet.pl) i w kasach stadionu w dniu koncertu.
Potańcówka w skansenie czyli wywijasy, obertasy, lemoniada i frykasy to oferta wakacyjna Muzeum Wsi Lubelskiej. Chętni przeniosą się na przedwojenną prowincję, zabrzmią mazurki, oberki, tanga, walczyki i fokstroty. – Dla śmiałków proponujemy walczyk kotylionowy, dla aktywnych – zabawy, dla tych, którzy chcą poprawić swoje umiejętności – warsztaty taneczne, dla zmęczonych – śpiewy, a dla chętnych – loterię fantową – zachęcają organizatorzy. Potańcówki będą w kilku terminach np. 1 lipca i 5 sierpnia. Więcej na stronie skansenu.
Kobylany
2 lipca gmina organizuje imprezę „Kultura bez granic”. Gwiazdą wieczoru będzie Golec uOrkiestra (godz. 19.30). Poza nimi wystąpi jeszcze Andrzej Piaseczny (godz. 21.00). Wcześniej na scenie pojawią się lokalne zespoły. Na koniec pokaz sztucznych ogni i dyskoteka. Wstęp wolny. Impreza odbędzie się na terenie rekreacyjnym przy kąpielisku na terenie gminy Terespol.
Góra Puławska
2 lipca na stadion (już od południa) zapraszają organizatorzy siódmej edycji Święta Truskawki. Z okazji truskawkowego święta zachęcają do odwiedzanie sołeckich stoisk, próbowania lokalnych smakołyków i wspólnej zabawy. Na scenie obejrzymy m.in. finalistów owocowych konkursów, a jury wybierze tegoroczną Miss Truskawki 2017. Nie powinno zabraknąć także widowiskowych zmagań sołtysów i wesołego miasteczka. Wieczorem wystąpi gwiazda sceny disco polo, zespół Top One. Wstęp wolny.
Kraśnik
2 lipca na Stadionie LKS „Tęcza” Kraśnik (ul. Oboźna) i w Parku Św. Jana Pawła II będzie Święto Owoców Miękkich i Rękodzielnictwa. Gwiazdą wieczoru będzie zespół Enej. Wystąpią także: popularny aktor Tomasz Karolak z zespołem Pączki w Tłuszczu oraz Pawkin i The Underground Man. Dodatkowe atrakcje: Eska Summer City, Festiwal Kulinariów i Sztuki Ludowej, pokaz z udziałem Paolo Cozza. Impreza jest bezpłatna.
Lublin
Od 5 do 9 lipca Inne Brzmienia. W programie jest m.in. 21 koncertów i 9 projekcji filmowych. Wszystko za darmo. Koncerty będą się odbywać obok Zamku, największe gwiazdy to Juno Reactor i Nouvelle Vague. Popołudniami (w dawnej siedzibie Teatru Andersena) będą wyświetlane filmy dokumentalne o Białorusi, a wieczorami (o godz. 22 na wirydarzu klasztoru dominikanów) fabularne filmy mołdawskie.
Wykaz koncertów: • 5 lipca: Tik Tu, Wacław Zimpel, Moulettes, Mustelide. • 6 lipca: Aquaserge, Veronique Vincent & Aksak Maboul, Skip & Die. • 7 lipca: Mebo Renard, Kasai Allstars feat. Basokin, Tuxedomoon, Nouvelle Vague, Gromyka. • 8 lipca: Gri Faye, Mazoll & Arhythmic Perfection, Mulatu Astatke, Juno Reactor & Mutant Theatre, Ventolin. • 9 lipca: KATOLUB Orchestra, Ukulele Orchestra of Great Britain, Mikołaj Trzaska & Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego, Natalie Beridze.
Kino mołdawskie: 5 lipca „Bee Moldovan”, 6 lipca „Anishoara”, 7 lipca „What a Wonderfull World”, 8 lipca Eastern Business, 9 lipca The Unsaved.
Dokumenty o Białorusi: 6 lipca „W rolach głównych: białoruscy wichrzyciele”, 7 lipca „Rozdroże”, 8 lipca „Made in BY”, 9 lipca „Under the Hood”.
Janów Podlaski
Od 6 do 15 lipca kolejna edycja Landart Festiwal nad Bugiem w gminie Janów Podlaski. W tym roku hasłem przewodnim jest „Droga”. Twórcy z Polski, z Ukrainy, Białorusi czy z Włoch będą pracować przy nadbużańskiej drodze w Bublu Łukowiskach. Wernisaż 15 lipca o godz. 15 - spacer wernisażowy (zbiórka na skrzyżowaniu drogi z Bubel Granna/ trasa Janów Podlaski - Gnojno).
8 lipca o godz. 21 Noc Kupały (Zamek Biskupi w Janowie Podlaskim); 14 lipca o godz. 19.00 pokaz pracy Ralfa Witthausa (Stadnina Koni w Janowie Podlaskim) a o godz.20.00 pokaz rysunków Mariusza Tarkawiana (Zamek Biskupi w Janowie Podlaskim); 14 i 15 lipca godz.22.00 Bart Wolniewicz mapping (Zamek Biskupi w Janowie Podlaskim); 15 lipca: godz. 20 koncert „Eschatofonia” (kościół Stary Bubel); godz. 21.00 koncert zespołu Drewutnia (łąka za Dworem Łukowiska).Wstęp wolny.
Puławy
47 edycja Międzynarodowych Warsztatów Jazzowych będzie między 6 a 16 lipca w Puławskim Ośrodku Kultury „Dom Chemika”. Warsztaty, jak co roku, poprowadzą znani muzycy. Usłyszymy m.in. Pawła Tomaszewskiego (keyboard), Dante Lucianiego (puzon), Pawła Dobrowolskiego (perkusja), Marię Sadowską (wokal), czy Jakuba Stankiewicza (fortepian). Uczestnictwo w zajęciach, nie licząc zakwaterowania to koszt 400 złotych. Muzycy każdego wieczoru zapraszają na jam sessions.
Kazimierz Dolny
Od 6 do 9 lipca trwa Kazimiernikejszyn. – To równoległa rzeczywistość, wydarzenie bez spinki, które zafunduje Ci przygodę. Żywiołowe koncerty, czysta petarda, żadnego zamulania. Pełen chill na plaży, w lesie i kazimierskich wąwozach, z hamakami, leżakami i masażami. Rajd rowerowy 250 metrowym tunelem z lampą czołówką, Strefa Nudy, Kanioning, Rower Rajd, pływanie łodziami pychowymi, Silent Disco na środku miasta i wiele innych przygód – wyliczają atrakcje organizatorzy. W tym roku wystąpią: HEY, Łąki Łan, Kamil Bednarek, Gooral, Łona i Webber, Julia Pietrucha, L.U.C & @Rebel Babel, DZIADY KAZIMIERSKIE, SunnyLand, Brodacze live act i BUM BUM ORKeSTAR – informują organizatorzy. Karnety od 159 do 69 zł. Więcej informacji i cennik na http://kazimiernikejszyn.pl/.
Włodawa
XXV Międzynarodowe Poleskie Lato z Folklorem i Zew Natury zaczynają się 7 lipca i trwają do 20 lipca. Każdego dnia występy w amfiteatrze będą rozpoczynać się o godz. 17. Wystąpią między innymi: Zespół Tańca Ludowego UMCS Lublin, „Halleluya”– Izrael, „Asocoacion de Danzas Estampas Burgalesas” z Hiszpanii, „AhunaOhana” – Hawaje (USA), „Ballet Folklorico Infantil Coahuila” z Meksyku, „Mirce Acev” z Macedonii, „Cifrosko” ze Słowacji czy „Rosna Kitka" z Bułgarii i Zespół Tańca Ludowego „Włodawiacy” MDK Włodawa. W tym roku organizatorzy zrezygnowali z ulicznej parady i mszy ekumenicznej.
Przedłużeniem Poleskiego Lata będzie czwarta edycja Festiwalu Sztuk Naturalnych „Zew Natury”. To koncerty, warsztaty, konkursy dla dzieci i dorosłych, wystawy, programy edukacyjne, kino, sport, świetna kuchnia i co najważniejsze niezapomniane emocje oraz wypoczynek na łonie natury. Na festiwalowej scenie zaprezentują się miedzy innymi Łąki Łan, Gooral, Junior Stress, Lolo Ferrari, Klucze. Będą warsztaty beat boxu oraz nauka gry na instrumentach (perkusja, gitara elektryczna i akustyczna, gitara basowa, skrzypce, akordeon, klarnet). Będą rozgrywki frizzbee, badminton, siatkówka plażowa lub gigantyczne piłkarzyki. W scenariuszu imprezy przewidziano warsztaty fotograficzne, ekologiczne oraz mnóstwo programów edukacyjnych związanych z naturą i nie tylko.
Janów Podlaski
8 lipca odbędzie się V Rajd Rowerowy Szlakiem Nadbużańskich Dworów i Pensjonatów pod patronatem Czesława Langa. Start rajdu na zamku. Do wyboru są dwie trasy – 41 i 87 kilometrów. Wiodą przez Nadbużańskie Dwory i Pensjonaty, gdzie będzie można odpocząć, zwiedzić dane miejsca oraz skorzystać z poczęstunku. Koszt uczestnictwa to 30 zł.
Świdnik
Od 8 lipca teren za kościołem św. Kingi zamienia się w kino plenerowe. Inicjatywa realizowana w ramach budżetu obywatelskiego. Filmy pod chmurką będzie można oglądać w cztery wybrane soboty lipca i sierpnia. Pierwsze seanse na trawiastym terenie odbędą się 8 lipca. Następne zaplanowano na 22 lipca oraz 5 i 19 sierpnia. Seanse będą rozpoczynać się o godz. 21. Każdego dnia będą prezentowane dwie produkcje.
9 lipca będą obchody Rocznicy Świdnickiego Lipca. Uroczystości rozpoczną się o godz. 8.30 od mszy w kościele Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła w Świdniku. Po niej uczestnicy uroczystości złożą kwiaty przy pomniku Świdnickiego Lipca (godz. 9.45). Z kolei o godz. 10.15 w sali konferencyjnej Regionalnego Parku Przemysłowego zaplanowano wspomnienie o wydarzeniach z 1980 roku i koncert pieści wolności.
Janów Lubelski
Festiwal Artystów Filmu i Telewizji FART będzie trwał od 10 do 16 lipca. Ideą tygodniowej imprezy organizowanej przez Janowski Ośrodek Kultury jest promocja i upowszechnianie filmu polskiego oraz najciekawszych propozycji światowego kina. FART adresowany jest do widzów w różnym wieku i opiera się na trzech filarach – kinie dziecięcym, kinie artystycznym i kinie popularnym, których łącznikiem są spotkania z ludźmi filmu. Impreza jest płatna.
Gorajec
Festiwal Folkowisko od 13 do 16 lipca. Transgraniczny i wielokulturowy festiwal z bogatym międzynarodowym programem angażuje mieszkańców i turystów. W programie m.in. występ Karoliny Cichej, kompozytorki i multiinstrumentalistki, która zaprezentuje pieśni Tatarów oraz lwowski zespół Lemko Bluegrass Band grający połączenie muzyki Dzikiego Zachodu (blues, country, boogie) i Dzikiego Wschodu (muzyka łemkowska i huculska). W ramach festiwalu działać będzie też „Dzieciowioska”, strefa pełna gier i zabaw dla najmłodszych uczestników festiwalu. Karnety można kupić na stronie folkowisko.pl.
Okuninka
Tegoroczny XVIII Weekend z krokodylem zacznie się 15 lipca na plaży głównej Jeziora Białego o godz. 9 biegiem wokół akwenu. Oczywiście śladami krokodyla. Zawodnicy w kategorii OPEN będą mieli do pokonania 4,37 km, a najmłodsi biegacze w kategorii JUNIOR odcinek 500 m. Każdy biegacz otrzyma pamiątkowy medal, a zwycięzcy nagrody rzeczowe i statuetki. Oficjalne otwarcie imprezy z bogatym programem dla dzieci i konkursami dla publiczności o godz. 13. O 18.30 wystąpi chełmski zespół Deckover z wokalistą Mariuszem Materą, który też poprowadzi całą imprezę. O godz. 20 wybory Miss Krokodyla. Zainteresowane udziałem dziewczyny mogą liczyć na atrakcyjne nagrody ufundowane przez sponsorów. Będą oceniane w sukienkach letnich i strojach kąpielowych. Zapisy mają być prowadzone w namiocie organizatorów. Jury wybierze Miss i V-ce Miss, natomiast wczasowicze swoją Miss Publiczności. Gwiazdą wieczoru o godz. 20.30 będzie zespół Long&Junior. Cały program zakończy pokaz sztucznych ogni.
Świdnik
XII Spotkanie Teatrów Cyklicznych „Machina Teatralna” będą 15 i 16 lipca. Organizator – Miejski Ośrodek Kultury zapowiada dwa spektakle w sobotę i dwa w niedzielę. W ramach wydarzenia będą organizowane też warszaty teatralne. Osoby, które wezmą w nich udział wystąpią w dwóch spektaklach. Zapisy będzie prowadzić MOK.
Wojsławice
Po raz kolejny w małej wiosce oddalonej o 25 km od Chełma, 40 km od Zamościa, a 85 km od Lublina spotkają się uczestnicy Dni Jakuba Wędrowycza. Jakub Wędrowycz to pochodząca z okolic Wojsławic fikcyjna postać z książek Andrzeja Pilipiuka. Impreza organizowana między 21 a 23 lipca ma charakter wakacyjnego spotkania i jest luźno powiązana z książkowym bohaterem, historią regionu oraz fantastyką i różnego rodzaju grami. W programie prelekcje, konkursy i koń-kursy, gry terenowe i LARP-y, bogato wyposażony Games Room oraz tradycyjnie, wieczorna zabawa przy grillu i muzyce. Będzie obowiązkowy fire-show. W tym roku po raz pierwszy przyjedzie Jacek Komuda, twórca thrillerów historycznych i easternów rozgrywających się w XVII-wiecznej Rzeczypospolitej, designer i scenarzysta gier komputerowych. Więcej informacji na http://djw.konwent.co/
Kraśnik
Od 21do 23 lipca będą trwały dni miasta. W programie trzydniowej imprezy m.in. konferencja historyczna w Centrum Kultury i Promocji (21 lipca). Tego samego dnia zaplanowano też koncert Karola Almerta (CKiP). 22 lipca na stadionie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji wystąpi zespół Perfect. Zaś dzień później na kraśnickim rynku będzie można wysłuchać koncertu zespołu Raz, Dwa, Trzy. Wydarzenia organizowane w ramach Dni Kraśnika są bezpłatne.
Zamość
Wędrująca Estrada to wakacyjny projekt edukacyjno-artystyczny w formie cyklu imprez plenerowych organizowanych między 25 lipca a 3 sierpnia. Jego celem jest promowanie zdrowego i trzeźwego stylu życia poprzez włączanie do działań animacyjnych dzieci, młodzież oraz całe rodziny mieszkające na zamojskich osiedlach. W programie: warsztaty artystyczne, cyrkowe, ekologiczne, muzyczne; spektakl teatralny; gry, konkursy i zabawy na świeżym powietrzu.
Lublin
Carnaval Sztukmistrzów będzie trwał na ulicach miasta od 27 do 30 lipca. Największa atrakcją ma być spektakl „Galileo” francuskiej kompanii Deus Ex Machina, która wystąpi na 30-metrowej wysokości instalacji na pl. Zamkowym. W planie są m.in. ewolucje na latających trapezach (Marcel Et Ses Droles De Femmes), akrobacje na teterboardzie ( La Bascule), popisy akrobatyczne na luźnej linie („Hold on”) i wirtualne show na ścianie (Spektakl OUT). To tylko mała część atrakcji.
Z Carnavalem Sztukmistrzów zbiegnie się Europejska Konwencja Żonglerska (zaczyna się wcześniej, bo już 22 lipca), która będzie organizowana w Lublinie już po raz drugi. Można się spodziewać ponad tysiąca artystów ze wszystkich kontynentów.
Susiec
XVI Transgraniczny Festiwal Pieśni o Roztoczu zaplanowano na 29 i 30 lipca. Na placu przy GOK odbędzie się konkurs „Piosenki o Roztoczu” prowadzony w dwóch kategoriach: zespoły śpiewacze i kapele ludowe. Festiwal uświetnią występy zespołów z pogranicza polsko-ukraińskiego. W programie także degustacja dań regionalnych przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich oraz prezentacja wyrobów rzemiosła i rękodzieła artystycznego.
Kazimierz Dolny
11. edycja Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi w Kazimierzu Dolnym i Janowcu będzie trwała od 29 lipca do 6 sierpnia. W programie znajdą się między innymi dwie ciekawe retrospektywy, prezentujące wybitnych twórców kina. Pierwszą z nich będzie przegląd twórczości „mistrza moralnej prowokacji”, dwukrotnego zdobywcy Złotej Palmy na Festiwalu w Cannes – Michaela Haneke. Oprócz tak znanych obrazów jak „Biała wstążka”, „Miłość”, „Pianistka”, „Funny Games”, „Ukryte”, „Kod nieznany” zobaczymy także po raz pierwszy w Polsce filmy z początków drogi twórczej Hanekego: „Siódmy kontynent”, „Benny’s Video”, „71 Fragmentów”, „Zamek”.
Bohaterem retrospektywy aktorskiej w cyklu „I Bóg stworzył aktora” będzie Andrzej Seweryn. Jak różne oblicza ma twórczość tego artysty będzie można prześledzić oglądając między innymi filmy „Indochiny” (reż. R. Wargnier), „Genealogia zbrodni” (reż. R. Ruiz), „Wyrok” (reż. M. Bellocchio), a także „Dyrygent” (reż. A. Wajda) oraz spektakl „Wokół Szekspira” (Zamek w Kazimierzu Dolnym).
Ponadto pokazy najnowszych filmów światowego i polskiego kina, znakomici goście oraz Międzynarodowy Konkurs Filmów Krótkometrażowych.
Aktualne informacje o kolejnych atrakcjach i biletach można znaleźć śledząc na bieżąco stronę www.dwabrzegi.pl oraz facebooka Festiwal Dwa Brzegi.
SIERPIEŃ
Biała Podlaska
W sierpniu wzorem ubiegłego lata w Parku Radziwiłłowskim będzie można skorzystać z plenerowego kina. Seanse kilka razy w tygodniu, od godz. 20.00. Repertuar, który zobaczymy w głosowaniu wybiorą mieszkańcy.
Kraśnik
6 sierpnia będzie IV Kraśnicki Wieczór Kabaretowy. Impreza na którą zapraszają organizatorzy do amfiteatru będzie biletowana.
Szczebrzeszyn
Festiwal Stolica Języka Polskiego Szczebrzeszyn 2017 potrwa od 6 do 12 sierpnia. Hasło trzeciej edycji imprezy to „Cała nadzieja w literaturze”, a jego patronami będą Wisława Szymborska i Kornel Filipowicz. Festiwal Stolica Języka Polskiego to wydarzenie skierowane do odbiorcy, który w poszukiwaniu kulturalnych wydarzeń na najwyższym poziomie chętnie ucieka, podczas wakacyjnych podróży, do malowniczych i kameralnych miejsc. W Szczebrzeszynie będzie można spędzić czas w towarzystwie wybitnych pisarzy, muzyków, aktorów i poetów.
Zwierzyniec
18. Letnia Akademia Filmowa będzie trwała od 11 do 20 sierpnia. – Jako urodzinowy tort, chcemy zaproponować specjalny filmowy cykl 18 mieć lat to nie grzech. Znajdą się w nim filmy poświęcone problemom rówieśników LAF, przekraczających ten symboliczny próg dorosłości – zapowiada rektor Piotr Kotowski. Na liście kilkuset projekcji będą zagraniczne filmy Wajdy, Mia Hansen-Love podsumuje swój reżyserski dorobek, będzie kino kanadyjskie oraz filmy Sokurowa, Rogożkina, Sminowa, a także Warrena Beatty i Davida Leana. Plus stałe pozycje LAF, repliki zaprzyjaźnionych festiwali (Docs Against Gravity, Festiwal Mediów „Człowiek w zagrożeniu”, Etiuda & Anima). Listę propozycji uzupełnią pokazy w kinie nocnym, koncerty, spektakle, wykłady i spotkania dyskusyjne. Akredytacje (karnety) i szczegółowy program na http://laf.net.pl/
Janów Podlaski
Od 11 do 15 sierpnia odbędzie się Święto Konia Arabskiego w janowskiej stadninie. Kulminacją będzie niedzielna (13 sierpnia) aukcja Pride of Poland. Bilety wstępu na trybuny od 50 zł. W programie również czempionaty koni, pokazy, parady i otwarte stajnie dla zwiedzających.
Nałęczów
Balonowe Mistrzostwa Polski oraz Międzynarodowe Zawody Balonowe o puchar nałęczowskiego SPA w uzdrowisku odbędą się także w tym roku. Impreza potrwa od 11 do 15 sierpnia. Nocne pokazy zaplanowano na sobotę, niedzielę i poniedziałek od godz. 21.30. Ogromne kolorowe czasze balonów będzie można oglądać także po godz. 18.00 oraz wczesnym rankiem.
Opole Lubelskie
11 i 12 sierpnia w Parku Miejskim będzie Chonabibe Festiwal. Wśród tegorocznych gwiazd są m.in.: Paluch. Pro8l3m, Włodi, Hades, Jarecki, Kękę, Radikal Guru, Mery Spolsky oraz gospodarze imprezy, czyli lubelski zespół Chonabibe. Dodatkowe atrakcje: turniej koszykówki ulicznej, warsztaty graffiti, foodtrucki, strefy gier. Bilety: dwudniowe karnety kosztują 69 zł (dostępne na stronie www.chonabibe.pl/festiwal).
Lublin
Tegoroczny Jarmark Jagielloński, który potrwa od 12 do 15 sierpnia dostanie specjalną oprawę muzyczną: znani polscy artyści wystąpią wraz z mistrzami muzyki tradycyjnej, wykonując wspólnie tradycyjny repertuar. Na scenie pojawić ma się m.in. Włodek Pawlik i Janina Chmiel.
Podczas tegorocznej edycji będzie można obejrzeć wystawę prezentującą XVI- i XIX-wieczne jarmarki. Będą oczywiście stragany z różnymi cudeńkami i przysmakami, warsztaty, nocne potańcówki i atrakcje dla najmłodszych.
Janów Lubelski
Festiwal Kaszy „GRYCZAKI” zaprasza 12 i 13 sierpnia do Parku Misztalec (ul. Wojska Polskiego). To wydarzenie kulturalne o charakterze promocyjno-wystawienniczym z kiermaszem produktów regionalnych w tle. W programie dwudniowego święta kaszy są liczne degustacje potraw regionalnych – gryczaków, jaglaków, pierogów z kaszą, babeczek, serów podsuszanych, smalcu, miodów, karpia z kopciuchy oraz nalewek, z żurawinówką na czele. Odbywają się także liczne konkursy, m.in.: konkurs kaszowych mocarzy, ubijania masła na chrzanowym liściu. W tym roku będzie to jubileuszowy, 15. Festiwal Kaszy „GRYCZAKI”, podczas którego wystąpią zespoły – Piękni i Młodzi oraz MIG. Impreza bezpłatna.
Puławy
Od 15 do 19 sierpnia miłośnicy bluesa będą mogli wziąć udział w jedenastej już edycji Letnich Warsztatów Bluesowych w Puławach. Wśród tegorocznej kadry nauczycieli tego rodzaju muzyki znaleźli się m.in. Bartosz Łęczycki, Jacek Jaguś, czy Katarzyna Mirowska. Koszt udziału to 250 zł. Zapisy potrwają do końca lipca.
Zamość
Zamojski Festiwal Filmowy „Spotkania z historią” potrwa od 16 do 19 sierpnia. Skierowany do pasjonatów historii, miłośników dobrego kina i filmu historycznego, a także do twórców i producentów filmowych festiwal poświęcony jest zagadnieniom historycznym. Jego najistotniejsza część to konkurs filmu dokumentalnego o tematyce historycznej, w którym przyznawane są statuetki: Zamość Perła Renesansu. Festiwal powstał dla podkreślenia wagi i znaczenia polskich filmów historycznych oraz ich twórców.
Kazimierz Dolny
5. edycję Pardes Festival – Spotkań z Kulturą Żydowską zaplanowano między 16 a 20 sierpnia. W ramach festiwalu: prezentacje multimedialne, koncerty, filmy, spacery tematyczne po kolekcjach Muzeum Nadwiślańskiego i spacer śladami cmentarzy żydowskich w miasteczku. Piąta edycja jest podsumowaniem i nawiązaniem do wątków festiwalowych i wydarzeń z poprzednich edycji. Będą spotkania na skrzyżowaniu szlaków żydowskich, organizatorzy powracają do tematów romskich, ormiańskich i łemkowskich. Ważnym wątkiem programu festiwalowego jest – od pierwszej edycji – historia polsko-żydowskiej kolonii artystycznej w Kazimierzu Dolnym i szeroko rozumiana sztuka żydowska. Więcej informacji na facebooku Pardes Festival – Spotkań z Kulturą Żydowską.
Lublin
Festiwal Kultury Żydowskiej „MiszMasz” potrwa na Starym Mieście między 18 a 20 sierpnia. To nowe wydarzenie, ma być okazją do poznania tradycji i kultury żydowskiej. Będą koncerty, spektakle, wykłady czy warsztaty poświęcone tradycji żydowskiej oraz kulturze współczesnego Izraela. Festiwal to bogatsza wersja imprezy „Nasze Wielkie Żydowskie Wesele”.
Kraśnik
Senior Fest na Scenie Letniej Centrum Kultury i Promocji zaplanowano na 20 sierpnia. Podczas corocznego festynu organizowanego w Kraśniku odbywają się m.in. występy zespołów seniorskich. Impreza jest bezpłatna.
Komarów
Od 23 do 27 sierpnia będziemy pamiętać o 97. rocznicy bitwy pod Komarowem. Będzie cykl imprez plenerowych m.in. manewry i pokazy wojska oraz kawalerii, uroczysty capstrzyk, inscenizacja historyczna. Organizatorzy omawiają w tej chwili szczegóły wspólnej symbolicznej szarży kawalerii ze śmigłowcami mającej stanowić alegoryczne połączenie historii ze współczesnością.
Puławy
25 sierpnia, podczas koncertu w ramach „Pożegnania Lata” zagra zespół Happysad. Koncert będzie na terenie Mariny Puławy. Niewykluczone, że imprezę uświetnią także tancerze z Puławskiego Ośrodka Kultury „Dom Chemika”. Władze miasta zastanawiają się nad połączeniem koncertu z odwołanymi z powodu złej pogody czerwcowymi „Sobóktami”. Wstęp wolny.
Świdnik
Jubileuszowy X Zlot Motocykli WSK i Innych będzie 26 i 27 sierpnia będzie przy ul. Sportowej. W ramach zlotu zaplanowano m.in. koncert Dżem, Coś Tak O i inni. Dodatkowo będzie można obejrzeć wystawę motocykli i aut zabytkowych. Będzie też giełda staroci i części motocyklowych. Organizatorzy – Świdnicki Klub Motocyklowy USARZ zapowiada również spotkania tematyczne z pasjonatami motocykla WSK, Strefa Historii, konkursy i konkurencje dla motocyklistów. Drugiego dnia imprezy odbędą się profesjonalne pokazy motocyklowe.
Gołąb
27 sierpnia na placu przy kościele odbędą się dożynki powiatowe. Dla rolników zagra zespół Aplauz, Kapela Nałęczowska, Kapela Zgoda z Kazimierza Dolnego, Zespół Ariadny z Wąwolnicy, zespół z Żyrzyna, Końskowolska Kapela Ludowa, Gminny Chór Jubilat z Baranowa, Kabaret Wydrwigrosz z Markuszowa, zespoły Promienie i Rosa z Janowca, ZPiT Powiśle z Puław, seniorki z Gołębia, wokalistki z KOKPiT, a gwiazdą wieczoru (godz. 19.00) będzie uczestnik telewizyjnych talent show, Przemysław Radziszewski. Wstęp wolny.
Kraśnik
27 sierpnia na zalewie odbędzie się czwarty już Triathlon w Kraśniku. Triathlon to wszechstronna dyscyplina sportu, która łączy pływanie, jazdę na rowerze i biegi. Triathlon Kraśnik odbędzie się na dwóch dystansach: sprint (0,75 km pływanie, 20 km rower, 5 km bieg) i olimpijski (1,5 km pływanie, 40 km rower, 10 km bieg). W Triathlonie Kraśnik 2017 weźmie udział ponad 300 zawodników, a także ponad tysiąc odwiedzających miasteczko triathlonowe czy kibicujących na trasie. Szczegóły na www.krasnik.eu
Janów Lubelski
Dożynki powiatowe zaplanowano na 27 sierpnia. Impreza plenerowa z m.in. prezentacją wieńców dożynkowych. Wstęp gratis.
WRZESIEŃ
Kraśnik
Young Fest to impreza kończąca Lato z Kulturą. Organizowana jest od kilku lat przez młodzież dla młodzieży. W ramach Young Fest, którzy zaplanowano nad zalewem 2 września będą m.in. koncerty. Wstęp bezpłatny.
Dożynki powiatowe będą 3 września na stadionie LKS „Tęcza” Kraśnik (ul. Oboźna). Wystąpią zespoły disco polo, m.in.: Cliver, Milano, Effect, Solaris. Impreza jest bezpłatna.
Kolonia Pasieka
9 września koło Kraśnika będzie inscenizacja historyczno-patriotyczna „Podziemie Zbrojne Ziemi Kraśnickiej”. Organizatorzy: Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, Starostwo Powiatowe w Kraśniku, Gmina Kraśnik. Impreza jest bezpłatna.
Kraśnik
Polski Dzień Bluesa połączony z zakończeniem sezonu motocyklowego będzie 16 września na placu przy Fabryce Łożysk Tocznych. W programie piknik, koncerty zespołów bluesowych, m.in. Pawkin Dżem Projekt i Teksasy. Organizatorzy: Starostwo Powiatowe w Kraśniku, Kraśnickie Stowarzyszenie Motocyklowe „Szarża”. Impreza jest bezpłatna.
Włodawa
Festiwal Trzech Kultur i Zespół Synagogalny zaplanowano między 22 a 24 września. Na scenach, którymi tradycyjnie staną się zabytkowe świątynie Włodawy gościć będą jak zwykle artyści największego formatu. Atrakcją samą w sobie i to przez cały rok jest siedziba organizatora - Muzeum Zespół Synagogalny we Włodawie. To zabytkowy zespół budynków po dawnej gminie żydowskiej. Tworzą go Wielka Synagoga z 1764 r., Mała Synagoga, tzw. bet ha-midrasz (dom studiów religijnych) z końca XVIII w. oraz dom pokahalny z początku XX w. Całość składa się na jeden z cenniejszych tego typu kompleksów w Polsce. Muzeum czynne jest od wtorku do niedzieli w godzinach od 10 do 16.
Lublin
Od 24 do 30 września będzie trwał Lubelski Festiwal Nauki. W ramach tegorocznej edycji przygotowano ponad 1100 projektów, które będą odbywać się w obiektach lubelskich uczelni i instytucji współpracujących. Zwieńczeniem imprezy będzie zaplanowany na sobotę 30 września na pl. Litewskim w Lublinie Lubelski Piknik Naukowy. Szczegółowe informacje i zapisy na stronie www.festiwal.lublin.pl