W wielu miastach regionu odbędą się dziś uroczystości upamiętniające 35. rocznicę ogłoszenia stanu wojennego. W Lublinie zaplanowano m.in. grę miejską, w której wezmą udział uczniowie lubelskich gimnazjów i liceów.
– Te wydarzenia kierujemy przede wszystkim do ludzi młodych, bo chcemy przekazywać prawdę o najnowszej historii Polski. Przeczytałem ostatnio, że 58 proc. ludzi nie wie, albo nie rozumie, czym był stan wojenny. Musimy to zmienić – mówi Marian Król, szef lubelskiej „Solidarności”.
W grze miejskiej weźmie udział ok. 50 osób. Termin zgłaszania grup szkolnych minął wczoraj. – Dzięki tego typu atrakcyjnym formom przekazu młodzież ma okazję dowiedzieć się czegoś nowego i zapamiętać wiele rzeczy. Chcemy pokazać historie poszczególnych osób, które walczyły o wolność, a teraz często o nich zapominamy – mówi Michał Sieńko, koordynator gry miejskiej. – Jej uczestnicy otrzymają mapę i zadania. Będą docierali do poszczególnych punktów, a na koniec będą musieli rozwiązać zagadkę. Pozwolimy im na korzystanie z internetu, bo niektórych rzeczy mogą nie wiedzieć – dodaje.
Świdnik
13 grudnia. Miejski Ośrodek Kultury. Godz. 12.30: otwarcie wystawy „586 dni stanu wojennego” i prelekcja. Godz. 13: koncert zespołu „Forteca”. WSk PZL Świdnik (brama główna): rekonstrukcja wydarzeń z grudnia 1981, wojskowa grochówka, przemarsz do kościoła NMP Matki Kościoła w asyście orkiestry górniczej z LW Bogdanka. Godz. 18: msza.
Biała Podlaska
13 grudnia. Godz. 12, złożenie kwiatów pod pomnikiem Solidarności przy ul. Warszawskiej. Godz. 16.50, złożenie kwiatów pod tablicą Ofiar Stanu Wojennego w kościele Wniebowzięcia NMP. O godz. 17 msza.
Lublin
14 grudnia. Kościół pobrygidkowski: godz. 17. Koncert Pieśni Niepokornej, godz. 18. msza., o godz. 19 przemarsz pod siedzibę Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność” i odsłonięcie tablicy poświęconej represjonowanym w stanie wojennym.
Tarnogród
18 grudnia. Godz. 10.30, zbiórka przy Domu Kultury w Tarnogrodzie i przemarsz do kościoła parafialnego. O godz. 11 msza. Po mszy na cmentarzu parafialnym zaplanowano złożenie wieńców przy grobie Józefa Gizy. W Domu Kultury odbędzie się część artystyczna uroczystości w wykonaniu uczniów z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. W. Witosa w Różańcu.