Bezpłatne śniadania i wycieczki oraz darmowe przejazdy komunikacją miejską mają skłonić kierowców do przesiadki na rower, do autobusu, albo pójścia piechotą. Do soboty, 22 września w Lublinie potrwa Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu, którego kulminacją, jak co rok, będzie Dzień bez Samochodu.
– Zrównoważony transport to taki, który jest efektywny i nie szkodzi innym – mówi koordynujący akcję Piotr Choroś, dyrektor Biura Partycypacji Społecznej Urzędu Miasta, który porusza się po Lublinie rowerem i bardzo to zachwala. – Wsiadając na rower dbamy o swoje zdrowie i przemieszczamy nie wolniej niż indywidualnym transportem samochodowym. To jest to, co chcemy promować.
Nie tylko do przesiadki na rower namawiani mają być lubelscy kierowcy. Zachęcani będą też do korzystania z komunikacji miejskiej. Zwłaszcza 22 września, czyli w Dniu bez Samochodu, gdy za bilet posłuży im dowód rejestracyjny. – Będzie uprawniać do przejazdu jedną osobę wszystkimi liniami komunikacji miejskiej – zapowiada Justyna Góźdź z Zarządu Transportu Miejskiego.
Stali pasażerowie komunikacji miejskiej mogą się zdziwić w najbliższą niedzielę, bo trzy śródmiejskie przystanki zostaną udekorowane włóczką przez tę samą ekipę, która „ubiera” m.in. stojaki rowerowe. Za ich sprawą kolorowo zrobi się na pl. Wolności, koło Bramy Krakowskiej i przy pl. Litewskim.
Już teraz odmieniona została ul. Krótka, na której ubyło miejsc do parkowania, a przybyło do siedzenia. – Możecie się państwo dowiedzieć, jak wygląda podwórzec miejski, czyli coś pomiędzy ulicą a deptakiem. Przestrzeń, w której wszyscy mogą się czuć dobrze i znaleźć dla siebie miejsce – mówi Krzysztof Jaraszkiewicz z fundacji LuCreate.
– Przygotowaliśmy też wystawę, jak tego rodzaju przestrzenie działają w innych miastach i jaki potencjał w tej ulicy drzemie – dodaje Jaraszkiewicz, którego fundacja chciałaby tak samo przekształcić ul. Niecałą.
Zmiana zaszła też na Starym Mieście. – Na skrzyżowaniu Cyruliczej i Furmańskiej jeden z dzikich parkingów został przez nas przekształcony w poziomy plac zabaw, gdzie będzie można pograć w kapsle, poskakać w gumę – zachęca Wojciech Januszczyk z fundacji Krajobrazy, która prowadzi tuż obok Zieloną Salę Wykładową, gdzie 21 września odbędzie się spotkanie z Filipem Szpiringerem (początek o godz. 17).
Co jeszcze nas czeka? Oto wybrane atrakcje:
* Wszyscy chętni już w najbliższą niedzielę mogą się zabrać na darmową wycieczkę turystyczną poza granice Lublina. Wyprawa wyruszy w samo południe z pl. Litewskiego, gdzie zaplanowany został piknik rodzinny. Jedną z atrakcji będą darmowe przejażdżki zabytkowym jelczem „ogórkiem”, który z ul. 3 Maja będzie wyjeżdżać o godz. 13, 14, 15, 16 i 17.
* We wtorek darmowe śniadania będą czekać na rowerzystów przejeżdżających w okolicy starego mostu w ul. Zamojskiej. Ekipy z regeneracyjnym posiłkiem mają tu czatować już od siódmej rano.
* W środę otwarta zostanie druga w mieście wypożyczalnia roweru towarowego, w który można zapakować 100 kg bagażu, albo… czwórkę dzieci. Uspokajamy: dzieci przypina się je pasami. Pierwsza taka wypożyczalnia działa w filii biblioteki przy Szaserów, drugi rower będzie czekać w bibliotece przy Bursztynowej.
* Na czwartek zaplanowano warsztaty z bezpiecznej jazdy po mieście dla seniorów (godz. 10, pl. Litewski), zaś o godz. 17 będzie można posłuchać w Ratuszu o wyznaczaniu w miastach stref czystego transportu.
* W piątek, 21 września można (godz. 17) można się zabrać na rowerową wycieczkę po mieście z przewodnikiem. Zbiórka na pl. Litewskim. Wcześniej piesi będą będą przypominać o tym, jakie mają prawa za znakiem „strefa zamieszkania”. Wielu kierowców to ignoruje, chociażby na ul. Zielonej i właśnie tu odbędzie się happening. Odbędzie się w południe, chociaż o tej porze panuje tu względny porządek, zaś parkingowa samowola powtarza się nocami i najwyraźniej umyka uwadze Straży Miejskiej.
* 22 września czeka nas nie tylko Europejski Dzień bez Samochodu. O godz. 11 z pl. Zamkowego wyruszyć ma parada cyklistów w strojach retro. Można do nich dołączyć. Trasa będzie prowadzić na Czuby.
* 22 września w systemie Lubelskiego Roweru Miejskiego bezpłatne będą przejazdy trwające do 60 minut, a nie - jak zazwyczaj - do 20 minut.