Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Inne

9 września 2017 r.
11:53

Europejskie Dni Dziedzictwa w regionie lubelskim

Autor: Zdjęcie autora Damian Drabik
0 0 A A
1 września 2017 0:00
(fot. materiały promocyjne)

Co Gdzie Kiedy. Startują 25. Europejskie Dni Dziedzictwa. W dniach 9-10 i 16-17 września na mieszkańców Lublina czeka szereg atrakcji. W Lublinie swoje drzwi otworzą m.in: Muzeum Lubelskie i Muzeum na Majdanku.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

"Krajobraz dziedzictwa, Dziedzictwo krajobrazu" to hasło przyświecające tegorocznej, 25. już edycji Europejskich Dni Dziedzictwa. W regionie lubelskim w projekcje bierze udział aż 20 instytucji.

Głównym celem EDD jest szeroko pojęta edukacja historyczna i kulturalna, promowanie różnorodności regionalnego dziedzictwa kulturowego, podkreślenie wspólnych korzeni kultury europejskiej oraz propagowanie dialogu międzykulturowego.

Lublin:

8 września w Filii nr 28 MBP w Lublinie (ul. Nadbystrzycka 85) otworzono wystawę fotografii amatorskiej Zofii Bordzyńskiej pt. "Folklor wsi lubelskiej". Ekspozycja ukazuje w przepięknych kadrach uroki lubelskiej wsi. Wystawa będzie czynna dla zwiedzających do 18 września.

Państwowe Muzeum na Majdanku (Droga Męczenników Majdanka 67) zaprasza na wernisaż wystawy i zwiedzanie Muzeum z przewodnikiem, które będą miały miejsce podczas dwóch weekendów (9 i 16 września). Centralnym punktem będzie otwarcie wystawy "To były Dni Majdanka", przypominającej o Dniach Majdanka odbywających się w latach 1945-2015. - Zobaczymy fotografie i dokumenty ilustrujące nie tylko siedemdziesięcioletnią historię imprezy, ale również społeczny i polityczny kontekst, w jakim funkcjonowało Muzeum na Majdanku w okresie PRL i w pierwszych latach po jego upadku - zachęcają organizatorzy. Wernisaż wystawy będzie miał miejsce 16 września o godz. 12 w Centrum Obsługi Zwiedzających PMM.

Z kolei spacery z przewodnikiem pozwolą zapoznać się z krajobrazem historycznym terenu byłego obozu i zachodzącymi w nim przez lata zmianami – zarówno tymi historycznymi, kulturowymi, jak i dotyczącymi upamiętnienia jego ofiar. Spacery odbędą się 9 września o godz. 11 i 16 września o godz. 13. Chęć udziału należy zgłosić telefonicznie (81 710 28 33) lub mailowo (centrum@majdanek.eu).

Atrakcji nie zabraknie również w Muzeum na Zamku. W weekend 9-10 września odbędą się m.in. rodzinne warsztaty "Średniowieczny Lublin. Jak wyglądała rezydencja króla i co pozostało po niej do dziś?". - Podczas zajęć wspólnie zwiedzimy najstarsze zabytki wzgórza zamkowego: romańską wieżę mieszkalno-obronną oraz Kaplicę Trójcy Świętej. Poznamy tajniki dawnego budownictwa obronnego i spróbujemy wyobrazić sobie jak mógł wyglądać średniowieczny Zamek Lubelski - zachęcają organizatorzy. Warsztaty odbędą się w sobotę i niedzielę o godz. 11. Zapisy pod nr. tel. (81) 537 96 37.

Uczestnicy będą mogli również zwiedzić wystawę "Impresje Kalifornijskie. Światło i kolor". Ekspozycja prezentuje dzieła autorstwa dwójki artystów: Ewy Matysek Mazur i Andrzeja Mazura, którzy w swojej twórczości inspirują się naturą i krajobrazami dwóch odległych państw: Polski i Stanów Zjednoczonych.

Z kolei w Młodzieżowym Domu Kultury nr 2 (ul. Bernardyńska 14a) zaprezentowana zostanie wystawa pt. "Lublin z Czwartku". Będzie można zobaczyć fotografie, mapy, plany i rysunki, które zobrazują zmiany w krajobrazie Lublina widzianym z czwartkowego wzgórza i zmiany funkcji tego obszaru oraz plany dla następców. Szczególnie z ostatnich 80-90 lat, czyli okresu życia Seniorów Lublina. Wystawie nie będą towarzyszyły spotkania, wernisaże, prezentacje tylko miejsce na czwartkowym wzgórzu i osobiste interakcje z lubelskim krajobrazem.

Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny.

Pozostałe miejscowości w regionie:

Borki:

10 września - Szybuje wzrok za kluczem czapli

Organizator: Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Borkach z/s w Woli Osowińskiej

Ciecierzyn:

15 września - Lasy Kozłowieckie wczoraj i dziś

Organizator: Zespół Placówek Oświatowych w Ciecierzynie

Gołąb:

15-17 września - Magia Gołębia

Organizatorzy: GOK w Puławach z/s w Gołębiu, Gimnazjum i Szkoła Podstawowa w Gołębiu, Parafia Rzymskokatolicka w Gołębiu

Gościeradów:

10 września / Źródliska w Łanach - Krajobraz dziedzictwa gminy Gościeradów

Organizator: Stowarzyszenie Promocji i Rozwoju Gminy Gościeradów

Górecko Kościelne:
 
16 września - Plener krajoznawczo-historyczny

Organizator: Zespół Szkół Leśnych w Biłgoraju

Hrud:

10 września - Lecą paździory

Organizator: Gminny Ośrodek Kultury Biała Podlaska

Kozłówka:

9-10 września: Land Art Park Kozłówka – Lubartów

Organizatorzy: Muzeum Zamoyskich w Kozłówce, Fundacja Trzy Talenty
 
Krasienin:

14 września - Stąd nasz ród…

Organizator: Szkoła Podstawowa im. Ireny Kosmowskiej w Krasieninie

Niedrzwica:

10 września - Niedrzwicki krajobraz artystyczny

Organizator: GOKSiR w Niedrzwicy Dużej

Puławy:

6, 21-22 września - Krajobraz dziedzictwa Puław

Organizator: Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 im. KEN

9-16 września - Na tropie dawnego krajobrazu Puław

Organizator: Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2 im. F.D. Kniaźnina w Puławach

11-12 września - Dziedzictwo kulturowe Puław

Krajobrazy mojego miasta / BM w Puławach filia nr 2, Czytanie krajobrazu / BM w Puławach filia nr 5

12 września - Krajobraz dziedzictwa Puław / BM w Puławach

14 września - Dziedzictwo kulturowe Świątyni Sybilli / BM w Puławach, Krajobraz dziedzictwa Puław/ BM w Puławach, Zabytek w krajobrazie / BM w Puławach filia nr 3

14-15 września - Zabytki Puław / BM w Puławach filia nr 4

15 września - Kartki z dziejów Puław / BM w Puławach filia nr 4

Organizator: Biblioteka Miejska w Puławach

Rokitno:
 
9-10 września - Gmina Rokitno – moja mała ojczyzna            

Organizator: Gimnazjum w Rokitnie

Wola Osowińska:

16 września - Pod zielonym dębem

Organizator: Grupa Wokalna „Siew”
 
Zamość:
 
1-30 września - Roztoczański Park Narodowy – dziedzictwo przyrodnicze i kulturowe

Organizator: Książnica Zamojska im. S.K. Zamoyskiego

Żmijowiska:

10 września - Słowiańskie Babie Lato

Organizator: Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym – Oddział Grodzisko Żmijowiska

***

Sprawdź co dzieje się w Lublinie. Pobierz aplikację CO GDZIE KIEDY ze sklepu Google Play.

Pozostałe informacje

Sygnatariusze listu intencyjnego. Intencją jest odbudowa polskich zdolności do produkcji materiałów wybuchowych, w tym prochów strzelniczych
zbrojenia

Polska potrzebuje własnego prochu do amunicji. Pomoże Grupa Azoty

Grupa Azoty będzie współpracowała z Polską Grupą Zbrojeniową, Mesko oraz Agencją Rozwoju Przemysłu. Celem jest rozwój bazy surowcowej i zdolności do produkcji polskiej amunicji. Docelowo chodzi o budowę fabryki nitrocelulozy.

U zbiegu ulicy Nałęczowskiej i alei Kraśnickiej może stanąć 70-metrowy wieżowiec

Ma być najwyższym wieżowcem w Lublinie. Będą negocjacje z inwestorem

U zbiegu Nałęczowskiej i Kraśnickiej może stanąć 70-metrowa wieża - najwyższy budynek mieszkalny na Lubelszczyźnie. Żeby go postawić konieczne będą zmiany planistyczne, bo tak wysokie obiekty w tym miejscu Lublina nie były przewidziane. Co miasto chce uzyskać za ewentualną zgodę? Lista życzeń jest długa.

Torby, na które czekają organizatorzy akcji nie muszą być nowe, ale powinny być w dobrym stanie. Najmilej widziane są te duże, ale tak naprawdę także mniejsze również się przydadzą
Zamość

Wędrujące, używane torby na prezenty. Masz na zbyciu? Oddaj

Z ciekawą inicjatywą wyszła Zamojska Akademia Kultury. Zachęca mieszkańców do przekazywania używanych, ale jeszcze w dobrym stanie toreb na prezenty. Będą w nie pakowane upominki dla potrzebujących.

Powiat puławski ma już projekt budżetu na przyszły rok. Na inwestycje tym razem przeznaczy 37 mln zł, z czego lwia część trafi na drogi oraz dokończenie siedziby puławskiej PSP
Puławy
galeria

Nowy budżet mniejszy od starego. Połowa wydatków trafi na oświatę

Radni powiatu puławskiego otrzymali już projekt budżetu na 2025 rok. Przyszłoroczne dochody mają spaść z ponad 250 do niecałych 240 mln zł. Cięcie czekają również wydatki, zwłaszcza te na inwestycje. Najwięcej pieniędzy pochłonie oświata i wychowanie.

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”
galeria

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”

Dzisiaj obchodzimy Dzień Pracownika Socjalnego. To okazja do uhonorowania najbardziej zasłużonych oraz podjęcia dyskusji o zmianach, których potrzebują osoby wykonujące ten zawód.

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne
zdrowie

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne

Kilka tysięcy mieszkańców prawobrzeżnej części gminy wiejskiej Puławy obecnie pozbawiona jest wody pitnej z wodociągu. Sanepid potwierdza skażenie na ujęciu w Gołębiu, które zaopatruje sześć miejscowości. Samorząd udostępnia mieszkańcom wodę w butelkach.

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina
Lublin
galeria

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina

Na ścianie budynku przy ul. Targowej w Lublinie powstała mozaika „Warunek cudu”. Dzieło autorstwa Ingi Levi nawiązuje do żydowskiego dziedzictwa tej części miasta, przypominając o historycznym znaczeniu ulicy dla społeczności żydowskiej.

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec
wypadek

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec

Do tego nieszczęśliwego wypadku doszło wczoraj w Trzebieszowie Pierwsyzm w powiecie łukowskim. 37-letni rolnik obsługiwał rozdrabniacz słomy. W pewnym momencie znalazł się zbyt blisko podajnika. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Edyta Majdzińska najprawdopodobniej będzie dalej prowadzić MKS FunFloor Lubin

Edyta Majdzińska (MKS FunFloor Lublin): Wierzę w kierunek mojej pracy i wierzę w ten zespół

Przedwczesne odpadnięcie z europejskich pucharów najprawdopodobniej nie wywoła burzy w MKS FunFloor. Wydaje się, że Edyta Majdzińska przetrwa ten okres niepokoju.

Kilka lat temu kino Bajka było popularnym miejscem spotkań studentów. Jak jest teraz - zapytaliśmy jego właściciela
magazyn
galeria

Jak radzi sobie lubelskie kino Bajka? "Nie wiem czy przetrwamy"

Po zakończeniu pandemii koronawirusa właściciele kin zauważają zmiany w preferencjach widzów dotyczących sposobu oglądania filmów. Czy mieszkańcy Lublina chętnie odwiedzają lokalne kina? Jak właściciele radzą sobie w nowej rzeczywistości? O sytuacji kina „Bajka” w Lublinie opowiedział nam Waldemar Niedźwiedź.

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Zadaszenie tarasu to praktyczne rozwiązanie, które pozwala cieszyć się przestrzenią na świeżym powietrzu niezależnie od pogody. Odpowiednio dobrane chroni przed słońcem, deszczem oraz zapewnia prywatność. W tym artykule przyjrzymy się inspiracjom, jakie można wykorzystać przy wyborze zadaszenia tarasu.

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Nowotwór piersi jest najczęstszą przyczyną przedwczesnej śmierci wśród polskich kobiet. Kluczem do zdrowia jest m.in. regularna mammografia. Będzie ją można zrobić w mobilnym gabinecie, który właśnie przejeżdża przez nasz region.

Czym są kampery i jak działają?

Czym są kampery i jak działają?

Kampery to specjalnie zaprojektowane pojazdy, umożliwiające komfortowe podróżowanie i nocowanie w różnych miejscach. Ich unikalna konstrukcja łączy funkcje samochodu z przestrzenią mieszkalną.

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku
koncert
22 listopada 2024, 18:00
film

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku

Smolik//Kev Fox to eklektyczny i wymykający się jasno określonym ramom duet Andrzeja Smolika – znakomitego polskiego producenta i Keva Foxa brytyjskiego songwrittera, który w najbliższy piątek zagra w Świdniku.

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko na drogach. Oblodzenie pojawi się w całym regionie.

Kalendarz
listopad 2024
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30