Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Inne

9 września 2017 r.
11:53

Europejskie Dni Dziedzictwa w regionie lubelskim

Autor: Zdjęcie autora Damian Drabik
0 0 A A
1 września 2017 0:00
(fot. materiały promocyjne)

Co Gdzie Kiedy. Startują 25. Europejskie Dni Dziedzictwa. W dniach 9-10 i 16-17 września na mieszkańców Lublina czeka szereg atrakcji. W Lublinie swoje drzwi otworzą m.in: Muzeum Lubelskie i Muzeum na Majdanku.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

"Krajobraz dziedzictwa, Dziedzictwo krajobrazu" to hasło przyświecające tegorocznej, 25. już edycji Europejskich Dni Dziedzictwa. W regionie lubelskim w projekcje bierze udział aż 20 instytucji.

Głównym celem EDD jest szeroko pojęta edukacja historyczna i kulturalna, promowanie różnorodności regionalnego dziedzictwa kulturowego, podkreślenie wspólnych korzeni kultury europejskiej oraz propagowanie dialogu międzykulturowego.

Lublin:

8 września w Filii nr 28 MBP w Lublinie (ul. Nadbystrzycka 85) otworzono wystawę fotografii amatorskiej Zofii Bordzyńskiej pt. "Folklor wsi lubelskiej". Ekspozycja ukazuje w przepięknych kadrach uroki lubelskiej wsi. Wystawa będzie czynna dla zwiedzających do 18 września.

Państwowe Muzeum na Majdanku (Droga Męczenników Majdanka 67) zaprasza na wernisaż wystawy i zwiedzanie Muzeum z przewodnikiem, które będą miały miejsce podczas dwóch weekendów (9 i 16 września). Centralnym punktem będzie otwarcie wystawy "To były Dni Majdanka", przypominającej o Dniach Majdanka odbywających się w latach 1945-2015. - Zobaczymy fotografie i dokumenty ilustrujące nie tylko siedemdziesięcioletnią historię imprezy, ale również społeczny i polityczny kontekst, w jakim funkcjonowało Muzeum na Majdanku w okresie PRL i w pierwszych latach po jego upadku - zachęcają organizatorzy. Wernisaż wystawy będzie miał miejsce 16 września o godz. 12 w Centrum Obsługi Zwiedzających PMM.

Z kolei spacery z przewodnikiem pozwolą zapoznać się z krajobrazem historycznym terenu byłego obozu i zachodzącymi w nim przez lata zmianami – zarówno tymi historycznymi, kulturowymi, jak i dotyczącymi upamiętnienia jego ofiar. Spacery odbędą się 9 września o godz. 11 i 16 września o godz. 13. Chęć udziału należy zgłosić telefonicznie (81 710 28 33) lub mailowo (centrum@majdanek.eu).

Atrakcji nie zabraknie również w Muzeum na Zamku. W weekend 9-10 września odbędą się m.in. rodzinne warsztaty "Średniowieczny Lublin. Jak wyglądała rezydencja króla i co pozostało po niej do dziś?". - Podczas zajęć wspólnie zwiedzimy najstarsze zabytki wzgórza zamkowego: romańską wieżę mieszkalno-obronną oraz Kaplicę Trójcy Świętej. Poznamy tajniki dawnego budownictwa obronnego i spróbujemy wyobrazić sobie jak mógł wyglądać średniowieczny Zamek Lubelski - zachęcają organizatorzy. Warsztaty odbędą się w sobotę i niedzielę o godz. 11. Zapisy pod nr. tel. (81) 537 96 37.

Uczestnicy będą mogli również zwiedzić wystawę "Impresje Kalifornijskie. Światło i kolor". Ekspozycja prezentuje dzieła autorstwa dwójki artystów: Ewy Matysek Mazur i Andrzeja Mazura, którzy w swojej twórczości inspirują się naturą i krajobrazami dwóch odległych państw: Polski i Stanów Zjednoczonych.

Z kolei w Młodzieżowym Domu Kultury nr 2 (ul. Bernardyńska 14a) zaprezentowana zostanie wystawa pt. "Lublin z Czwartku". Będzie można zobaczyć fotografie, mapy, plany i rysunki, które zobrazują zmiany w krajobrazie Lublina widzianym z czwartkowego wzgórza i zmiany funkcji tego obszaru oraz plany dla następców. Szczególnie z ostatnich 80-90 lat, czyli okresu życia Seniorów Lublina. Wystawie nie będą towarzyszyły spotkania, wernisaże, prezentacje tylko miejsce na czwartkowym wzgórzu i osobiste interakcje z lubelskim krajobrazem.

Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny.

Pozostałe miejscowości w regionie:

Borki:

10 września - Szybuje wzrok za kluczem czapli

Organizator: Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Borkach z/s w Woli Osowińskiej

Ciecierzyn:

15 września - Lasy Kozłowieckie wczoraj i dziś

Organizator: Zespół Placówek Oświatowych w Ciecierzynie

Gołąb:

15-17 września - Magia Gołębia

Organizatorzy: GOK w Puławach z/s w Gołębiu, Gimnazjum i Szkoła Podstawowa w Gołębiu, Parafia Rzymskokatolicka w Gołębiu

Gościeradów:

10 września / Źródliska w Łanach - Krajobraz dziedzictwa gminy Gościeradów

Organizator: Stowarzyszenie Promocji i Rozwoju Gminy Gościeradów

Górecko Kościelne:
 
16 września - Plener krajoznawczo-historyczny

Organizator: Zespół Szkół Leśnych w Biłgoraju

Hrud:

10 września - Lecą paździory

Organizator: Gminny Ośrodek Kultury Biała Podlaska

Kozłówka:

9-10 września: Land Art Park Kozłówka – Lubartów

Organizatorzy: Muzeum Zamoyskich w Kozłówce, Fundacja Trzy Talenty
 
Krasienin:

14 września - Stąd nasz ród…

Organizator: Szkoła Podstawowa im. Ireny Kosmowskiej w Krasieninie

Niedrzwica:

10 września - Niedrzwicki krajobraz artystyczny

Organizator: GOKSiR w Niedrzwicy Dużej

Puławy:

6, 21-22 września - Krajobraz dziedzictwa Puław

Organizator: Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 im. KEN

9-16 września - Na tropie dawnego krajobrazu Puław

Organizator: Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2 im. F.D. Kniaźnina w Puławach

11-12 września - Dziedzictwo kulturowe Puław

Krajobrazy mojego miasta / BM w Puławach filia nr 2, Czytanie krajobrazu / BM w Puławach filia nr 5

12 września - Krajobraz dziedzictwa Puław / BM w Puławach

14 września - Dziedzictwo kulturowe Świątyni Sybilli / BM w Puławach, Krajobraz dziedzictwa Puław/ BM w Puławach, Zabytek w krajobrazie / BM w Puławach filia nr 3

14-15 września - Zabytki Puław / BM w Puławach filia nr 4

15 września - Kartki z dziejów Puław / BM w Puławach filia nr 4

Organizator: Biblioteka Miejska w Puławach

Rokitno:
 
9-10 września - Gmina Rokitno – moja mała ojczyzna            

Organizator: Gimnazjum w Rokitnie

Wola Osowińska:

16 września - Pod zielonym dębem

Organizator: Grupa Wokalna „Siew”
 
Zamość:
 
1-30 września - Roztoczański Park Narodowy – dziedzictwo przyrodnicze i kulturowe

Organizator: Książnica Zamojska im. S.K. Zamoyskiego

Żmijowiska:

10 września - Słowiańskie Babie Lato

Organizator: Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym – Oddział Grodzisko Żmijowiska

***

Sprawdź co dzieje się w Lublinie. Pobierz aplikację CO GDZIE KIEDY ze sklepu Google Play.

Pozostałe informacje

Powrót mistrzów absurdu. Kury w Zgrzycie
23 maja 2024, 19:00

Powrót mistrzów absurdu. Kury w Zgrzycie

Po niespodziewanej reaktywacji, Kury nie zamierzają osiąść na grzędzie. Chcą w dalszym ciągu znosić złote jaja ironii. Nabrali rozpędu i nie poprzestają na pojedynczych koncertach. W najbliższy czwartek zagrają w lubelskim Zgrzycie materiał z kultowej płyty „P.O.L.O.V.I.R.U.S.”.

Innowacje i wyzwania dla edukacji przyszłości

Innowacje i wyzwania dla edukacji przyszłości

Krytyczne myślenie, dociekliwość i refleksyjność. Akademia WSEI zaprasza na konferencję o innowacjach i zmianach, jakie powinny zajść w systemie edukacji.

Polski Cukier AZS UMCS ma nową rozgrywającą. Szybki powrót do Lublina
film

Polski Cukier AZS UMCS ma nową rozgrywającą. Szybki powrót do Lublina

Tej zawodniczki nikomu w Lublinie specjalnie przedstawiać nie trzeba. Jako pierwsza, do zespołu Polskiego Cukru AZS UMCS, w poniedziałek dołączyła Aleksandra Stanaćev, która zdobywała przecież z akademiczkami mistrzostwo i wicemistrzostwo.

Słoweńscy pionierzy industrialu wystąpią w Radiu Lublin
28 maja 2024, 20:00

Słoweńscy pionierzy industrialu wystąpią w Radiu Lublin

Na tą wiadomość czekaliśmy bardzo długo. 28 maja w lubelskim Studiu im. Budki Suflera wystąpią słoweńscy ekscentrycy, pionierzy industrialu – grupa Laibach. Formacja uciekająca jakimkolwiek próbom zaszufladkowania ich twórczości, a przy tym kontrowersyjna, nieokiełznana, nietuzinkowa. Ich koncerty to crème de la crème. Muzycznie? To po prostu destylat industrialu.

Studenci pamiętają o więźniach politycznych

Studenci pamiętają o więźniach politycznych

Grupa studentów Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej z Białorusi będzie pisać listy do internowanych. To z okazji obchodzonego 21 maja Dnia Solidarności z Więźniami Politycznymi.

Niedługo po odkryciu tragicznej śmierci Weroniki H. jej 35-letni syn został zatrzymany

Syn pobił matkę na śmierć. Jest akt oskarżenia

Bił matkę po twarzy, uderzał jakimś tępym narzędziem, gdy się przewróciła, jeszcze ją docisnął, a głową kobiety uderzył o podłogę. 74-letnia Weronika H. nie przeżyła. Jej syn będzie odpowiadał za zabójstwo przed sądem. Grozi mu nawet dożywocie.

Bogdan Krześniak to były działacz PSL-u, który w ostatniej kadencji reprezentował barwy PiS w radzie powiatu puławskiego. W ostatnich wyborach, startując z listy Prawa i Sprawiedliwości, otrzymał 626 głosów, co zapewniło mu mandat. Tuż przed pierwszą sesją, lekceważąc podpisane umowy, zmienił polityczne barwy

Zabrał władzę puławskiemu PiS-owi. "Zraziłem się do nich"

Głos jednego radnego zdecydował o tym, że władze w powiecie puławskim trafiła w ręce Koalicji Obywatelskiej i Trzeciej Drogi. Radnego, który swój mandat otrzymał startując z listy Prawa i Sprawiedliwości. Rozmawiamy z Bogdanem Krześniakiem, nowym członkiem zarządu, który zmienił polityczne środowisko.

Oranżeria w Radzyniu

Nowi radni chcą uchylić dyskryminacyjną kartę. Odblokują środki unijne?

Samorządowa Karta Praw Rodzin ma charakter ideologiczno- polityczny - piszą radni z Radzynia Podlaskiego w uzasadnieniu do uchylenia tego dokumentu. Miasto straciło już szansę na unijne dofinansowanie przez kartę.

Burze i grad. IMGW wydaje alerty dla całego województwa

Burze i grad. IMGW wydaje alerty dla całego województwa

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał alerty dla wszystkich powiatów. Prognozowane są silne ulewy, burze i opady gradu.

Marsz dla Życia i Rodziny w 2023 roku

Okażą wdzięczność za życie maszerując ulicami Lublina

„Dziękuję, że mnie urodziłaś”. Pod takim hasłem, w Dzień Matki ulicami Lublina przejdzie tegoroczny Marsz dla Życia i Rodziny.

Sprzęt od WOŚP trafi na oddział pulmonologiczny

Fundacja WOŚP robi prezent szpitalowi. Podaruje sprzęt dużej wartości

To już pewne. Do Zamojskiego Szpitala Niepublicznego trafi sprzęt o wartości przeszło miliona złotych. Trafi na oddział chorób płuc. Przekaże go Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Miał lepkie ręce. Odpowie w multirecydywie

Miał lepkie ręce. Odpowie w multirecydywie

Okradał kobiety na cmentarzu, zrywał naszyjniki z szyi i zabrał pieniądze przedszkolnej pedagog. Teraz może posiedzieć za kratkami nawet kilkanaście lat.

Wyczekiwany przetarg ogłoszony. PKP sypią milionami na remont dworca
galeria

Wyczekiwany przetarg ogłoszony. PKP sypią milionami na remont dworca

Wyczekiwany przetarg w końcu został ogłoszony. Kolejowa spółka szuka firmy, która wyremontuje dworzec PKP w Łukowie. W środku powstanie sala widowiskowa Łukowskiego Ośrodka Kultury.

Najpierw samochodem, a potem pieszo. Tak pijany kierowca uciekał przed policją

Najpierw samochodem, a potem pieszo. Tak pijany kierowca uciekał przed policją

37-latek miał ponad dwa promile i brak uprawnień do kierowania pojazdem. Grozi mu więzienie

Kalendarz
maj 2024
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Co Gdzie Kiedy - aplikacja mobilna