Co Gdzie Kiedy. Startują 25. Europejskie Dni Dziedzictwa. W dniach 9-10 i 16-17 września na mieszkańców Lublina czeka szereg atrakcji. W Lublinie swoje drzwi otworzą m.in: Muzeum Lubelskie i Muzeum na Majdanku.
"Krajobraz dziedzictwa, Dziedzictwo krajobrazu" to hasło przyświecające tegorocznej, 25. już edycji Europejskich Dni Dziedzictwa. W regionie lubelskim w projekcje bierze udział aż 20 instytucji.
Głównym celem EDD jest szeroko pojęta edukacja historyczna i kulturalna, promowanie różnorodności regionalnego dziedzictwa kulturowego, podkreślenie wspólnych korzeni kultury europejskiej oraz propagowanie dialogu międzykulturowego.
Lublin:
8 września w Filii nr 28 MBP w Lublinie (ul. Nadbystrzycka 85) otworzono wystawę fotografii amatorskiej Zofii Bordzyńskiej pt. "Folklor wsi lubelskiej". Ekspozycja ukazuje w przepięknych kadrach uroki lubelskiej wsi. Wystawa będzie czynna dla zwiedzających do 18 września.
Państwowe Muzeum na Majdanku (Droga Męczenników Majdanka 67) zaprasza na wernisaż wystawy i zwiedzanie Muzeum z przewodnikiem, które będą miały miejsce podczas dwóch weekendów (9 i 16 września). Centralnym punktem będzie otwarcie wystawy "To były Dni Majdanka", przypominającej o Dniach Majdanka odbywających się w latach 1945-2015. - Zobaczymy fotografie i dokumenty ilustrujące nie tylko siedemdziesięcioletnią historię imprezy, ale również społeczny i polityczny kontekst, w jakim funkcjonowało Muzeum na Majdanku w okresie PRL i w pierwszych latach po jego upadku - zachęcają organizatorzy. Wernisaż wystawy będzie miał miejsce 16 września o godz. 12 w Centrum Obsługi Zwiedzających PMM.
Z kolei spacery z przewodnikiem pozwolą zapoznać się z krajobrazem historycznym terenu byłego obozu i zachodzącymi w nim przez lata zmianami – zarówno tymi historycznymi, kulturowymi, jak i dotyczącymi upamiętnienia jego ofiar. Spacery odbędą się 9 września o godz. 11 i 16 września o godz. 13. Chęć udziału należy zgłosić telefonicznie (81 710 28 33) lub mailowo (centrum@majdanek.eu).
Atrakcji nie zabraknie również w Muzeum na Zamku. W weekend 9-10 września odbędą się m.in. rodzinne warsztaty "Średniowieczny Lublin. Jak wyglądała rezydencja króla i co pozostało po niej do dziś?". - Podczas zajęć wspólnie zwiedzimy najstarsze zabytki wzgórza zamkowego: romańską wieżę mieszkalno-obronną oraz Kaplicę Trójcy Świętej. Poznamy tajniki dawnego budownictwa obronnego i spróbujemy wyobrazić sobie jak mógł wyglądać średniowieczny Zamek Lubelski - zachęcają organizatorzy. Warsztaty odbędą się w sobotę i niedzielę o godz. 11. Zapisy pod nr. tel. (81) 537 96 37.
Uczestnicy będą mogli również zwiedzić wystawę "Impresje Kalifornijskie. Światło i kolor". Ekspozycja prezentuje dzieła autorstwa dwójki artystów: Ewy Matysek Mazur i Andrzeja Mazura, którzy w swojej twórczości inspirują się naturą i krajobrazami dwóch odległych państw: Polski i Stanów Zjednoczonych.
Z kolei w Młodzieżowym Domu Kultury nr 2 (ul. Bernardyńska 14a) zaprezentowana zostanie wystawa pt. "Lublin z Czwartku". Będzie można zobaczyć fotografie, mapy, plany i rysunki, które zobrazują zmiany w krajobrazie Lublina widzianym z czwartkowego wzgórza i zmiany funkcji tego obszaru oraz plany dla następców. Szczególnie z ostatnich 80-90 lat, czyli okresu życia Seniorów Lublina. Wystawie nie będą towarzyszyły spotkania, wernisaże, prezentacje tylko miejsce na czwartkowym wzgórzu i osobiste interakcje z lubelskim krajobrazem.
Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny.
Pozostałe miejscowości w regionie:
Borki:
10 września - Szybuje wzrok za kluczem czapli
Organizator: Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Borkach z/s w Woli Osowińskiej
Ciecierzyn:
15 września - Lasy Kozłowieckie wczoraj i dziś
Organizator: Zespół Placówek Oświatowych w Ciecierzynie
Gołąb:
15-17 września - Magia Gołębia
Organizatorzy: GOK w Puławach z/s w Gołębiu, Gimnazjum i Szkoła Podstawowa w Gołębiu, Parafia Rzymskokatolicka w Gołębiu
Gościeradów:
10 września / Źródliska w Łanach - Krajobraz dziedzictwa gminy Gościeradów
Organizator: Stowarzyszenie Promocji i Rozwoju Gminy Gościeradów
Górecko Kościelne:
16 września - Plener krajoznawczo-historyczny
Organizator: Zespół Szkół Leśnych w Biłgoraju
Hrud:
10 września - Lecą paździory
Organizator: Gminny Ośrodek Kultury Biała Podlaska
Kozłówka:
9-10 września: Land Art Park Kozłówka – Lubartów
Organizatorzy: Muzeum Zamoyskich w Kozłówce, Fundacja Trzy Talenty
Krasienin:
14 września - Stąd nasz ród…
Organizator: Szkoła Podstawowa im. Ireny Kosmowskiej w Krasieninie
Niedrzwica:
10 września - Niedrzwicki krajobraz artystyczny
Organizator: GOKSiR w Niedrzwicy Dużej
Puławy:
6, 21-22 września - Krajobraz dziedzictwa Puław
Organizator: Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 im. KEN
9-16 września - Na tropie dawnego krajobrazu Puław
Organizator: Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2 im. F.D. Kniaźnina w Puławach
11-12 września - Dziedzictwo kulturowe Puław
Krajobrazy mojego miasta / BM w Puławach filia nr 2, Czytanie krajobrazu / BM w Puławach filia nr 5
12 września - Krajobraz dziedzictwa Puław / BM w Puławach
14 września - Dziedzictwo kulturowe Świątyni Sybilli / BM w Puławach, Krajobraz dziedzictwa Puław/ BM w Puławach, Zabytek w krajobrazie / BM w Puławach filia nr 3
14-15 września - Zabytki Puław / BM w Puławach filia nr 4
15 września - Kartki z dziejów Puław / BM w Puławach filia nr 4
Organizator: Biblioteka Miejska w Puławach
Rokitno:
9-10 września - Gmina Rokitno – moja mała ojczyzna
Organizator: Gimnazjum w Rokitnie
Wola Osowińska:
16 września - Pod zielonym dębem
Organizator: Grupa Wokalna „Siew”
Zamość:
1-30 września - Roztoczański Park Narodowy – dziedzictwo przyrodnicze i kulturowe
Organizator: Książnica Zamojska im. S.K. Zamoyskiego
Żmijowiska:
10 września - Słowiańskie Babie Lato
Organizator: Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym – Oddział Grodzisko Żmijowiska
***
Sprawdź co dzieje się w Lublinie. Pobierz aplikację CO GDZIE KIEDY ze sklepu Google Play.