Galeria Labirynt zaprasza do uczestnictwa w trzech realizowanych w najbliższych dniach wydarzeniach: finale projektu Meet the Neighbours, konferencji "Jak rozmawiać ze strzelbą, która chce się zabić" oraz projekcie "Otwarte Studio Antyfaszystowskie".
Od piątku do poniedziałku potrwa finał akcji Meet the Neighbours - inicjatywy realizowanej poza granicami instytucji sztuki, w publicznych przestrzeniach pięciu miast Europy i Afryki (w Béthune, Groningen, Lublinie, Manchesterze i Marrakeszu). Efekty działań grupy artystów zobaczymy w pracowni Magdaleny i Ludomira Franczaków przy ul. Balladyny 16. Będą to: fotografie, instalacje, performans i koncert. Szczegółowy program dostępny na stronie Galerii Labirynt.
W dniach 23-24 września w siedzibie placówki odbędzie się konferencja w ramach Kongresu Inicjatyw Europy Wschodniej pt. "Jak rozmawiać ze strzelbą, która chce się zabić. Sztuka w dobie post-prawdy, teorii spiskowych i negacjonizmu". Tematyka konferencji dotyczy czterech zagadnień mających ogromny wpływ na współczesną politykę, debaty publiczne i napięcia społeczne XXI wieku: zmiany klimatyczne, postfaszyzm, mizoginia i gatunkowizm. W debacie udział wezmą naukowcy i działacze z różnych krajów Europy. W poniedziałek konferencja rozpocznie się o godz. 11, natomiast we wtorek godzinę wcześniej.
W tych samych dniach przed Galerią Labirynt rozstawione zostanie w formie kiosku Otwarte Studio Antyfaszystowskie. Będzie to ruchoma wystawa, której ekspozycja składa się z antywojennych i antyfaszystowskich tekstów, obrazów, grafik, zdjęć oraz pieśni. Projekt OSA opracowany przez kolektyw RUCH stanowi mobilną wystawę i materialne archiwum inicjatywy Rok Antyfaszystowski, czyli oddolnej, antyfaszystowskiej i antywojennej koalicji instytucji publicznych, organizacji pozarządowych, ruchów społecznych, kolektywów oraz artystów, artystek, aktywistów i aktywistek.