Lato w Muzeum Lubelskim obfitować będzie w wiele ciekawych imprez, warsztatów, koncertów, wystaw. Niemal każdego dnia w muzealnej ofercie znajdzie się ciekawa propozycja dla każdego.
W lipcu dominującą tematyka będzie historią Lublina, Zamku Lubelskiego i archeologia. I pod tym kątem zostały przygotowane zajęcia plastyczne, taneczne, pokazy multimedialne oraz prace z drukami edukacyjnymi.
Będą wykłady na temat średniowiecznej twierdzy, jaką był Zamek lubelski, pogadanka jak ubierano się w dawnej Polsce, o monetach Jagiellonów i danych zawodach, opowiadania legend lubelskich. 8 lipca w godz. 11–13 warsztaty taneczne poprowadzi Zespół Tańca Dawnego „Belriguardo”. To tylko niektóre lipcowe propozycje.
W sierpniu spacer po Starym Mieście i poznanie sławnych mieszkańców tamtego Lublina.
Zorganizowane też zostaną warsztaty etnograficzne. Zajęcia edukacyjne mają na celu rozwijanie u dzieci ciekawości i inspirowanie do poznawania życia mieszkańców dawnej wsi.
Przez całe wakacje młodzi odkrywcy zaproszeni są do prac wykopaliskowych na dziedzińcu zamkowym.
Nadal zwiedzać można wystawy: Ryszarda Kowalewskiego „Wybrałem góry”, „Kolorowe międzywojnie” z dziełami wybitnych polskich kolorystów.
W sierpniu nowa wystawa - „Dwugłos o sztuce. Zofia Kopel-Szulc, Henryk Szulc”, wystawa etnograficzna i okolicznościowa - „Tragiczne miasto Lublin, lipiec 1944”. 71. rocznica mordu więźniów Zamku Lubelskiego”.
Znaczący udział w wakacyjnym programie będą miały koncerty. W lipcu zagoszczą w muzeum grupy i soliści biorący udział w tegorocznej edycji Wschód Kultury – Inne Brzmienia Art’n’Music Festiwal, odbywającej się w dniach 8–12 lipca.
W Galerii Malarstwa Polskiego koncerty kameralne w ramach Festiwalu Spotkań Kultur – Caper Lublinensis 2015, Europa – mała ojczyzna braci Wieniawskich.
Muzeum będzie także miało swój udział w II Międzynarodowy Festiwalu Piosenki Poetyckiej w Hajnówce im. Bułata Okudżawy „Wiara, Nadzieja, Miłość” pod patronatem Olgi Okudżawy i Zarządu Głównego Związku Literatów Polskich oraz marszałka województwa podlaskiego. 19 lipca koncert na Zamku.
W sierpniu ciekawy projekt „Stachura, Stachura...” - wystawa pamiątek rodzinnych po Edwardzie Stachurze, spotkania autorskie z Marianem Buchowskim, autorem biografii Stachury, koncert piosenek i wierszy Edwarda Stachury wykonanych przez Jerzego Stachurę juniora (gitara, śpiew, kompozycje) z towarzyszeniem Krzysztofa Stachury (gitara), Marka Gałązki (śpiew, kompozycje, gitara) oraz Lubelskiej Federacji Bardów (w pełnym składzie).
Muzeum Lubelskie jest partnerem projektu „Letniej Sceny Improv” i współorganizatorem cykl spotkań „Legendy Dawnego Miasta”.