Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Inne

24 sierpnia 2014 r.
8:00
Edytuj ten wpis

Muzeum Społeczne płaci za przedmioty i historie. Muszą być bardzo osobiste

Autor: Zdjęcie autora (reda)
0 0 A A

Niedziela będzie drugim dniem skupu przedmiotów w ramach projektu Muzeum Społeczne. W magazynie muzeum są już anonimowo przehandlowane rzeczy. No ale jak tu pod nazwiskiem oferować PRL-owskie medale męża czy po-rozwodowe sztućce...

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Dom Kultury Narnia z ul. Lwowskiej, najmłodsza lubelska kulturalna placówka przez dwa dni jest miejscem, gdzie mieszkańcy Kalinowszczyzny mogą sprzedawać niepotrzebne rzeczy. - Masz coś osobistego, ale niepotrzebnego? A może chcesz pożegnać się ze starym żelazkiem lub brzydką zastawą stołową? Skupujemy przedmioty codziennego użytku, które już trafiły do lamusa: łyżki, długopisy, ubrania, fotografie, obrazki, stary sprzęt RTV czy AGD - zachęcali organizatorzy akcji, Paweł Laufer i Szymon Pietrasiewicz.

W sobotę między godz. 10 a 16 czekali na osoby, które odpowiedzą na ich apel. - Nawet była spora grupa już o godz. 10, chyba ktoś nawet przyszedł przed otwarciem. Potem zaglądali sukcesywnie - mówi Szymon Pietrasiewicz i pokazuje zbiory. Nie wyglądają porywająco, bo każda "osoba-ofiarodawca” to oddzielny czarny worek. Ale po rozwiązaniu worka jest co opowiadać. Bo tak naprawdę chodziło o opowieści.

- Ja, to nie mogę, kiedy przychodzi pan i przynosi menażkę, swoją starą harcerską menażkę, z całym zestawem gdzie można zapalić ogień i jest to tak skonstruowane, żeby wiatr nie gasił płomienia. Mamy ramę do obrazu od pani plastyczki, która przeszła na antyramy więc rama jest zbędna. Kupiliśmy lokówkę. Była używana raz, nawet przewód nie jest rozwinięty, bo właścicielka uznała, że lokówka wyrywa jej włosy. Lokówka jest nasza. Jeszcze nie wiem jak połączę te wszystkie historie i przedmioty w całość - mówi Paweł Laufer potrząsając torbą foliową pełną sztućców. - Jakaś pani się z nimi chciała rozstać, bo jest po rozwodzie i te łyżki i noże przypominały jej byłego męża.
- A tu mamy przedmiot od pana z Choin. W ogóle byli ludzie z innych dzielnic, ale od nich nie mogliśmy nic kupować. Natomiast pan z Choin przywiózł jakiś badziewiasty ekspresik, który miał po babci. Babcia mieszkała na Kalinowszczyźnie, była wielbicielką krzyżówek i wygrała to w krzyżówkowym konkursie. Jeszcze nie próbowaliśmy czy działa - dodaje Pietrasiewicz pokazując pudełko z przepięknym zdjęciem kuchennego gadżetu.

Do rangi eksponatu urosło turystyczne żelazko a nawet para damskich spodni. - Wypytywaliśmy czy pani, która przyniosła te rzeczy, prasowała spodnie tym żelazkiem. Okazało się, że spodnie mają wiele lat i są z materiału, który nie wymaga prasowania ale lokalna historia jednak jest, bo mieszkanka Kalinowszczyzny chodziła w nich na dancingi do Kalinki ("Kalina”, PRL-owska restauracja, kawiarnia i ciastkarnia przy ul. Lwowskiej, dziś jest tam Biedronka, ciuchland i pizzeria - red.) - opowiadają pomysłodawcy Muzeum Społecznego.

Pytani o budżet i ceny za jakie sprzedają przedmioty osoby, które wzięły udział w projekcie mówią, że wyceniają według historii, to opowieść jest ważna. A ceny - ciuchlandowe. - Najwięcej w sobotę wydaliśmy kupując projektor filmowy, kamerę, filmy i parasol na dodatek. Jeden z mieszkańców okazał się fotoamatorem, kręcił rodzinne uroczystości i dzielnicę. W projektorze już spaliliśmy lampę ale nie będzie problemów ze znalezieniem dobrej. Pokaz będzie hitem wernisażu - dodaje Szymon Pietrasiewicz.
Bo przedmioty staną się częścią ekspozycji w przestrzeni publicznej Lublina.
Organizatorzy zapraszają jeszcze w niedzielę (24 sierpnia) od godz. 10 do 16 do Domu Kultury Narnia (ul. Lwowska 12). Zapisują jedynie imię i nazwę ulicy z której jest właściciel.

Projekt LSS jest jednym z wydarzeń lubelskiej odsłony projektu Wschód Kultury, który powstał dzięki zaangażowaniu środowisk twórczych i samorządów wschodniej Polski, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Narodowego Centrum Kultury. Więcej informacji: http://lssresidencies.wordpress.com

PS. Autorka sprzedała do Muzeum Społecznego za 5 zł 2 filiżanki ze spodeczkami z ćmielowskiej porcelany. Prawdziwy vintage, z serwisu kupionego w Cepelii na początku lat 60. jako ślubny prezent. Uzgodniła z realizatorami projektu, że pozostałe 4 filiżanki wypożyczy na wernisaż Muzeum Społecznego.

Pozostałe informacje

Łukasz Czepiela kolejną gwiazdą Świdnik Air Festival
15 czerwca 2024, 0:00

Łukasz Czepiela kolejną gwiazdą Świdnik Air Festival

Organizatorzy nie zwalniają tempa i przedstawiają kolejną gwiazdę największej lotniczej imprezy po tej stronie Wisły. To znany z widowiskowego lądowania na dachu wieżowca Burdż Al Arab w Dubaju Łukasz Czepiela.

Pierwszy robot zdał maturę

Pierwszy robot zdał maturę

W zeszłym tygodniu 263 tysiące absolwentów szkół średnich zdawało egzamin maturalny z języka polskiego. W ramach eksperymentu przeprowadzonego przez Fundację Zwolnieni z Teorii do rozwiązywania arkusza przystąpił również Prymus, robot wyposażony w sztuczną inteligencję

Wodorowy Hydros wyrusza na podbój Francji
Dzień Wschodzi
film

Wodorowy Hydros wyrusza na podbój Francji

W słoneczne popołudnie na alejkach Parku Ludowego pojawił się niecodzienny gość, który wzbudził ogromne zainteresowanie. Hydros, ultralekki, ważący zaledwie 34 kg bolid, stworzony przez studentów Politechniki Lubelskiej. Już jutro ekipa wyjeżdża na Shell Eco-marathon, który odbędzie się w tym roku w Nogaro we Francji.

Noc Muzeów 2024: Zobacz, jakie miejsca możesz zwiedzić

Noc Muzeów 2024: Zobacz, jakie miejsca możesz zwiedzić

Wieża Trynitarska albo Ogród Botaniczny. Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał albo Muzeum Czartoryskich. A może Muzeum Badań Polarnych? Przed nami Noc Muzeów 2024. Co i kiedy można zobaczyć

Ogromne straty po przymrozkach. Sadownicy zostali z niczym

Ogromne straty po przymrozkach. Sadownicy zostali z niczym

Fala kwietniowych przymrozków dotknęła lubelskich sadowników. - U niektórych straty sięgają 100 proc. -mówi Gustaw Jędrejek, prezes Lubelskiej Izby Rolniczej. Minister rolnictwa obiecuje wsparcie.

Ekstremalne zagrożenie w lasach

Ekstremalne zagrożenie w lasach

Na mapce ostrzeżeń Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej dziś cała Lubelszczyzna na brązowo - kolor ten oznacza ekstremalne zagrożenie pożarowe w lasach

Zapasy krwi krytycznie niskie. Chodzi o dwie grupy

Zapasy krwi krytycznie niskie. Chodzi o dwie grupy

Stan zapasów krwi grupy A RhD (-) i grupy 0 RHD (-) jest bardzo niski - alarmuje Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie.

Hegemonia w Janowcu. Wójt nie miał z kim przegrać

Hegemonia w Janowcu. Wójt nie miał z kim przegrać

W tej gminie opozycja nie istnieje. Przeciwko wójtowi do wyborów nie przystąpił żaden kontrkandydat, a na 15 miejsc w radzie - wszystkie 15 otrzymał jeden komitet - ten popierający Jana Gędka. Głosowanie było potrzebne tylko w jednym okręgu. Czy to jeszcze demokracja?

Prezydent czyści spółki. Stary prezes wraca do PGK

Prezydent czyści spółki. Stary prezes wraca do PGK

Małgorzata Bzówka nie jest już prezesem Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Zamościu. Zastąpił ją jako pełniący obowiązki Franiszek Josik.

Spotkanie autorskie i Turniej Jednego Wiersza w Dosłownej
16 maja 2024, 18:00

Spotkanie autorskie i Turniej Jednego Wiersza w Dosłownej

Już dziś w księgarni Dosłowna odbędzie się pierwsze spotkanie z cyklu „Las Literatury” oraz Turniej Jednego Wiersza.

Szczęście uśmiechnęło się do grających w Eurojackpot i Ekstra Premię. Wiemy, w których kolekturach Lotto padły wygrane

Szczęście uśmiechnęło się do grających w Eurojackpot i Ekstra Premię. Wiemy, w których kolekturach Lotto padły wygrane

Szczęście znowu uśmiechnęło się do mieszkańców naszego województwa. We wtorkowym losowaniu Eurojackpot grający w Zamościu wygrał blisko 900 tysięcy złotych. Z kolei w Rykach padła główna wygrana w Ekstra Premii!

Słowacja: premier Robert Fico postrzelony

Słowacja: premier Robert Fico postrzelony

W środę premier Słowacji Robert Fico został postrzelony. Trafił do szpitala w stanie zagrażającym życiu. Strzelec został zatrzymany.

Niczym białe złoto. Dzień Honorowej Dawczyni Mleka Kobiecego
Foto
galeria

Niczym białe złoto. Dzień Honorowej Dawczyni Mleka Kobiecego

45 dawczyń, 240 litrów mleka i 3622 wypełnionych butelek. Taki wynik przez 5 lat uzyskał jedyny w naszym województwie Bank Mleka Kobiecego.

Lubelskie Dni Integracji: Wsparcie, różnorodność i współpraca
galeria

Lubelskie Dni Integracji: Wsparcie, różnorodność i współpraca

Innowacyjne rozwiązania technologiczne, aplikacje i różnorodność, czyli Piknik Integracyjny w ramach Dni Integracji. Wydarzenie przed pomnikiem Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie było okazją do zaprezentowania organizacji pozarządowych i studenckich lubelskich uczelni działających na rzecz osób z niepełnosprawnością.

Szukają najlepszego policjanta. Dziś kierowanie, jutro jazda
galeria

Szukają najlepszego policjanta. Dziś kierowanie, jutro jazda

W Lublinie trwają wojewódzkie eliminacje XXXIV Edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Policjant Ruchu Drogowego”. Turniej składa się z sześciu konkurencji podzielony jest na dwa dni.

Kalendarz
maj 2024
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Co Gdzie Kiedy - aplikacja mobilna