Pierwsza Noc Muzeów w Polsce miała miejsce w 2003 roku w Poznaniu. Polska edycja tego wydarzenia odbywa się co roku w weekend w okolicy 18 maja, kiedy obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Muzeów. W Lublinie w sobotni wieczór (17 maja) rozpocznie się Noc Muzeów i Galerii, i z tej okazji przygotowanych zostało wiele wyjątkowych imprez kulturalnych, a muzea udostępniają nie raz zbiory i miejsca, których na co dzień nie oglądamy. Zwiedzanie tej nocy jest bezpłatne, ale na niektóre wydarzenia trzeba wcześniej się zapisać.
Uczestnicy pod osłoną nocy przejdą do muzealnego miasteczka, gdzie gospodyni żydowska poczęstuje cebularzem, a miasteczkowy rynek zabrzmi dźwiękami przedwojennych szlagierów. W programie są między innymi: gawęda o księżycu i gwiazdach w podaniach ludowych; widziane przez okno - podglądanie historii; zwiedzanie wybranych ekspozycji muzealnych, w tym: chałupy wiejskiej, miasteczkowej kuchni żydowskiej, muzealnej piwiarni; bal kotylionowy na sześć par. Obowiązuje wcześniejsza telefoniczna rezerwacja miejsc: tel. (81) 533 85 13
Piwnica "Pod Fortuną” (Rynek 8, Kamienica Lubomelskich), godziny wejść: 19, 20, 21, 22, 23.
Zwiedzanie pod opieką przewodnika multimedialnej wystawy, która przenosi zwiedzających w czasy "złotego wieku” Lublina. Przewodnik opowie o wielokulturowości miasta, a także o rozwoju przemysłu w XIX wieku. Największą atrakcją Piwnicy jest sala, w której w XVI wieku istniała mieszczańska winiarnia, gdzie zachowały się malowidła pochodzące z tego okresu. Obowiązuje wcześniejsza rezerwacja miejsc: tel. (81) 444 55 55.
Warto tej nocy odwiedzić Muzeum Lubelskie, gdzie przygotowano niezwykle ciekawą ofertę. Na co trzeba się zapisać? Na zwiedzanie z kuratorem wystawy "Śladami przeszłości - wierzenia i rytuały”. Opowiadać i oprowadzać będą Marta Polańska, Marta Cyran, Maciej Drewniak. Wejście o godz. 18 i 20. Zgłoszenia po nr. tel. 81 53 250 01, wewn. 37.
Na zajęcia warsztatowe dla rodzin "Średniowieczny zamek lubelski. Jak zbudować rezydencję dla króla i twierdzę”. Kuratorki - Jolanta Polańska, Magdalena Norkowska. Warsztaty odbywać się będą w godz. 18-20 w wieży zamkowej, Kaplicy Trójcy Świętej, sali wystaw czasowych. Udział w warsztatach wyłącznie po wcześniejszej rezerwacji. Tel. 81 53 250 01, wewn. 15, 20.
W oddziale Muzeum Historii Miasta Lublin (Brama Krakowska) spotkanie na wystawie "Plac Litewski”. O godz. 18.00 oprowadza Małgorzata Surmacz, o godz. 20.00 - Grażyna Jakimińska. Zapisy pod nr. tel. 81 53 260 01.
O godz. 20 na zamkowym dziedzińcu rozpocznie się niezwykły pokaz żonglerki flagami, koncert muzyki dawnej w wykonaniu zespołu "La Folia”, występ zespołu tańca dawnego "Belriguardo”.
Muzeum na Majdanku
W sobotę, w godzinach 11, 13 i 14 bezpłatne zwiedzanie z przewodnikiem terenu byłego obozu koncentracyjnego na Majdanku i ekspozycji muzealnej. Zwiedzający zostaną oprowadzeni po najważniejszych obiektach historycznych związanych z funkcjonowaniem byłego obozu oraz obejrzą multimedialną ekspozycję czasową poświęconą mieszkańcom Zamojszczyzny deportowanym na Majdanek (chęć udziału należy zgłosić telefonicznie - 81 710 28 33; lub mailowo - centrum@majdanek.eu najpóźniej do 16 maja do godz. 12).
W Galerii Gardzienice (ul. Grodzka 5a) w godzinach 19-24 będzie można zwiedzać wystawy "Człowiek: ciało - umysł - egzystencja”.
W Galerii Labirynt (ul. Popiełuszki 5) zwiedzanie wystaw w godzinach 19-24. Wydarzenia specjalne: o 18 - Roee Rosen, Zbigniew Libera - rozmowa z artystami, o 20 - Międzynarodowy Przegląd Sztuki Wideo THE 02.
W Galerii "Pomost” (ul. Kiepury 5a, DDK "Czechów”), w godz. 19.00-24.00 zwiedzanie wystawy "Wnętrza” prezentującej prace mieszkańców Domu Pomocy społecznej im. Matki Teresy z Kalkuty.
W kawiarni "Pożegnanie z Afryką” Oddział Literacki im. Józefa Czechowicza (ul. Złota 3) o 21 rozpocznie się koncert "Ogród klezmerów i poetów”. Udział wezmą: Tomasz Rokosz - śpiewający poeta z gitarą, fletem, lirą korbową, Andrzej Samborski - prowadzenie, śpiew i Mikołaj Naum (śpiew, instrumenty klawiszowe) z grupy Malachej-Angieły-Aniołowie oraz Adam Cegiełkowski (klarnet) z grupy Chojzes Klezmorim.