W piątek 7 grudnia o godz. 19 w Galerii Labirynt (ul. Grodzka 5a) spotkanie z Igorem Stokfiszewskim, który zaprezentuje dokumentację z wystawy podczas 7. Berlińskiego Biennale Sztuki Współczesnej.
Jeszcze przed oficjalnym otwarciem 7. BB spore kontrowersje wzbudziła praca Martina Zeta Deutschland schafft es ab (Niemcy pozbywają się tego). Akcja czeskiego artysty zakładała zbiórkę książek autorstwa niemieckiego polityka Thilo Sarrazina Deutschland schafft sich ab (Niemcy likwidują się same), w której dają o sobie znać antyimigranckie poglądy Sarrazina. Z zebranych książek miała powstać instalacja. Docelowo zaś miały one zostać poddane recyklingowi - chociaż o paleniu książek nie było nigdzie mowy, akcję zaczęto porównywać do praktyk nazistowskich. Z planowanych 60 tys. egzemplarzy (5% nakładu) udało się zebrać jedynie kilka sztuk. Kontrowersyjnym posunięciem zespołu kuratorskiego było również zaproszenie do udziału w biennale członków ruchu Occupy.
Mirosław Patecki z kolei wykonał ze styropianu głowę Chrystusa na wzór figury świebodzińskiej, jednej z największych figur tego typu na świecie. Z inicjatywy Jonasa Staala zorganizowano Kongres Organizacji Terrorystycznych, czy jak wolą niektórzy – organizacji uznawanych za terrorystyczne (New World Summit). Udział w 7. BB wzięła również Yael Bartana - artystka reprezentująca w 2011 roku Polskę na 54. Biennale Sztuki w Wenecji. Bartana zaaranżowała w Berlinie Kongres Odrodzenia Ruchu Żydowskiego w Polsce.
Przywołane prace to tylko niewielki wycinek tego, co na 7. BB można było zobaczyć - o czym będzie można się przekonać na piątkowym spotkaniu z Igorem Stokfiszewskim, na które zapraszają Galeria Labirynt i Klub Krytyki Politycznej w Lublinie.
Wstęp jest bezpłatny.