Uroczystości ku czci św. Mikołaja. W środę odpust w parafii na Czwartku. W czwartek koncert w Filharmonii Lubelskiej. A w sobotę ulicami przejdzie Orszak św. Mikołaja. Organizatorzy chcą zwrócić uwagę na postać biskupa z Miry i dobre wychowanie dzieci i młodzieży.
Już po raz czwarty organizowany jest Orszak św. Mikołaja. Wydarzenie to jest jednym z punktów odpustu parafialnego św. Mikołaja, który rozpoczyna się w środę.
– Nasz orszak św. Mikołaja jest jedną z dwóch tego typu imprez na świecie – podkreśla ks. Piotr Kawałko, proboszcz parafii pw. Św. Mikołaja w Lublinie, główny organizator Orszaku św. Mikołaja. – Podobną jest orszak św. Mikołaja w Krakowie, który ma nieco inną formułę. Dlatego też pod tym względem jesteśmy jedyni na świecie.
Wydarzenie rozpocznie się w sobotę w samo południe na Rynku Starego Miasta. W programie m.in. występ góralskiego zespołu Hanki Rybka z Zakopanego i spektakl teatralny o życiu i działalności św. Mikołaja w wykonaniu Teatru Panopticum. Uczestnicy orszaku będą też śpiewać wspólnie najnowszą piosenkę o św. Mikołaju.
Ok. godz. 13 osoby biorące udział w wydarzeniu przejdą na plac przed kościołem na Czwartku przez Bramę Krakowską, ulicami Lubartowską i Czwartek i Szkolną. W dalszej części zaplanowano kolejne występy muzyczne, ważenie św. Mikołaja.
– Na zakończenie wszyscy uczestnicy otrzymają prezenty w formie deklaracji – zapowiada ks. Kawałko. – Będziemy zachęcać aby pamiętać o tych, którzy potrzebują szczególnego wsparcia. I będziemy zachęcać do tego aby wstępować do krucjaty modlitewnej za młode pokolenie w trudnych sprawach wychowawczych.
Organizatorzy przygotowali również prezenty dla dzieci m.in. pacjentów szpitala na Chodźki i podopiecznych ośrodka na ul. Hirszfelda. Podczas wydarzenia będą zbierane też pieniądze na rzecz Nikoli, która traci wzrok.
• Ale już w środę, organizatorzy sobotniego orszaku zachęcają do udziału odpustowej mszy w kościele na Czwartku, pod przewodnictwem ks. bp. Mieczysława Cisło. Msza rozpocznie się o godz. 18.
• W czwartek, w Filharmonii Lubelskiej zaplanowano finał Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego i Plastycznego dla dzieci i młodzieży (godz. 18). Dotyczył oczywiście postaci biskupa z Miry. Konkurs cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem. Wpłynęło ok. 400 prac literackich i blisko 2,5 tys. prac plastycznych z całej Polski. Zaplanowano również koncert Moniki Kowalczyk z zespołem. Będzie również charytatywna aukcja obrazów profesorów i studentów – Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie i Wydziału Artystycznego Akademii Sztuk Pięknych we Lwowie.
W drugiej części wydarzenia zaplanowano zaś koncert symfoniczny „Z sercem do serca” w wykonaniu zespołu smyczkowego Ladies Quartet i 150 chórzystów z lubelskich szkół. Koncert przygotował Piotr Selim razem z Hanną Lewandowską.
Uwaga! Na koncert można wejść z zaproszeniem. – Mamy jeszcze kilka wejściówek. Można je odebrać w parafii w godz. 16-18 – wyjaśnia proboszcz parafii pw. Św. Mikołaja w Lublinie.
Więcej na www. orszakswietegomikolaja.pl.
7 grudnia w Świdniku
– Ideę Orszaku św. Mikołaja chcemy przenieść na teren Świdnika. Chodzi o dzielenie się dobrocią z potrzebującymi – mówi Józef Drozd, prezes stowarzyszenia Forum Inicjatyw Społeczno-Gospodarczych „Lider Forum”, które szykuje na piątek prezenty dla kilkadziesięciorga dzieci ze Świdnika. – W tym roku włączamy się do organizacji orszaku lubelskiego zaś w przyszłym roku chcielibyśmy zorganizować w Świdniku podobny jak jest w Lublinie Orszak św. Mikołaja.
6 grudnia w Lublinie
• W mikołajowych przebraniach ma dzisiaj pracować część kierowców Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego. Czerwone bluzy i czapki kupił sam przewoźnik. – Kierowcy będą przekazywać stroje swoim popołudniowym zmiennikom – zapowiada Weronika Opasiak, rzecznik MPK. – Będzie ich można spotkać do wieczora na wielu liniach – dodaje.
Mikołaje prowadzący autobusy i trolejbusy są już w Lublinie tradycją zapoczątkowaną przez dwóch kierowców i... nasze zdjęcie. Dwaj zmiennicy zza kierownicy z własnej inicjatywy wskoczyli w przebrania. Prowadzony przez Mikołaja autobus wypatrzyliśmy na ul. 3 Maja, zdjęcie zrobiło furorę w sieci, a władze MPK podchwyciły pomysł i od tej pory część kierowców jeździ w przebraniach.
• Już w środę o godz. 16.30 ma nastąpić „uroczyste zaświecenie” świątecznej iluminacji lubelskiego śródmieścia. Ozdoby będą w tym roku wyglądać inaczej niż zwykle. Wykonał je znany artysta-plastyk Jarosław Koziara. Na latarniach deptaka zawisną lampiony w formie komet.
– Na Starym Mieście i wzdłuż Poczty Głównej pojawią się kolorowe gwiazdy, a w części pl. Litewskiego, w okolicy zespołu fontann, kolorowe komety nawiązujące do tradycji Bożego Narodzenia – wymienia Beata Krzyżanowska, rzecznik prezydenta. Będą też znane z ubiegłych lat świecące sanie i anioły, a przed Ratuszem stanie choinka.
(drs)