Święty Mikołaj, wzorowany na biskupie Miry, w sobotę przyjedzie karetą na pl. Katedralny. Przywiezie prezenty nie tylko dla chorych dzieci, ale też dla tych, które wezmą udział w orszaku św. Mikołaja.
Orszak Świętego Mikołaja, który w sobotę przejdzie ulicami, to jeden z elementów uroczystości odpustowych ku czci tego świętego.
– Nadrzędnym celem orszaku jest przybliżenie postaci św. Mikołaja, który dzisiaj jest przedstawiany w krzywym zwierciadle. Chcemy odkomercjalizować tę postać – mówi ks. Piotr Kawałko, organizator Lubelskiego Orszaku Świętego Mikołaja, proboszcz parafii pw. Św. Mikołaja w Lublinie.
Św. Mikołaj urodził się ok. ok. 270 r. Był biskupem miasta Miry w Azji Mniejszej. Słynął z dobroci i troski o ubogich. – Był niezwykle wrażliwym człowiekiem – podkreśla ks. Kawałko. – Św. Mikołaj obdarowywał napotkane osoby nie tylko prezentami, ale też dawał otuchę, nadzieję i pocieszenie. Wnosił dużo pokoju i miłości.
Na te cechy świętego chcą zwrócić też uwagę organizatorzy orszaku. – Chcemy pobudzić mieszkańców Lublina do większej wrażliwości – zaznacza ks. Kawałko.
Festyn w ramach orszaku św. Mikołaja rozpocznie się na pl. Katedralnym w samo południe. – Będzie postawiona scena, będą animacje dotyczące św. Mikołaja – zapowiada Wacław Czakon, członek Komitetu Organizacyjnego Orszaku św. Mikołaja, prezes Fundacji Szczęśliwe Dzieciństwo. – Każdy z uczestników dostanie mitrę biskupią.
– Zapraszamy wszystkich mieszkańców, całe rodziny, które będą chciały spędzić czas w świątecznej atmosferze – zachęca Robert Niedziałek z Komitetu Organizacyjnego Orszaku, twórca inicjatywy Lubartowska 77.
Orszak wyruszy spod archikatedry o godz. 13. Przejdzie ulicami Królewską, Lubartowską, Czwartek i Szkolną pod kościół św. Mikołaja, gdzie będzie dalsza część festynu m.in. ważenie św. Mikołaja, gry, zabawy i charytatywny kiermasz.
– Ważną rzeczy są też prezenty, których chcemy przygotować ponad tysiąc, nawet półtora tysiąca – wylicza Czakon. – Te prezenty będą małe, ale dla wszystkich dzieci.
Poza uczestnikami prezenty od św. Mikołaja – w tym zabawki i słodycze otrzymają też m.in. mali pacjenci szpitala przy ul. Biernackiego i Chodźki oraz niepełnosprawne dzieci z ośrodka przy ul. Hirszfelda.
Upominki szykują m.in. szkoły. – Dzieci same przynoszą prezenty do paczek – mówi Elżbieta Bolibok, dyrektor Gimnazjum nr 19 w Lublinie. – Słodycze były tez wstępem na zabawę andrzejkową. Znajdą się w paczkach.
Poza orszakiem, w ramach uroczystości odpustowych w dniach 3-6 grudnia zaplanowano też m.in. koncert w Filharmonii Lubelskiej „Tango Argentyńskie” w wykonaniu Orkiestry Kameralnej Filharmonii Lubelskiej i Chóru Akademickiego UMCS pod dyrekcją prof. Urszuli Bobyk (5 grudnia, godz. 18). Zaś uroczysta msza 6 grudnia rozpocznie się o godz. 18.
Szczegóły na stronie internetowej archidiecezji lubelskiej.