Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Inne

7 października 2014 r.
12:59
Edytuj ten wpis

Rok Jana Gehla - Mała Akademia Dizajnu (program)

Spacery po mieście, wykłady, gry miejskie i rodzinne warsztaty. W każdy październikowy i listopadowy weekend.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

PAŹDZIERNIK

11 października (sobota) godz. 11.00 (Stare Miasto-Trybunał Koronny i Klasztor o.o. Dominikanów)

Kim jest urbanista? Prowadzenie - Paulina Zarębska-Denysiuk i Anna Wojewódka.
Czym jest urbanistyka i czym zajmuje się urbanista? Na te pytania uzyskają odpowiedzi uczestnicy kolejnych warsztatów rodzinnych zaprojektowanych przez zespół MAD. W części teoretycznej dzięki grze miejskiej, poznają historyczny układ miasta. W drugiej części otrzymają czarno-białe wydruki planów i za pomocą kolorów, jak prawdziwi urbaniści, zaznaczą na nich różne typy stref i zabudowy.

12 października (niedziela) godz.16.00 (Dzielnica Uniwersytecka-spotykamy się przed Chatką Żaka)

Miasto w mieście. Spacer po Dzielnicy Uniwersyteckiej z Izabelą Pastuszko.
Październikowe zajęcia terenowe odbędą się na terenie lubelskiej Dzielnicy Uniwersyteckiej. Ta jednocześnie znana i niepoznana przestrzeń miejska tworzy swoisty mikroorganizm, wyjątkowy pośród kampusów polskich i nie tylko. Poznając jego historię i urbanistykę, zajmiemy się analizą układu przestrzennego w kontekście przynależności terenu miejskiego do jednej kategorii osób: studentów i wykładowców. Czy takie wykorzystanie wydzielonej przestrzeni miejskiej sprzyja procesom społecznym? Jaki wpływ na całe miasto Lublin mają ściśle określone ramy kampusu? "Czy bezpośrednie połączenie między środowiskiem studiów a ogółem społeczeństwa zostało przecięte?” (J.Gehl)

25 października (sobota) godz. 11.00 (GALA)

Kolorowe miasto. Prowadzenie - Paulina Zarębska-Denysiuk i Katarzyna Cebulak.
Kolejny warsztat rodzinny będzie próbą ożywienia fasad miejskich budynków. Podczas warsztatu teoretycznego uczestnicy poznają sposoby zdobienia malarstwem ścian budynków, od historycznych technik po współczesne. W części praktycznej na wylosowanym wydruku fasady budowli dzieci z rodzicami zaprojektują własny mural upiększający dany budynek.

LISTOPAD

13 listopada (sobota) godz. 17.00 (Trybunał Koronny)

Miasto idealne a myślenie Gehlem. Wykład prowadzi Paulina Zarębska-Denysiuk
Kolejny wykład będzie opowiadał o pułapkach idealizacji miast i o tym, co z tego wynikało na przestrzeni wieków. Analizie zostanie poddana architektura miast idealnych: renesansowych, barokowych, modernistycznych i współczesnych. W wykładzie dojdziemy do aktualnych, odmiennych zasad projektowania, uwzględniających rzeczywiste potrzeby ludzi.

15 listopada (sobota) godz. 11.00 (GALA)

Uczę się patrzeć. Prowadzenie - Paulina Zarębska-Denysiuk i Katarzyna Cebulak.
Następny warsztat będzie dotyczył umiejętnego patrzenia na to, co nas otacza. Podczas warsztatu teoretycznego uczestnicy poznają artystów, którzy zajmowali się "opakowywaniem” różnych elementów nawet tak ogromnych jak nadbrzeże czy most. Podczas warsztatu artystycznego zrealizują pokrowiec "na coś brzydkiego”. Będzie to niewielka forma - typu śmietnik lub wystająca rura - która, aby stała się piękniejszą, uzyska artystyczną powłokę, malowaną farbą do tkanin. Każdy pokrowiec zostanie zszyty przez prowadzącą warsztaty i umieszczony w miejscu przeznaczenia.

20 listopada (czwartek) godz. 17.00 (Trybunał Koronny)

Miasto w obrazach. Wykład prowadzi Paulina Zarębska-Denysiuk
Wykład będzie pokazywał miasto jako pewien fenomen, przeobrażający się nieustannie twór zarejestrowany w obrazach z różnych epok. Odczytanie miast z obrazów będzie ważnym punktem wyjścia do zastanowienia się na ile "życie między budynkami” (Jan Gehl) determinowało w kolejnych epokach - życie mieszkańców.

22 listopada (sobota) godz. 11.00 (GALA)

Rzeźba miasta. Prowadzenie Paulina Zarębska-Denysiuk i Anna Wojewódka
Podczas kolejnego warsztatu rodzinnego uczestnicy poznają zagadnienie rzeźby w przestrzeni miasta, oglądając najciekawsze przykłady. W czasie warsztatu artystycznego ulepią mały model, który następnie umieszczą na istniejącym planie miasta. Będą musieli przy okazji zastanowić się nad lokalizacją, formą i proporcjami swojego dzieła.

27 listopada (czwartek) godz. 17.00 (Trybunał Koronny)
"Przestrzeń do chodzenia czy miejsce do zatrzymania?” Parki miejskie. Wykład prowadzi Izabela Pastuszko.
Podążając myślą Jana Gehla o użytkowaniu przestrzeni publicznych, zmierzymy się podczas tego wykładu z problematyką parków miejskich. Czym są, czym były i czym mogą być dla miast? Jak powstawały? Poznając ich historię zastanowimy się czy bywały "miejscami przyjemnymi pod każdym względem” (J.Gehl)? Udamy się w tę podróż na przykładzie przede wszystkim parków miasta Lublina, ustalając jednocześnie, jaką tworzą jakość przestrzeni zewnętrznej użytkowanej przez lublinian.

29 listopada (sobota) godz.11.00 (GALA)
Mój plac zabaw. Prowadzenie Joanna Mądra i Anna Wojewódka.
Jak można zaprojektować plac zabaw, tak, aby każdy mógł się czuć na nim dobrze? Podczas warsztatów rodzinnych uczestnicy dowiedzą się, jak to się robi w innych miastach i jak wyglądają te najciekawsze. W części praktycznej każdy zaprojektuje wylosowane urządzenie - ławeczkę, zjeżdżalnię, huśtawkę, piaskownicę itd., a następnie wszyscy wykonają model wymarzonego placu zabaw. Podczas zajęć MMA Pracownia Architektury zaprezentuje działanie drukarki 3d i będzie można zobaczyć, jak współcześnie architekci pracują z drukowanymi modelami. Produkty drukarki zostaną umieszczone na makietach placu zabaw.

GRUDZIEŃ

4 grudnia (czwartek) godz. 17.00 (Trybunał Koronny)

"Siedzenie, widzenie, słyszenie i rozmawianie.” Place miejskie. Wykład prowadzi Izabela Pastuszko.
Czy place Lublina są dobrze funkcjonującymi obszarami miasta? Czy tworzą wysoką jakość przestrzeni zewnętrznej? Podczas wykładu zostanie zaprezentowana historia kształtowania placów miejskich w różnych epokach rozwoju miast. Zapoznamy się z myślą urbanistyczną w wiekach dawnych, jak i modernistycznym przeformułowaniu kształtowania miejskiej przestrzeni społecznej. Oglądając place innych miast i porównując je z tymi, które istnieją w Lublinie - zastanowimy się czy "gehlowska” jakość przestrzeni publicznej została w nich zawarta.

6 grudnia (sobota) godz. 11.00 (GALA)

Ławka marzeń. Prowadzenie - Paulina Zarębska-Denysiuk i Katarzyna Cebulak.
Proponowany warsztat rodzinny będzie związany z projektowaniem malej architektury. W swojej przestrzeni stykamy się z nią na co dzień - ale rzadko zastanawiamy się nad jej estetyką. Podczas zajęć uczestnicy dowiedzą się, czym jest mała architektura i jak można ją ciekawie zaprojektować. W części praktycznej zrealizują "ławkę marzeń” i łącząc elementy stworzą najprzyjaźniejsze miejsce do siedzenia, które następnie zostanie umieszczone w przestrzeni miasta.

13 grudnia (sobota) godz. 11.00 (GALA)

Zielone miasto. Prowadzenie Paulina Zarębska-Denysiuk i Anna Wojewódka
Kolejny warsztat rodzinny będzie dotyczył szerzej eko-dizajnu i roli, jaką w mieście odgrywa zieleń. Podczas warsztatów artystycznych uczestnicy stworzą makietę ogrodu na dachu, projektując na wcześniej przygotowanych modelach domów - zielone dachy z patyczków i różnych materiałów recyklingowych.

16 grudnia (wtorek) godz. 17.00 (Trybunał Koronny)

Spotkanie podsumowujące projekt, będzie także okazją do rozmowy na temat Roku Jana Gehla w Lublinie i sytuacji miasta w kontekście projektowania zorientowanego na człowieka.

Wykłady trwają godzinę (dla młodzieży i dorosłych), warsztaty rodzinne (dla dzieci w wieku od 5-12 lat i ich rodziców)- 2,5 godziny.

Jak zamówić warsztaty?
Telefonicznie pod numerem 605 615 959 lub e-mail: mala.akademia.dizajnu@gmail.com
Liczba miejsc ograniczona.

Wszystkie zajęcia są bezpłatne. Materiały zapewnia organizator.

Cały program dostępny na stronie: http://www.zacheta.lublin.pl/
Czytaj więcej o:

Pozostałe informacje

Sky Jumpers i jej założyciel Krzysztof Barszczewski (nr 23)

Krzysztof Barszczewski: Sky Jumpers to projekt z pasją

Rozmowa z Krzysztofem Barszczewskim, dyrektorem marketingu TKKF Cukropol i twórcą projektu Sky Jumpers

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Znaleziono drugi element

W podpoznańskich Wirach znaleziono kolejny niezidentyfikowany obiekt – informuje wielkopolska PSP. Wcześniej pracownicy jednej z firm w Komornikach znaleźli na terenie zakładu przedmiot przypominający zbiornik. – W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna.

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Zarząd Grupy Azoty S.A. odkrył, że w latach 2022-2023 gaz kontraktowany dla chemicznego koncernu był droższy, niż wynikało z dziennych cen spot na europejskim rynku. Spółka miała przepłacić za surowiec co najmniej 932 mln zł. Czy jej ówczesne władze złamały prawo?

Piotr Schmidt oraz Wojciech Myrczek

Był Komeda i Stańko, teraz jest Młynarski i jazz

Nie można się bać nawiązywania do kultowych projektów czy artystów i ich twórczości – wywiad z Piotrem Schmidtem, trębaczem, kompozytorem, liderem i producentem muzycznym. Pod koniec minionego roku ukazała się płyta „Młynarski. Bynajmniej”. Za jej produkcję, jak i partie solowe trąbki odpowiada właśnie nasz rozmówca

ChKS Chełm musiał uznać wyższość broniącej Tauron Pucharu Polski drużyny Aluron CMC Warta Zawiercie

Tauron PucharuPolski: ChKS Chełm musiał uznać wyższość faworyta

W spotkaniu ćwierćfinałowym Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm przegrał z obrońcą trofeum Aluron CMC Wartą Zawiercie 0:3. Tym samym goście awansowali do Final 4

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu
ZDJĘCIA
galeria

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu

Co tak naprawdę kryje się w kubku z herbatą i czy można założyć ziołowy ogród na balkonie. W ramach programu "Rodzinne ferie jak z bajki" najmłodsi odwiedzili dziś Herbapol.

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Owijarki, pakowarka i prawie 700 tys. sztuk nielegalnie wyprodukowanych papierosów. Zatrzymano 8 osób. 5 obywateli Armenii i 3 obywateli Ukrainy.

Motor Lublin Arena

Motor Lublin Arena. Taka nazwa przynajmniej do końca 2027

Stadion, na którym swoje mecze ekstraklasy rozgrywają piłkarze Motoru Lublin zyskuje sponsora tytularnego i zmienia nazwę.

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej
foto
21 lutego 2025, 19:00

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej

Piątkowy wieczór (21 lutego) w Filharmonii Lubelskiej rozpocznie się jednym z najbardziej relaksujących utworów muzycznych, jakie kiedykolwiek powstały – „Pawaną op. 50” Gabriela Faurégo. Na zakończenie wieczoru zabrzmi monumentalna II Symfonia D-dur op. 43 Jeana Sibeliusa. Jako gość wystąpi grecki flecista Stathis Karapanos.

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

We wtorek (18 lutego) doszło do zderzenia samochodu osobowego z samochodem ciężarowym na drodze krajowej numer 17 w miejscowości Wał. Dwie osoby zostały przewiezione do szpitala, a sprawcą zdarzenia okazał się nietrzeźwy kierowca.

Średnia cena samochodów w 2024 roku osiągnęła poziom 35 025 złotych, a tempo wzrostu cen na rynku wtórnym znacznie przy-śpieszyło, głównie za sprawą większej liczby prawie nowych samochodów w ofercie.

Te używane auta straciły najwięcej na wartości

Volkswagen Passat tańszy o ponad 7 tysięcy, a Audi A6 o ponad 10 tysięcy złotych. Jakie jeszcze modele znajdziemy na liście najpopularniejszych samochodów na wtórnym rynku, które straciły na wartości w 2024 roku?

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów
WYBORY PREZYDENCKIE

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów

W środę przed południem marszałek Sejmu Szymon Hołownia odwiedził Lublin. Kampanijne spotkanie z dziennikarzami stało pod znakiem komentowania polityki krajowej i negocjacji dotyczących przyszłości Ukrainy bez udziału Ukrainy. Dla mieszkańców Lublina nie to jednak z całego spotkania było najważniejszą informacją.

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Jest potwierdzenie

W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna. Agencja zbada razem z firmą SpaceX, czy znaleziony w Komornikach zbiornik jest częścią tej rakiety.

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Policjanci zatrzymali 71-latka w sprawie usiłowania rozboju. Mężczyźnie grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi im. Zenona Plecha 2025 w Łodzi

Kalendarz
luty 2025
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28