Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Inne

7 października 2014 r.
12:59
Edytuj ten wpis

Rok Jana Gehla - Mała Akademia Dizajnu (program)

Spacery po mieście, wykłady, gry miejskie i rodzinne warsztaty. W każdy październikowy i listopadowy weekend.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

PAŹDZIERNIK

11 października (sobota) godz. 11.00 (Stare Miasto-Trybunał Koronny i Klasztor o.o. Dominikanów)

Kim jest urbanista? Prowadzenie - Paulina Zarębska-Denysiuk i Anna Wojewódka.
Czym jest urbanistyka i czym zajmuje się urbanista? Na te pytania uzyskają odpowiedzi uczestnicy kolejnych warsztatów rodzinnych zaprojektowanych przez zespół MAD. W części teoretycznej dzięki grze miejskiej, poznają historyczny układ miasta. W drugiej części otrzymają czarno-białe wydruki planów i za pomocą kolorów, jak prawdziwi urbaniści, zaznaczą na nich różne typy stref i zabudowy.

12 października (niedziela) godz.16.00 (Dzielnica Uniwersytecka-spotykamy się przed Chatką Żaka)

Miasto w mieście. Spacer po Dzielnicy Uniwersyteckiej z Izabelą Pastuszko.
Październikowe zajęcia terenowe odbędą się na terenie lubelskiej Dzielnicy Uniwersyteckiej. Ta jednocześnie znana i niepoznana przestrzeń miejska tworzy swoisty mikroorganizm, wyjątkowy pośród kampusów polskich i nie tylko. Poznając jego historię i urbanistykę, zajmiemy się analizą układu przestrzennego w kontekście przynależności terenu miejskiego do jednej kategorii osób: studentów i wykładowców. Czy takie wykorzystanie wydzielonej przestrzeni miejskiej sprzyja procesom społecznym? Jaki wpływ na całe miasto Lublin mają ściśle określone ramy kampusu? "Czy bezpośrednie połączenie między środowiskiem studiów a ogółem społeczeństwa zostało przecięte?” (J.Gehl)

25 października (sobota) godz. 11.00 (GALA)

Kolorowe miasto. Prowadzenie - Paulina Zarębska-Denysiuk i Katarzyna Cebulak.
Kolejny warsztat rodzinny będzie próbą ożywienia fasad miejskich budynków. Podczas warsztatu teoretycznego uczestnicy poznają sposoby zdobienia malarstwem ścian budynków, od historycznych technik po współczesne. W części praktycznej na wylosowanym wydruku fasady budowli dzieci z rodzicami zaprojektują własny mural upiększający dany budynek.

LISTOPAD

13 listopada (sobota) godz. 17.00 (Trybunał Koronny)

Miasto idealne a myślenie Gehlem. Wykład prowadzi Paulina Zarębska-Denysiuk
Kolejny wykład będzie opowiadał o pułapkach idealizacji miast i o tym, co z tego wynikało na przestrzeni wieków. Analizie zostanie poddana architektura miast idealnych: renesansowych, barokowych, modernistycznych i współczesnych. W wykładzie dojdziemy do aktualnych, odmiennych zasad projektowania, uwzględniających rzeczywiste potrzeby ludzi.

15 listopada (sobota) godz. 11.00 (GALA)

Uczę się patrzeć. Prowadzenie - Paulina Zarębska-Denysiuk i Katarzyna Cebulak.
Następny warsztat będzie dotyczył umiejętnego patrzenia na to, co nas otacza. Podczas warsztatu teoretycznego uczestnicy poznają artystów, którzy zajmowali się "opakowywaniem” różnych elementów nawet tak ogromnych jak nadbrzeże czy most. Podczas warsztatu artystycznego zrealizują pokrowiec "na coś brzydkiego”. Będzie to niewielka forma - typu śmietnik lub wystająca rura - która, aby stała się piękniejszą, uzyska artystyczną powłokę, malowaną farbą do tkanin. Każdy pokrowiec zostanie zszyty przez prowadzącą warsztaty i umieszczony w miejscu przeznaczenia.

20 listopada (czwartek) godz. 17.00 (Trybunał Koronny)

Miasto w obrazach. Wykład prowadzi Paulina Zarębska-Denysiuk
Wykład będzie pokazywał miasto jako pewien fenomen, przeobrażający się nieustannie twór zarejestrowany w obrazach z różnych epok. Odczytanie miast z obrazów będzie ważnym punktem wyjścia do zastanowienia się na ile "życie między budynkami” (Jan Gehl) determinowało w kolejnych epokach - życie mieszkańców.

22 listopada (sobota) godz. 11.00 (GALA)

Rzeźba miasta. Prowadzenie Paulina Zarębska-Denysiuk i Anna Wojewódka
Podczas kolejnego warsztatu rodzinnego uczestnicy poznają zagadnienie rzeźby w przestrzeni miasta, oglądając najciekawsze przykłady. W czasie warsztatu artystycznego ulepią mały model, który następnie umieszczą na istniejącym planie miasta. Będą musieli przy okazji zastanowić się nad lokalizacją, formą i proporcjami swojego dzieła.

27 listopada (czwartek) godz. 17.00 (Trybunał Koronny)
"Przestrzeń do chodzenia czy miejsce do zatrzymania?” Parki miejskie. Wykład prowadzi Izabela Pastuszko.
Podążając myślą Jana Gehla o użytkowaniu przestrzeni publicznych, zmierzymy się podczas tego wykładu z problematyką parków miejskich. Czym są, czym były i czym mogą być dla miast? Jak powstawały? Poznając ich historię zastanowimy się czy bywały "miejscami przyjemnymi pod każdym względem” (J.Gehl)? Udamy się w tę podróż na przykładzie przede wszystkim parków miasta Lublina, ustalając jednocześnie, jaką tworzą jakość przestrzeni zewnętrznej użytkowanej przez lublinian.

29 listopada (sobota) godz.11.00 (GALA)
Mój plac zabaw. Prowadzenie Joanna Mądra i Anna Wojewódka.
Jak można zaprojektować plac zabaw, tak, aby każdy mógł się czuć na nim dobrze? Podczas warsztatów rodzinnych uczestnicy dowiedzą się, jak to się robi w innych miastach i jak wyglądają te najciekawsze. W części praktycznej każdy zaprojektuje wylosowane urządzenie - ławeczkę, zjeżdżalnię, huśtawkę, piaskownicę itd., a następnie wszyscy wykonają model wymarzonego placu zabaw. Podczas zajęć MMA Pracownia Architektury zaprezentuje działanie drukarki 3d i będzie można zobaczyć, jak współcześnie architekci pracują z drukowanymi modelami. Produkty drukarki zostaną umieszczone na makietach placu zabaw.

GRUDZIEŃ

4 grudnia (czwartek) godz. 17.00 (Trybunał Koronny)

"Siedzenie, widzenie, słyszenie i rozmawianie.” Place miejskie. Wykład prowadzi Izabela Pastuszko.
Czy place Lublina są dobrze funkcjonującymi obszarami miasta? Czy tworzą wysoką jakość przestrzeni zewnętrznej? Podczas wykładu zostanie zaprezentowana historia kształtowania placów miejskich w różnych epokach rozwoju miast. Zapoznamy się z myślą urbanistyczną w wiekach dawnych, jak i modernistycznym przeformułowaniu kształtowania miejskiej przestrzeni społecznej. Oglądając place innych miast i porównując je z tymi, które istnieją w Lublinie - zastanowimy się czy "gehlowska” jakość przestrzeni publicznej została w nich zawarta.

6 grudnia (sobota) godz. 11.00 (GALA)

Ławka marzeń. Prowadzenie - Paulina Zarębska-Denysiuk i Katarzyna Cebulak.
Proponowany warsztat rodzinny będzie związany z projektowaniem malej architektury. W swojej przestrzeni stykamy się z nią na co dzień - ale rzadko zastanawiamy się nad jej estetyką. Podczas zajęć uczestnicy dowiedzą się, czym jest mała architektura i jak można ją ciekawie zaprojektować. W części praktycznej zrealizują "ławkę marzeń” i łącząc elementy stworzą najprzyjaźniejsze miejsce do siedzenia, które następnie zostanie umieszczone w przestrzeni miasta.

13 grudnia (sobota) godz. 11.00 (GALA)

Zielone miasto. Prowadzenie Paulina Zarębska-Denysiuk i Anna Wojewódka
Kolejny warsztat rodzinny będzie dotyczył szerzej eko-dizajnu i roli, jaką w mieście odgrywa zieleń. Podczas warsztatów artystycznych uczestnicy stworzą makietę ogrodu na dachu, projektując na wcześniej przygotowanych modelach domów - zielone dachy z patyczków i różnych materiałów recyklingowych.

16 grudnia (wtorek) godz. 17.00 (Trybunał Koronny)

Spotkanie podsumowujące projekt, będzie także okazją do rozmowy na temat Roku Jana Gehla w Lublinie i sytuacji miasta w kontekście projektowania zorientowanego na człowieka.

Wykłady trwają godzinę (dla młodzieży i dorosłych), warsztaty rodzinne (dla dzieci w wieku od 5-12 lat i ich rodziców)- 2,5 godziny.

Jak zamówić warsztaty?
Telefonicznie pod numerem 605 615 959 lub e-mail: mala.akademia.dizajnu@gmail.com
Liczba miejsc ograniczona.

Wszystkie zajęcia są bezpłatne. Materiały zapewnia organizator.

Cały program dostępny na stronie: http://www.zacheta.lublin.pl/
Czytaj więcej o:

Pozostałe informacje

Śmiertelny wypadek w powiecie świdnickim

Śmiertelny wypadek w powiecie świdnickim

W piątek rano doszło do śmiertelnego wypadku w powiecie świdnickim. Jedna osoba nie żyje, dwie zostały przetransportowane do szpitala.

Górnik Łęczna gra dziś na wyjeździe z Miedzią Legnica. Celem jest budowanie serii zwycięstw

Górnik Łęczna gra dziś na wyjeździe z Miedzią Legnica. Celem jest budowanie serii zwycięstw

Po długo wyczekiwanym przełamaniu w postaci domowego zwycięstwa z Ruchem Chorzów Górnik Łęczna chce pójść za ciosem. W piątek zielono-czarni zagrają na wyjeździe z mającą jeszcze nadzieję na bezpośredni awans Miedzą Legnica. Początek spotkania zaplanowano o godzinie 18

Poznaj płyty na podjazd STAR 3.0

Poznaj płyty na podjazd STAR 3.0

Nawierzchnia podjazdu to jeden z najbardziej wymagających elementów otoczenia domu i przestrzeni użytkowej. Musi sprostać ogromnym obciążeniom, intensywnej eksploatacji oraz zmiennym warunkom atmosferycznym – bez pękania, ścierania czy utraty właściwości. Płyty gresowe na podjazd STAR 3.0 to odpowiedź na te bolączki. W tym artykule przyjrzymy się ich właściwościom, zastosowaniom oraz przewagom nad tradycyjnymi materiałami budowlanymi.

Podzielmy się z tymi, którzy nie mają. W sklepach odbędzie się zbiórka żywności

Podzielmy się z tymi, którzy nie mają. W sklepach odbędzie się zbiórka żywności

Już w najbliższy weekend mieszkańcy Lublina będą mieli okazję zrobić coś dobrego nie tylko dla siebie, ale i dla najbardziej potrzebujących. W wybranych sklepach LSS Społem odbędzie się Wielkanocna Zbiórka Żywności dla Podopiecznych Bractwa Miłosierdzia im. św. Brata Alberta.

Pomóżmy bliźniaczkom, by mogły żyć jak ich rówieśnicy
Dzień wschodzi
film

Pomóżmy bliźniaczkom, by mogły żyć jak ich rówieśnicy

Lukrecja i Karmela urodziły się jako wcześniaki, jednak nic nie wskazywało na to, że w przyszłości będą zmagać się z dziecięcym porażeniem mózgowym. Obecnie dziewczynki niezbyt odbiegają od swoich rówieśników, jednak by było jeszcze lepiej, potrzebna jest pomoc w kosztownej rehabilitacji.

W piątek Azoty Puławy rozegrają ostatni mecz sezonu zasadniczego, na wyjeździe z Rebud KPR Ostrovią Ostrów 
Wielkopolski

Azoty Puławy jadą do Ostrowa i mają jeszcze szanse na ósemkę

W ostatniej kolejce sezonu zasadniczego Azoty Puławy zmierzą się na wyjeździe z Rebud KPR Ostrovią. Piątkowe spotkanie rozpocznie się o godzinie 18.

Święto kreatywności i piękności -Targi Rzeczy Handmade w Lublinie
NASZ PATRONAT
6 kwietnia 2025, 11:00

Święto kreatywności i piękności -Targi Rzeczy Handmade w Lublinie

6 kwietnia po raz pierwszy w Lubelskim Parku Naukowo-Technologicznym odbędą się Targi Rzeczy Handmade. To fascynujące wydarzenie to okazja dla miłośników unikatowych produktów oraz twórców, którzy chcą zaprezentować swoje wyroby.

Starostwo Powiatowe w Puławach
polityka

Urzędnicy rozsyłali ulotki Trzaskowskiego. Co z zakazem agitacji?

Radni powiatu puławskiego na swoje skrzynki mailowe od biura obsługi rady otrzymali wyborcze materiały sfinansowane przez komitet wyborczy Rafała Trzaskowskiego. To jedyny kandydat na prezydenta Polski w tych wyborach, który otrzymał od starostwa taki prezent.

Lublinianki pod koniec lutego ograły MKS URBIS Gniezno 27:21

Nadać sens wiktorii z Piotrkowa, czyli PGE MKS FunFloor gra w Gnieźnie

W poprzedniej kolejce PGE MKS FunFloor Lublin odrobił aż 9 bramek straty w stosunku do Piotrcovii Piotrków Trybunalski i zachował szanse na mistrzostwo Polski. Ten wyczyn będzie miał sens, jeżeli dzisiaj lubelski zespół pokona MKS URBIS Gniezno (godz. 20)

W ostatnie kolejce sezonu zasadniczego ChKS Chełm pokonał MCKiS Jaworzno 3:0

ChKS Chełm lepszy od MCKiS Jaworzno

W ostatnim spotkaniu sezonu zasadniczego ChKS Chełm pokonał MCKiS Jaworzno 3:0. MVP meczu wybrany został przyjmujący ekipy z Chełma Tomasz Piotrowski

Nawet 1800 zł. Nowy dodatek dla służb mundurowych
galeria

Nawet 1800 zł. Nowy dodatek dla służb mundurowych

Nowy dodatek dla służb mundurowych ma poprawić warunki życia funkcjonariuszy, zwłaszcza tych stacjonujących z dala od swoich domów. Reforma obejmie funkcjonariuszy służb mundurowych. Każdy będzie mógł skorzystać z jednej z czterech form wsparcia.

Budowa drugiej nitki obwodnicy Kocka i Woli Skromowskiej
Wideo/Dużo zdjęć
galeria
film

Kock za rok ominiemy ekspresowo

8,5 kilometra obwodnicy Kocka za rok zmieni się w prawdziwą ekspresówkę. Już widać zarys drugiej nitki drogi i nowe mosty. Za 12-14 miesięcy prace będą zbliżać się ku końcowi.

Sebastian S. piłkarz Górnika Łęczna

Szokujące doniesienia dotyczące piłkarza Górnika Łęczna. Klub zabrał głos

Szokujące doniesienia z obozu Górnika Łęczna. Jak podała lubelska „Gazeta Wyborcza”, jeden z zawodników zielono-czarnych ma postawione zarzuty fizycznego i psychicznego znęcania się nad swoją partnerką

W pierwszym meczu z Treflem Start wygrał 122:121

PGE Start Lublin w piątek zagra w Sopocie z mistrzem Polski

PGE Start Lublin w piątek wieczorem zagra z Treflem Sopot, czyli aktualnym mistrzem Polski, który obecnie zajmuje drugie miejsce w tabeli Orlen Basket Ligi. Spotkanie zaplanowano na godz. 18.

Obuwie sportowe z Chin przechwycone przez Krajową Administrację Skarbową

Podrabiane buty za 1,5 miliona zł przechwycone przez lubelskich celników

Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej z Oddziału Celnego w Chełmie odkryli ponad 4,5 tysiąca par podrabianych butów sportowych. Towar znajdował się w składzie celnym na terenie powiatu chełmskiego i pochodził z Chin. Kontrola wykazała, że buty bezprawnie oznaczono znakami towarowymi znanego producenta odzieży sportowej.

Kalendarz
kwiecień 2025
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30