Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Inne

7 października 2014 r.
12:59
Edytuj ten wpis

Rok Jana Gehla - Mała Akademia Dizajnu (program)

0 0 A A

Spacery po mieście, wykłady, gry miejskie i rodzinne warsztaty. W każdy październikowy i listopadowy weekend.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

PAŹDZIERNIK

11 października (sobota) godz. 11.00 (Stare Miasto-Trybunał Koronny i Klasztor o.o. Dominikanów)

Kim jest urbanista? Prowadzenie - Paulina Zarębska-Denysiuk i Anna Wojewódka.
Czym jest urbanistyka i czym zajmuje się urbanista? Na te pytania uzyskają odpowiedzi uczestnicy kolejnych warsztatów rodzinnych zaprojektowanych przez zespół MAD. W części teoretycznej dzięki grze miejskiej, poznają historyczny układ miasta. W drugiej części otrzymają czarno-białe wydruki planów i za pomocą kolorów, jak prawdziwi urbaniści, zaznaczą na nich różne typy stref i zabudowy.

12 października (niedziela) godz.16.00 (Dzielnica Uniwersytecka-spotykamy się przed Chatką Żaka)

Miasto w mieście. Spacer po Dzielnicy Uniwersyteckiej z Izabelą Pastuszko.
Październikowe zajęcia terenowe odbędą się na terenie lubelskiej Dzielnicy Uniwersyteckiej. Ta jednocześnie znana i niepoznana przestrzeń miejska tworzy swoisty mikroorganizm, wyjątkowy pośród kampusów polskich i nie tylko. Poznając jego historię i urbanistykę, zajmiemy się analizą układu przestrzennego w kontekście przynależności terenu miejskiego do jednej kategorii osób: studentów i wykładowców. Czy takie wykorzystanie wydzielonej przestrzeni miejskiej sprzyja procesom społecznym? Jaki wpływ na całe miasto Lublin mają ściśle określone ramy kampusu? "Czy bezpośrednie połączenie między środowiskiem studiów a ogółem społeczeństwa zostało przecięte?” (J.Gehl)

25 października (sobota) godz. 11.00 (GALA)

Kolorowe miasto. Prowadzenie - Paulina Zarębska-Denysiuk i Katarzyna Cebulak.
Kolejny warsztat rodzinny będzie próbą ożywienia fasad miejskich budynków. Podczas warsztatu teoretycznego uczestnicy poznają sposoby zdobienia malarstwem ścian budynków, od historycznych technik po współczesne. W części praktycznej na wylosowanym wydruku fasady budowli dzieci z rodzicami zaprojektują własny mural upiększający dany budynek.

LISTOPAD

13 listopada (sobota) godz. 17.00 (Trybunał Koronny)

Miasto idealne a myślenie Gehlem. Wykład prowadzi Paulina Zarębska-Denysiuk
Kolejny wykład będzie opowiadał o pułapkach idealizacji miast i o tym, co z tego wynikało na przestrzeni wieków. Analizie zostanie poddana architektura miast idealnych: renesansowych, barokowych, modernistycznych i współczesnych. W wykładzie dojdziemy do aktualnych, odmiennych zasad projektowania, uwzględniających rzeczywiste potrzeby ludzi.

15 listopada (sobota) godz. 11.00 (GALA)

Uczę się patrzeć. Prowadzenie - Paulina Zarębska-Denysiuk i Katarzyna Cebulak.
Następny warsztat będzie dotyczył umiejętnego patrzenia na to, co nas otacza. Podczas warsztatu teoretycznego uczestnicy poznają artystów, którzy zajmowali się "opakowywaniem” różnych elementów nawet tak ogromnych jak nadbrzeże czy most. Podczas warsztatu artystycznego zrealizują pokrowiec "na coś brzydkiego”. Będzie to niewielka forma - typu śmietnik lub wystająca rura - która, aby stała się piękniejszą, uzyska artystyczną powłokę, malowaną farbą do tkanin. Każdy pokrowiec zostanie zszyty przez prowadzącą warsztaty i umieszczony w miejscu przeznaczenia.

20 listopada (czwartek) godz. 17.00 (Trybunał Koronny)

Miasto w obrazach. Wykład prowadzi Paulina Zarębska-Denysiuk
Wykład będzie pokazywał miasto jako pewien fenomen, przeobrażający się nieustannie twór zarejestrowany w obrazach z różnych epok. Odczytanie miast z obrazów będzie ważnym punktem wyjścia do zastanowienia się na ile "życie między budynkami” (Jan Gehl) determinowało w kolejnych epokach - życie mieszkańców.

22 listopada (sobota) godz. 11.00 (GALA)

Rzeźba miasta. Prowadzenie Paulina Zarębska-Denysiuk i Anna Wojewódka
Podczas kolejnego warsztatu rodzinnego uczestnicy poznają zagadnienie rzeźby w przestrzeni miasta, oglądając najciekawsze przykłady. W czasie warsztatu artystycznego ulepią mały model, który następnie umieszczą na istniejącym planie miasta. Będą musieli przy okazji zastanowić się nad lokalizacją, formą i proporcjami swojego dzieła.

27 listopada (czwartek) godz. 17.00 (Trybunał Koronny)
"Przestrzeń do chodzenia czy miejsce do zatrzymania?” Parki miejskie. Wykład prowadzi Izabela Pastuszko.
Podążając myślą Jana Gehla o użytkowaniu przestrzeni publicznych, zmierzymy się podczas tego wykładu z problematyką parków miejskich. Czym są, czym były i czym mogą być dla miast? Jak powstawały? Poznając ich historię zastanowimy się czy bywały "miejscami przyjemnymi pod każdym względem” (J.Gehl)? Udamy się w tę podróż na przykładzie przede wszystkim parków miasta Lublina, ustalając jednocześnie, jaką tworzą jakość przestrzeni zewnętrznej użytkowanej przez lublinian.

29 listopada (sobota) godz.11.00 (GALA)
Mój plac zabaw. Prowadzenie Joanna Mądra i Anna Wojewódka.
Jak można zaprojektować plac zabaw, tak, aby każdy mógł się czuć na nim dobrze? Podczas warsztatów rodzinnych uczestnicy dowiedzą się, jak to się robi w innych miastach i jak wyglądają te najciekawsze. W części praktycznej każdy zaprojektuje wylosowane urządzenie - ławeczkę, zjeżdżalnię, huśtawkę, piaskownicę itd., a następnie wszyscy wykonają model wymarzonego placu zabaw. Podczas zajęć MMA Pracownia Architektury zaprezentuje działanie drukarki 3d i będzie można zobaczyć, jak współcześnie architekci pracują z drukowanymi modelami. Produkty drukarki zostaną umieszczone na makietach placu zabaw.

GRUDZIEŃ

4 grudnia (czwartek) godz. 17.00 (Trybunał Koronny)

"Siedzenie, widzenie, słyszenie i rozmawianie.” Place miejskie. Wykład prowadzi Izabela Pastuszko.
Czy place Lublina są dobrze funkcjonującymi obszarami miasta? Czy tworzą wysoką jakość przestrzeni zewnętrznej? Podczas wykładu zostanie zaprezentowana historia kształtowania placów miejskich w różnych epokach rozwoju miast. Zapoznamy się z myślą urbanistyczną w wiekach dawnych, jak i modernistycznym przeformułowaniu kształtowania miejskiej przestrzeni społecznej. Oglądając place innych miast i porównując je z tymi, które istnieją w Lublinie - zastanowimy się czy "gehlowska” jakość przestrzeni publicznej została w nich zawarta.

6 grudnia (sobota) godz. 11.00 (GALA)

Ławka marzeń. Prowadzenie - Paulina Zarębska-Denysiuk i Katarzyna Cebulak.
Proponowany warsztat rodzinny będzie związany z projektowaniem malej architektury. W swojej przestrzeni stykamy się z nią na co dzień - ale rzadko zastanawiamy się nad jej estetyką. Podczas zajęć uczestnicy dowiedzą się, czym jest mała architektura i jak można ją ciekawie zaprojektować. W części praktycznej zrealizują "ławkę marzeń” i łącząc elementy stworzą najprzyjaźniejsze miejsce do siedzenia, które następnie zostanie umieszczone w przestrzeni miasta.

13 grudnia (sobota) godz. 11.00 (GALA)

Zielone miasto. Prowadzenie Paulina Zarębska-Denysiuk i Anna Wojewódka
Kolejny warsztat rodzinny będzie dotyczył szerzej eko-dizajnu i roli, jaką w mieście odgrywa zieleń. Podczas warsztatów artystycznych uczestnicy stworzą makietę ogrodu na dachu, projektując na wcześniej przygotowanych modelach domów - zielone dachy z patyczków i różnych materiałów recyklingowych.

16 grudnia (wtorek) godz. 17.00 (Trybunał Koronny)

Spotkanie podsumowujące projekt, będzie także okazją do rozmowy na temat Roku Jana Gehla w Lublinie i sytuacji miasta w kontekście projektowania zorientowanego na człowieka.

Wykłady trwają godzinę (dla młodzieży i dorosłych), warsztaty rodzinne (dla dzieci w wieku od 5-12 lat i ich rodziców)- 2,5 godziny.

Jak zamówić warsztaty?
Telefonicznie pod numerem 605 615 959 lub e-mail: mala.akademia.dizajnu@gmail.com
Liczba miejsc ograniczona.

Wszystkie zajęcia są bezpłatne. Materiały zapewnia organizator.

Cały program dostępny na stronie: http://www.zacheta.lublin.pl/
Czytaj więcej o:

Pozostałe informacje

Szymon Strzałkowski ma za sobą przeszłość w ligach centralnych

LNBA: Nieoczywisty bohater

Meczem kolejki w rozgrywkach LNBA w minioną sobotę śmiało można określić potyczkę Alco z Alfachem Team. Obie ekipy są w grze o najlepszą czwórkę, która później będzie rywalizowała w fazie play-off o mistrzostwo LNBA. Po 9 serii gier bliżej tego celu jest Alco, które pokonało Alfachem Team 61:58.

Piotr Ziółkowski to jeden z liderów Symbitu

Pod koszami Dziennika Wschodniego: Problemy Symbitu

The Reds i Symbit – to prawdopodobnie te dwa zespoły stoczą walkę o mistrzostwo rozgrywek Pod koszami Dziennika Wschodniego im. Andrzeja Wawrzyckiego. W miniony weekend spore problemy z odniesieniem zwycięstwa miał ten drugi zespół, który długo męczył się z silnym w tym sezonie Back to the Roots.

Jeden z przykładowych widoków prezentujących odnowiony Rynek w Wąwolnicy. Więcej szczegółów mieszkańcy gminy poznają w przyszłym tygodniu
ARCHITEKTURA

Bez wycinki, ale nowocześnie. Porozmawiają o nowym Rynku w Wąwolnicy

W przyszłym tygodniu, we wtorek, mieszkańcy miasta i gminy Wąwolnica będą mieli okazję porozmawiać o tym, jak ma wyglądać odnowiony Rynek z położonym w centrum skwerem. Architektoniczna koncepcja wchodzi do etapu społecznych konsultacji.

Edyta Geppert zaśpiewa w Zamościu w niedzielę, 19 stycznia
KONCERT
19 stycznia 2025, 17:00

Pierwsza dama polskiej estrady: w niedzielę w Zamościu

Najpiękniejsze dzieła polskiej piosenki literackiej będzie można w niedzielę (19 stycznia) usłyszeć w Zamościu. Na dodatek w wyjątkowym wykonaniu - Edyty Geppert.

Michael Fassbender i Jodie Turner-Smith w serialu The Agency
DO ZOBACZENIA
film

The Agency: Szpiegowska premiera już w lutym (wideo)

Michael Fassbender, Richard Gere, Jeffrey Wright i Jodie Turner-Smith w szpiegowskim thrillerze The Agency. Premiera 10 lutego.

Chełm w budowie: Plany inwestycyjne na 2025 rok
PLANY I PIENIĄDZE

Chełm w budowie: Plany inwestycyjne na 2025 rok

Ambitne plany samorządu miasta potwierdza „prorozwojowy budżet” na poziomie ponad pół miliarda złotych. Co przewiduje harmonogram inwestycji na ten rok?

Szarpał i bił swoją partnerkę. Teraz grozi mu pięć lat

Szarpał i bił swoją partnerkę. Teraz grozi mu pięć lat

Włodawscy policjanci zatrzymali 46-latka, który szarpał i bił swoja konkubinę. Jak ustalili mundurowi, mężczyzna od kilku miesięcy znęcał się nad kobietą.

Kolędowanie u Barnardynów
31 stycznia 2025, 19:00

Kolędowanie u Barnardynów

Już 31 stycznia odbędzie się wydarzenie – „Niezła szopka u Bernardynów”, które potrwa do 1 lutego.

Rok 2025 przyniósł kilka zmian dla pasażerów komunikacji miejskiej w Puławach. Od tygodnia działa nowy rozkład jazdy, nieco odchudzony w stosunku do starego. Kolejne nowości zaplanowano na maj
PUŁAWY

Mniej połączeń, droższe bilety. Ale za rok będą jeździć elektryki

Miejski Zakład Komunikacji od tygodnia testuje nowy rozkład jazdy, w którym brakuje m.in. linii M1 i M2. Na ośmiu innych wprowadzono ograniczenia liczby kursów - chodzi o te prowadzące do Zakładów Azotowych i Kazimierza Dolnego. Spółka planuje także nowe inwestycje.

"Znajomi" poprosili ich o przelew na Blika. Tak stracili pieniądze

"Znajomi" poprosili ich o przelew na Blika. Tak stracili pieniądze

Tu 6700, tam 1600 złotych. Wystarczyło, że na konta ich znajomych włamali się oszuści.

Nowy trener w sztabie Motoru Lublin
KADRY

Nowy trener w sztabie Motoru Lublin

Sztab szkoleniowy Motoru Lublin ciągle rośnie w siłę. Na początku przygotowań do rundy wiosennej beniaminek PKO BP Ekstraklasy ogłosił, że z bramkarzami oprócz Marcina Zapała będzie pracował także Jarosław Tkocz. We wtorek okazało się, że do żółto-biało-niebieskich dołączył jeszcze Jakub Deszczka.

System amunicji krążącej WARMATE
WSPÓŁCZESNE POLE WALKI

Obserwacja i identyfikacja. Ćwiczenia z dronami kamikadze

Dron kamikadze może przez godzinę unosić się nad danym obszarem w oczekiwaniu na wybór celu. A przez cały czas może zapewnić przewagę na polu walki. Jak wyglądają ćwiczenia operatorów systemu WARMATE z 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej?

Groził Owsiakowi śmiercią i oferował pieniądze za jego zastrzelenie. Usłyszał zarzuty

Groził Owsiakowi śmiercią i oferował pieniądze za jego zastrzelenie. Usłyszał zarzuty

38-letni mężczyzna groził na Facebooku Jerzemu Owsiakowi śmiercią i nawoływał do jego zabójstwa, oferując 100 tys. złotych za jego zastrzelenie. Trafił do aresztu.

Żółty Talerz: wsparcie w walce z niedożywieniem dzieci
NA ZDROWIE

Żółty Talerz: wsparcie w walce z niedożywieniem dzieci

Zdrowe posiłki i edukacja prozdrowotna. Polski Czerwony Krzyż zapełnia talerze dzieci placówek opiekuńczo-wychowawczych zdrowymi produktami.

Dwie partie herbat znikają ze sklepów. Mogą być groźne dla zdrowia
ZA DUŻO nadchloranu

Dwie partie herbat znikają ze sklepów. Mogą być groźne dla zdrowia

Główny Inspektorat Sanitarny ostrzega przed spożyciem dwóch partii herbaty ziołowej. Powód? Zbyt duże stężenie nadchloranu.

Kalendarz
styczeń 2025
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31