Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

22 października 2014 r.
18:53
Edytuj ten wpis

Tłumy na wykładzie Jana Gehla w Lublinie (zdjęcia)

Aula Wydziału Prawa UMCS wypełniła się w środę po brzegi (rozdano 800 bezpłatnych wejściówek). W sali obok, gdzie trwała transmisja wykładu, zajęta była większość z 300 miejsc.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Wszyscy chcieli usłyszeć, co ma do powiedzenia najsłynniejszy urbanista świata Jan Gehl, z którego wiedzy korzysta 250 miast z 50 krajów. To m.in. Nowy Jork, Londyn czy Moskwa. Teraz do tego grona dołączył Lublin. - Chcemy poważnie zmieniać Lublin. I zmienimy - zadeklarował na początku spotkania prezydent miasta Krzysztof Żuk.

- Po 1960 roku nastąpił gwałtowny wzrost miast. Żaden architekt ani planista nie patrzył wówczas na miasto z perspektywy człowieka idącego ulicą - rozpoczął Jan Gehl.

Jako przykład takie myślenia podał Brasilię, która z lotu ptaka ma kształt orła, a głową ptaka jest budynek parlamentu. - Ale żeby to zobaczyć, musi być cię stać ma wycieczkę helikopterem - skwitował Gehl.

Skrytykował też architektów, którzy przez lata skupiali się głownie na bryłach budynków, projektując coraz dziwniejsze kształty. By nikt nie miał wątpliwości o czym mówi, fotografię wieżowców w Dubaju zestawił ze zdjęciem jakie zrobił w swojej łazience. Przedstawia ono butelki perfum o wymyślnych kształtach.

Architektom dostało się też za wizualizacje projektów, które zawsze pokazują zadowolonych uśmiechniętych ludzi. W rzeczywistości jednak, kiedy dana przestrzeń już powstanie, wcale do spacerów wcale nie zachęca. - Nieważne, jak duże i wysokie są budynki, ale jakie korzyści ma z mieszkania tutaj twoja rodzina - przekonuje Gehl. - Może zaprojektował to dobry architekt, ale ja nie chciałbym tam mieszkać.

Przestrzeń publiczna i transport publiczny to według urbanisty najważniejsze elementy "miasta dla ludzi”. Na poparcie tych słów pokazał, jak zmieniła się jego rodzinna Kopenhaga. Archiwalne fotografie zatłoczonych parkingów zestawione ze zdjęciami matek wożących swoje dzieci rowerami rzeczywiście robią wrażenie.

- Każda taksówka jest przystosowana do przewozu rowerów. Transport jednośladów w środkach transportu publicznego jest darmowy. Zimą ścieżki rowerowe są odśnieżane w pierwszej kolejności - wylicza. - Miasta muszą zachęcać ludzi do chodzenia na piechotę i jeżdżenia rowerem!

Korzyści z takiego trybu życia jest wiele: powstają przestrzenie, w których ludziom dobrze się żyje, społeczeństwo jest zdrowsze, a w miejskiej kasie na nic nie brakuje (w wyniku oszczędności z racji coraz mniejszych wydatków na służbę zdrowia).

Prawie półtoragodzinny wykład zakończył się gromkimi brawami. Niewykluczone też, że część licznego audytorium, skusiła się na książkę. Bo co tego, że był to przede wszystkim wieczorek autorski, nie może mieć żadnych wątpliwości. Tytuł publikacji przewijał się przez całą prezentację, a okładka książki "Miasta dla ludzi" pojawiała się na slajdach regularnie.

Jan Gehl zostaje w Lublinie do piątku. W programie wizyty m.in. spotkania z organizacjami pozarządowymi i władzami miasta. 24 października o godz. 11 przed Ratuszem happeningiem "Pierwszy krok” otwarcie projektu "Miasto dla ludzi”.
Jan Gehl (ur. 17 września 1936 w Kopenhadze) - duński architekt i urbanista, profesor Szkoły Architektury Królewskiej Duńskiej Akademii Sztuk, założyciel firmy Gehl Architects - Urban Quality Consultants.

To jego druga wizyta w Lublinie. W listopadzie 2008 prowadził warsztaty na temat zagospodarowania Placu Litewskiego.

Rok 2014 w Lublinie został oficjalnie ogłoszony Rokiem Jana Gehla. Wizyta duńskiego urbanisty jest kulminacyjnym punktem obchodów.

Pozostałe informacje

Stal Kraśnik znowu odrobiła straty po przerwie

Stal Kraśnik odwróciła losy meczu z Hetmanem Zamość po przerwie

W Kraśniku znowu długo zanosiło się na niespodziankę. W trzecim meczu rundy wiosennej Stal po raz trzeci przegrywała do przerwy. Tym razem 0:1 u siebie z Hetmanem Zamość. Gospodarze długo nie mogli wyrównać, ale w ostatnim kwadransie jednak ta sztuka im się udała. A później poszło już z górki i niebiesko-żółci pokonali rywali 3:1.

Julia Szeremeta w dobrym stylu wróciła na ring

Julia Szeremeta nie dała rywalce szans w ćwierćfinale Pucharu Świata

Julia Szeremeta w wielkim stylu rozpoczęła udział w Pucharze Świata w brazylijskim Foz de Igacu. Polka pokonała w ćwierćfinale Alyssę Mendozę.

P+R na Węglinie w godzinach szczytu.
news dziennika wschodniego

Park & Ride w Lublinie: Czy kierowcy w ogóle z tego korzystają?

Z obserwacji jednego z naszych Czytelników wynika, że kierowcy nie korzystają z parkingów P+R. Dopytuje, czy jest szansa na to, aby to się zmieniło. Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego tego problemu jednak nie widzi.

Miasto Chełm po ewentualnym poszerzeniu granic administracyjnych

Zmiana granic Chełma. Rada Miasta jest "za". Czas na decyzję MSWiA

Mimo wyraźnego sprzeciwu mieszkańców gminy Chełm, Rada Miasta Chełm podjęła decyzję o rozszerzeniu granic administracyjnych. Sprawa trafi na biurko Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, które podejmie ostateczną decyzję. Czy ministerstwo uwzględni wolę mieszkańców?

Inflacja: Może nie wszystko będzie tak szybko drożeć

Inflacja: Może nie wszystko będzie tak szybko drożeć

Napływające informacje sygnalizują, że inflacja w kolejnych kwartałach może być niższa niż wcześniej oczekiwano – zapowiada Rada Polityki Pieniężnej w środowym komunikacie. Ale też Rada podkreśla, że w najbliższych miesiącach inflacja będzie wyższa od celu inflacyjnego.

Muzyczna podróż z Grzegorzem Tarwidem i jego trio
jazz
10 kwietnia 2025, 19:00

Muzyczna podróż z Grzegorzem Tarwidem i jego trio

Już w czwartek (10 kwietnia), w ramach projektu Jazz w CSK wysłuchamy na żywo jednego z najciekawszych pianistów młodego pokolenia – Grzegorza Tarwida. Artysta zaprezentuje program oparty na swoim debiutanckim albumie „Flowers”, który ukazał się nakładem prestiżowej wytwórni płytowej – Clean Feed. Poniżej zamieszczamy rozmowę z artystą.

Wschodni ślad – Tusk o cyberataku na system informatyczny Platformy

Wschodni ślad – Tusk o cyberataku na system informatyczny Platformy

Służby intensywnie pracują w związku z incydentem cyberbezpieczenstwa dotyczącym Platformy Obywatelskiej; sprawa jest poważna – poinformował w środę wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Wcześniej premier Donald Tusk informował o cyberataku na system informatyczny PO.

Autor pieśni powstańczych patronem skweru w Lublinie
galeria

Autor pieśni powstańczych patronem skweru w Lublinie

Jan Markowski, autor melodii wielu znanych pieśni powstańczych, takich jak „Mała dziewczynka z AK” czy „Sanitariuszka Małgorzatka” jest patronem skweru w Lublinie. Dziś uroczyście odsłonięto tablice z jego nazwą.

Cristiano Ronaldo w grze Fatal Fury: City of the Wolves
GRAMY
film

Fatal Fury: Cristiano Ronaldo w bijatyce (wideo)

Gra Fatal Fury: City of the Wolves swoja premierę będzie miała już 25 kwietnia. To klasyczna bijatyka 2D, a jedną z dostępnych postaci będzie właśnie Cristiano Ronaldo.

Lubelskie obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu rozpoczął „niebieski spacer”,
galeria

Plac Litewski będzie niebieski. Zaczynają się Lubelskie Dni Autyzmu

Wszystko zaczęło się w środę, 2 kwietnia, od „niebieskiego spaceru. To wspólne przejście ulicami Lublina w geście solidarności z osobami ze spektrum autyzmu oraz ich rodzinami.

Trzeci mecz w rywalizacji Bogdanki LUK i ZAKSY zostanie rozegrany w niedzielę

Powiedzieliśmy sobie w sobotę, że nic się jeszcze nie skończyło. Opinie po meczu ZAKSA - Bogdanka LUK

Świetny występ Bogdanki LUK we wtorkowy wieczór spowodował, że w ćwierćfinale fazy play-off jest remis 1:1. Ekipa z Lublina w drugim starciu pokonała na wyjeździe ZAKSĘ Kędzierzyn Koźle 3:0. Decydujące starcie zostanie rozegrane w najbliższą niedzielę o godz. 14.45, w hali Globus.

Bradly van Hoeven też zostaje w Motorze na kolejny sezon

Bradly van Hoeven też zostaje w Motorze

Kolejny dzień i kolejny nowy kontrakt w klubie z Lublina. W środę Motor poinformował, że umowa Bradly van Hoevena również została przedłużona na sezon 2025/2026.

Kaczyński w szpitalu. NFZ nie dopatrzył się nieprawidłowości

Kaczyński w szpitalu. NFZ nie dopatrzył się nieprawidłowości

Przyjęcia pacjentów nie odbiegały od normy, a leczenie na kardiologii nie było ograniczone – Lubelski NFZ nie dopatrzył się nieprawidłowości szpitala w związku z pobytem prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego na oddziale kardiologii w lutym tego roku. Do Funduszu nie wpłynęły też skargi pacjentów.

Miał blisko 5 kg amfetaminy. Uciekając potrącił policjantów

Miał blisko 5 kg amfetaminy. Uciekając potrącił policjantów

Grupa ze Śląska rozprowadzającej narkotyki całym kraju. Lubelscy policjanci zatrzymali 4 osoby: u jednej znaleziono prawie 5 kilogramów amfetaminy.

Kalejdoskop dźwięków w Teatrze Starym
koncert
9 kwietnia 2025, 19:00

Kalejdoskop dźwięków w Teatrze Starym

Nene Heroine to jazzowo-psychodeliczny kolektyw pochodzący z Gdańska, który w środę (9 kwietnia) w Teatrze Starym zaprezentuje nowoczesne oblicze jazzu. Występy na żywo Nene Heroine są cenione przez publiczność z powodu spontaniczności i muzycznej energii.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty