Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Recenzje książek

27 października 2014 r.
13:02
Edytuj ten wpis

Benjamin R. Barber "Gdyby burmistrzowie rządzili światem

Autor: Zdjęcie autora agdy
0 0 A A

Biznes do miast przyciąga klimat tworzony przez ludzi, a nie zwolnienia od podatków i rządowe subwencje. Ulgi i subwencje to bajery i głupstwa.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Twórcze przyjemności życia miejskiego napędzają rozwój gospodarczy zamiast być jego konsekwencjami. To jedna z wielu przytaczanych tez jakie znajdziemy w niezwykłej publikacji amerykańskiego profesora, jednego z najważniejszych współczesnych intelektualistów.

Ponad 400 stronicowa najnowsza książka Benjamina R. Barbera, filozofa politycznego i politologa to absolutnie lektura obowiązkowa dla kandydatów na burmistrzów i wszystkich startujących w wyborach samorządowych. Nie powinni jej też przegapić wyborcy. Okres kampanii przed wyborami samorządowymi to idealny czas na lekturę która pozwoli zastanowić się czym dla każdego z nas jest miasto, jego organizm, jakie mechanizmy rządzą miastami. Napisana dość przystępnym językiem, erudycyjna i bardzo ciekawa praca da dużo każdemu mieszczuchowi. Temu z centrum i temu stojącemu w korkach.

Benjamin Barber pisze przede wszystkim o tym, że tradycyjne rządy państw już nie wystarczają i czym można starą władzę zastąpić. Proponuje by władzę przejęli burmistrzowie. To kontrowersyjny pomysł i można się z autorem nie zgadzać ale nie można nie skorzystać z jego znajomości mechanizmów funkcjonujących w miejskich organizmach i nie dać się uwieść opowieściom o burmistrzach. Barber pokazuje z dużą sympatią ludzi, którzy rządzili i rządzą miastami.

Żeby zostać wybranym na stanowisko burmistrza, trzeba robić wszystko to, co będzie przeszkodą w dalszej karierze. O ile kongresmani mogą wybierać, o co chcą kruszyć kopie, o tyle burmistrzowie muszą stawać do każdej walki. Rzadko wzywają Wszechmocnego i zwykle nie kończą swoich przemówień prośbą by Bóg miał w opiece ich miasto. Miasto nie jest domeną boskiej odpowiedzialności, tylko miejscem gdzie burmistrz dojrzewa, gdzie kształtują go lokalne warunki i walki. Barber cytuje jedną z opinii, że miasto jest dla burmistrza przede wszystkim domem a nie abstrakcją.

Państwa pojawiają się i upadają, ale miasta trwają i odkrywają na nowo jak odnosić sukcesy. Ponieważ - jak uważa amerykański politolog - są długowieczne, mają czas, by rozwinąć wolne instytucje i zyskać lojalnych obywateli. Pekin, Ateny, Damaszek, Filadelfia, Kair, Delhi były świadkami powstawania i znikania imperiów, same przetrwały. Upadek Cesarstwa Rzymskiego nie pociągnął upadku Rzymu. Podaje tez przykład Berlina, kosmopolitycznego miasta, które przetrwało pokonanie królestwa Prus i Trzeciej Rzeczy by odzyskać reputację zdobytą za czasów republiki Weimarskiej.

Burmistrzowie mogą rządzić światem, bo sprawowanie rządów nad miastem oznacza sprawowanie ich na poziomie na tyle lokalnym, by sprostać wymogom pragmatyzmu i skuteczności w zakresie rozwiązywania problemów, a równocześnie otwiera drogę do współpracy w ramach sieci, by radzić sobie z wyzwaniami jakie niesie współzależność. Bo autor "Gdyby burmistrzowie rządzili światem” chce stworzyć gremium złożone z burmistrzów a w dalszej przyszłości widzi całą sieć współrządzących obywateli. Dzięki Internetowi mieszkańcy wszystkich miast będą mieli wpływ na decyzje. To sugeruje XXII wiek. Ale bardzo nam bliski budżet partycypacyjny jest przykładem takiego decydowania! Barber (rocznik 1939) jest propagatorem ponownego skupienia się na społecznościach obywatelskich i obywatelstwie zaangażowanym.

Jeśli komuś jest generalnie wszystko jedno, może sobie lekturę darować, ale jeśli nawet mieszka w malutkim miasteczku i pójdzie wybierać burmistrza - niech czyta nową książkę amerykańskiego autora znanej w Polsce wcześniejszej pozycji "Dżihad kontra McŚwiat".
Bo profesor University of Maryland przytacza opinię, że ani rozmiar ani zagęszczenie miasta nie są podstawowymi miernikami tego, co daje mu energię czy umożliwia przezwyciężanie kryzysów. Dlatego mieszkańcy każdego miasta i burmistrzowie każdego ośrodka miejskiego to bohaterowie tej skłaniającej do przemyśleń książki. .

Pozostałe informacje

Najlepsi uczniowie z województwa nagrodzeni
galeria

Najlepsi uczniowie z województwa nagrodzeni

We wtorek w Sali Błękitnej Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego nagrodzono najlepszych uczniów z całego województwa. Ponad 200 osób otrzymało stypendium Prezesa Rady Ministrów.

Mnóstwo pieniędzy w puszkach. Zebrali ponad 36 tys. zł
galeria

Mnóstwo pieniędzy w puszkach. Zebrali ponad 36 tys. zł

Przez dwa dnia na dwóch tomaszowskich cmentarzach odbywała się kwesta. Dała świetny wynik. Do puszek trafiło ponad 36 tys. zł.

Ukrył się przed policją... w pokrowcu na ubrania

Ukrył się przed policją... w pokrowcu na ubrania

42-latek z Zamościa wybrał pomysłową, lecz nietrafioną kryjówkę przed policjantami. Poszukiwany do odbycia kary więzenia ukrył się pod stertą odzieży w pokrowcu na ubrania.

Śmiertelny wypadek na drodze. Policja poszukuje świadków

Śmiertelny wypadek na drodze. Policja poszukuje świadków

Chełmscy policjanci poszukują świadków tragicznego wypadku do którego doszło w październiku na drodze krajowej nr 12.

Bramkarz Górnika Łęczna kontuzjowany

Bramkarz Górnika Łęczna kontuzjowany

Górnik Łęczna od wtorku zaczyna przygotowania do kolejnego meczu w Betclic I Lidze. W niedzielę zielono-czarni zagrają na wyjeździe z Wisłą Płock i będą musieli poradzić sobie bez swojego bramkarza

Zamojski Dom Kultury mieście się przy ul. Partyzantów 13
15 listopada 2024, 18:00

Sześć dekad domu kultury. Jubileuszowa gala wkrótce

Najpierw był powiatowym, później wojewódzkim, a od jakiegoś czasu już miejskim. Ale cały czas działa pod tym samym adresem i w swojej siedzibie zorganizuje galę z okazji jubileuszu. Zamojski Dom Kultury świętuje swoje 60-lecie.

29-latek zadźgał partnera swojej matki
WIDEO
film

29-latek zadźgał partnera swojej matki

Nawet dożywocie może grozić 29-latkowi, który oskarżony jest o zabójstwo 42-letniego partnera swojej matki. Mężczyzna przyznał się do dokonania zbrodni.

ilustracyjne zdjęcie
biała podlaska

Białorusin przez 5 lat szpiegował lotnisko. Pomagał mu Polak

Przez pięć lat Nikolay M. śledził lotnisko w Białej Podlaskiej. Prokuratura oskarża go szpiegostwo na rzecz białoruskiego wywiadu. Pomagał mu w tym Polak.

Osoby bezdomne najczęściej ukrywają się w pustostanach. Policja w okresie jesienno-zimowym prowadzi patrole prewencyjne sprawdzając czy koczują tam osoby potrzebujące pomocy

Pierwszy przypadek wychłodzenia na Lubelszczyźnie. Zwracajmy uwagę na bezdomnych

Policjanci z Opola Lubelskiego wyjaśniają okoliczności śmierci 49-letniej mieszkanki Karczmisk. Prawdopodobną przyczyną śmierci było wychłodzenie. To pierwszy przypadek w tym sezonie na Lubelszczyźnie.

Inwestycje drogowe na Ponikwodzie! Drogi, chodniki i węzeł przesiadkowy.
WTOREK NA DZIELNI
film

Inwestycje drogowe na Ponikwodzie! Drogi, chodniki i węzeł przesiadkowy.

Gdzie powstanie droga, a gdzie chodnik czy oświetlenie – o inwestycjach w poszczególnych dzielnicach Lublina w nowym programie "Wtorek na dzielni" pytamy dyr. Grzegorza Malca, szefa Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego w Lublinie.

Przedstawicielki Cementu-Gryfa Chełm stawały na podium zawodów w Krakowie

Dobre występy przedstawicieli Cementu-Gryfa Chełm podczas zawodów w Krakowie i Zgierzu

W Krakowie rozegrany został Międzynarodowy Turnieju im. Władysława Bajorka. Zawody odbyły się w trzech grupach wiekowych, wśród dzieci, młodzików i kadetów. Wzięli w nich udział zawodnicy z Polski, Węgier, Ukrainy, Czech, Armenii, Danii, Chorwacji, Jordanii i Słowacji.

Klaudia Kudełko
古典音樂

Z Zamościa do Pekinu z nieznanym utworem Chopina

Pekin, Szanghaj, Xiamen, Chengdu, Chongqing i Shenzhen – w tych miastach zagra Klaudia Kudełko, pianistka z Zamościa, zdobywczyni nagrody specjalnej Outstanding Performance Prize za najlepszy występ na żywo w Carnegie Hall w Nowym Jorku. Co zagra? Nieznany dotąd utwór Chopina.

Jubileuszowa edycja Targów Energetycznych ENERGETICS w Lublinie
galeria

Jubileuszowa edycja Targów Energetycznych ENERGETICS w Lublinie

Premierowe produkty, usługi i rozwiązania dla energetyki, szkolenia produktowe, panele dyskusyjne, seminaria oraz specjalistyczny program konferencyjny – tak zapowiada się jedno z najważniejszych wydarzeń dedykowane branży energetycznej – 15 edycja Targów Energetycznych ENERGETICS, które odbędą się w dniach 19 – 21 listopada 2024 roku. (Targi Lublin S.A., ul. Dworcowa 11).

Lubelskie CBŚP zlikwidowali linię produkcyjną narkotyków
ZDJECIA i WIDEO
galeria
film

Lubelskie CBŚP zlikwidowali linię produkcyjną narkotyków

Blisko tonę narkotyków o łącznej wartości 43 mln złotych zlikwidowali policjanci Centralnego Biura Śledczego z Lublina. Decyzją Sądu zamieszani w sprawę zostali tymczasowo aresztowani.

Dlaczego warto zmienić opony na zimowe?

Dlaczego warto zmienić opony na zimowe?

Zbliżająca się zima to doskonały moment, aby zastanowić się nad zmianą opon na zimowe. Wiele osób zastanawia się, czy to konieczne. Odpowiedź brzmi: zdecydowanie tak, szczególnie jeśli zależy nam na bezpieczeństwie jazdy zimą. Opony zimowe są zaprojektowane tak, aby zapewnić lepszą przyczepność na śliskiej nawierzchni, co jest kluczowe podczas jazdy po oblodzonych czy zaśnieżonych drogach.

Kalendarz
listopad 2024
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Wkrótce
Najbliższe wydarzenia