Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Recenzje książek

27 października 2014 r.
13:02
Edytuj ten wpis

Benjamin R. Barber "Gdyby burmistrzowie rządzili światem

Autor: Zdjęcie autora agdy

Biznes do miast przyciąga klimat tworzony przez ludzi, a nie zwolnienia od podatków i rządowe subwencje. Ulgi i subwencje to bajery i głupstwa.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Twórcze przyjemności życia miejskiego napędzają rozwój gospodarczy zamiast być jego konsekwencjami. To jedna z wielu przytaczanych tez jakie znajdziemy w niezwykłej publikacji amerykańskiego profesora, jednego z najważniejszych współczesnych intelektualistów.

Ponad 400 stronicowa najnowsza książka Benjamina R. Barbera, filozofa politycznego i politologa to absolutnie lektura obowiązkowa dla kandydatów na burmistrzów i wszystkich startujących w wyborach samorządowych. Nie powinni jej też przegapić wyborcy. Okres kampanii przed wyborami samorządowymi to idealny czas na lekturę która pozwoli zastanowić się czym dla każdego z nas jest miasto, jego organizm, jakie mechanizmy rządzą miastami. Napisana dość przystępnym językiem, erudycyjna i bardzo ciekawa praca da dużo każdemu mieszczuchowi. Temu z centrum i temu stojącemu w korkach.

Benjamin Barber pisze przede wszystkim o tym, że tradycyjne rządy państw już nie wystarczają i czym można starą władzę zastąpić. Proponuje by władzę przejęli burmistrzowie. To kontrowersyjny pomysł i można się z autorem nie zgadzać ale nie można nie skorzystać z jego znajomości mechanizmów funkcjonujących w miejskich organizmach i nie dać się uwieść opowieściom o burmistrzach. Barber pokazuje z dużą sympatią ludzi, którzy rządzili i rządzą miastami.

Żeby zostać wybranym na stanowisko burmistrza, trzeba robić wszystko to, co będzie przeszkodą w dalszej karierze. O ile kongresmani mogą wybierać, o co chcą kruszyć kopie, o tyle burmistrzowie muszą stawać do każdej walki. Rzadko wzywają Wszechmocnego i zwykle nie kończą swoich przemówień prośbą by Bóg miał w opiece ich miasto. Miasto nie jest domeną boskiej odpowiedzialności, tylko miejscem gdzie burmistrz dojrzewa, gdzie kształtują go lokalne warunki i walki. Barber cytuje jedną z opinii, że miasto jest dla burmistrza przede wszystkim domem a nie abstrakcją.

Państwa pojawiają się i upadają, ale miasta trwają i odkrywają na nowo jak odnosić sukcesy. Ponieważ - jak uważa amerykański politolog - są długowieczne, mają czas, by rozwinąć wolne instytucje i zyskać lojalnych obywateli. Pekin, Ateny, Damaszek, Filadelfia, Kair, Delhi były świadkami powstawania i znikania imperiów, same przetrwały. Upadek Cesarstwa Rzymskiego nie pociągnął upadku Rzymu. Podaje tez przykład Berlina, kosmopolitycznego miasta, które przetrwało pokonanie królestwa Prus i Trzeciej Rzeczy by odzyskać reputację zdobytą za czasów republiki Weimarskiej.

Burmistrzowie mogą rządzić światem, bo sprawowanie rządów nad miastem oznacza sprawowanie ich na poziomie na tyle lokalnym, by sprostać wymogom pragmatyzmu i skuteczności w zakresie rozwiązywania problemów, a równocześnie otwiera drogę do współpracy w ramach sieci, by radzić sobie z wyzwaniami jakie niesie współzależność. Bo autor "Gdyby burmistrzowie rządzili światem” chce stworzyć gremium złożone z burmistrzów a w dalszej przyszłości widzi całą sieć współrządzących obywateli. Dzięki Internetowi mieszkańcy wszystkich miast będą mieli wpływ na decyzje. To sugeruje XXII wiek. Ale bardzo nam bliski budżet partycypacyjny jest przykładem takiego decydowania! Barber (rocznik 1939) jest propagatorem ponownego skupienia się na społecznościach obywatelskich i obywatelstwie zaangażowanym.

Jeśli komuś jest generalnie wszystko jedno, może sobie lekturę darować, ale jeśli nawet mieszka w malutkim miasteczku i pójdzie wybierać burmistrza - niech czyta nową książkę amerykańskiego autora znanej w Polsce wcześniejszej pozycji "Dżihad kontra McŚwiat".
Bo profesor University of Maryland przytacza opinię, że ani rozmiar ani zagęszczenie miasta nie są podstawowymi miernikami tego, co daje mu energię czy umożliwia przezwyciężanie kryzysów. Dlatego mieszkańcy każdego miasta i burmistrzowie każdego ośrodka miejskiego to bohaterowie tej skłaniającej do przemyśleń książki. .

Pozostałe informacje

Joanna Andruszak była bohaterką potyczki w Elblągu

W piątkowy wieczór szczypiornistki PGE MKS FunFloor pokonały Energę Start Elbląg

Mający jeszcze cień szansy na ligowe podium zespół Energi Start Elbląg jawił się jako drużyna, która może sprawić problemy PGE MKS FunFloor Lublin.

ChKS Chełm pokonał na wyjeździe KPS Siedlce 3:0 i awansował do finału PLS 1. Ligi

ChKS Chełm w finale PLS 1. Ligi, po zwycięstwie nad KPS Siedlce

W drugim meczu półfinałowym play-off ChKS Chełm pokonał KPS Siedlce 3:0 i awansował do finału PLS 1. Ligi

Majówka tuż-tuż. Poznaj nieoczywiste miejsca w województwie lubelskim

Majówka tuż-tuż. Poznaj nieoczywiste miejsca w województwie lubelskim

Majówka zbliża się wielkimi krokami. Biorąc zaledwie trzy dni urlopu zyskujemy aż 9 dni odpoczynku. Co przez ten czas można robić w województwie lubelskim? Podpowiadamy nieoczywiste, ale bardzo ciekawe miejsca turystyczne na Lubelszczyźnie.

Bazylika św. Piotra w Watykanie. Trumna z ciałem papieża i długa kolejka wiernych

Watykan przygotowuje się do pogrzebu papieża Franciszka

Plac Świętego Piotra został zamknięty w piątek około godz. 17 w ramach przygotowań do sobotniego pogrzebu papieża Franciszka. W bazylice wierni nadal oddają hołd przed trumną papieża.

Miał być remont ulicy Bazylianówka. Może być za drogo

Miał być remont ulicy Bazylianówka. Może być za drogo

W ramach XI edycji Budżetu Obywatelskiego mieszkańcy lubelskiej dzielnicy Ponikwoda zdecydowali, że nadszedł czas wyremontować ulicę Bazylianówka. Dzisiaj miasto poznało oferty. Okazuje się, że 400 tys. zł może nie wystarczyć.

Okradali drogerie w całym kraju. Namierzyli ich w Poniatowej

Okradali drogerie w całym kraju. Namierzyli ich w Poniatowej

W krótkim czasie trzej mężczyźni dorobili się na kradzieżach blisko 140 tys. zł. Ich łupem padły również towary z terenu naszego województwa.

Wisła Puławy jedzie do Bytomia. Każdy punkt będzie niezwykle cenny

Wisła Puławy jedzie do Bytomia. Każdy punkt będzie niezwykle cenny

Przed świętami Wielkanocnymi Wisła Puławy pokonała na swoim stadionie Skrę Częstochowa i wciąż plasuje się tuż nad strefą spadkową. W sobotę podopiecznych trenera Macieja Tokarczyka czeka bardzo ciężkie spotkanie. Duma Powiśla zagra w Bytomiu z tamtejszą Polonią

Bezpłatny powrót z obchodów Tysiąclecia Korony Polskiej pociągami PKP Intercity

Bezpłatny powrót z obchodów Tysiąclecia Korony Polskiej pociągami PKP Intercity

Już w najbliższą niedzielę, 27 kwietnia, Warszawa będzie gospodarzem centralnych obchodów „Tysiąclecia Korony Polskiej”. Z tej okazji PKP Intercity przygotowało dla uczestników wyjątkową promocję – bezpłatny powrót do domu pociągami przewoźnika.

Jedną z chełmskich szkół, która przejdzie termomodernizację jest I Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Czarnieckiego w Chełmie

Kolejne miliony na termomodernizację szkół i przedszkoli w Chełmie

Miasto Chełm kontynuuje ambitny plan poprawy efektywności energetycznej swoich placówek oświatowych. Aż 53,5 mln złotych trafi do miasta na termomodernizację dziewięciu kolejnych szkół i przedszkoli. To kolejny krok w realizacji programu, który zmienia nie tylko wygląd budynków, ale i komfort nauki najmłodszych mieszkańców.

Napadli i zrabowali pół miliona złotych. Grozi im 15 lat więzienia

Napadli i zrabowali pół miliona złotych. Grozi im 15 lat więzienia

39-latek planował napad już pół roku wcześniej, a we wszystkim pomogła mu żona. Po całym zdarzeniu małżeństwo uciekło z Polski. Długo jednak nie cieszyli się wolnością ani skradzionymi pieniędzmi.

Seszele – 4 pomysły na idealne wakacje
film

Seszele – 4 pomysły na idealne wakacje

Ciężko wyobrazić sobie bardziej rajski kierunek ekskluzywnej podróży niż gorące, tropikalne Seszele. Ten kraj wyspiarski z roku na rok zyskuje coraz większą rzeszę fanów wśród turystów z Polski, a jednocześnie pozostaje egzotyczny i trudno dostępny ze względu na swoje położenie na mapie.

Państwowa Straż Rybacka ma już 40 lat. Były medale i odznaczenia
ZDJĘCIA
galeria

Państwowa Straż Rybacka ma już 40 lat. Były medale i odznaczenia

W Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim odbyły się uroczyste obchody 40-lecia Państwowej Straży Rybackiej w Lublinie. Jubileusz był okazją do podsumowania czterech dekad działalności formacji oraz uhonorowania jej funkcjonariuszy.

Jest areszt dla mężczyzny, który na hulajnodze potrącił 13-latkę

Jest areszt dla mężczyzny, który na hulajnodze potrącił 13-latkę

36-latek, który w minionym tygodniu potrącił nastolatkę, dzisiaj trafił do prokuratury. Usłyszał zarzuty spowodowania wypadku i ucieczki z miejsca zdarzenia, za co może mu grozić do 4,5 roku więzienia.

Duże ilości marihuany przechowywał w domu

Duże ilości marihuany przechowywał w domu

Ponad 3 kg marihuany znaleźli łukowscy policjanci w domu 38-letniego mieszkańca powiatu radzyńskiego. Mężczyzna zarzekał się, że z narkotykami nie ma nic wspólnego.

Dajcie rowerom drugie życie. III Lubelski Rowerowy Pchli Targ
26 kwietnia 2025, 12:00

Dajcie rowerom drugie życie. III Lubelski Rowerowy Pchli Targ

Jeśli zalegają Wam niepotrzebne już części, czy też akcesoria rowerowe albo rowerowe ciuchy lub nieużywane już rowery, a nie macie czasu by wystawiać je na aukcjach, to przyjdźcie w sobotę na III Lubelski Rowerowy Pchli Targ.

Kalendarz
kwiecień 2025
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30