Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Inne

23 lipca 2024 r.
13:35

Samotność i brak zrozumienia, czyli rzeczywistość osób niesłyszących

0 A A

„To nie jest normalne, że ci ludzie są traktowani jak obywatele trzeciej kategorii”. Rusza projekt „Głuche Miasto”, który ma pomóc niesłyszącym i słabosłyszącym odnaleźć się rzeczywistości niedostosowanej do ich potrzeb.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

„Głuche Miasto” to projekt stworzony przez Martę Edeńską, Klaudię Kopciowską i Piotra Leziaka, którym nie jest obojętny los osób g/Głuchych (Osoba Głucha utożsamia się z kulturą i należy do społeczności. Osoba głucha to osoba niesłysząca, nie utożsamiająca się z Kulturą Głuchych – przyp. aut). Ich inicjatywa ma na celu umożliwić osobom niesłyszącym i słabosłyszącym swobodny dostęp do informacji i wydarzeń poprzez organizację spotkań i szkoleń. Okazuje się, że osoby g/Głuche w dalszym ciągu doświadczają wykluczenia społecznego i często nie mogą swobodnie uczestniczyć w życiu publicznym miasta.

- Każda osoba g/Głucha, którą znam doświadczyła trudnych sytuacji życiowych i wykluczenia. Niektórzy nie byli w stanie porozmawiać z kimś przez np. 20 lat swojego życia, bo nie zostali nauczeni polskiego języka migowego aż do dorosłości. To przede wszystkim osoby bardzo samotne – mówi Marta Edeńska, jedna z organizatorek projektu.

- Prawie nikt nie zna polskiego języka migowego i osoby g/Głuche mają olbrzymie braki informacyjne. To na przykład takie podstawy, że nie wszystko co w sklepach jest zdrowe. W wielu szkołach o tym nie usłyszą, bo nie wszyscy nauczyciele znają PJM. Nikt ich nie uczy co to jest BHP, jak się ewakuować i dostrzec, że są jakieś oznaki ewakuacji, ponieważ większość z nich jest dźwiękowa, a nie świetlna. g/Głusi nie mają dostępu do opieki psychologicznej, bo w lubelskim nie ma ani jednego psychologa posługującego się PJM. To nie jest normalne, żeby ludzie w Polsce żyli w takich warunkach i żeby byli traktowani jak ludzie trzeciej kategorii – dodaje.

Jak podkreśla organizatorka, osoby g/Głuche mają problem z codziennymi czynnościami takimi jak m.in. wizyta w banku, ponieważ nie ma tam pracownika posługującego się polskim językiem migowym.

- Przede wszystkim chciałybyśmy, żeby zaczęto zauważać, że takie osoby istnieją w społeczeństwie. Chcemy, żeby osoba g/Głucha mogła pójść załatwić swoje sprawy do banku, żeby została normalnie obsłużona i żeby w każdym miejscu była chociaż jedna osoba znająca PJM. Chcemy, żeby g/Głusi mogli załatwić sprawy w urzędzie czy u lekarza. Jeśli chodzi o polski język migowy to jego nauka wygląda tak jak w przypadku każdego innego języka. Poziom komunikacyjny jest możliwy do osiągnięcia w ciągu kilku kursów i oddelegowanie jednego pracownika na taki kurs nie obciążyłoby budżetów firm czy państwa, zwłaszcza, że PFRON udziela wsparcia – zaznacza Marta Edeńska.

W ramach projektu, osoby mające problem ze słuchem mogą skorzystać z darmowych kursów, spotkań i warsztatów, które będą w pełni dostosowane do ich potrzeb. Każde z wydarzeń będzie tłumaczone na język migowy. Projekt to również okazja do integracji i zapoznania się z osobami, które na co dzień zmagają się z tymi samymi problemami. Pierwsze spotkanie już we wtorek.

Harmonogram wydarzeń:

- Spotkanie na temat uzależnień (23 lipca, godz. 18) - Członek Stowarzyszenia Emaus opowie czym jest uzależnienie oraz przybliży temat odwyku i terapii.

- Warsztaty savoir vivre (13 sierpnia, godz. 18) - Warsztaty poprowadzone przez organizatorki dotyczące współżycia słyszących z g/Głuchymi. Poruszone zostaną tematy tabu i odpowiedzi na pytania: Co nas dzieli? Co możemy zrobić dla siebie nawzajem? Jak wspólnie żyć?

- Spotkanie z psychologiem (22 sierpnia, godz. 18) - Psycholog opowie, czym jest depresja. Zostaną poruszone kwestie rozpoznania, sposobów radzenia sobie z chorobą, pomimo braku dostępu do opieki psychologicznej dla osób g/Głuchych.

- Warsztaty na temat prawa pracy (wrzesień) - Zostaną poprowadzone przez przedstawicieli Fundacji Znam Prawo. Na warsztatach będzie można omówić rodzaje umów, zagadnienia związane z tym co można pracodawcy, a co pracownikowi oraz jakie są jego prawa. Będzie można omówić również swoje indywidualne przykłady.

- Pierwsza pomoc (październik) Praktyczna nauka udzielania pierwszej pomocy z uwzględnieniem RKO, opatrywania ran i odmrożeń

- Bezpieczeństwo w ewakuacji (październik) Szkolenie na temat sygnałów ewakuacyjnych, przeprowadzenia bezpiecznej ewakuacji i bezpieczeństwie w domu

- Zmiany w prawie drogowym (listopad) Spotkanie z pracownikiem WORD na temat zmian w prawie drogowym i zachowania na drodze oraz z policjantką na temat obowiązujących zasad i praw

Projekt realizowany jest dzięki wsparciu Miasta Lublin w ramach projektu Miejski Aktywator Młodzieżowy, którego operatorem jest Stowarzyszenie "Ulica Krótka".

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Torby, na które czekają organizatorzy akcji nie muszą być nowe, ale powinny być w dobrym stanie. Najmilej widziane są te duże, ale tak naprawdę także mniejsze również się przydadzą
Zamość

Wędrujące, używane torby na prezenty. Masz na zbyciu? Oddaj

Z ciekawą inicjatywą wyszła Zamojska Akademia Kultury. Zachęca mieszkańców do przekazywania używanych, ale jeszcze w dobrym stanie toreb na prezenty. Będą w nie pakowane upominki dla potrzebujących.

Powiat puławski ma już projekt budżetu na przyszły rok. Na inwestycje tym razem przeznaczy 37 mln zł, z czego lwia część trafi na drogi oraz dokończenie siedziby puławskiej PSP
Puławy
galeria

Nowy budżet mniejszy od starego. Połowa wydatków trafi na oświatę

Radni powiatu puławskiego otrzymali już projekt budżetu na 2025 rok. Przyszłoroczne dochody mają spaść z ponad 250 do niecałych 240 mln zł. Cięcie czekają również wydatki, zwłaszcza te na inwestycje. Najwięcej pieniędzy pochłonie oświata i wychowanie.

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”
galeria

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”

Dzisiaj obchodzimy Dzień Pracownika Socjalnego. To okazja do uhonorowania najbardziej zasłużonych oraz podjęcia dyskusji o zmianach, których potrzebują osoby wykonujące ten zawód.

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne
zdrowie

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne

Kilka tysięcy mieszkańców prawobrzeżnej części gminy wiejskiej Puławy obecnie pozbawiona jest wody pitnej z wodociągu. Sanepid potwierdza skażenie na ujęciu w Gołębiu, które zaopatruje sześć miejscowości. Samorząd udostępnia mieszkańcom wodę w butelkach.

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina
Lublin
galeria

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina

Na ścianie budynku przy ul. Targowej w Lublinie powstała mozaika „Warunek cudu”. Dzieło autorstwa Ingi Levi nawiązuje do żydowskiego dziedzictwa tej części miasta, przypominając o historycznym znaczeniu ulicy dla społeczności żydowskiej.

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec
wypadek

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec

Do tego nieszczęśliwego wypadku doszło wczoraj w Trzebieszowie Pierwsyzm w powiecie łukowskim. 37-letni rolnik obsługiwał rozdrabniacz słomy. W pewnym momencie znalazł się zbyt blisko podajnika. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Edyta Majdzińska najprawdopodobniej będzie dalej prowadzić MKS FunFloor Lubin

Edyta Majdzińska (MKS FunFloor Lublin): Wierzę w kierunek mojej pracy i wierzę w ten zespół

Przedwczesne odpadnięcie z europejskich pucharów najprawdopodobniej nie wywoła burzy w MKS FunFloor. Wydaje się, że Edyta Majdzińska przetrwa ten okres niepokoju.

Kilka lat temu kino Bajka było popularnym miejscem spotkań studentów. Jak jest teraz - zapytaliśmy jego właściciela
magazyn
galeria

Jak radzi sobie lubelskie kino Bajka? "Nie wiem czy przetrwamy"

Po zakończeniu pandemii koronawirusa właściciele kin zauważają zmiany w preferencjach widzów dotyczących sposobu oglądania filmów. Czy mieszkańcy Lublina chętnie odwiedzają lokalne kina? Jak właściciele radzą sobie w nowej rzeczywistości? O sytuacji kina „Bajka” w Lublinie opowiedział nam Waldemar Niedźwiedź.

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Zadaszenie tarasu to praktyczne rozwiązanie, które pozwala cieszyć się przestrzenią na świeżym powietrzu niezależnie od pogody. Odpowiednio dobrane chroni przed słońcem, deszczem oraz zapewnia prywatność. W tym artykule przyjrzymy się inspiracjom, jakie można wykorzystać przy wyborze zadaszenia tarasu.

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Nowotwór piersi jest najczęstszą przyczyną przedwczesnej śmierci wśród polskich kobiet. Kluczem do zdrowia jest m.in. regularna mammografia. Będzie ją można zrobić w mobilnym gabinecie, który właśnie przejeżdża przez nasz region.

Czym są kampery i jak działają?

Czym są kampery i jak działają?

Kampery to specjalnie zaprojektowane pojazdy, umożliwiające komfortowe podróżowanie i nocowanie w różnych miejscach. Ich unikalna konstrukcja łączy funkcje samochodu z przestrzenią mieszkalną.

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku
koncert
22 listopada 2024, 18:00
film

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku

Smolik//Kev Fox to eklektyczny i wymykający się jasno określonym ramom duet Andrzeja Smolika – znakomitego polskiego producenta i Keva Foxa brytyjskiego songwrittera, który w najbliższy piątek zagra w Świdniku.

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko na drogach. Oblodzenie pojawi się w całym regionie.

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Czwartkowe obrady Rady Miasta w Lublinie rozpoczęła gorąca, nieprzewidziana w programie dyskusja o budowie spalarni śmieci przy ulicy Metalurgicznej na terenie po dawnym zakładzie Ursus. Miasto decyzję środowiskową wydało, ale mieszkańcom ten pomysł się nie podoba. Co dalej z planami KOM-EKO?

Olimpia Miączyn i Kryształ Werbkowice nie mogą zaliczyć rundy jesiennej do udanych

Od zera do 149, czyli liczby zamojskiej klasy okręgowej

Rudna jesienna zamojskiej klasy okręgowej za nami. Z tej okazji tradycyjnie podsumowaliśmy rozgrywki "najciekawszej ligi świata" w liczbach

Kalendarz
listopad 2024
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30