Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Inne

23 lipca 2024 r.
13:35

Samotność i brak zrozumienia, czyli rzeczywistość osób niesłyszących

„To nie jest normalne, że ci ludzie są traktowani jak obywatele trzeciej kategorii”. Rusza projekt „Głuche Miasto”, który ma pomóc niesłyszącym i słabosłyszącym odnaleźć się rzeczywistości niedostosowanej do ich potrzeb.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

„Głuche Miasto” to projekt stworzony przez Martę Edeńską, Klaudię Kopciowską i Piotra Leziaka, którym nie jest obojętny los osób g/Głuchych (Osoba Głucha utożsamia się z kulturą i należy do społeczności. Osoba głucha to osoba niesłysząca, nie utożsamiająca się z Kulturą Głuchych – przyp. aut). Ich inicjatywa ma na celu umożliwić osobom niesłyszącym i słabosłyszącym swobodny dostęp do informacji i wydarzeń poprzez organizację spotkań i szkoleń. Okazuje się, że osoby g/Głuche w dalszym ciągu doświadczają wykluczenia społecznego i często nie mogą swobodnie uczestniczyć w życiu publicznym miasta.

- Każda osoba g/Głucha, którą znam doświadczyła trudnych sytuacji życiowych i wykluczenia. Niektórzy nie byli w stanie porozmawiać z kimś przez np. 20 lat swojego życia, bo nie zostali nauczeni polskiego języka migowego aż do dorosłości. To przede wszystkim osoby bardzo samotne – mówi Marta Edeńska, jedna z organizatorek projektu.

- Prawie nikt nie zna polskiego języka migowego i osoby g/Głuche mają olbrzymie braki informacyjne. To na przykład takie podstawy, że nie wszystko co w sklepach jest zdrowe. W wielu szkołach o tym nie usłyszą, bo nie wszyscy nauczyciele znają PJM. Nikt ich nie uczy co to jest BHP, jak się ewakuować i dostrzec, że są jakieś oznaki ewakuacji, ponieważ większość z nich jest dźwiękowa, a nie świetlna. g/Głusi nie mają dostępu do opieki psychologicznej, bo w lubelskim nie ma ani jednego psychologa posługującego się PJM. To nie jest normalne, żeby ludzie w Polsce żyli w takich warunkach i żeby byli traktowani jak ludzie trzeciej kategorii – dodaje.

Jak podkreśla organizatorka, osoby g/Głuche mają problem z codziennymi czynnościami takimi jak m.in. wizyta w banku, ponieważ nie ma tam pracownika posługującego się polskim językiem migowym.

- Przede wszystkim chciałybyśmy, żeby zaczęto zauważać, że takie osoby istnieją w społeczeństwie. Chcemy, żeby osoba g/Głucha mogła pójść załatwić swoje sprawy do banku, żeby została normalnie obsłużona i żeby w każdym miejscu była chociaż jedna osoba znająca PJM. Chcemy, żeby g/Głusi mogli załatwić sprawy w urzędzie czy u lekarza. Jeśli chodzi o polski język migowy to jego nauka wygląda tak jak w przypadku każdego innego języka. Poziom komunikacyjny jest możliwy do osiągnięcia w ciągu kilku kursów i oddelegowanie jednego pracownika na taki kurs nie obciążyłoby budżetów firm czy państwa, zwłaszcza, że PFRON udziela wsparcia – zaznacza Marta Edeńska.

W ramach projektu, osoby mające problem ze słuchem mogą skorzystać z darmowych kursów, spotkań i warsztatów, które będą w pełni dostosowane do ich potrzeb. Każde z wydarzeń będzie tłumaczone na język migowy. Projekt to również okazja do integracji i zapoznania się z osobami, które na co dzień zmagają się z tymi samymi problemami. Pierwsze spotkanie już we wtorek.

Harmonogram wydarzeń:

- Spotkanie na temat uzależnień (23 lipca, godz. 18) - Członek Stowarzyszenia Emaus opowie czym jest uzależnienie oraz przybliży temat odwyku i terapii.

- Warsztaty savoir vivre (13 sierpnia, godz. 18) - Warsztaty poprowadzone przez organizatorki dotyczące współżycia słyszących z g/Głuchymi. Poruszone zostaną tematy tabu i odpowiedzi na pytania: Co nas dzieli? Co możemy zrobić dla siebie nawzajem? Jak wspólnie żyć?

- Spotkanie z psychologiem (22 sierpnia, godz. 18) - Psycholog opowie, czym jest depresja. Zostaną poruszone kwestie rozpoznania, sposobów radzenia sobie z chorobą, pomimo braku dostępu do opieki psychologicznej dla osób g/Głuchych.

- Warsztaty na temat prawa pracy (wrzesień) - Zostaną poprowadzone przez przedstawicieli Fundacji Znam Prawo. Na warsztatach będzie można omówić rodzaje umów, zagadnienia związane z tym co można pracodawcy, a co pracownikowi oraz jakie są jego prawa. Będzie można omówić również swoje indywidualne przykłady.

- Pierwsza pomoc (październik) Praktyczna nauka udzielania pierwszej pomocy z uwzględnieniem RKO, opatrywania ran i odmrożeń

- Bezpieczeństwo w ewakuacji (październik) Szkolenie na temat sygnałów ewakuacyjnych, przeprowadzenia bezpiecznej ewakuacji i bezpieczeństwie w domu

- Zmiany w prawie drogowym (listopad) Spotkanie z pracownikiem WORD na temat zmian w prawie drogowym i zachowania na drodze oraz z policjantką na temat obowiązujących zasad i praw

Projekt realizowany jest dzięki wsparciu Miasta Lublin w ramach projektu Miejski Aktywator Młodzieżowy, którego operatorem jest Stowarzyszenie "Ulica Krótka".

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Przemysław Kusiak to jeden z liderów Matematyki

LNBA: Potrzebne będą trzecie mecze

W sobotę rozegrano drugie mecze półfinałowe w Konferencji A. Zwycięstwa odniosły w nich zespoły Patobasket i Matematyki, co oznacza, że do wyłonienia finalistów będą potrzebne trzecie spotkania.

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie
koncert
5 kwietnia 2025, 19:00

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie

W lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt w sobotę, odżyje duch Seattle lat 90. Ze sceny popłyną brudne gitarowe brzmienia i chropowate wokale – zupełnie jak w klubach Seattle sprzed trzech dekad. Znów powrócą wspomnienia przy takich utworach jak: „Smells Like Teen Spirit”, „Would”, „Jeremy”, „Alive”, „Black Hole Sun” i innych. To nie będzie zwykły koncert, lecz muzyczna podróż w czasie: w rocznicę śmierci Kurta Cobaina i Layne’a Staleya Lublin odda im szczególny hołd.

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Szybkie, drogie i luksusowe. Przerobione i dopieszczone. Plus pokazy stuntu i driftu, czyli dwa dni z motoryzacją w najlepszym wydaniu. W weekend w Lublinie: Moto Session 2025.

Filip Wójcik to kolejny zawodnik, który zostaje w Motorze na następny sezon

Kolejny piłkarz Motoru Lublin podpisał nowy kontrakt

W ostatnich dniach Motor Lublin przedłużył umowy z trzema piłkarzami. Najpierw nowe kontrakty podpisali: Michał Król i Mathieu Scalet, a we wtorek żółto-biało-niebiescy poinformowali, że w klubie zostaje także Filip Wójcik. Wszyscy związali się z beniaminkiem PKO BP Ekstraklasy na kolejny rok.

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.
foto
galeria

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.

Trwają przygotowania do sobotniej premiery „Niewiarygodnej historii Małej S.” w lubelskim Teatrze im. J. Osterwy. Będzie to pierwszy – po dłuższej przerwie – spektakl przeznaczony dla najmłodszej widowni.

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi
ZDJĘCIA

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi

Egzamin jest bardzo długi i trudny - mówi przewodniczący komisji. Po studiach i trzech latach aplikacji przyszedł czas na cztery dni egzaminów z różnych zagadnień prawa. W Lublinie rozpoczął się egzamin adwokacki.

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Zakończono negocjacje umowy pomostowej z wykonawcami pierwszej elektrowni jądrowej – poinformował we wtorek premier Donald Tusk. Obecny plan zakłada, że prąd z pierwszej polskiej elektrowni jądrowej popłynie do sieci w 2036 roku.

Jaki zawód na przyszłość? Dzień otwarty w ZSChIPS
ZDJĘCIA
galeria

Jaki zawód na przyszłość? Dzień otwarty w ZSChIPS

Cukiernik, optyk, ratownik medyczny, czy klasa psychologiczno-medyczna. Przed nami egzamin ósmoklasisty, a potem wybór szkoły średniej. Zespół Szkół Chemicznych i Przemysłu Spożywczego zaprosił swoich potencjalnych, przyszłych uczniów.

To nie rzemiosło, to sztuka. Najlepsi młodzi fryzjerzy w akcji
ZDJĘCIA
galeria

To nie rzemiosło, to sztuka. Najlepsi młodzi fryzjerzy w akcji

Magia i Fantazja – takie było hasło tegorocznej, XIV edycji Ogólnopolskiego Konkursu Fryzjerskiego „Najlepszy uczeń w zawodzie fryzjer”. Uczestnicy konkursu puścili wodzę fantazji i swoje wyobrażenia przełożyli na włosy modelek.

Łukowskie PEC

Brakuje milionów i nie mogą ruszyć z budową elektrociepłowni. Będzie wniosek

Łukowskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej nie może ruszyć z budową nowej elektrociepłowni, bo oferty firm są droższe niż założony kosztorys. Miasto szuka nowych możliwości w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Pisze dla innych, a teraz opowie swoją historię – Igor Jaszczuk w (Nie)Wyparzonej Gębie
(Nie)Wyparzona Gęba
film

Pisze dla innych, a teraz opowie swoją historię – Igor Jaszczuk w (Nie)Wyparzonej Gębie

Po 25 latach milczenia Igor Jaszczuk wraca na scenę – bez presji wytwórni, za to z wielką autentycznością. Jego najnowszy singiel „Baobab” to nostalgiczna podróż do czasów młodości, spotkań pod drzewem, które stało się symbolem twórczych początków. Artysta, znany jako autor hitów dla innych, zaśpiewa własnym głosem.

Aleksandra Tomczyk

Aleksandra Tomczyk zostaje w Lublinie

Chociaż od dłuższego czasu nie ma jej w składzie MKS FunFloor, to Paweł Tetelewski nie wahał się przedłużyć umowy z Aleksandrą Tomczyk. 30-letnia rozgrywająca podpisała nowy kontrakt, chociaż na razie musi skupić się na leczeniu kontuzji.

Jedną z atrakcji Dnia otwartego na Politechnice Lubelskiej był tunel aerodynamiczny
galeria

Politechnika Lubelska: Informatyka, innowacje i rekrutacja

Był tunel aerodynamiczny i programowanie robotów. Były długopisy 3D i e-oko w inżynierii. A przede wszystkim: była możliwość lepszego poznania uczelni. Jak wyglądał Dzień Otwarty na Politechnice Lubelskiej?

Inspektor Andrzej Mioduna
KADRY

Komendant Wojewódzki Policji w Lublinie ma nowego zastępcę

Inspektor Andrzej Mioduna był komendantem w Janowie Lubelskim i w Zamościu. Teraz objął stanowisko p.o. Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Lublinie.

Cztery dni egzaminów i droga do zostania radcą prawnym otwarta
ZDJĘCIA
galeria

Cztery dni egzaminów i droga do zostania radcą prawnym otwarta

Blisko 100 osób, cztery dni egzaminów, trudne zadania, a na końcu upragniony tytuł. W Lublinie rozpoczął się egzamin radcowski. Po jego zdaniu aplikanci będą mogli nazywać się radcami prawnymi.

Kalendarz
kwiecień 2025
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Wkrótce
Najbliższe wydarzenia