Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Inne

23 lipca 2024 r.
13:35

Samotność i brak zrozumienia, czyli rzeczywistość osób niesłyszących

0 A A

„To nie jest normalne, że ci ludzie są traktowani jak obywatele trzeciej kategorii”. Rusza projekt „Głuche Miasto”, który ma pomóc niesłyszącym i słabosłyszącym odnaleźć się rzeczywistości niedostosowanej do ich potrzeb.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

„Głuche Miasto” to projekt stworzony przez Martę Edeńską, Klaudię Kopciowską i Piotra Leziaka, którym nie jest obojętny los osób g/Głuchych (Osoba Głucha utożsamia się z kulturą i należy do społeczności. Osoba głucha to osoba niesłysząca, nie utożsamiająca się z Kulturą Głuchych – przyp. aut). Ich inicjatywa ma na celu umożliwić osobom niesłyszącym i słabosłyszącym swobodny dostęp do informacji i wydarzeń poprzez organizację spotkań i szkoleń. Okazuje się, że osoby g/Głuche w dalszym ciągu doświadczają wykluczenia społecznego i często nie mogą swobodnie uczestniczyć w życiu publicznym miasta.

- Każda osoba g/Głucha, którą znam doświadczyła trudnych sytuacji życiowych i wykluczenia. Niektórzy nie byli w stanie porozmawiać z kimś przez np. 20 lat swojego życia, bo nie zostali nauczeni polskiego języka migowego aż do dorosłości. To przede wszystkim osoby bardzo samotne – mówi Marta Edeńska, jedna z organizatorek projektu.

- Prawie nikt nie zna polskiego języka migowego i osoby g/Głuche mają olbrzymie braki informacyjne. To na przykład takie podstawy, że nie wszystko co w sklepach jest zdrowe. W wielu szkołach o tym nie usłyszą, bo nie wszyscy nauczyciele znają PJM. Nikt ich nie uczy co to jest BHP, jak się ewakuować i dostrzec, że są jakieś oznaki ewakuacji, ponieważ większość z nich jest dźwiękowa, a nie świetlna. g/Głusi nie mają dostępu do opieki psychologicznej, bo w lubelskim nie ma ani jednego psychologa posługującego się PJM. To nie jest normalne, żeby ludzie w Polsce żyli w takich warunkach i żeby byli traktowani jak ludzie trzeciej kategorii – dodaje.

Jak podkreśla organizatorka, osoby g/Głuche mają problem z codziennymi czynnościami takimi jak m.in. wizyta w banku, ponieważ nie ma tam pracownika posługującego się polskim językiem migowym.

- Przede wszystkim chciałybyśmy, żeby zaczęto zauważać, że takie osoby istnieją w społeczeństwie. Chcemy, żeby osoba g/Głucha mogła pójść załatwić swoje sprawy do banku, żeby została normalnie obsłużona i żeby w każdym miejscu była chociaż jedna osoba znająca PJM. Chcemy, żeby g/Głusi mogli załatwić sprawy w urzędzie czy u lekarza. Jeśli chodzi o polski język migowy to jego nauka wygląda tak jak w przypadku każdego innego języka. Poziom komunikacyjny jest możliwy do osiągnięcia w ciągu kilku kursów i oddelegowanie jednego pracownika na taki kurs nie obciążyłoby budżetów firm czy państwa, zwłaszcza, że PFRON udziela wsparcia – zaznacza Marta Edeńska.

W ramach projektu, osoby mające problem ze słuchem mogą skorzystać z darmowych kursów, spotkań i warsztatów, które będą w pełni dostosowane do ich potrzeb. Każde z wydarzeń będzie tłumaczone na język migowy. Projekt to również okazja do integracji i zapoznania się z osobami, które na co dzień zmagają się z tymi samymi problemami. Pierwsze spotkanie już we wtorek.

Harmonogram wydarzeń:

- Spotkanie na temat uzależnień (23 lipca, godz. 18) - Członek Stowarzyszenia Emaus opowie czym jest uzależnienie oraz przybliży temat odwyku i terapii.

- Warsztaty savoir vivre (13 sierpnia, godz. 18) - Warsztaty poprowadzone przez organizatorki dotyczące współżycia słyszących z g/Głuchymi. Poruszone zostaną tematy tabu i odpowiedzi na pytania: Co nas dzieli? Co możemy zrobić dla siebie nawzajem? Jak wspólnie żyć?

- Spotkanie z psychologiem (22 sierpnia, godz. 18) - Psycholog opowie, czym jest depresja. Zostaną poruszone kwestie rozpoznania, sposobów radzenia sobie z chorobą, pomimo braku dostępu do opieki psychologicznej dla osób g/Głuchych.

- Warsztaty na temat prawa pracy (wrzesień) - Zostaną poprowadzone przez przedstawicieli Fundacji Znam Prawo. Na warsztatach będzie można omówić rodzaje umów, zagadnienia związane z tym co można pracodawcy, a co pracownikowi oraz jakie są jego prawa. Będzie można omówić również swoje indywidualne przykłady.

- Pierwsza pomoc (październik) Praktyczna nauka udzielania pierwszej pomocy z uwzględnieniem RKO, opatrywania ran i odmrożeń

- Bezpieczeństwo w ewakuacji (październik) Szkolenie na temat sygnałów ewakuacyjnych, przeprowadzenia bezpiecznej ewakuacji i bezpieczeństwie w domu

- Zmiany w prawie drogowym (listopad) Spotkanie z pracownikiem WORD na temat zmian w prawie drogowym i zachowania na drodze oraz z policjantką na temat obowiązujących zasad i praw

Projekt realizowany jest dzięki wsparciu Miasta Lublin w ramach projektu Miejski Aktywator Młodzieżowy, którego operatorem jest Stowarzyszenie "Ulica Krótka".

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Akcja "Czyste Zielone Miasta" organizowana jest po raz trzeci, której celem jest promowanie ekologicznych działań i integrację mieszkańców z władzami miast.

„Czyste Zielone Miasta” zawitają do Chełma

W weekend chełmski park stanie się ekologiczną strefą podczas przeprowadzanej akcji „Czyste Zielone Miasta”. Na mieszkańców czeka wiele atrakcji, warsztaty, a także konkurs.

Ale kosmos! I to z lubelskiego portalu

Ale kosmos! I to z lubelskiego portalu

Lubelski portal, który od niedawna łączy 3 kraje i dwa kontynenty zmienia się. Teraz dzięki niemu będziemy mogli obserwować kosmos.

Polski Cukier Start Lublin w piątek musiał uznać wyższość Anwilu Włocawek

Polski Cukier Start wysoko przegrał z Anwilem. "Padliśmy fizycznie"

Trzeci mecz sparingowy i trzecia porażka. Polski Cukier Start w piątkowy wieczór uległ Anwilowi Włocławek aż 71:100.

Była ścigana 6 listami gończymi. Teraz trafi do więzienia

Była ścigana 6 listami gończymi. Teraz trafi do więzienia

Chełmscy policjanci zatrzymali 34-latkę, która była poszukiwana aż sześcioma listami gończymi. Kobieta najbliższe 3 lata spędzi w więzieniu.

Zdjęcie z planu filmowego, do produkcji, którą można obejrzeć już w najbliższą sobotę
Nasz Patronat

Narodowe Czytanie w Lublinie

Już w najbliższą sobotę 7 września w Lublinie odbędzie się Narodowe Czytanie. Do spędzenia wspólnie czasu przy literaturze zapraszają biblioteki miejska i wojewódzka oraz Ogród Botaniczny UMCS. Wydarzenie to jak co roku objęte jest patronatem pary prezydenckiej.

Bomba na terenie fabryki torfu

Bomba na terenie fabryki torfu

Nietypowy i niebezpieczny przedmiot znaleziono w piątek na terenie fabryki zajmującej się produkcją podłoży ogrodniczych.

Ten pojazd ratuje życie najmłodszym
galeria

Ten pojazd ratuje życie najmłodszym

Jedna z najnowocześniejszych w Polsce karetek neonatologicznych trafiła do lubelskiej stacji pogotowia. Pojazd zastąpi 10-letnią wysłużoną karetkę.

Moto.DW. Z kierowcą wyścigowym Szymonem Ładniakiem testujemy nową Skodę
Moto.DW
film

Moto.DW. Z kierowcą wyścigowym Szymonem Ładniakiem testujemy nową Skodę

W dzisiejszym Moto.DW przyjrzymy się sekundnikom zamontowanym kilka dni temu w Lublinie na skrzyżowaniu ulic Kunickiego - Rejtana - Zemborzycka. Pokażemy, co o tym rozwiązaniu sądzą lubelscy kierowcy. Będziemy na nowo otwartej stacji Orlenu przy S19, powiem kiedy ruszy kolejna, ulokowana vis-a-vis. Szymon Ładniał, kierowca wyścigowy, sprawdzi jak jeździ skoda kamiq selection 1.0 TSI 85 kW (115 KM) 7-Automat DSG.

Awanse i odznaczenia. Strażnicy miejscy świętowali
ZDJĘCIA
galeria

Awanse i odznaczenia. Strażnicy miejscy świętowali

Straż Miejska w Lublinie świętuje 33-lecie. Podczas jubileuszu był czas na awanse i odznaczenia.

Miała być miłość, został szantaż i wstyd

Miała być miłość, został szantaż i wstyd

Na świdnicką policję zgłosił się mieszkaniec, który po wysłaniu swoich nagich zdjęć na portalu randkowym był szantażowany. Policja apeluje i przypomina o rozwadze podczas zawierania internetowych znajomości.

Lublin i Lubartów na autobusy wezmą od marszałka

Lublin i Lubartów na autobusy wezmą od marszałka

Marszałek województwa Jarosław Stawiarski wraz z wicemarszałkiem Piotrem Bresiem wręczyli w piątek dwie umowy na dofinansowanie zakupu ekologicznych autobusów. 20 maszyn trafi do Lublina, a 3 kolejne do Lubartowa. Całość ma kosztować ponad 72 mln zł. Unia Europejska daje 51,5 mln z tej kwoty.

8-latka wybiegła na ulicę. Kierowca nie zdążył zareagować

8-latka wybiegła na ulicę. Kierowca nie zdążył zareagować

W czwartkowe popołudnie 8-letnia dziewczynka wybiegła nagle na jezdnię zza zaparkowanych samochodów.

Śmiertelny wypadek niedaleko Nałęczowa

Śmiertelny wypadek niedaleko Nałęczowa

W piątek rano doszło do tragicznego wypadku na nowej obwodnicy Nałęczowa. Życie stracił 74-letni mężczyzna.

Chcesz zobaczyć Saturna? Jest na to okazja!

Chcesz zobaczyć Saturna? Jest na to okazja!

Kosmos intryguje i ciekawi wszystkich. W piątkowy wieczór będzie można popatrzeć na niego z bliska.

Adam Paluszkiewicz

Międzyrzecki sport w nowych rękach. Dyrektor zbierał doświadczenie w stolicy

Był przedsiębiorcą i społecznikiem. Teraz został dyrektorem Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Międzyrzecu Podlaskim. Adam Paluszkiewicz ma ambitny plan, by obudzić w mieszkańcach sportowego ducha.

Kalendarz
wrzesień 2024
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Co Gdzie Kiedy - aplikacja mobilna