Można się zgłaszać na warsztaty organizowane w ramach festiwalu kultury żydowskiej. Misz Masz będzie trwał od 18 do 20 sierpnia. Zajęcia mają charakter otwarty. Trzeba mieć własne instrumenty.
Stowarzyszenie „Studnia Pamięci” zaprasza na warsztaty prowadzone przez Markusa Milliana Muellear (Niemcy) i Bartłomieja Stańczyka (Polska) z Global Shtetl Band. Warsztaty muzyki klezmerskiej na wszystkie instrumenty zaplanowano na: 18 sierpnia, godz. 12-15; 19 sierpnia, godz. 10-13 i 20 sierpnia, godz. 12-15).
Uczestnicy poznają tradycyjną muzykę instrumentalną Żydów Europy Wschodniej zarówno tą taneczną (Frejlach, Hora, Bulgar, Chosidl, Terkish), jak i obrzędową (Khupe, Doina). Podstawą będzie gra ze słuchu, wspomagana zapisem nutowym. Warsztaty mają charakter otwarty. ale trzeba wysłać maila (imię i nazwisko i używany instrument) na adres: j.krauze@studnia.pamieci.org
Niguny to pieśni bez słów, dzięki temu łatwo się ich nauczyć. Wywodzą się z tradycji chasydów, którzy przez zapamiętanie w tańcu i śpiewie pragnęli przybliżyć się do Stwórcy. Niguny nie posiadają tekstu - śpiewa się je na sylabach „jo boj boj, dada, ram tam dam” itp. Bez słów przekazują czyste emocje - są radosne, taneczne, ale też liryczne. Warsztaty polegają na nauce ze słuchu. Udział w zajęciach jest dostępny dla każdego.
Uczestnicy warsztatów zaprezentują ich efekty na scenie festiwalowej 20 sierpnia o godz. 16.00 na Rynku Starego Miasta. Zajęcia będą 18 sierpnia, godz. 15-17; 19 sierpnia, godz. 10-13 i 20 sierpnia, godz. 12-15.
MiszMasz
18-20 sierpnia zaplanowano Festiwal Kultury Żydowskiej. Uroczyste otwarcie Festiwalu MiszMasz 18 sierpnia o godz. 18.30 w Bramie Grodzkiej (ul. Grodzka 21) koncertem zespołu Global Shtetl Band.
Przez cały weekend będą koncerty wystawy, projekcje filmowe i dodatkowych atrakcji, wśród których znajdą się m.in. kiermasz książek o tematyce żydowskiej na Rynku Starego Miasta (19-20 sierpnia, godz. 10-17) czy spacer po dzielnicy żydowskiej i cmentarzach żydowskich (19-20 sierpnia, początek o godz. 10 na placu Zamkowym). 20 sierpnia o godz. 16 na Rynku zacznie się spektakl muzyczny „Nasze Wielkie Żydowskie Wesele”.
Pośród warsztatów organizowanych codziennie w Synagodze Chewra Nosim (ul. Lubartowska 10), na Rynku i w Bramie Grodzkiej, znajdą się m.in. zajęcia związane z językiem hebrajskim i tańcem żydowskim. Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny.