Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Inne

14 sierpnia 2017 r.
11:07

We wtorek 700 urodziny Lublina. Jak będzie świętowało miasto? [program]

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 1 A A
15 sierpnia 2017 8:30
Widowisko muzyczne „Zakochani w Lublinie” było już prezentowane 27 i 28 stycznia w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. Teraz będzie można je zobaczyć na pl. Zamkowym
Widowisko muzyczne „Zakochani w Lublinie” było już prezentowane 27 i 28 stycznia w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. Teraz będzie można je zobaczyć na pl. Zamkowym

We wtorek minie 700 lat od podpisania przez króla Władysława Łokietka aktu lokacyjnego Lublina. Skoro rocznica jest okrągła, to obchody będą z rozmachem. Najwięksi artyści estrady zaśpiewają swojemu miastu na pl. Zamkowym, a to tylko część „imprezy urodzinowej”.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Oczywiście słowo „urodziny” jest uproszczeniem, bo Lublin powstał już wcześniej, a król stwierdził po prostu, że gród jest na tyle „dorosły”, by rządzić się według praw miejskich. Król zapisał to w akcie lokacyjnym, będącym dla miasta swego rodzaju dowodem osobistym. Jego oryginał będzie można oglądać jutro w lubelskim Zamku tylko od godz. 15 do 19, a będąc na Zamku można przy okazji zajść na wystawę bardzo starych portretów Lublina, nawet z 1618 roku. Wystawa będzie dostępna od godz. 10 do 18.

Beata Kozidrak, Krzysztof Cugowski oraz Urszula wystąpią w najbardziej widowiskowej części wtorkowych „urodzin”. To koncert Zakochani w Lublinie, który rozpocznie się o godz. 20 na pl. Zamkowym. Nie usłyszymy tu przebojów Bajmu, Budki Suflera, nie będzie też „Konika na biegunach”. Będą utwory napisane i skomponowane specjalnie na tę okazję. Za muzykę zabrał się Tomasz Momot, a za słowa Jan Kondrak, który wystąpi tu również z Lubelską Federacją Bardów, będzie też Piotr Cugowski i Natalia Wilk.

Nie będzie to jedyny koncert tego wieczora. Jeśli ktoś zechce może się wybrać na śpiewaną po grecku muzykę żydowską połączoną z jazzem i okraszoną wokalizami. Taki koncert da Sefardix Trio na wirydarzu klasztoru oo. dominikanów. Występ rozpocznie się o godz. 20 i będzie jedną z atrakcji trwającego wciąż Jarmarku Jagiellońskiego, na który zjechało ponad 250 wystawców z rękodziełem i przysmakami.

W trakcie jarmarku będzie można też wybrać się jutro na przeznaczoną dla dzieci i opiekunów wycieczkę z opowieścią o mieście z czasów jagiellońskich. Start o godz. 11 sprzed stoiska Biura Turystyki Kulturowej „Krajka” na pl. Łokietka, gdzie trzeba się wcześniej zapisać na ten 1,5-godzinny spacer. Tutaj też można zarezerwować miejsce na spacerze na wzgórze zamkowe (wyjścia z pl. Łokietka o godz. 12, 13, 14 i 15), albo wycieczce szlakami żydowskiego handlu i rzemiosła (wyjście ze schodów prowadzących na Zamek o godz. 14).

Również jutro podczas Jarmarku Jagiellońskiego pokazany zostanie film „Dzień przed zachodem słońca” w reżyserii Marii Zmarz-Koczanowicz (72 minuty), którego projekcja rozpocznie się o godz. 20 w Warsztatach Kultury przy Grodzkiej 5a.

Poza Jarmarkiem Jagiellońskim w Lublinie będzie się jutro odbywać XXIV Ogólnopolski Przegląd Hejnałów Miejskich, na który przyjechać ma 40 hejnalistów z 30 miast Polski. Wielkie trąbienie zacznie się o godz. 16 na balkonie Trybunału Koronnego.

Wstęp na wszystkie urodzinowe wydarzenia jest bezpłatny.

15 sierpnia / program
 
- 8.30 / Msza święta w intencji 700-letniego Miasta w Archikatedrze Lubelskiej
- 12.00 / Uroczysta sesja Rady Miasta na Zamku Lubelskim
- 10.00-18.00 / Jarmark Jagielloński w przestrzeniach Starego Miasta
- 11.00-19.00 / Akt Lokacyjny Lublina dla każdego / najważniejszy dokument historyczny Lublina, opatrzony lekkim komentarzem, wydany w szlachetnej, bibliofilskiej formie, dystrybuowany w przestrzeniach miasta,
- 15.00-19.00 / Prezentacja oryginału Aktu Lokacji z 1317 roku na Zamku Lubelskim 
- 12.00-13.00 i 16.00-17.00 / Jarmark Opowieści na Placu po Farze
- 10.00-18.00 / wystawa jubileuszowa „Portret miasta. Lublin w malarstwie, rysunku i grafice 1618–1939” w Muzeum Lubelskim na Zamku
- 13.00-18.00 / Sztukmistrz nad Lublinem / podniebne akrobacje na linie rozpiętej nad Rynkiem Starego Miasta w wykonaniu slacklinerów
- 14.00-20.00 / Łódka Kultury / mobilna scena działań artystycznych stworzona przez Poławiaczy Pereł Improv i Lublin Street Band
- 16.00 / XXIV Ogólnopolski Przegląd Hejnałów Miejskich w Trybunale Koronnym
 
- 17.00 / Herbowe winorośla na 700-lecie. Zielony prezent dla lublinian / Prezent dla mieszkańców z okazji 700. Urodzin Miasta w postaci sadzonki szlachetnego winogrona
19.00 / Urodzinowy tort dla lublinian / plac Zamkowy / 700 centymetrów i pół tony urodzinowego tortu
 
- 20.00 / „Zakochani w Lublinie” – kantata jazzrockowa Tomasza Momota / widowisko muzyczne na placu Zamkowym stworzone specjalnie z okazji 700-lecia

- 22.00 / pokaz „Sen o mieście” / Multimedialna Historia Miasta / plac Litewski

Dodatkowe kursy

Po wtorkowym koncercie Zakochani w Lublinie gości rozwiozą dodatkowe autobusy komunikacji miejskiej. Z przystanku na al. Tysiąclecia po stronie Zamku uruchomione zostaną nadprogramowe kursy linii 2, 17, 29, 34, 39 i 57 oraz linii 55 do Świdnika i 74 na Rudnik. Zaś z przystanku po stronie dworca odjadą dodatkowe kursy linii 1, 2, 6, 10, 17, 18, 29, 31, 32 i 57.

Czytaj więcej o:

Pozostałe informacje

Powrót mistrzów absurdu. Kury w Zgrzycie
23 maja 2024, 19:00

Powrót mistrzów absurdu. Kury w Zgrzycie

Po niespodziewanej reaktywacji, Kury nie zamierzają osiąść na grzędzie. Chcą w dalszym ciągu znosić złote jaja ironii. Nabrali rozpędu i nie poprzestają na pojedynczych koncertach. W najbliższy czwartek zagrają w lubelskim Zgrzycie materiał z kultowej płyty „P.O.L.O.V.I.R.U.S.”.

Innowacje i wyzwania dla edukacji przyszłości

Innowacje i wyzwania dla edukacji przyszłości

Krytyczne myślenie, dociekliwość i refleksyjność. Akademia WSEI zaprasza na konferencję o innowacjach i zmianach, jakie powinny zajść w systemie edukacji.

Polski Cukier AZS UMCS ma nową rozgrywającą. Szybki powrót do Lublina
film

Polski Cukier AZS UMCS ma nową rozgrywającą. Szybki powrót do Lublina

Tej zawodniczki nikomu w Lublinie specjalnie przedstawiać nie trzeba. Jako pierwsza, do zespołu Polskiego Cukru AZS UMCS, w poniedziałek dołączyła Aleksandra Stanaćev, która zdobywała przecież z akademiczkami mistrzostwo i wicemistrzostwo.

Słoweńscy pionierzy industrialu wystąpią w Radiu Lublin
28 maja 2024, 20:00

Słoweńscy pionierzy industrialu wystąpią w Radiu Lublin

Na tą wiadomość czekaliśmy bardzo długo. 28 maja w lubelskim Studiu im. Budki Suflera wystąpią słoweńscy ekscentrycy, pionierzy industrialu – grupa Laibach. Formacja uciekająca jakimkolwiek próbom zaszufladkowania ich twórczości, a przy tym kontrowersyjna, nieokiełznana, nietuzinkowa. Ich koncerty to crème de la crème. Muzycznie? To po prostu destylat industrialu.

Studenci pamiętają o więźniach politycznych

Studenci pamiętają o więźniach politycznych

Grupa studentów Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej z Białorusi będzie pisać listy do internowanych. To z okazji obchodzonego 21 maja Dnia Solidarności z Więźniami Politycznymi.

Niedługo po odkryciu tragicznej śmierci Weroniki H. jej 35-letni syn został zatrzymany

Syn pobił matkę na śmierć. Jest akt oskarżenia

Bił matkę po twarzy, uderzał jakimś tępym narzędziem, gdy się przewróciła, jeszcze ją docisnął, a głową kobiety uderzył o podłogę. 74-letnia Weronika H. nie przeżyła. Jej syn będzie odpowiadał za zabójstwo przed sądem. Grozi mu nawet dożywocie.

Bogdan Krześniak to były działacz PSL-u, który w ostatniej kadencji reprezentował barwy PiS w radzie powiatu puławskiego. W ostatnich wyborach, startując z listy Prawa i Sprawiedliwości, otrzymał 626 głosów, co zapewniło mu mandat. Tuż przed pierwszą sesją, lekceważąc podpisane umowy, zmienił polityczne barwy

Zabrał władzę puławskiemu PiS-owi. "Zraziłem się do nich"

Głos jednego radnego zdecydował o tym, że władze w powiecie puławskim trafiła w ręce Koalicji Obywatelskiej i Trzeciej Drogi. Radnego, który swój mandat otrzymał startując z listy Prawa i Sprawiedliwości. Rozmawiamy z Bogdanem Krześniakiem, nowym członkiem zarządu, który zmienił polityczne środowisko.

Oranżeria w Radzyniu

Nowi radni chcą uchylić dyskryminacyjną kartę. Odblokują środki unijne?

Samorządowa Karta Praw Rodzin ma charakter ideologiczno- polityczny - piszą radni z Radzynia Podlaskiego w uzasadnieniu do uchylenia tego dokumentu. Miasto straciło już szansę na unijne dofinansowanie przez kartę.

Burze i grad. IMGW wydaje alerty dla całego województwa

Burze i grad. IMGW wydaje alerty dla całego województwa

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał alerty dla wszystkich powiatów. Prognozowane są silne ulewy, burze i opady gradu.

Marsz dla Życia i Rodziny w 2023 roku

Okażą wdzięczność za życie maszerując ulicami Lublina

„Dziękuję, że mnie urodziłaś”. Pod takim hasłem, w Dzień Matki ulicami Lublina przejdzie tegoroczny Marsz dla Życia i Rodziny.

Sprzęt od WOŚP trafi na oddział pulmonologiczny

Fundacja WOŚP robi prezent szpitalowi. Podaruje sprzęt dużej wartości

To już pewne. Do Zamojskiego Szpitala Niepublicznego trafi sprzęt o wartości przeszło miliona złotych. Trafi na oddział chorób płuc. Przekaże go Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Miał lepkie ręce. Odpowie w multirecydywie

Miał lepkie ręce. Odpowie w multirecydywie

Okradał kobiety na cmentarzu, zrywał naszyjniki z szyi i zabrał pieniądze przedszkolnej pedagog. Teraz może posiedzieć za kratkami nawet kilkanaście lat.

Wyczekiwany przetarg ogłoszony. PKP sypią milionami na remont dworca
galeria

Wyczekiwany przetarg ogłoszony. PKP sypią milionami na remont dworca

Wyczekiwany przetarg w końcu został ogłoszony. Kolejowa spółka szuka firmy, która wyremontuje dworzec PKP w Łukowie. W środku powstanie sala widowiskowa Łukowskiego Ośrodka Kultury.

Najpierw samochodem, a potem pieszo. Tak pijany kierowca uciekał przed policją

Najpierw samochodem, a potem pieszo. Tak pijany kierowca uciekał przed policją

37-latek miał ponad dwa promile i brak uprawnień do kierowania pojazdem. Grozi mu więzienie

Kalendarz
maj 2024
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Co Gdzie Kiedy - aplikacja mobilna