We wtorek minie 700 lat od podpisania przez króla Władysława Łokietka aktu lokacyjnego Lublina. Skoro rocznica jest okrągła, to obchody będą z rozmachem. Najwięksi artyści estrady zaśpiewają swojemu miastu na pl. Zamkowym, a to tylko część „imprezy urodzinowej”.
Oczywiście słowo „urodziny” jest uproszczeniem, bo Lublin powstał już wcześniej, a król stwierdził po prostu, że gród jest na tyle „dorosły”, by rządzić się według praw miejskich. Król zapisał to w akcie lokacyjnym, będącym dla miasta swego rodzaju dowodem osobistym. Jego oryginał będzie można oglądać jutro w lubelskim Zamku tylko od godz. 15 do 19, a będąc na Zamku można przy okazji zajść na wystawę bardzo starych portretów Lublina, nawet z 1618 roku. Wystawa będzie dostępna od godz. 10 do 18.
Beata Kozidrak, Krzysztof Cugowski oraz Urszula wystąpią w najbardziej widowiskowej części wtorkowych „urodzin”. To koncert Zakochani w Lublinie, który rozpocznie się o godz. 20 na pl. Zamkowym. Nie usłyszymy tu przebojów Bajmu, Budki Suflera, nie będzie też „Konika na biegunach”. Będą utwory napisane i skomponowane specjalnie na tę okazję. Za muzykę zabrał się Tomasz Momot, a za słowa Jan Kondrak, który wystąpi tu również z Lubelską Federacją Bardów, będzie też Piotr Cugowski i Natalia Wilk.
Nie będzie to jedyny koncert tego wieczora. Jeśli ktoś zechce może się wybrać na śpiewaną po grecku muzykę żydowską połączoną z jazzem i okraszoną wokalizami. Taki koncert da Sefardix Trio na wirydarzu klasztoru oo. dominikanów. Występ rozpocznie się o godz. 20 i będzie jedną z atrakcji trwającego wciąż Jarmarku Jagiellońskiego, na który zjechało ponad 250 wystawców z rękodziełem i przysmakami.
W trakcie jarmarku będzie można też wybrać się jutro na przeznaczoną dla dzieci i opiekunów wycieczkę z opowieścią o mieście z czasów jagiellońskich. Start o godz. 11 sprzed stoiska Biura Turystyki Kulturowej „Krajka” na pl. Łokietka, gdzie trzeba się wcześniej zapisać na ten 1,5-godzinny spacer. Tutaj też można zarezerwować miejsce na spacerze na wzgórze zamkowe (wyjścia z pl. Łokietka o godz. 12, 13, 14 i 15), albo wycieczce szlakami żydowskiego handlu i rzemiosła (wyjście ze schodów prowadzących na Zamek o godz. 14).
Również jutro podczas Jarmarku Jagiellońskiego pokazany zostanie film „Dzień przed zachodem słońca” w reżyserii Marii Zmarz-Koczanowicz (72 minuty), którego projekcja rozpocznie się o godz. 20 w Warsztatach Kultury przy Grodzkiej 5a.
Poza Jarmarkiem Jagiellońskim w Lublinie będzie się jutro odbywać XXIV Ogólnopolski Przegląd Hejnałów Miejskich, na który przyjechać ma 40 hejnalistów z 30 miast Polski. Wielkie trąbienie zacznie się o godz. 16 na balkonie Trybunału Koronnego.
Wstęp na wszystkie urodzinowe wydarzenia jest bezpłatny.
- 22.00 / pokaz „Sen o mieście” / Multimedialna Historia Miasta / plac Litewski
Dodatkowe kursy
Po wtorkowym koncercie Zakochani w Lublinie gości rozwiozą dodatkowe autobusy komunikacji miejskiej. Z przystanku na al. Tysiąclecia po stronie Zamku uruchomione zostaną nadprogramowe kursy linii 2, 17, 29, 34, 39 i 57 oraz linii 55 do Świdnika i 74 na Rudnik. Zaś z przystanku po stronie dworca odjadą dodatkowe kursy linii 1, 2, 6, 10, 17, 18, 29, 31, 32 i 57.