Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Inne

14 sierpnia 2017 r.
11:07

We wtorek 700 urodziny Lublina. Jak będzie świętowało miasto? [program]

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
15 sierpnia 2017 8:30
Widowisko muzyczne „Zakochani w Lublinie” było już prezentowane 27 i 28 stycznia w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. Teraz będzie można je zobaczyć na pl. Zamkowym
Widowisko muzyczne „Zakochani w Lublinie” było już prezentowane 27 i 28 stycznia w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. Teraz będzie można je zobaczyć na pl. Zamkowym

We wtorek minie 700 lat od podpisania przez króla Władysława Łokietka aktu lokacyjnego Lublina. Skoro rocznica jest okrągła, to obchody będą z rozmachem. Najwięksi artyści estrady zaśpiewają swojemu miastu na pl. Zamkowym, a to tylko część „imprezy urodzinowej”.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Oczywiście słowo „urodziny” jest uproszczeniem, bo Lublin powstał już wcześniej, a król stwierdził po prostu, że gród jest na tyle „dorosły”, by rządzić się według praw miejskich. Król zapisał to w akcie lokacyjnym, będącym dla miasta swego rodzaju dowodem osobistym. Jego oryginał będzie można oglądać jutro w lubelskim Zamku tylko od godz. 15 do 19, a będąc na Zamku można przy okazji zajść na wystawę bardzo starych portretów Lublina, nawet z 1618 roku. Wystawa będzie dostępna od godz. 10 do 18.

Beata Kozidrak, Krzysztof Cugowski oraz Urszula wystąpią w najbardziej widowiskowej części wtorkowych „urodzin”. To koncert Zakochani w Lublinie, który rozpocznie się o godz. 20 na pl. Zamkowym. Nie usłyszymy tu przebojów Bajmu, Budki Suflera, nie będzie też „Konika na biegunach”. Będą utwory napisane i skomponowane specjalnie na tę okazję. Za muzykę zabrał się Tomasz Momot, a za słowa Jan Kondrak, który wystąpi tu również z Lubelską Federacją Bardów, będzie też Piotr Cugowski i Natalia Wilk.

Nie będzie to jedyny koncert tego wieczora. Jeśli ktoś zechce może się wybrać na śpiewaną po grecku muzykę żydowską połączoną z jazzem i okraszoną wokalizami. Taki koncert da Sefardix Trio na wirydarzu klasztoru oo. dominikanów. Występ rozpocznie się o godz. 20 i będzie jedną z atrakcji trwającego wciąż Jarmarku Jagiellońskiego, na który zjechało ponad 250 wystawców z rękodziełem i przysmakami.

W trakcie jarmarku będzie można też wybrać się jutro na przeznaczoną dla dzieci i opiekunów wycieczkę z opowieścią o mieście z czasów jagiellońskich. Start o godz. 11 sprzed stoiska Biura Turystyki Kulturowej „Krajka” na pl. Łokietka, gdzie trzeba się wcześniej zapisać na ten 1,5-godzinny spacer. Tutaj też można zarezerwować miejsce na spacerze na wzgórze zamkowe (wyjścia z pl. Łokietka o godz. 12, 13, 14 i 15), albo wycieczce szlakami żydowskiego handlu i rzemiosła (wyjście ze schodów prowadzących na Zamek o godz. 14).

Również jutro podczas Jarmarku Jagiellońskiego pokazany zostanie film „Dzień przed zachodem słońca” w reżyserii Marii Zmarz-Koczanowicz (72 minuty), którego projekcja rozpocznie się o godz. 20 w Warsztatach Kultury przy Grodzkiej 5a.

Poza Jarmarkiem Jagiellońskim w Lublinie będzie się jutro odbywać XXIV Ogólnopolski Przegląd Hejnałów Miejskich, na który przyjechać ma 40 hejnalistów z 30 miast Polski. Wielkie trąbienie zacznie się o godz. 16 na balkonie Trybunału Koronnego.

Wstęp na wszystkie urodzinowe wydarzenia jest bezpłatny.

15 sierpnia / program
 
- 8.30 / Msza święta w intencji 700-letniego Miasta w Archikatedrze Lubelskiej
- 12.00 / Uroczysta sesja Rady Miasta na Zamku Lubelskim
- 10.00-18.00 / Jarmark Jagielloński w przestrzeniach Starego Miasta
- 11.00-19.00 / Akt Lokacyjny Lublina dla każdego / najważniejszy dokument historyczny Lublina, opatrzony lekkim komentarzem, wydany w szlachetnej, bibliofilskiej formie, dystrybuowany w przestrzeniach miasta,
- 15.00-19.00 / Prezentacja oryginału Aktu Lokacji z 1317 roku na Zamku Lubelskim 
- 12.00-13.00 i 16.00-17.00 / Jarmark Opowieści na Placu po Farze
- 10.00-18.00 / wystawa jubileuszowa „Portret miasta. Lublin w malarstwie, rysunku i grafice 1618–1939” w Muzeum Lubelskim na Zamku
- 13.00-18.00 / Sztukmistrz nad Lublinem / podniebne akrobacje na linie rozpiętej nad Rynkiem Starego Miasta w wykonaniu slacklinerów
- 14.00-20.00 / Łódka Kultury / mobilna scena działań artystycznych stworzona przez Poławiaczy Pereł Improv i Lublin Street Band
- 16.00 / XXIV Ogólnopolski Przegląd Hejnałów Miejskich w Trybunale Koronnym
 
- 17.00 / Herbowe winorośla na 700-lecie. Zielony prezent dla lublinian / Prezent dla mieszkańców z okazji 700. Urodzin Miasta w postaci sadzonki szlachetnego winogrona
19.00 / Urodzinowy tort dla lublinian / plac Zamkowy / 700 centymetrów i pół tony urodzinowego tortu
 
- 20.00 / „Zakochani w Lublinie” – kantata jazzrockowa Tomasza Momota / widowisko muzyczne na placu Zamkowym stworzone specjalnie z okazji 700-lecia

- 22.00 / pokaz „Sen o mieście” / Multimedialna Historia Miasta / plac Litewski

Dodatkowe kursy

Po wtorkowym koncercie Zakochani w Lublinie gości rozwiozą dodatkowe autobusy komunikacji miejskiej. Z przystanku na al. Tysiąclecia po stronie Zamku uruchomione zostaną nadprogramowe kursy linii 2, 17, 29, 34, 39 i 57 oraz linii 55 do Świdnika i 74 na Rudnik. Zaś z przystanku po stronie dworca odjadą dodatkowe kursy linii 1, 2, 6, 10, 17, 18, 29, 31, 32 i 57.

Czytaj więcej o:

Pozostałe informacje

Sky Jumpers i jej założyciel Krzysztof Barszczewski (nr 23)

Krzysztof Barszczewski: Sky Jumpers to projekt z pasją

Rozmowa z Krzysztofem Barszczewskim, dyrektorem marketingu TKKF Cukropol i twórcą projektu Sky Jumpers

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Znaleziono drugi element

W podpoznańskich Wirach znaleziono kolejny niezidentyfikowany obiekt – informuje wielkopolska PSP. Wcześniej pracownicy jednej z firm w Komornikach znaleźli na terenie zakładu przedmiot przypominający zbiornik. – W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna.

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Zarząd Grupy Azoty S.A. odkrył, że w latach 2022-2023 gaz kontraktowany dla chemicznego koncernu był droższy, niż wynikało z dziennych cen spot na europejskim rynku. Spółka miała przepłacić za surowiec co najmniej 932 mln zł. Czy jej ówczesne władze złamały prawo?

Piotr Schmidt oraz Wojciech Myrczek

Był Komeda i Stańko, teraz jest Młynarski i jazz

Nie można się bać nawiązywania do kultowych projektów czy artystów i ich twórczości – wywiad z Piotrem Schmidtem, trębaczem, kompozytorem, liderem i producentem muzycznym. Pod koniec minionego roku ukazała się płyta „Młynarski. Bynajmniej”. Za jej produkcję, jak i partie solowe trąbki odpowiada właśnie nasz rozmówca

ChKS Chełm musiał uznać wyższość broniącej Tauron Pucharu Polski drużyny Aluron CMC Warta Zawiercie

Tauron PucharuPolski: ChKS Chełm musiał uznać wyższość faworyta

W spotkaniu ćwierćfinałowym Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm przegrał z obrońcą trofeum Aluron CMC Wartą Zawiercie 0:3. Tym samym goście awansowali do Final 4

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu
ZDJĘCIA
galeria

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu

Co tak naprawdę kryje się w kubku z herbatą i czy można założyć ziołowy ogród na balkonie. W ramach programu "Rodzinne ferie jak z bajki" najmłodsi odwiedzili dziś Herbapol.

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Owijarki, pakowarka i prawie 700 tys. sztuk nielegalnie wyprodukowanych papierosów. Zatrzymano 8 osób. 5 obywateli Armenii i 3 obywateli Ukrainy.

Motor Lublin Arena

Motor Lublin Arena. Taka nazwa przynajmniej do końca 2027

Stadion, na którym swoje mecze ekstraklasy rozgrywają piłkarze Motoru Lublin zyskuje sponsora tytularnego i zmienia nazwę.

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej
foto
21 lutego 2025, 19:00

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej

Piątkowy wieczór (21 lutego) w Filharmonii Lubelskiej rozpocznie się jednym z najbardziej relaksujących utworów muzycznych, jakie kiedykolwiek powstały – „Pawaną op. 50” Gabriela Faurégo. Na zakończenie wieczoru zabrzmi monumentalna II Symfonia D-dur op. 43 Jeana Sibeliusa. Jako gość wystąpi grecki flecista Stathis Karapanos.

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

We wtorek (18 lutego) doszło do zderzenia samochodu osobowego z samochodem ciężarowym na drodze krajowej numer 17 w miejscowości Wał. Dwie osoby zostały przewiezione do szpitala, a sprawcą zdarzenia okazał się nietrzeźwy kierowca.

Średnia cena samochodów w 2024 roku osiągnęła poziom 35 025 złotych, a tempo wzrostu cen na rynku wtórnym znacznie przy-śpieszyło, głównie za sprawą większej liczby prawie nowych samochodów w ofercie.

Te używane auta straciły najwięcej na wartości

Volkswagen Passat tańszy o ponad 7 tysięcy, a Audi A6 o ponad 10 tysięcy złotych. Jakie jeszcze modele znajdziemy na liście najpopularniejszych samochodów na wtórnym rynku, które straciły na wartości w 2024 roku?

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów
WYBORY PREZYDENCKIE

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów

W środę przed południem marszałek Sejmu Szymon Hołownia odwiedził Lublin. Kampanijne spotkanie z dziennikarzami stało pod znakiem komentowania polityki krajowej i negocjacji dotyczących przyszłości Ukrainy bez udziału Ukrainy. Dla mieszkańców Lublina nie to jednak z całego spotkania było najważniejszą informacją.

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Jest potwierdzenie

W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna. Agencja zbada razem z firmą SpaceX, czy znaleziony w Komornikach zbiornik jest częścią tej rakiety.

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Policjanci zatrzymali 71-latka w sprawie usiłowania rozboju. Mężczyźnie grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi im. Zenona Plecha 2025 w Łodzi

Kalendarz
luty 2025
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28