Będą plenerowe widowiska i koncerty, seanse filmowe i wiele innych atrakcji. Tak ma wyglądać kulminacja obchodów 700-lecia nadania Lublinowi praw miejskich. Imprezy będą trwać przez cały długi weekend. Wszystkie będą bezpłatne
Już w sobotę nadarzy się okazja do zobaczenia widowiska „Sen o mieście”, które dwukrotnie pokazano już na dziedzińcu Zamku. Za każdym razem spektakl przyciągał tłumy, recenzje są pochlebne, zadowolony jest też sam reżyser. – Dla tylu ludzi jeszcze nie wystawiałem – podkreśla Janusz Opryński, reżyser 45-minutowej opowieści prowadzącej widzów przez kluczowe momenty historii miasta.
„Sen o mieście” będzie pokazany jeszcze tylko trzykrotnie: 12, 13 i 14 sierpnia, za każdym razem o godz. 21. Warto przyjść sporo wcześniej, bo chętnych do oglądania jest wielu.
We wtorek, 15 sierpnia, będzie można się wybrać na pl. Zamkowy na muzyczne widowisko z udziałem takich gwiazd jak Beata Kozidrak, Urszula, Krzysztof Cugowski, Piotr Cugowski, Jan Kondrak i Lubelska Federacja Bardów oraz Natalia Wilk. Wraz z nimi wystąpią lubelskie orkiestry i chóry. Widowisko „Zakochani w Lublinie” to jazzrockowa kantata Tomasza Momota, która swą premierę miała w styczniu w Centrum Spotkania Kultur.
Od soboty do poniedziałku wyświetlane będą w Teatrze Starym filmy o Lublinie, w tym najświeższa „Volta” oraz „Carte Blanche”. Zainteresowani muszą jednak wcześniej odebrać w kasie teatru bezpłatną wejściówkę. Projekcje będą się zaczynać o godz. 13. Na sobotę zaplanowano filmy dokumentalne „Magiczne miasto”, „Tajemnica śmierci wojewody” i „Na wolność to wszystko zamienisz”. Dokumenty zobaczymy także w niedzielę, gdy w repertuarze są filmy „Przed sierpniem był lipiec”, „Historia pewnego sumienia”, „Hakerzy „Solidarności” i „Zwierzę na papierze”. W poniedziałek można się wybrać na „Voltę” i „Carte Blanche”.
Aż cztery dni potrwa tegoroczny Jarmark Jagielloński. Motywem przewodnim ma być pisanka, choć na straganach będzie też wiele innych towarów. – Spotka się tu ponad 300 wystawców – mówi Bartek Drozd z Warsztatów Kultury.
Jarmark to także atrakcje muzyczne. Największą ma być niedzielny koncert obok klasztoru dominikanów (godz. 20), gdzie wystąpią Kayah, Włodek Pawlik, Michał Urbaniak oraz Antoni Gralak. – Oni nie przyjadą ze swoim repertuarem – zastrzega Agnieszka Wojciechowska z Warsztatów Kultury.
Znani muzycy wystąpią wspólnie z artystami muzyki tradycyjnej. Z kolei Krzesimir Dębski i Krzysztof Ścierański wystąpią z rodzinną kapelą Maliszów w sobotę o 19 przed klasztorem dominikanów.
W programie obchodów 700-lecia jest też XXIV Ogólnopolski Przegląd Hejnałów Miejskich (wtorek, godz. 16, Rynek), pokazy multimedialne fontanny na pl. Litewskim (12, 13, 14 i 15 sierpnia o godz. 22), wystawa wizerunków Lublina w malarstwie, grafice i rysunku (od 10 do 15 sierpnia, Zamek, od godz. 10 do 18).
Zaczęło się od króla
Dokładnie 15 sierpnia minie 700 lat odkąd król Władysław Łokietek nadał Lublinowi akt lokacyjny na prawie magdeburskim. Oryginał tego dokumentu można będzie oglądać we wtorek w Muzeum Lubelskim na Zamku.