W dniach 20-24.11 w Centrum Kultury odbędzie 8. edycja Międzynarodowego Festiwalu Młodego Kina Pełny Metraż.
Tegoroczny edycja będzie miała charakter konkursu z nagrodą finansową, którą przyzna publiczność po ostatniej projekcji. Do oddania głosu uprawniony będzie każdy posiadacz programu festiwalowego – karty do głosowania. Mamy nadzieję, że podobnie jak w poprzednich latach, uda nam się połączyć projekcje ze spotkaniami i dyskusjami z twórcami.
Centrum Kultury, ul. Peowiaków 12, Sala Kinowa
bezpłatne wejściówki do odebrania w kasie Centrum Kultury
kasa czynna: pon.-pt. godz. 10.00-19.00
Pełny Metraż - program
18.00 – „Silvi” reż. Nico Sommer (Niemcy) 97′
„Znam każdą zmarszczkę twojego ciała. To koszmar”. Kiedy jej mąż odchodzi, Silvi w końcu zdaje sobie sprawę, że jej raczej nudne małżeństwo nie zdało egzaminu. 47-letnia kobieta, teraz zagubiona i porzucona, powodowana strachem przed samotnością postanawia zacząć od nowa. Anonimowy seks, czułe słówka w ciemnościach i szaleni kochankowie doprowadzają ją do emocjonalnego chaosu uczuć i przyjemności. Silvi zdaje sobie sprawę, że znalezienie właściwego partnera, to niemałe wyzwanie.
20.00 – „Regina” reż. Javier Ávila (Meksyk) 62′
Regina jest 17-letnią dziewczyną, której nikt nie widział od dwóch lat. Żyła na dworze jako domowe zwierzę swojego ojca, Antonio. Cecilla – jej matka – niewidoma kobieta cierpiąca na depresję żyje zamknięta w ich domu. Za cztery dni Regina skończy 18 lat, z tej okazji jej ojciec przygotował dla niej szczególny prezent.
21.11 (czwartek)
18.00 – „1 for 1” („1 za 1”) reż. Carolina Rivas, Daoud Sarhandi (Hiszpania/Meksyk) 77′
Niezwykła czarna komedia, której fabuła rozgrywa się w czasie wyborów w Meksyku. Kandydat na gubernatora potrąca imigrantkę w ciąży i aby uniknąć skandalu, ukrywa ją. Naciskany przez swojego zwierzchnika wyrzuca imigrantkę, by nie zrujnować swojej kariery politycznej. W filmie ukazane są wydarzenia rozgrywające się wokół imigrantki, która próbuje wynająć pokój. „1 za 1” ukazuje ducha współczesnego, meksykańskiego społeczeństwa za pomocą niezwykłej mieszanki czarnego humoru i muzyki.
20.00 – „Koan of Spring” („Wiosenny Koan”) reż. Lou Ma Ho (Francja) 74′
„Koan of spring” można określić mianem przygodowej baśni. Mistrz Truong, który jest zaufanym doradcą Cesarza, zbliża się do kresu swego życia. Jednak zanim odejdzie, zostaje powierzona mu ostatnia misja – musi znaleźć godnego siebie następcę. W tym celu odbędzie pełną niebezpieczeństw podróż na daleką prowincję. Czy mędrzec wypełni powierzone mu zadanie?
22.11 (piątek)
18.00 – „Addict” („Uzależniony”) reż. Geoff Harmer (Wielka Brytania) 92′
W filmie tym śledzimy losy rozczarowanego managera, Davida Pettigrew (Paul Anthony). David łatwo się uzależnia. Nałogowo pali. Nałogowo pije. I popada w coraz groźniejsze uzależnienia. Udręczony nieodwzajemnionymi uczuciami żywionymi do zamężnej pracownicy swojej firmy, Kim (Stacy Hart), szuka możliwości rozładowania niszczących go napięć i wstępuje na pełną brutalnych czynów drogę, z której nie ma już odwrotu…
20.00 – „Pleased to meet you” („Miło mi cię poznać”) reż. Johanna Thalmann i Severin Winzenburg (Niemcy) 85′
Nakręcony w ciągu jednej nocy w Los Angeles „Pleased to meet you” Johanny Thalmann i Severina Winzenburga znajduje się na granicy fikcji i dokumentu. Ukazuje on zagubione pokolenie ludzi uwięzionych między wizerunkiem a autentycznością. Młody pisarz, Julian, zaprasza do siebie po kłótni swoich najlepszych przyjaciół, Carsona i Jamesa. Kiedy James zjawia się z atrakcyjną Norweżką, Teresą, a Carson przyprowadza przypadkowo poznanego Byrona, wydarzenia wieczoru przybierają zaskakujący obrót. Typowe gadki o niczym szybko przechodzą w dyskusję o przyjaźni, zaufaniu i sekretach. Ta piątka ludzi odbywa wspólną podróż przez Los Feliz, odkrywając bolesne prawdy i dochodząc do zaskakujących ustępstw.
23.11 (sobota)
18.00 – „7 seX 7” reż. Irena Skorič (Chorwacja) 87′
Siedem erotycznych noweli o strukturze zgodnej z Arystotelesowską zasadą jedności czasu, miejsca i akcji, ze zwrotem tej ostatniej na końcu. Pięć heteroseksualnych i dwie homoseksualne pary w pewnego rodzaju współczesnym Decameronie. Przekaz erotyzmu nie jest bezpośredni, więc żadna z historii nie traktuje o samym seksie, ale o intrygujących relacjach międzyludzkich i towarzyszącym im napięciu seksualnym. Historie są dowcipne, ale jednocześnie pełne goryczy. Ich struktura i styl sprawiają, że nie patrzymy na nie, jak na mozaikę, ale raczej niezwykłą filmową całością.
20.00 – „Five Pillars” („Pięć filarów”) reż. Jon Rosling (Wielka Brytania) 85′
Ciężko doświadczony wojennymi przeżyciami były żołnierz, Darren, wraca do Anglii, gdzie odrzucony przez społeczeństwo próbuje odnaleźć siebie. Jego przyjaciele także się zmienili: Paul wyjechał na studia, a Gary dołączył do szeregów ekstremistycznego ruchu narodowego. Nawet Billy, nastoletni brat Paula, zaczął kierować się przemocą i nienawiścią. Była dziewczyna Darrena, Sophie, także oddaliła się od niego. Pozostał mu jedynie kontakt z jego dziadkiem, Grahamem. Jednak gdy Sophie podrywa młody Azjata, Yusuf, Darren traci równowagę i podżegany przez Billy’ego i Gary’ego postanawia ukarać Yusufa. Jakie będą następstwa ich konfrontacji?
24.11 (niedziela)
18.00 – „Bobry” reż. Hubert Gotkowski (Polska) 97′
Uwięzieni w nudnej pracy przewodnicy dusz do świata umarłych odkrywają, że mogą skrócić sobie czas pobytu na Ziemi. Nawet w zaświatach panuje biurokracja i przekręty, takie jak niewiadome pochodzenie denatów, pozostają zlekceważone. Najważniejsze, żeby norma została wyrobiona. To jedyny w tym roku polski film niezależny, który wszedł do programu.
Po filmie głosowanie Publiczności na najlepszy film festiwalu.