Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

0 0 A A

Jedno z czarno-białych zdjęć, jakie się zachowały, przedstawia billboard z trzema mądrymi małpkami z japońskiego przysłowia. Amerykańska parafraza zdania "nie widzę, nie słyszę, nie mówię stworzona na potrzeby ściśle tajnego Projektu Manhattan w wolnym tłumaczeniu brzmi: To, co tu widzisz, robisz, słyszysz, zostaw tutaj kiedy wyjedziesz.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Z innego plakatu można się było dowiedzieć, że twój długopis i język może stać się bronią twojego wroga. Znakomicie oddaje to atmosferę tajemnicy w jakiej żyli mieszkańcy ukrytego miedzy wzgórzami Tennessee miasta-widmie. Miasta, którego próżno było szukać na mapach.

To tutaj w gigantycznych fabrykach (jeden z zakładów o pow. 17 ha z był wówczas największym budynkiem na świecie) testowano różne metody wzbogacania uranu. Oak Ridge było najważniejszym elementem rządowego projektu Manhattan - bez tego "elementu układanki” bomba atomowa nigdy by nie powstała.

O tym jak gigantyczny był to projekt świadczą już same liczby. W szczytowym okresie rozwoju, wiosną 1845 r., miasto liczyło 75 tysięcy mieszkańców, stołówki wydawały 40 tys. posiłków na dobę, a zużycie energii elektrycznej znacznie przekraczało potrzeby Nowego Jorku

Bohaterki "Dziewczyn atomowych” Denise Kiernan to młode dziewczyny zrekrutowane ze wszystkich zakątków Stanów Zjednoczonych. Nie wiedziały dokąd jadą, nie miały pojęcia nad czym pracują. Mieszkały w przeludnionych bursach, przyczepach kampingowych (robotnicy budowlani) i domach z prefabrykatów (pracownicy naukowi), brnęły w błocie do pracy w jednej z kilku gigantycznych fabryk, godzinami stały w kolejkach i próbowały sobie w tych spartańskich warunkach ułożyć życie.

Denise Kiernan równie pasjonująco potrafi pisać o skomplikowanych reakcjach chemicznych jak o codziennych bolączkach - jak brak gumek do majtek czy pończoch. To fascynująca historia wielu lat prac nad bombą atomową opowiedziana z perspektywy kilkunastu kobiet: chemiczki, sekretarki, sprzątaczki, pielęgniarki.

- Był to wyjątkowy eksperyment socjologiczny. Miejsce bez przeszłości z tworzoną w pośpiechu społecznością - pisze Kiernan.

Z całego kraju zjechali tu głównie ludzie młodzi - średnia wieku mieszkańców to 27 lat. Szefowie projektu szczególnie cenili dziewczyny z prowincji, które swoją edukację zakończyły na liceum. Bez słowa skargi kwaterowały się w barakowozach, bez żadnych pytań wykonywały każde polecenie, nie były tak ciekawskie jak ci, którzy skończyli studia.

Bo choć pytania same cisnęły się na usta (dlaczego z taśmy produkcyjnej nie wyjeżdża żaden towar? Co oznaczają symbole J, M,Q,R?) - nie należało ich zadawać. Nie należało też rozmawiać o pracy - ani z chłopakiem, ani ze współlokatorką. Dociekliwych szybko żegnano. A szansy powrotu do miejsca, które mimo tych wszystkich tajemnic i niedogodności, dawało w końcu stałą pracę i godziwą pensję. Nie bez znaczenia było też poczucie, że uczestniczą w czymś wielkim i ważnym, że wyniki ich pracy mogą uratować kraj. W obliczu toczącej się na starym kontynencie wojny, to był argument nie do przebicia.

Pozostałe informacje

Oranżeria w Radzyniu

Nowi radni chcą uchylić dyskryminacyjną kartę. Odblokują środki unijne?

Samorządowa Karta Praw Rodzin ma charakter ideologiczno- polityczny - piszą radni z Radzynia Podlaskiego w uzasadnieniu do uchylenia tego dokumentu. Miasto straciło już szansę na unijne dofinansowanie przez kartę.

Burze i grad. IMGW wydaje alerty dla całego województwa

Burze i grad. IMGW wydaje alerty dla całego województwa

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał alerty dla wszystkich powiatów. Prognozowane są silne ulewy, burze i opady gradu.

Marsz dla Życia i Rodziny w 2023 roku

Okażą wdzięczność za życie maszerując ulicami Lublina

„Dziękuję, że mnie urodziłaś”. Pod takim hasłem, w Dzień Matki ulicami Lublina przejdzie tegoroczny Marsz dla Życia i Rodziny.

Sprzęt od WOŚP trafi na oddział pulmonologiczny

Fundacja WOŚP robi prezent szpitalowi. Podaruje sprzęt dużej wartości

To już pewne. Do Zamojskiego Szpitala Niepublicznego trafi sprzęt o wartości przeszło miliona złotych. Trafi na oddział chorób płuc. Przekaże go Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Miał lepkie ręce. Odpowie w multirecydywie

Miał lepkie ręce. Odpowie w multirecydywie

Okradał kobiety na cmentarzu, zrywał naszyjniki z szyi i zabrał pieniądze przedszkolnej pedagog. Teraz może posiedzieć za kratkami nawet kilkanaście lat.

Wyczekiwany przetarg ogłoszony. PKP sypią milionami na remont dworca
galeria

Wyczekiwany przetarg ogłoszony. PKP sypią milionami na remont dworca

Wyczekiwany przetarg w końcu został ogłoszony. Kolejowa spółka szuka firmy, która wyremontuje dworzec PKP w Łukowie. W środku powstanie sala widowiskowa Łukowskiego Ośrodka Kultury.

Najpierw samochodem, a potem pieszo. Tak pijany kierowca uciekał przed policją

Najpierw samochodem, a potem pieszo. Tak pijany kierowca uciekał przed policją

37-latek miał ponad dwa promile i brak uprawnień do kierowania pojazdem. Grozi mu więzienie

Pożar ciężarówki na drodze ekspresowej. Są utrudnienia

Pożar ciężarówki na drodze ekspresowej. Są utrudnienia

Na drodze S12/S17 doszło do pożaru pojazdu dostawczego. Zablokowany jest prawy pas ruchu

Renomowana strzelnica w Lublinie SCHRON

Renomowana strzelnica w Lublinie SCHRON

Szukasz ekscytującej rozrywki w Lublinie? Znudziły Ci się zwykłe wyjścia do kina, restauracji, czy na basen i potrzebujesz odrobiny adrenaliny? Jest na mapie Lublina miejsce, gdzie można świetnie bawić się zarówno samemu, jak i z grupą przyjaciół.

Czym jest postcrossing? Czy to dobry pomysł na hobby?

Czym jest postcrossing? Czy to dobry pomysł na hobby?

Na pewno wiele osób zastanawia się, czym jest postcrossing. To międzynarodowy projekt, który pozwala na wysyłanie i otrzymywanie pocztówek od osób na całym świecie. Jego historia zaczęła się w roku 2005 za sprawą Portugalczyka Paulo Magalheasa. Dzisiaj w programie zarejestrowanych jest kilkaset tysięcy osób z ponad 200 krajów.

Silna chmura burzowa przeszła w niedzielę wieczorem przez powiat opolski i wschodnią cześć powiatu lubelskiego

Grad zniszczył lubelskie uprawy malin. Dramat w owocowym zagłębiu

Niedzielny grad zdewastował uprawy owoce w okolicach Opola Lubelskiego, Chodla, Przytyku, Białowody, Wandalina, Chruśliny, Urzędowa, Bełżyc. Dziś do rolników jedzie Krzysztof Komorski, wojewoda lubelski.

Granica nie do przejścia dla wroga. Presja nielegalnej migracji rośnie

Granica nie do przejścia dla wroga. Presja nielegalnej migracji rośnie

Rząd chce jeszcze bardziej umacniać polską granicę z Białorusią. Specjalne fortyfikacje mają odstraszyć wroga. „Tarcza Wschód” pochłonie 10 mld złotych.

Cenna wygrana Granicy Dorohusk. Wyniki chełmskiej klasy okręgowej

Cenna wygrana Granicy Dorohusk. Wyniki chełmskiej klasy okręgowej

Bug Hanna podzielił się punktami z Unią Rejowiec. Skromna zwycięstwo Granicy Dorohusk w Izbicy z Ruchem. Brat Siennica Nadolna rozbił outsidera Unię Białopole, a Spółdzielca Siedliszcze zremisowała z Orzeł Srebrzyszcze 1:1

Budowa Lubelskiego Lipca ’80 trwa od roku. Wykonano 1/3 planu
LUBLIN

Budowa Lubelskiego Lipca ’80 trwa od roku. Wykonano 1/3 planu

— Prace przebiegają zgodnie z harmonogramem — mówi wiceprezydent Artur Szymczyk. Przedłużenie ulicy Lubelskiego Lipca ’80 połączy dworzec metropolitalny i Arenę Lublin z ulicą Krochmalną.

Kalendarz
maj 2024
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Co Gdzie Kiedy - aplikacja mobilna