Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Recenzje wydarzeń

19 lipca 2010 r.
20:33
Edytuj ten wpis

Siła (polskiej) sztuki we Lwowie

0 0 A A

Wystawa "Siła Sztuki", Lwów - Pałac Sztuki, 16 lipca - 15 sierpnia 2010

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
"Siła Sztuki” to największa jak dotąd wystawa polskiej sztuki współczesnej na Ukrainie. Do 15 sierpnia we lwowskim Pałacu Sztuki możemy oglądać całą kolekcję Lubelskiego Towarzystwa Zachęty. To zarazem pierwsza publiczna ekspozycja wszystkich jego zbiorów.

Lwowska wystawa już na wstępie zaskakuje swoim rozmiarem: ponad 140 prac 47 artystów na 3,5 tys. mkw. powierzchni. Ekspozycja zajmuje wszystkie trzy piętra monumentalnego budynku przy ul. Kopernika we Lwowie. Co ciekawe, Pałac Sztuki wbrew swojej nazwie sztukę gości sporadycznie. Częściej niż malarstwo, rzeźbę, czy prace współczesnych artystów, można natknąć się tu na stoiska z bielizną czy nićmi dentystycznymi. A szkoda, bo to przestrzeń wystawiennicza wręcz idealna.

Duże, mocno nasłonecznione sale na ostatnim piętrze, idealnie nadają się do ekspozycji obrazów, fotografii, czy wymagających dobrego oświetlenia instalacji takich twórców jak Koji Kamoji, Stanisława Dróżdża, Cezarego Bodzianowskiego, Zofii Kulik, Sławomira Marca, Mikołaja Smoczyńskiego, Mirosława Bałki i wielu innych. Świetnie się tu też czują karpie koji, bohaterowie "Zmiany organizacji ruchu” Grzegorz Drozda.


Z kolei w ciemnych, kameralnych salach piętro niżej można obejrzeć kilkanaście projektów wideo. Znajdziemy tu m.in. zapis performance grupy Sędzia Główny z lubelskiej Galerii Kont, akcję "DJ Kwaśne Bagno” Krzysztofa Zarębskiego, czy egzystencjalne przemyślenia Ewy Zarzyckiej w "Zasadach mojej sztuki”. A trzy filmy wideo Józefa Robakowskiego (Rynek, Sztuka to potęga, Widok z mojego okna) doczekały się tu nawet swojej własnej, odrębnej sali.

Praca Robakowskiego symbolicznie otwiera też tą wystawę. Bo choć na szczegółowym planie ekspozycji na dopiero drugi numer (nr 1 to przestrzenna kompozycja Leona Tarsewicza), to większość wchodzących do galerii swoje kroki kieruje najpierw w miejsce, skąd dobiega muzyka Szopena (Uwaga: Światło!).
Łącznie 140 prac prawie pięćdziesięciu twórców – tak szerokiego przeglądu polskiej sztuki ostatniego półwiecza próżno szukać nawet w rodzimych galeriach. Pomysł narodził się półtora roku temu przy kawiarnianym w pobliskiej Lampie. Usiadł przy nim Zbigniew Sobczuk (kurator lwowskiej "Siły Sztuki”) i Wołodymyr Kaufman (kurator otwierającej się w najbliższy piątek wystawy ukraińskich artystów w Warsztatach Kultury w Lublinie).

To, co dotąd wydawało się niemożliwe, nawet dla tak prężnych i doświadczonych instytucji jak Polski Instytut w Kijowie, udało się grupie zapaleńców z Lublina i Lwowa. "Siła Sztuki” nie tylko poradziła sobie z biurokratyczną machiną po obu stronach granicy, ale ściągnęła do galeryjnych przestrzeni tzw. ludzi z ulicy.





Dla wielu, zwłaszcza tych nieobytych ze sztuką współczesną, wystawa może być małym szokiem. Bo zamiast obrazów i rzeźb zobaczą m.in. akwarium z rybami pływającymi po rondzie czy wideo zapisy odważnych performance. I raczej nie będą żałować, że wystawie nie towarzyszą występy Starego Dobrego Małżeństwa, jak to swego czasu zasugerował jeden z polskich dyplomatów na Ukrainie...

Ekspozycja jest częścią przedsięwzięcia Trans Misja Lublin Ukraina realizowanego przez Warsztaty Kultury (Lublin), Fundację TransKultura (Lublin), Stowarzyszenie Virmeńska 35 (Lwów) i Galerię Dzyga (Lwów). Kolejną odsłoną akcji będzie retrospektywna wystawa "Ukrajins'kyj zriz”, czyli "Przekrój ukraiński” (wernisaż w piątek, 23 lipca, w Warsztatach Kultury w Lublinie).

Zobacz więcej zdjęć z wernisażu wystawy "Siła Sztuki” we Lwowie

Pozostałe informacje

Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo. Bezpłatne sprawdzanie świateł w ramach kampanii

Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo. Bezpłatne sprawdzanie świateł w ramach kampanii

W najbliższą sobotę, 23 listopada, kierowcy w całej Polsce będą mieli okazję bezpłatnie sprawdzić stan i ustawienie świateł w swoich pojazdach. Akcja jest częścią tegorocznej edycji kampanii „Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo”, która ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa na drogach poprzez poprawę widoczności pojazdów.

Lublin żyje teatrem
galeria

Lublin żyje teatrem

W Lublinie trwa Festiwal Teatrów Niewielkich, który od 2005 roku przyciąga do miasta twórców i miłośników sztuki scenicznej z całej Polski. To ogólnopolskie wydarzenie o charakterze konkursowym jest miejscem spotkań aktorów zawodowych i amatorów, łącząc różne pokolenia i style teatralne.

Samuel Mraz zdobył w piątek swojego ósmego gola w tym sezonie

Motor nie do zatrzymania. Beniaminek pokonał w Lubinie Zagłębie

Trzecie zwycięstwo z rzędu piłkarzy Motoru. Tym razem podopieczni Mateusza Stolarskiego pokonali w Lubinie tamtejsze Zagłębie 2:1. Zwycięskiego gola dla gości zdobył były napastnik "Miedziowych" Samuel Mraz.

Piesek wybrał się na spacer i zaginął. Wybawcą dzielnicowy
Kraśnik

Piesek wybrał się na spacer i zaginął. Wybawcą dzielnicowy

Wczoraj wieczorem w Kraśniku, w części fabrycznej miasta, zagubił się mały, niedowidzący piesek. Dzięki szybkiej reakcji asp. Łukasza Guściory z lokalnego komisariatu, czworonóg szybko wrócił do swojej właścicielki, a cała sytuacja zakończyła się szczęśliwie.

Radni na „tak”. Dwie podstawówki i jedno liceum przed dużymi zmianami
Lublin

Radni na „tak”. Dwie podstawówki i jedno liceum przed dużymi zmianami

17 „za” i 13 „przeciw” – taki był wynik trzech głosowań nad przyszłością kilku lubelskich szkół na czwartkowej sesji Rady Miasta. SP19 i SP25 mają być teraz jedną szkołą. Na zmiany czeka również IV LO.

Szkoła z wartościami i tradycją – „Szóstka” świętuje jubileusz
ZDJĘCIA
galeria

Szkoła z wartościami i tradycją – „Szóstka” świętuje jubileusz

Szkoła Podstawowa nr 6 im. Romualda Traugutta w Lublinie w tym tygodniu obchodzi 90. urodziny. W uroczystościach uczestniczyli dawni i obecni uczniowie.

Pijany uderzył w latarnię w Dęblinie. To nie było jego jedyne przewinienie

Pijany uderzył w latarnię w Dęblinie. To nie było jego jedyne przewinienie

Ponad 2 promile alkoholu w wydychanym powietrzu, narkotyki w kieszeni i pozytywny wynik testu na obecność środków odurzających – to bilans poniedziałkowej jazdy 26-latka z powiatu ryckiego. Mężczyzna, kierując Hondą, stracił panowanie nad pojazdem i zakończył swoją podróż na przydrożnej latarni przy ul. Podchorążych w Dęblinie.

Witajcie w Polsce! Łydka Grubasa akustycznie
koncert
23 listopada 2024, 20:00

Witajcie w Polsce! Łydka Grubasa akustycznie

To będzie prawdziwa petarda! Po raz pierwszy Łydka Grubasa zagra wyłącznie program akustyczny. Usłyszymy nowe aranżacje i nowe instrumenty. Jak brzmią stare utwory w nowych aranżacjach? Przekonamy się już w najbliższą sobotę.

Lubelscy pracodawcy wyróżnieni za dbałość o bezpieczeństwo pracy

Lubelscy pracodawcy wyróżnieni za dbałość o bezpieczeństwo pracy

Ponad 40 pracodawców oraz trzech Społecznych Inspektorów Pracy uhonorował Okręgowy Inspektorat Pracy w Lublinie podczas piątkowej gali. Wyróżniono także gospodarstwo rolne z powiatu łukowskiego, które uczestniczyło w ogólnopolskim konkursie. Gala była okazją do podsumowania działalności w zakresie ochrony pracy.

Motor lepszy od Zagłębia, Samuel Mraz dalej strzela (zapis relacji na żywo)

Motor lepszy od Zagłębia, Samuel Mraz dalej strzela (zapis relacji na żywo)

Trzecie zwycięstwo z rzędu piłkarzy Motoru. W piątkowy wieczór beniaminek z Lublina ograł na wyjeździe Zagłębie Lubin 2:1.

Spektakl „W maju się nie umiera…” na Lubelszczyźnie
teatr
24 listopada 2024, 18:00

Spektakl „W maju się nie umiera…” na Lubelszczyźnie

Krasnystaw, Zamość, Szczebrzeszyn i Drelów, to miejscowości w których, w najbliższych dniach będzie można zobaczyć wyjątkowy spektakl „W maju się nie umiera. Historia Barbary Sadowskiej” opowiadający przejmującą historię matki Grzegorza Przemyka.

30 lat minęło. Liceum im. Jana III Sobieskiego w Lublinie świętuje jubileusz
galeria

30 lat minęło. Liceum im. Jana III Sobieskiego w Lublinie świętuje jubileusz

Liceum Ogólnokształcące im. Jana III Sobieskiego w Lublinie świętowało 30-lecie swojej działalności podczas uroczystej gali, która odbyła się w czwartkowy wieczór w Centrum Kongresowym Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.

Droga eskpresowa S12

Jest decyzja środowiskowa dla S12 na zachód od Puław

Na tą decyzję czekali kierowcy z całego powiatu puławskiego, a także zwoleńskiego i Radomia. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Warszawie wydał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla budowy drogi ekspresowej od obwodnicy Puław do Radomia.

Ostatnie posiedzenie sądu w sprawie Łukasza W. odbyło się w piątek, 22 listopada, na dzień przed 35. urodzinami mężczyzny
wyrok

Strzały padły pod wiejską remizą. Łukasz W. winnym usiłowania zabójstwa

Nie miał bezpośredniego zamiaru pozbawienia życia mężczyzny, którego postrzelił, ale jest winnym usiłowania zabójstwa – orzekł sąd. I skazał mieszkańca wsi Zadębce, również za groźby karalne, na łączną karę 8 lat i 7 miesięcy więzienia.

Znowu może być ślisko. IMGW ostrzega
Ostrzeżenia pogodowe

Znowu może być ślisko. IMGW ostrzega

Dzisiaj od popołudnia do jutrzejszego poranka mogą występować oblodzenia na drogach i chodnikach w naszym województwie. Ostrzeżenia dotyczą wszystkich powiatów.

Kalendarz
listopad 2024
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30