Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Teatr

14 listopada 2019 r.
7:12

23. Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca. Wieczór II

Autor: Zdjęcie autora agdy
Projekt Yanka Rudzka: Wielogłos
Projekt Yanka Rudzka: Wielogłos (fot. M. Zakrzewski / materiały prasowe)

To poczucie, że nie zrozumiało się zbyt wiele, ale raczej się podobało. Lubelskie spotkania tancerzy różnych porządków, nabierają rozpędu.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W Lublinie trwają Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca. Drugi wieczór był tym, który wprawił publiczność w pulsujący rytm. Wiele osób wychodziło z „Wielogłosu” niemal tanecznym krokiem. To spektakl Joanny Leśniarowicz, która przywołała postać Yanki Rudzkiej - polskiej tancerki która w latach 50. ubiegłego wieku wyjechała do Brazylii, by tam stać się jedną z najważniejszych postaci współczesnego tańca. „Projekt Yanka Rudzka: Wielogłos” połączył artystów z Armenii, Brazylii, Gruzji i Polski. Można było próbować wyławiać z energetycznego tańca dziesięcioosobowego zespołu elementy i analizować gdzie zaczyna się brazylijska samba, ormiańskie kochari, gruzińskie svanuri, a gdzie nasz oberek.

Widzowie z trudem tkwili w fotelach sali widowiskowej CK gdy na scenie tańczyli: Anderson Danttas, Helena Ganjalyan, Karen Khachatryan, Agnieszka Kryst, Kote Liparteliani, Janusz Orlik, Neemias Santana, Katarzyna Sitarz, Hasmik Tangyan, Megi Zarkua.

Wcześniej przestrzeni tancerzom użyczała Galeria Labirynt. Dzięki temu dwie, tak różne produkcje jak solo Ramony Nagabczyńskiej i propozycja gości z Włoch czyli „Plutone” w wykonaniu trzech performerek mogły istnieć obok siebie.

Oba projekty dzieliło wiele, jedynie może ich teatralność czy performatywność – w opozycji do taneczności „Wielogłosu” – była płaszczyzną spotkania.

Jak poinformowano widzów, „Plutone” powstał w wyniku kontaktu z techniką medytacji „Vipassana” i potraktowania jej jako sposobu do namysłu nad światem, zbudowanego z delikatnej równowagi pomiędzy sobą samym, a światem zewnętrznym.

Tytułowy Pluton, ostatnia z planet należących do układu słonecznego stał się dla twórców (Elisabetta Consonni i performerki Marta Ciappina, Olimpia Fortuni, Masako Matsushita) między innymi odniesieniem do ruchu po niekończących się okręgach. Siedzieliśmy dookoła białego kwadratu sceny, śledząc trajektorie trzech ubranych na biało kobiet. Bardzo młodzi widzowie pytali scenicznym szeptem: Mamo, kiedy się zacznie? choć „Plutone” trwał w najlepsze. Możliwe, że jacyś dorośli też się nad tym zastanawiali.

O ile „Plutone” był daleki i kosmicznie chłodny, o tyle autorskie solo „pURe” było cielesne i gorące.

– Zdecydowałam, że zrobię coś, co jest pracą samą ze sobą, bardzo uproszczoną pod względem narzędzi. Potem już pojawiła się koncepcja ur-materii Tadeusza kantora, przyszło mi do głowy trzęsienie, wibracje i zabawa. Ur-materia i zabawa to dwie osie tego spektaklu - choć pierwsza wyprzedza drugą. Wydaje mi się, że zabawa jest bardzo silną energią, która powoduje powstawanie materiału – mówiła Ramona Nagabczyńska w jednym z wywiadów.

Choreografia powstała w 2015 roku, była już pokazywana w Lublinie w ramach Teatr Maat/Festiwalu Maat. Kantor Now! Kto przegapił, mógł zobaczyć na MSTT. Było warto. W ogóle wszystkie trzy środowe propozycje było warto.

Dziś w programie:

18:00 _ Galeria Labirynt _ Galeria

Iryna Shirokaya _ pieta.with//out love _ Białoruś _ 50'

19:00 _ Galeria Labirynt _ Scena

Tabea Martin _ Field _ Szwajcaria _ 45'

20:30 _ Centrum Kultury w Lublinie _ Sala Widowiskowa

Paweł Sakowicz _ Jumpcore _ Polska _ 40'

Uwaga! Kto kupił bilet na godz. 18 albo na 19, może zobaczyć oba spektakle. Tak było już w środę. Propozycje w Galerii Labirynt – są w pakiecie.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Po konferencjach politycy kurtuazyjnie wymienili uwagi w holu lubelskiego ratusza

Poseł Moskal składa zawiadomienie, prokuratura bada, a wiceprezydent Fulara chłodzi... nastroje

Zawiadomienie do prokuratury w sprawie odmowy udostępnienia przez Urząd Miasta Lublin protokołu po kontroli CBA złożył poseł PiS, Michał Moskal. Władze miasta tłumaczą, że protokół jest dowodem w prowadzonym śledztwie i nie może być upubliczniony. A chodzi o domniemanie nieprawidłowości przy budowie dworca metropolitalnego w  Lublinie w kwocie 7,5 miliona złotych.

31-latek z Chełma poszukiwany 44 listami gończymi złapany w Holandii

31-latek z Chełma poszukiwany 44 listami gończymi złapany w Holandii

Odsiedział pół wyroku i nie wrócił z przepustki. Chełmianin był poszukiwany Europejskim Nakazem Aresztowania i 44 listami gończymi.

Majówka na przystanku. Lublin świętuje, a autobusy jadą inaczej
ZMIANA ORGANIZACJI RUCHU

Majówka na przystanku. Lublin świętuje, a autobusy jadą inaczej

W sobotę w Lublinie zaplanowano uroczystości związane z rocznicą uchwalenia konstytucji 3 maja. To też oznacza spore obkazdy komunikacji miejskiej.

Poseł Michał Krawczyk zaprasza na wyborcze wiece Rafała Trzaskowskiego
film

Sztabowcy Trzaskowskiego szykują grunt na wiece w Lublinie i Zamościu

Rafał Trzaskowski po raz kolejny przyjedzie na Lubelszczyznę. Zaplanowano dwa wiece 4 maja. O godzinie 14 kandydat KO na prezydenta spotka się z mieszkańcami Lublina na Placu Łokietka, a o godz. 17 na Rynku Wodnym w Zamościu.

Jacek Spisacki

Stworzył Pomnik Sybiraków i zaprojektował ołtarz papieski. Zmarł Jacek Spisacki

Był artystą i nauczycielem. W wieku 78 lat zmarł Jacek Spisacki. Zaprojektował charakterystyczny Pomnik Sybiraków w Białej Podlaskiej.

Centrum Słuchu i Mowy MEDINCUS w Lublinie – kompleksowa opieka nad słuchem, mową i drogami oddechowymi
galeria
film

Centrum Słuchu i Mowy MEDINCUS w Lublinie – kompleksowa opieka nad słuchem, mową i drogami oddechowymi

W Lublinie powstało Centrum Słuchu i Mowy MEDINCUS, nowoczesna placówka medyczna specjalizująca się w diagnostyce, leczeniu i rehabilitacji zaburzeń słuchu, mowy oraz problemów otorynolaryngologicznych.

Informacja Wójta Gminy Wólka

Informacja Wójta Gminy Wólka

Wypadli z motorówki i utknęli pod mostem na Wiśle

Wypadli z motorówki i utknęli pod mostem na Wiśle

Sezon dopiero ruszył, a na Wiśle w Puławach już doszło do niebezpiecznego zdarzenia. 52-latek i jego 44-letnia żona wypadli z łodzi motorowej. Mężczyzna był pijany.

ciężarówki

W Jaki Sposób Pozyskiwać Pojazdy Do Swojej Floty?

Czym jest flota samochodowa i kim jest fleet car manager? W jaki sposób finansować pojazdy do swojej floty i która opcja jest najbardziej opłacalna? Sprawdź!

płyta drogowa i dziewczyna

Rodzaje i Zastosowanie Płyt Drogowych

Płyty drogowe betonowe mają szerokie zastosowanie w przemyśle drogowym. Wykorzystywane są jako rozwiązanie przejściowe, dla drogi dojazdowej na placu budowy i podczas tworzenia podjazdów do budynków. Idealnie sprawdzają się jako szybka alternatywa naprawy asfaltu czy ustabilizowania błotnistego terenu.

Pokaz iluzji - doskonała iluzja dla młodszych i starszych

Pokaz iluzji - doskonała iluzja dla młodszych i starszych

Czy kiedykolwiek marzyłeś o odbyciu podróży w nieznane, gdzie granice rzeczywistości zlewają się z fantazją? Jeśli tak, to pokaz iluzji jest dla Ciebie doskonałym miejscem do zaspokojenia tych pragnień. To magiczne show, które przeniesie Cię w świat niepojętych sztuczek i misternie skonstruowanych iluzji. Pokaz iluzjonisty to nie tylko spektakularne widowisko, ale również fascynujące doświadczenie zarówno dla młodszych, jak i starszych.

Pikieta pod Stokrotką. Związkowcy mają dość
Zdjęcia / SONDA
galeria

Pikieta pod Stokrotką. Związkowcy mają dość

Związkowcy ze Stokrotki rozpoczęli pikietę w Lublinie. Walczą o "godność pracy". - Wyszliśmy na ulicę, bo zarząd nas nie słucha - mówi Alicja Symbor, przewodnicząca związku zawodowego w Stokrotce.

Czynności notarialne

Testament notarialny - najbezpieczniejsza forma testamentu?

Sporządzanie testamentu to jedna z czynności wykonywana w celu rozdysponowania majątku po śmierci. W polskim prawie dopuszczalne są różne formy testamentu. Między innymi za prawidłowo sporządzony testament uznaje się: testament ustny (w określonych przypadkach), pisemny i notarialny.

Na te pokazy czekają mieszkańcy. Fontanna multimedialna na Placu Litewskim otwiera sezon
galeria

Na te pokazy czekają mieszkańcy. Fontanna multimedialna na Placu Litewskim otwiera sezon

Po zimowej przerwie fontanna multimedialna wraca z nowymi pokazami. Ratusz podał już dokładny harmonogram.

Cztery medale dla Lublina podczas III Ogólnopolskiego Turnieju Speed-ball Lublin 2025
ZDJĘCIA
galeria

Cztery medale dla Lublina podczas III Ogólnopolskiego Turnieju Speed-ball Lublin 2025

W sobotę w Lublinie został rozegrany III Ogólnopolski Turniej Speed-ball Lublin 2025. Podczas zawodów sporo powodów do radości mieli zawodnicy z Lublina. Czwórka z nich mogła się pochwalić miejscami na podium.

Kalendarz
kwiecień 2025
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30