Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Teatr

4 września 2015 r.
18:19

Alicja tańczy, kolory czarują. Premiery w Teatrze Andersena

"Alicja w Krainie Czarów" (fot. Maciej Kaczanowski)
"Alicja w Krainie Czarów" (fot. Maciej Kaczanowski)

Ostatnie tygodnie wakacji to w teatrze przy ul. Dominikańskiej 1 był czas intensywnej pracy. Na scenie głównej trwały próby do „Alicji w krainie czarów”. To spektakl-eksperyment. Pada w nim zaledwie kilka słów, praktycznie nie ma też muzyki. To, czy taka nietypowa forma spodoba się małych widzów okaże się w sobotę; na premierze.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Takich obaw nie ma dwójka aktorów, która jednocześnie pracuje nad swoją własną sztuką, skierowaną do tej najmłodszej publiczności. Wioletta Tomica i Daniel Arbaczewski zapraszają dzieciaki do 4 lat na zabawę w skojarzenia. Spektakl „Pod kolor” pomyślnie przeszedł testy przed publicznością. W role jurorów wcielili się pedagodzy i dzieci. Ta druga grupa miała decydujące zdanie.

Zabawa w teatr

To nie pierwszy spektakl dla malutkich dzieci na scenie staromiejskiego teatru. Była już „Pyza na polskich dróżkach” i „Bucik Kopciuszka”.

- Staramy się znaleźć granicę miedzy spektaklem, a zabawą. To nie fikoland, pewne granice muszą obowiązywać. Ustalamy z dziećmi, że siedzimy na białym, nie wchodzimy na kolor. Dla dzieci nie jest to łatwe, ale tak wychowujemy sobie publiczność - tłumaczy Daniel Arbaczewski.
Dzieciaki siadają z rodzicami na miękkim dywanie, na ułożoną z kolorowych kwadratów „scenę” wchodzą aktorzy. Nie ma tu żadnej historii, nie ma gotowego scenariusza. To co się wydarzy, zależy tylko od dzieci. A ich reakcje są nieprzewidywalne.

- Są dzieci, które ciężko okiełznać, intensywny kolor je pobudza. Ale są też takie, te najmłodsze, które wtulają się w mamę gdy próbujemy nawiązać z nimi jakiś kontakt - opowiada Arbaczewski.

- Czego się tutaj uczą? Kolorów, liczenia, skojarzeń. Ale też tego, że ze zwykłego kwadratu dzieją się czary - mówi Wioletta Tomica. - Aktor też lubi jak reżyser daje mu wolność na scenie.

Podobnie jest z dziećmi

- Dzieci mają skojarzenia, które nam dorosłym nigdy by nie przyszły do głowy - dodaje Arbaczewski. - Jednej sceny dorośli kompletnie nie zrozumieli. Radzili nam ją wyciąć. My jednak zdecydowaliśmy się zaryzykować i pokazaliśmy to małym widzom. Oni od razu załapali o co nam chodzi!

Premiera „Pod kolor” 12 września, godzina 15 i 17. Spektakl dla dzieci w wieku 1-4 lat.

„Pod kolor” (fot. Maciej Kaczanowski)
„Pod kolor” (fot. Maciej Kaczanowski)

Taneczna Alicja

- Teatr tańca to najlepsza możliwa forma przedstawienia tej książki na scenie - przekonuje Arkadiusz Klucznik, dyrektor Teatru Andersena. - Każda realizacja, którą widziałem na scenie, wymykała się z umiejętności mówienia o niej słowami.

Lubelski spektakl reżyseruje Jack Timmermans, holenderski choreograf. Jego zespół deStilte jako jeden z nielicznych w Europie specjalizuje się w tworzeniu spektakli tańca współczesnego dla młodych widzów.

„Alicja…” Timmermans’a to senna fantazja, zbiór wielu historii na pograniczu snu i jawy, gdzie nic nie dzieje się naprawdę.

- Dzieci łatwiej odbierają teatr tańca niż dorośli. Nie mają jeszcze utartego schematu myślenia. Łatwiej przychodzi im przejście z jednej sytuacji do drugiej - tłumaczy reżyser. - Dorośli myślą inaczej, szukają przyczyn i skutków. Są o wiele bardzie zdystansowani, trudniej im się znaleźć w świecie nieracjonalnym i nieoczywistym.

Ze sceny pada zaledwie kilka słów: po holendersku. Wypowiada je uzależniona od książki Lewisa Carolla opiekunka grupy dzieci (wszystko dzieje się w miejscu, które przypomina... sierociniec? internat?). W spektaklu jest też niewiele muzyki. Na premierze na żywo zagrają holenderscy muzycy: Paul van Kemenade (saksofon) i Stevko Busch (pianino).

Premiera „Alicji w krainie czarów” 5 września, o godzinie 17. Spektakl dla widzów od lat 7. Bilety kosztują 25 zł.

"Alicja w Krainie Czarów" (fot. Maciej Kaczanowski)
"Alicja w Krainie Czarów" (fot. Maciej Kaczanowski)

A Brzechwa inaczej w Centrum Kultury

Znakomite przedstawienia teatralne tworzone z myślą o najmłodszych można zobaczyć także w Centrum Kultury. Działa tam Pracownia Sztuczka. - Sztuczka to nie byle jakaś trik, lecz sztuka skrojona specjalnie dla dzieci - tłumaczą animatorki specjalizujące się w warsztatach, interaktywnych spektaklach i alternatywnej edukacji.

„Pchła Sza” to najnowsza „sztuczka teatralna”. Bajka Jana Brzechwy w zupełnie nowej, zaskakującej oprawie. Mali widzowie zostają wciągnięci w poszukiwaniach tytułowej Pchły. Śledztwo prowadzi The Tektyw, tajemnicza postać z pogranicza Sherlocka Holmesa i Agenta 007. Pojawia się też tajemnicza postać Artysty z Dali (inspirowana samym Salvadorem Dali). Pchła jest jego muzą. To właśnie do jego pracowni wchodzą dzieci w czasie spektaklu. Postacie pragną spotkać sprytną Pchłę, ciągle padają ofiarą jej figli i żartów. W niejedno szachrajstwo udaje się jej także wciągnąć publiczność. Spektakl w formie współuczestnictwa skierowany jest wyłącznie do najmłodszych widzów (w wieku 4-8 lat). Rodzice mogą podglądać akcję na żywo z kamery przemysłowej umieszczonej na sali.

Reżyseria: Liza Szczęśliwa; występują: Katarzyna Tadeusz, Anna Świderska-Kusyk, Michał Zgiet.
Centrum Kultury przy ul. Peowiaków 12 (sala Prób nr 3) w niedzielę, 20 września, o godz. 16. Bilety: 20 zł/15 zł (dla grup 25-osobowych).

„Pchła Sza”
Czytaj więcej o:

Pozostałe informacje

Szalony Beret
foto
galeria

Szalony Beret

Największe muzyczne hity ostatnich lat, pulsujące światła i parkiet wypełniony miłośnikami muzyki oraz tańca – tak wyglądała ostatnia impreza w popularnym lubelskim klubie Rzut Beretem. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tej niezapomnianej nocy, podczas której królowały największe hity muzyczne!

Moto Session 2025
galeria

Moto Session 2025: Drft i szybkie samochody w Lublinie

Są samochody drogie i luksusowe. Są pokazy motocyklowych akrobacji. Są goście specjalni. W Lublinie trwa Moto Session 2025.

Tainted Grail: The Fall of Avalon
film

Tainted Grail: The Fall of Avalon. Edycja kolekcjonerska za 219 dolarów (wideo)

Twórcy Tainted Grail: The Fall of Avalon przed premierą gry uruchomili kampanię dla edycji kolekcjonerskiej.

W Lublinie przed Lidlem na Al., Solidarności pikietowało kilka osób

Pikietują przed Lidlem. I zapowiadają bojkot

Dęblin, Puławy, Zamość i Lublin – sklepy Lidla w tych miastach naszego regionu znalazły się na liście miast, w których zaplanowano kolejną pikietę przeciw budowie centrum dystrybucyjnego sieci w miejscowości Gietrzwałd.

Motor chce w sobotę dobić do granicy 40 punktów

Druga minuta i już blisko gola. Śląsk Wrocław - Motor Lublin (relacja na żywo)

Zapraszamy na relację na żywo z meczu Śląsk Wrocław - Motor Lublin. Spotkanie przyjaźni rozpocznie się o godz. 17.30.

Świdniczanka przegrała w sobotę z KSZO

Świdniczanka gorsza od KSZO

Druga porażka z rzędu Świdniczanki. Tym razem drużyna trenera Łukasza Gieresza musiała uznać wyższość rywali z Ostrowca Świętokrzyskiego (0:2).

Wrotka i Czajnik mają trzecie jajo. Kiedy będą pisklęta?

Wrotka i Czajnik mają trzecie jajo. Kiedy będą pisklęta?

Sokoły mieszkające na kominie Elektrociepłowni Wrotków w Lublinie doczekały się trzeciego jaja. Jak wszystko pójdzie dobrze, to pod koniec kwietnia pojawią się pisklęta.

Michał Zuber uratował remis dla Avii w meczu z Podhalem

Avia w ostatniej chwili uratowała remis w Nowym Targu

Sporo emocji w Nowym Targu. Tamtejsze Podhale prowadziło z Avią 1:0 i 2:1, ale w piątej minucie doliczonego czasu gry drużyna trenera Wojciecha Szaconia uratowała jeden punkt.

Coraz więcej brutalnych ataków. Szef MON o sytuacji na granicy

Coraz więcej brutalnych ataków. Szef MON o sytuacji na granicy

Wczoraj grupy atakujące kilkunasto-, kilkudziesięcioosobowe. Brutalność wzrasta, rzucanie kamieniami, konarami, szlifierkami, przecinanie bariery, szybkie reakcje polskich służb. Dzisiaj w nocy bardzo dużo prób przekroczenia, chyba około nawet 300, wszystkie udaremnione – wyliczał w sobotę, 5 kwietnia, wicepremier i szef MON, Władysław Kosiniak-Kamysz.

Przegapiła zjazd na ekspresówce i zaczęła cofać: trzy auta uszkodzone

Przegapiła zjazd na ekspresówce i zaczęła cofać: trzy auta uszkodzone

44-latka jadąca drogą ekspresową przegapiła zjazd. Zatrzymała samochód na powierzchni wyłączonej z ruchu i... zaczęła cofać. To się nie mogło dobrze skończyć.

Ruch wahadłowy na DK nr 19 za Kockiem. Trzy osoby w szpitalu

Ruch wahadłowy na DK nr 19 za Kockiem. Trzy osoby w szpitalu

Dzisiaj ok. godz. 11:30 na drodze krajowej nr 19, na obwodnicy Kocka doszło do kolizji, w której ucierpiały trzy osoby. Poszkodowani zostali zabrani do szpitala.

Broń i narkotyki u recydywisty. Marihuanę trzymał w stodole

Broń i narkotyki u recydywisty. Marihuanę trzymał w stodole

Ponad pół tysiąca dilerskich porcji marihuany oraz broń, na którą jej właściciel nie miał pozwolenia na jednej z posesji w gminie wiejskiej Puławy znaleźli lubelscy policjanci. Mężczyzna został zatrzymany. Grozi mu więzienie.

W niedzielę pierwszy domowy mecz Tytanów Lublin

W niedzielę pierwszy domowy mecz Tytanów Lublin

W Lublinie zostanie rozegrany po raz pierwszy w historii mecz najwyższej klasy rozgrywkowej. W niedzielę na Stadionie Lekkoatletycznym Tytani Lublin podejmą Lowlanders Białystok (godz. 14).

47 nowo przyjętych funkcjonariuszy SG w piątek złożyło ślubowanie w Komendzie Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej
galeria

"Waszym nadrzędnym zadaniem jest ochrona granic". Straż zyskała nowych funkcjonariuszy

Komenda Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej w Chełmie staje się coraz liczniejsza. Uroczystość ślubowania 47 nowych funkcjonariuszy odbyła się w piątek, 4 kwietnia.

Mieszkaniec gminy Baranów na jakiś czas pożegna się z prowadzeniem pojazdów
na sygnale

Motocyklista pędził przez Samoklęski. Stracił prawo jazdy

W tym tygodniu jeden z mieszkańców gminy Baranów z dużą prędkością przejechał przez Samoklęski. Dostał wysoki mandat i sporo punktów karnych. Rozpoczynający się motocyklowy sezon będzie musiał odłożyć o trzy miesiące.

Kalendarz
kwiecień 2025
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30