Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Festiwale

4 września 2015 r.
18:02

Trwa Europejski Festiwal Smaku. Moc gruzińskich smaków

0 2 A A
Fot. AS
Fot. AS

Gruzińskie dania w najlepszych restauracjach. Reaktywacja Targu Rybnego. Najlepsi kucharze z MasterChef, Top Chef i Hell’s Kitchen na dziedzińcu Muzeum Lubelskiego. Do niedzieli Lublin będzie Kulinarną Stolicą Europy.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Nana Kolbaia, która z szefami kuchni najlepszych restauracji Lublina przygotowała gruzińskie menu na Europejski Festiwal Smaku nie kryje, że gotowało jej się z Polakami świetnie.
- Nauczyłem się robić guptari z mięsem. Od dziś zjecie je w naszej restauracji - zapowiada Jarosław Sak, szef kuchni z Caffe Trybunalska.

- Wyczarowaliśmy warzywne kulki phali zrobione z posiekanych liści buraków lub szpinaku, z dodatkiem pasty orzechowej, ziarnami granatu i przyprawami. W specjalnych placuszkach z mąki i sera - dodaje Elżbieta Cwalina z Hades Szeroka.

Do niedzieli włącznie gruzińskie dania będzie można znaleźć w restauracjach: 16 Stołów, Caffe Trybunalska, Czarcia Łapa, Hades Szeroka, Ivo Italian, Kardamon, Old Pub, Paleta Smaków, The Olive Hotel Ilan, Ulice Miasta.

Ziemniak jakiego nie znacie

Furorę mogą zrobić pokazy szefów kuchni, którzy na scenie (plac Po Farze) razem z Krzysztofem Korolewiczem z firmy Europlant pokażą, jakie cuda można wyczarować z ziemniaka.

- Wino jest smakiem ziemi, na której winnicę się uprawia. Jeśli sięgamy po wino, patrzymy na etykietę, która wyraźnie mówi, że to jest riesling, winorośl jest uprawiana tu i tu, możemy podawać go z taką a taką potrawą. Podobnie jest z ziemniakiem. Powinniśmy sięgać po ziemniaki świadomie, rozkoszować się jego smakiem - mówi Korolewicz.

- Jestem szczęśliwa, że mogłam uczestniczyć w warsztatach świadomego jedzenia ziemniaka - dodaje Agnieszka Filiks, szefowa restauracji Siwy Dym, która poprowadzi jeden z pokazów na scenie.

DJ-e miksują

W tym roku na Scenie Koncertowej (plac Po Farze) odbędzie się kilkadziesiąt pokazów kulinarnych. Temat kulinarnych wypraw to: Gruzja, Izrael, Ukraina, Polska i Macedonia. Do szefów kuchni po raz pierwszy dołączą DJ-e z Polski. Będą dynamicznie miksować regionalną kuchnię lubelską z kuchniami całego świata. Dołączą też gwiazdy Top Chef, MasterChef i Hell’s Kitchen.

Nic nie odda aromatów Gruzińskiego Miasteczka Smaku, które stoi na placu Łokietka. Będą pokazy gotowania, lepienie chinkali, wypiek chaczapuri, degustacje win i małe, klimatyczne koncerty.

Do Jarmarku Inspiracji (150 wystawców z Polski i Europy) dołącza w tym roku Targ Rybny połączony z Jarmarkiem Slow Food oraz Ogrody Zamkowe. Wystawie i targowi, które odbywać się będą na dziedzińcu lubelskiego zamku, kolorytu i smaku doda ekspozycja krzewów i drzew, z owoców których powstają nalewki.

Noc gruzińskich toastów

W piątek, 4 września, o godzinie 23 w restauracji Old Pub rozpocznie się noc toastów. To ukłon organizatorów w stronę toastu właśnie, który jest symbolem gruzińskiej kultury.

„Toast musi być poetycki, bo życiu trzeba dodawać piękna. Dobrze jest powiedzieć o błękicie nieba, o zapachu róż, o srebrnych wodach strumienia. Dobrze jest przyrównać wielkość człowieka do wielkości góry Kazbek, a jego wolę i upór do jodły wczepionej korzeniami w szczeliny skalne. Dobrze jest wyrazić nadzieję, że jutro będzie słonecznie i że plan wykonany z nadwyżką.

Najważniejsze jednak, żeby toast był afirmujący, maksymalnie pozytywny. W tym jest zawarty cały sens obyczaju. Kto dostaje głos, wygłasza toast na cześć kogoś z obecnych. Nieważne, kim jest ten uczczony, jaka jest jego profesja, jakie jego talenty. Wystarczy, że siedzi przy stole, to znaczy, że został dopuszczony, a skoro tak, jest wspaniały, jest wielki, musi być wielki” - napisał w eseju „Kirgiz schodzi z konia” Ryszard Kapuściński.

Dobra nalewko zgłoś się

W sobotę, 5 września, o godzinie 14 w restauracji Old Pub spotkają się pasjonaci nalewek z całej Polski. Przyjadą na zaproszenie Kresowej Akademii Smaku, która w 2003 roku zorganizowała I konkurs nalewek w Polsce przywracając wielką tradycję.

Dziś w Polsce odbywa się kilkadziesiąt konkursów na nalewki, ale ten w Lublinie jest najstarszy. W kapitule zasiadali między innymi prof. Jarosław Dumanowski, Andrzej Fiedoruk, Krzysztof Cugowski, Krzesimir Dębski, Magda Gessler, Piotr Bikont, Hieronim Błażejak, Mirosław Hermaszewski, Małgorzata Kalicińska, Robert Makłowicz. W tym roku w kapitule zasiądą m.in. pisarka Małgorzata Kalicińska, Stan Borys, legenda polskiej piosenki i Hieronim Błażejak.

Jubileusz zobowiązuje. Kresowa Akademia Smaku postanowiła po raz pierwszy przyznać Grand Champion Polonia – Nalewce najlepszej z najlepszych w Polsce. Zdecydowanie zmieniają się także kryteria ocen. Będą bardziej precyzyjne. Każda z nalewek otrzyma metryczkę z oceną sędziów. Poza tym Kapituła przyzna I, II i III miejsce. Fundatorem nagród w konkursie jest Mirosława Gałan, kanclerz Business Centre Club, partnerem konkursu jest firma Multifrigo.

Nalewki przyjmowane są na miejscu w Old Pubie w sobotę do 13.30.

Fot. AS

Pozostałe informacje

Jaki jest najlepszy kredyt dla Twojej firmy? Poznaj swoje możliwości

Jaki jest najlepszy kredyt dla Twojej firmy? Poznaj swoje możliwości

Kredyt jest jak paliwo dla firmy — może napędzić jej rozwój lub doprowadzić do zastoju. Jednak z racji tego, że na rynku znajdziemy wiele różnorodnych ofert kredytowych, wybór tego idealnego rozwiązania może być wyzwaniem. Istnieje bowiem wiele czynników, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze kredytu dla swojej firmy. Jakie aspekty pomogą nam wybrać kredyt, który będzie najlepiej odpowiadał naszym potrzebom?

W pałacowej komnacie jak we wnętrzu aparatu
galeria

W pałacowej komnacie jak we wnętrzu aparatu

Komnata pałacu jak wielka kamera. Młodzież z Radzynia Podlaskiego przekonała się jak działa camera obscura.

Poseł Marta Wcisło, PO
Dzień Wschodzi
film

Prowokuje czy jest ofiarą hejtu? Marta Wcisło o "skandalu"

"Nie sądźcie, abyście sami nie byli osądzeni" – tak poseł Marta Wcisło, kandydatka w wyborach europejskich podsumowuje sytuację, jaka miała miejsce w jednej z parafii pod Janowem Lubelskim. Ksiądz miał m.in. straszyć ją ekskomuniką. Sprawa będzie miała ciąg dalszy?

Avia będzie się chciała szybko zrehabilitować za derbową porażkę z Chełmianką

Czas na finały okręgowego Pucharu Polski. Huragan kontra Orlęta Spomlek, Opolanin zagra z Avią

Znamy już dwóch triumfatorów okręgowego Pucharu Polski. W środę poznamy dwóch kolejnych. W Międzyrzecu Podlaskim tamtejszy Huragan spróbuje sprawić niespodziankę w starciu z jeszcze trzecioligowymi Orlętami Spomlek (godz. 17). Pół godziny później rozpocznie się spotkanie w Opolu Lubelskim, gdzie Opolanin zmierzy się z Avią.

Historia w piosence z Dziecięcą Ferajną
Zdjęcia
galeria

Historia w piosence z Dziecięcą Ferajną

Dziecięca ferajna wystąpiła w Lublinie. Dzieciaki z różnych regionów Polski stworzyły na scenie Centrum Spotkań Kultur niezwykłe muzyczne widowisko.

zdjęcie ilustracyjne

Tusk zdecydował. Komisja ma zbadać rosyjskie wpływy w Polsce

Specjalna komisja zbada sprawę rosyjskich i białoruskich wpływów w Polsce. Jej pracami pokieruje generał Jarosław Stróżyk. Tymczasem, na polsko-białoruskiej granicy rośnie presja migracyjna.

Magda Balsam to liderka MKS FunFloor Lublin

MKS FunFloor Lublin gra na wyjeździe z Zagłębiem. Nie ma miejsca na porażkę

MKS FunFloor jedzie do Lubina, aby w środę rywalizować z KGHM MKS Zagłębie. Mecz z mistrzem Polski zadecyduje o losach srebrnego medalu.

Prawdziwi wojownicy o codzienność mają swoje miejsce
Zdjęcia
galeria

Prawdziwi wojownicy o codzienność mają swoje miejsce

We wtorek swoje drzwi otworzyły warsztaty terapii zajęciowej "Misericordia" przy Charytatywnym Stowarzyszeniu Niesienia Pomocy Chorym w Lublinie. Placówka prowadzi bezpłatną terapię zajęciową dla 35 osób niepełnosprawnych.

Weekend z florystyką w Lublinie
25 maja 2024, 10:30

Weekend z florystyką w Lublinie

W najbliższy weekend (25-26 maja), na placu Teatralnym przed gmachem CSK i wewnątrz budynku odbędzie się szósta edycja Weekendu z Florystyką. Główną atrakcją będzie całodobowa wystawa instalacji artystycznych opartych na materiale roślinnym oraz dwudniowe warsztaty florystyczne i pokazy florystyczne on-line.

Lublin: Gdzie schronić się w razie wojny?

Lublin: Gdzie schronić się w razie wojny?

Ponownie przewija się temat schronów dla ludności w razie niebezpieczeństwa. W Lublinie tylko 4 procent ludności znalazłoby schronienie. W teorii, bo w praktyce sytuacja wygląda znacznie gorzej.

Zdjęcie ilustracyjne

Burze z gradem nadciągają. Jest ostrzeżenie

Może nie tylko zagrzmieć, ale i mocno popadać. Synoptycy ostrzegają przed burzami z gradem w kilku powiatach województwa lubelskiego.

Rozpoczęcie konsultacji społecznych w Gminie Dzwola

Rozpoczęcie konsultacji społecznych w Gminie Dzwola

Motor Lublin doznał we wtorek trzeciej porażki w Ekstralidze U24

Wysoka porażka Motoru Lublin w Ekstralidze U24

We wtorek młodzież Motoru zmierzyła się u siebie z Impakt Włókniarzem Częstochowa. Po dwóch biegach gospodarze prowadzili już 9:3. Niestety, po dwóch kolejnych był remis po 12, a później zdecydowanie lepsze były „Lwy”. Goście wygrali na torze przy Al. Zygmuntowskich aż 54:36.

Świdnik Air Festival odbędzie się 15 i 16 czerwca. Bilety dostępne na stronie internetowej i w sprzedaży stacjonarnej w kasie Kina LOT.

Precyzja i Freestyle. To na nas czeka na IV Świdnik Air Festival

Fani lotnictwa zacierają ręce, a organizatorzy odsłaniają kolejne karty. Podczas tegorocznej edycji Świdnik Air Festival nudy na pewno nie będzie.

Starosta Teresa Gutowska otrzyma niższe wynagrodzenie od swojej poprzedniczki. Paweł Maj (w środku) może liczyć na podwyżkę, ale i tak więcej od niego otrzymają wójtowie gmin wiejskich, jak Andrzej Bujek (na zdjęciu), Jan Gędek, Marcin Łaguna, czy Kamil Lewandowski
PUŁAWY/POWIAT PUŁAWSKI

Prezydent, starosta, wójtowie. Tyle będą zarabiać po zmianach

Samorządy rozpoczynają nową kadencję, a jedną z pierwszych decyzji rad będzie ustalenie nowej wysokości wynagrodzenia dla władzy wykonawczej. Prezydenta Puław czeka nieznaczna podwyżka, z kolei nowa starosta zarabiać będzie nieco mniej od swojej poprzedniczki.

Kalendarz
maj 2024
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Co Gdzie Kiedy - aplikacja mobilna