Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Teatr

12 września 2019 r.
16:35

Konfrontacje 2019 w Lublinie: "Teatr piękny, zabawny, przerażający"

5 października 2019 17:00
„Panny z wilka” reż. Agnieszka Glińska<br />
„Panny z wilka” reż. Agnieszka Glińska
(fot. K. Bieliński)

Czarnobyl, Wołyń, Syria. Wojna, miłość, Polska. Przeszłość i przyszłość. 14 spektakli, 6 filmów, 2 koncerty.  5 października w Lublinie rozpoczynają się 24. Konfrontacje Teatralne.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Trochę wracamy do przeszłości – przyznaje Janusz Opryński, dyrektor artystyczny festiwalu. – Odgrzebujemy nasze dawne miłości, jak teatry ze wschodu.

– Dobre festiwale mają dar proroczy. Wskazują trendy – przypomina Łukasz Drewniak, jeden z trójki kuratorów tegorocznych Konfrontacji Teatralnych. Razem z nim nad programem pracowali Wojciech Majcherek i i Agnieszka Lubomira Piotrowka. Co proponują w tym roku?

Mocny początek

Podobnie jak pierwsze festiwale, także 24. edycja rozpocznie się wydarzeniem plenerowym. Efektownym wizualnie i z mocnym społecznym przesłaniem.

Teatr Biuro Podróży znany ze swojego legendarnego spektaklu plenerowego  „Carmen Funebre”, pokazującego okrucieństwa wojny. Teraz po raz kolejny mierzy się z tym tematem. 

„Milczenie w Toi” w reż. pawła Szkotaka (5 października, godz. 18.30, Plac Zamkowy, wstęp wolny) to historia mieszkańców oblężonego miasta, na które spadły bomby. Ludzi, którzy nigdy nie spodziewali się, że staną się uchodźcami.

– Mam nadzieję, że zejdzie się pół miasta, jak przed laty. Przeniesiemy się w lata 90., gdy teatr jeszcze wierzył, że może zmienić rzeczywistość – mówi Łukasz Drewniak.

Czarnobyl

– Spinamy program klamrą – tłumaczy Drewniak zapowiadając spektakl, który zakończy tegoroczny festiwal.

Wyreżyserowany przez Eimuntasa Nekrošiusa „Cynk (Zn)” oparty jest fragmentach trzech książek białoruskiej noblistki Swietłany Aleksijewicz. Znajdziemy tam wątki z „Czarnobylskiej modlitwy”.

– To nie jest książka o Czarnobylu, ale o świecie Czarnobyla – pisała o swojej reporterskiej powieści pisarka.

Są też „Cynkowi chłopcy”, czyli żołnierze Armii Radzieckiej wracający do domu po misjach wojennych w Afganistanie. Jedni w ocynkowanych trumnach, inni tak pokaleczeni fizycznie i psychicznie, że często kończą na ulicy jako alkoholicy i narkomani.

Spektakl we wtorek, 15 października, w Sali Operowej CSK. Bilety 40/50 zł.

Ze wschodu

Z Litwy do Lublina przyjedzie jeszcze jeden teatr. „Trans Trans Trance” Teatru Miejskiego w Wilnie to opowieść o kobiecości, seksualności, uwolnieniu się od stereotypów i wolności. Wyreżyserowana przez Kamilė Gudmonaitė.

Teatr rosyjski reprezentuje Iljia Moszczycki ze swoim niezależnym projektem „Proces Johna Demianiuka. Holocaust Kabaret”. Spektakl oparty na prawdziwym procesie Amerykanina pochodzenia ukraińskiego, oskarżanego o bycie Iwanem Groźnym w kilku obozach koncentracyjnych, nie porusza kwestii jego winy. Odsłania za to teatralną naturę trwającego niemal 40 lat procesu.

– To spektakl niezwykle piękny, zabawny, przerażający – podkreśla Agnieszka Lubomira Piotrowska.

6 października w Sali Operowej CSK spektakl jednego z najbardziej znanych i cenionych na świecie rosyjskich reżyserów – Kiriłła Sieriebriennikow.

– Przygotowane w Łotewskim Teatrze Narodowym "Pobliskie miasto" to ostatnie przedstawienie wyreżyserowane przez Srebrenikowa przed aresztem, w którym spędził ostatnie dwa lata - dodaje Piotrowska.

Widzowie Konfrontacji zobaczą też filmy cenionego rosyjskiego reżysera. Na projekcje (Sprawa teatralna, Lato, Uczeń, Dzień w Jurewie) w sali kinowej CK wstep wolny.

Z Polski

Miał być Lupa. – Czy mogliśmy przewidzieć, że premiera najnowszego przedstawienia Krystiana Lupy przesunie się na październik i pokrzyżuje nasze plany zaproszenia go do Lublina – tłumaczą się kuratorzy lubelskiego festiwalu. Co proponują w zamian?

– Polska reprezentacja jest bardzo różnorodna – zapewnia Wojciech Majcherek. – Szukaliśmy wspólnego mianownika, ale ostatecznie z hasła zrezygnowaliśmy. Pokażemy spektakle, które wpisują się w rozmowę o Polsce, zwłaszcza w czasie trwającej kampanii wyborczej.

„Wyzwolenia” Piotra Cieplaka, konfrontacja z „Wyzwoleniem” Wyspiańskiego, dzieje się w M-3. Zupełnie niepolityczny „Turnus mija, a ja niczyja” Cezarego Tomaszewskiego to „operetka sanatoryjna”. I jeszcze „Panny z wilka” Agnieszki Glińskiej.

– To przedstawienie, które może być przebojem. Iwaszkiewicz by się zdziwił – stwierdza Majcherek.

Z Lublina

W Teatrze Osterwy zobaczymy repertuarowy „Wieczór trzech króli”. – Chcemy, by lubelskie teatry też miały swoją reprezentację – tłumaczy Majcherek.

W programie też dwa spektakle, które choć nie powstały tu, to stoją za nimi lubelscy twórcy. Będzie okazja zobaczyć zrealizowaną w rzeszowskim Teatrze Maska znakomite „#chybanieja” Pawła Passiniego. A Janusz Opryński premierowo pokaże swoje „Wszystko płynie” zrealizowane w Teatrze Soho.

– Obchodząc rok litewski trochę zapominamy o Ukrainie – stwierdza lubelski reżyser.

Opryński się ga po tekst tekst Wasilija Grossmana. Spektakl jest relacją z piekła opowiedzianą ustami dwójki bohaterów – Anny i Jana. Ona – świadek wielkiego głodu na Ukrainie, On – wieloletni więzień łagrów.

Bilety na spektakle do kupienia w kasie Centrum Kultury. Na koncerty i projekcje filmowe wstep wolny.

Program: https://konfrontacje.pl/

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Sky Jumpers i jej założyciel Krzysztof Barszczewski (nr 23)

Krzysztof Barszczewski: Sky Jumpers to projekt z pasją

Rozmowa z Krzysztofem Barszczewskim, dyrektorem marketingu TKKF Cukropol i twórcą projektu Sky Jumpers

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Znaleziono drugi element

W podpoznańskich Wirach znaleziono kolejny niezidentyfikowany obiekt – informuje wielkopolska PSP. Wcześniej pracownicy jednej z firm w Komornikach znaleźli na terenie zakładu przedmiot przypominający zbiornik. – W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna.

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Zarząd Grupy Azoty S.A. odkrył, że w latach 2022-2023 gaz kontraktowany dla chemicznego koncernu był droższy, niż wynikało z dziennych cen spot na europejskim rynku. Spółka miała przepłacić za surowiec co najmniej 932 mln zł. Czy jej ówczesne władze złamały prawo?

Piotr Schmidt oraz Wojciech Myrczek

Był Komeda i Stańko, teraz jest Młynarski i jazz

Nie można się bać nawiązywania do kultowych projektów czy artystów i ich twórczości – wywiad z Piotrem Schmidtem, trębaczem, kompozytorem, liderem i producentem muzycznym. Pod koniec minionego roku ukazała się płyta „Młynarski. Bynajmniej”. Za jej produkcję, jak i partie solowe trąbki odpowiada właśnie nasz rozmówca

ChKS Chełm musiał uznać wyższość broniącej Tauron Pucharu Polski drużyny Aluron CMC Warta Zawiercie

Tauron PucharuPolski: ChKS Chełm musiał uznać wyższość faworyta

W spotkaniu ćwierćfinałowym Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm przegrał z obrońcą trofeum Aluron CMC Wartą Zawiercie 0:3. Tym samym goście awansowali do Final 4

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu
ZDJĘCIA
galeria

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu

Co tak naprawdę kryje się w kubku z herbatą i czy można założyć ziołowy ogród na balkonie. W ramach programu "Rodzinne ferie jak z bajki" najmłodsi odwiedzili dziś Herbapol.

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Owijarki, pakowarka i prawie 700 tys. sztuk nielegalnie wyprodukowanych papierosów. Zatrzymano 8 osób. 5 obywateli Armenii i 3 obywateli Ukrainy.

Motor Lublin Arena

Motor Lublin Arena. Taka nazwa przynajmniej do końca 2027

Stadion, na którym swoje mecze ekstraklasy rozgrywają piłkarze Motoru Lublin zyskuje sponsora tytularnego i zmienia nazwę.

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej
foto
21 lutego 2025, 19:00

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej

Piątkowy wieczór (21 lutego) w Filharmonii Lubelskiej rozpocznie się jednym z najbardziej relaksujących utworów muzycznych, jakie kiedykolwiek powstały – „Pawaną op. 50” Gabriela Faurégo. Na zakończenie wieczoru zabrzmi monumentalna II Symfonia D-dur op. 43 Jeana Sibeliusa. Jako gość wystąpi grecki flecista Stathis Karapanos.

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

We wtorek (18 lutego) doszło do zderzenia samochodu osobowego z samochodem ciężarowym na drodze krajowej numer 17 w miejscowości Wał. Dwie osoby zostały przewiezione do szpitala, a sprawcą zdarzenia okazał się nietrzeźwy kierowca.

Średnia cena samochodów w 2024 roku osiągnęła poziom 35 025 złotych, a tempo wzrostu cen na rynku wtórnym znacznie przy-śpieszyło, głównie za sprawą większej liczby prawie nowych samochodów w ofercie.

Te używane auta straciły najwięcej na wartości

Volkswagen Passat tańszy o ponad 7 tysięcy, a Audi A6 o ponad 10 tysięcy złotych. Jakie jeszcze modele znajdziemy na liście najpopularniejszych samochodów na wtórnym rynku, które straciły na wartości w 2024 roku?

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów
WYBORY PREZYDENCKIE

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów

W środę przed południem marszałek Sejmu Szymon Hołownia odwiedził Lublin. Kampanijne spotkanie z dziennikarzami stało pod znakiem komentowania polityki krajowej i negocjacji dotyczących przyszłości Ukrainy bez udziału Ukrainy. Dla mieszkańców Lublina nie to jednak z całego spotkania było najważniejszą informacją.

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Jest potwierdzenie

W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna. Agencja zbada razem z firmą SpaceX, czy znaleziony w Komornikach zbiornik jest częścią tej rakiety.

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Policjanci zatrzymali 71-latka w sprawie usiłowania rozboju. Mężczyźnie grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi im. Zenona Plecha 2025 w Łodzi

Kalendarz
luty 2025
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28