Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Festiwale

12 września 2019 r.
18:43

Dziś Open City 2019. "Test dla miasta na gościnność"

13 września 2019 17:00
Większość artystycznych obiektów pojawi się w mieście dopiero tuż przed wernisażem. Część już jest.
Większość artystycznych obiektów pojawi się w mieście dopiero tuż przed wernisażem. Część już jest. (fot. Krzysztof Mazur)

Żółta koperta, w środku kartka pocztowa z bijącym po oczach napisem STADT JUDENFREI. Na rewersie informacja, że to „Pozdrowienia z Lublina” i nazwisko znanej warszawskiej artystki. To drobna zapowiedź tego, co ma się zdarzyć w Lublinie na festiwalu Otwarte Miasto 2019. W tym roku artystyczne działania odbędą się pod hasłem „Gość-inność”.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Ani tytuł cyklicznego festiwalu (Open City - Otwarte Miasto) ani hasło tegorocznej edycji (gość-inność) nie oddają atmosfery towarzyszącej tegorocznej edycji. Wyjątkowo pod górkę mają dwie z szesnastu prac.

Z powieszenia billboardów z równościowymi hasłami (Paulina Piórkowska) wycofał się właściciel nośników. Zgodę na wyświetlenie antymilitarnego filmu („Projekcja weteranów wojennych” Krzysztofa Wodiczko) cofnęła Poczta Polska. Zapytana o powody rzeczniczka państwowej spółki stwierdza:  

– Decyzja została podjęta po uwzględnieniu uwarunkowań techniczno-organizacyjnych – informuje Justyna Siwek.

Sytuacji nie uratował też bank, który również mieści się przy pl. Litewskim.

– W budynku trwają prace adaptacyjne, które uniemożliwiły nam udostępnienie fasady – tłumaczy Ewa Krawczyk z biura prasowego Santander Bank Polska. – Chętnie angażujemy się z działania promujące kulturę i sztukę. Tym bardziej jest nam przykro, że tym razem musieliśmy odmówić pomocy.

Walka nie tylko z przestrzenią

– Walkę z przestrzenią miejska zaczynamy po raz 11. Tak, w jakimś sensie to walka. Przełamywanie tabu, zaczepianie ludzi, zmuszanie do myślenia – mówi Mirosław Haponiuk, dyrektor Ośrodka Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych „Rozdroża”.

Na zaproszenie Rozdroży do Lublina przyjeżdża kilkunastu artystów z Polski i zagranicy. Zaproponują miastu 16 różnych artystycznych instalacji. Od projekcji wideo, przez rzeźby i neony, po elementy garderoby.

W tym roku w role kuratorów wcielają się: Tomasz Kitliński i Paweł Leszkowicz. To oni wymyślili hasło „gość-inność”. Przekonują, że „od zawsze Lublin jest gość-inny”. Przypominają, że gościnność leży u podłoża wielu cywilizacji, a Lublin historycznie nigdy nie był kulturowo jednorodny.

– Jedynej dziś pozostałości po żydowskim mieście - studzience na dworcu PKS - będą poświęcone działania performatywne – mówi Kitliński. I namawia, by inność celebrować, nie tylko tolerować.

– Wpisujemy się w rozpoczęty właśnie Rok Antyfaszystowski – podkreśla Leszkowicz. – Z tematu nadchodzących wyborów też nie mogliśmy zrezygnować.

Nawiązaniem do historii i obecnej politycznej rzeczywistości będzie okrągły stół, który w drewnianym pawilonie stanie przed lubelskim Ratuszem (Adrien Sina). Inny stół - „Stół polski” Dariusz Sitka - stanie na Pl. Po Farze. 

Większość artystycznych obiektów pojawi się w mieście dopiero tuż przed wernisażem. Część już jest.

W gniazdach na  Pl. Kaczyńskiego siedzą już kolorowe ptaki (Anna i Irena Nawrot). Przy pracy na placu przed budynkiem Galerii Centrum można od kilku dni oglądać litewskich artystów. Svajonė and Paulius Stanikas kształtują symboliczny pomnik „roku 1569”. Nie ukrywają, że gloryfikowana w naszym Unię Lubelską Litwini postrzegają zupełnie inaczej.

Test dla miasta

To, że nie zabraknie też prac ostrych w przekazie, zapowiada wspomniana żółta kartka sygnowana nazwiskiem Doroty Nieznalskiej. Artystka przypomni, że Polacy bywali pomocnikami nazistów. Na trawniku na Podzamczu umieści kilkanaście drewnianych witaczy z wyciętymi w desce nazwami miejscowości gdzie w latach 1942-1946 doszło do pogromów ludności żydowskiej.

Równościowe hasła, dla których zabrakło billboardów, zostaną wyeksponowane przed Centrum Kultury. Z maszyny bojowej zostanie wyświetlony też film, który dla Poczty Polskiej okazał się zbyt antymilitarny. 

– To pewnego rodzaju test na gościnność Lublina – przyznaje Paweł Leszkowicz.

W piątek wernisaż

Wernisażowy spacer trasą Open City 2019 13 września o godz. 17. Zbiórka przed lubelskim zamkiem. Prace w przestrzeni miasta zostaną przez miesiąc.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Obywatel Rumunii jechał na Białoruś, ale wpadł w Polsce

Obywatel Rumunii jechał na Białoruś, ale wpadł w Polsce

Co obywatel Rumunii na przejściu granicznym w Terespolu miał? Fałszywe prawo jazdy i kradzione BMW. Miał też spotkanie z funkcjonariuszami z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej.

Wypadek w Chełmie

Tragiczny wypadek nastolatków. Chełm pożegna Filipa i Mateusza

Chełm pożegna nastolatków, którzy zginęli tragicznie w wypadku samochodowym w niedzielę. Pogrzeby odbędą się w środę i czwartek.

Małopolska Hodowla Roślin i Krajowa Grupa Spożywcza strategicznymi sponsorami KPR Padwa Zamość

Małopolska Hodowla Roślin i Krajowa Grupa Spożywcza strategicznymi sponsorami KPR Padwa Zamość

Zamojska piłka ręczna posiada silne wsparcie ze strony liderów polskiego sektora rolniczego i spożywczego. Małopolska Hodowla Roślin sp. z o.o. oraz Krajowa Grupa Spożywcza S.A. to strategiczni sponsorzy Klubu Piłki Ręcznej Padwa Zamość. To ważny krok dla rozwoju klubu i promocji piłki ręcznej w regionie.

Jan Paweł II na tronie papieskim na dziedzińcu KUL w czasie spotkania ze społecznością akademicką
galeria

Już 20 lat nie ma z nami Jana Pawła II. Miał dużo wspólnego z Lublinem

Dzisiaj przypada 20. rocznica śmierci św. Jana Pawła II – papieża, wykładowcy i profesora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Lubelski ratusz przypomina, że był Honorowym Obywatelem Lublina.

zdjęcie ilustracyjne

Linia 18 pojedzie dzisiaj objazdem

Linia 18 pojedzie dzisiaj objazdem. Ma to związek z przebudową drogi w Elizówce.

Dwie wyjątkowe inwestycje Gęsia 26 i Zielona 5A w ofercie Biura Ciesielczuk Nieruchomości
galeria

Dwie wyjątkowe inwestycje Gęsia 26 i Zielona 5A w ofercie Biura Ciesielczuk Nieruchomości

Biuro Ciesielczuk Nieruchomości oferuje możliwość zakupu mieszkań na rynku pierwotnym w dwóch prestiżowych inwestycjach znajdujących się na mapie Lublina: Gęsia 26 oraz Zielona 5A. Obie propozycje wyróżniają się nowoczesnymi, funkcjonalnymi mieszkaniami, które spełnią różne oczekiwania klientów.

Miasto rozdaje pieniądze na imprezy w dzielnicach. Projekt może złożyć nawet 10-latek

Miasto rozdaje pieniądze na imprezy w dzielnicach. Projekt może złożyć nawet 10-latek

Nawet 7 tysięcy złotych wsparcia na projekt. A do wydania jest 400 tysięcy złotych. W Lublinie rusza tegoroczna edycja programu „Dzielnice Kultury/Młodzież Inspiruje Dzielnice”.

Bogdanka LUK Lublin wygrała na wyjeździe z ZAKSĄ Kędzierzy-Koźle 3:0

Bogdanka LUK Lublin pozostaje w grze o półfinał

W drugim meczu ćwierćfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin pokonała ZAKSĘ Kędzierzyn-Koźle 3:1. Tym samym do wyłonienia półfinalisty konieczne będzie trzecie spotkanie, w niedzielę, w Lubinie. Początek o godzinie 14.45

Przemysław Kusiak to jeden z liderów Matematyki

LNBA: Potrzebne będą trzecie mecze

W sobotę rozegrano drugie mecze półfinałowe w Konferencji A. Zwycięstwa odniosły w nich zespoły Patobasket i Matematyki, co oznacza, że do wyłonienia finalistów będą potrzebne trzecie spotkania.

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie
koncert
5 kwietnia 2025, 19:00

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie

W lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt w sobotę, odżyje duch Seattle lat 90. Ze sceny popłyną brudne gitarowe brzmienia i chropowate wokale – zupełnie jak w klubach Seattle sprzed trzech dekad. Znów powrócą wspomnienia przy takich utworach jak: „Smells Like Teen Spirit”, „Would”, „Jeremy”, „Alive”, „Black Hole Sun” i innych. To nie będzie zwykły koncert, lecz muzyczna podróż w czasie: w rocznicę śmierci Kurta Cobaina i Layne’a Staleya Lublin odda im szczególny hołd.

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Szybkie, drogie i luksusowe. Przerobione i dopieszczone. Plus pokazy stuntu i driftu, czyli dwa dni z motoryzacją w najlepszym wydaniu. W weekend w Lublinie: Moto Session 2025.

Filip Wójcik to kolejny zawodnik, który zostaje w Motorze na następny sezon

Kolejny piłkarz Motoru Lublin podpisał nowy kontrakt

W ostatnich dniach Motor Lublin przedłużył umowy z trzema piłkarzami. Najpierw nowe kontrakty podpisali: Michał Król i Mathieu Scalet, a we wtorek żółto-biało-niebiescy poinformowali, że w klubie zostaje także Filip Wójcik. Wszyscy związali się z beniaminkiem PKO BP Ekstraklasy na kolejny rok.

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.
foto
galeria

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.

Trwają przygotowania do sobotniej premiery „Niewiarygodnej historii Małej S.” w lubelskim Teatrze im. J. Osterwy. Będzie to pierwszy – po dłuższej przerwie – spektakl przeznaczony dla najmłodszej widowni.

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi
ZDJĘCIA

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi

Egzamin jest bardzo długi i trudny - mówi przewodniczący komisji. Po studiach i trzech latach aplikacji przyszedł czas na cztery dni egzaminów z różnych zagadnień prawa. W Lublinie rozpoczął się egzamin adwokacki.

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Zakończono negocjacje umowy pomostowej z wykonawcami pierwszej elektrowni jądrowej – poinformował we wtorek premier Donald Tusk. Obecny plan zakłada, że prąd z pierwszej polskiej elektrowni jądrowej popłynie do sieci w 2036 roku.

Kalendarz
kwiecień 2025
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Wkrótce
Najbliższe wydarzenia