Dziś rozpoczyna się Wschodnia 2017, czyli Międzynarodowy Festiwal Fotografii w Zamościu. Prace prezentowane w tej edycji poruszają problematykę żydowską.
– Za pomocą naszego festiwalu chcemy nie tyle pokazać co opisać miejsce oraz cechy, stany, etapy czy zjawiska –podkreślają członkowie Zamojskiego Towarzystwa Fotograficznego, organizatorzy imprezy. – Problematyka żydowska, którą prezentujemy na naszym festiwalu nie ogranicza się do wymiaru historycznego. Szukamy także współczesnych odniesień.
Tegoroczna, piąta już edycja wydarzenia, to cykl dziesięciu wystaw fotograficznych oraz towarzyszących im spotkań.
Dziś o godz. 15. w Galerii BipeArt (Biblioteka Pedagogiczna ul.Sienkiewicza 5) wernisaż wystawy „Zabytki żydowskie w Ukrainie” Fotoklubu 9x12 z Kijowa, a godzinę później w Galerii Starej Fotografii, (ul. Staszica 13) wernisaż wystawy „Żydzi na Zamojszczyźnie” ze zbiorów Muzeum Fotografii w Zamościu.
Festiwal zostanie uroczyście otwarty o godzinie 17 wystawą zbiorową ZTF „Dwa wiersze” na Rynku Wodnym. A o godz. 18 w Morandówce (ul. Staszica 25) wernisaż kolejnej wystawy – „Nieistniejące miasto” Marka Kołcona i Andrzeja Pogudzia.
Od dziś do końca wakacji W Zamościu oglądać można też wiele innych wystaw: „W Chasydzkich kręgach” Gil Cohen-Magen (hol Centrum Kultury Filmowej), „Izrael wczoraj i dziś” (Galeria Fotografii Stylowy), „Miasto i oczy” Menachem Kipnis (Galeria Fotografii Ratusz), „Tajne spotkanie” Jakuba Ochnio (hol Zamojski Dom Kultury), „ Niekończąca się historia” Swietłany Seredenko (Galeria Okrąglak).
We wtorek, 1 sierpnia o godz. 17 ostatni wernisaż w ramach festiwalu. W Centrum „Synagoga” Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego (ul. Pereca 14) otwarcie wystawy „Świat utracony. Żydzi polscy. Fotografie z lat 1918-1939” ze zbiorów Żydowskiego Instytutu Historycznego w Warszawie.