Dzisiaj o godzinie siedemnastej, w Areszcie Śledczym na Południowej, odbędzie się wernisaż towarzyszący spektaklowi Teatru pod Celą.
Drohobycz na Południowej to ekspozycja obejmująca trzy wystawy. Wszystkie prezentowane były wcześniej m.in. w Drohobyczu z okazji III. Międzynarodowego Festiwalu Brunona Schulza. Wernisażowy wieczór dopełni muzyka klezmerska grana na klarnecie przez Piotra Wierzchowskiego.
Na wystawie zatytułowanej "Powrót" Bartłomiej Michałowski przedstawi obrazy, powstałe pod wpływem niezwykłego nastroju panującego tegorocznej wiosny w Drohobyczu.
Artysta zjawił się na miejscu podczas żydowskiego święta Pesach, a uroczysty Paschalny Seder 5768 roku odbył się we sercu jednej z największych europejskich Synagog.
Magiczny wieczór w bożnicy, atmosfera miejsca wraz ze swoją historią, modlitwami i śpiewami przywołały wspomnienia dawnych lat. Kiedyś różne obrzędy, tradycje i religie współistniały razem i tworzyły barwną mozaikę kulturową miasta.
Grafiki według Schulza to akwaforty wrocławskiej artystki Małgorzaty Leszczewskiej-Włodarskiej, która stworzyła 10 grafik wg techniki cliche-verre z cyklu Xięga Bałwochwalcza. Technika ta integruje elementy grafiki i fotografii.
Rysunek wykonywany jest igłą na przezroczystej zaczernionej płycie lub błonie fotograficznej, tak powstały negatyw odbija się, metodą kontaktową, na światłoczułym papierze. Pierwsze prace w tej technice wykonywano w połowie XIX wieku.
Wystawa komiksów Dietera Jüdta oparta jest na "Sklepach cynamonowych" i innych opowiadaniach Brunona Schulza. Artysta zaprezentuje również swoje najnowsze prace. Jüdt urodził się w 1963 roku w Feuchtwangen, jest absolwentem Fachhochschule Illustration w Trier (1988-1993).
Jest jednym z czołowych niemieckich twórców komiksów, poza tym projektuje wzory na deski snowboardowe, okładki płyt, ilustruje książki oraz tworzy graffiti. Prezentowane komiksy powstały w 1995 roku, a schulzowskie inspiracje są stale obecne w jego twórczości.