Andzelm Gallery zaprasza w środę na wernisaż wystawy wybitnego polskiego artysty - Stanisława Fijałkowskiego.
W początkowym okresie swojej twórczości, Fijałkowski rozpoczął swoje poszukiwania artystyczne od zgłębiania spuścizny i doświadczeń sztuki impresjonistycznej. Jednak szybko poddał się wpływowi unizmu Władysława Strzemińskiego.
W drugiej połowie lat 50. uporządkowaną myśl abstrakcji geometrycznej wzbogacił o symbol, przesłania surrealizmu i fascynację twórczością Picassa. W latach 60. swoje zainteresowania zwrócił ku grafice.
W jego pracach niezwykle ważny jest znak, który dogłębnie bada szukając jego symbolicznego sensu. Zarówno prace malarskie, jak graficzne, w większości charakteryzują się oszczędną formą.
Artysta chętnie sięga do chłodnych, zgaszonych barw, a perfekcyjne kompozycje konstruuje z niemal jednolitego kolorystycznie tła, do którego wprowadza geometryzujące figury, cyfry, niejednokrotnie tworzące swoisty rytm.
Tworzy sztukę harmonijną, syntetyczną i uporządkowaną intelektualnie, porusza się w granicach znaku-symbolu, aluzji i abstrakcji. Prace układa w cykle kompozycji abstrakcyjnych - Wąwozy, Studia Talmudyczne, Autostrady.
W 1968 roku rozpoczął pracę nad cyklem Studia Talmudyczne i kontynuuje go do dziś. W swojej twórczości niejednokrotnie nawiązywał do kultury chrześcijańskiej. Jego ascetyczne w wyrazie obrazy charakteryzują się niezwykle magicznym i poetyckim nastrojem, wobec którego nie można przejść obojętnie.
Stanisław Fijałkowski urodził się w 1922 roku w Zdołbunowie na Wołyniu.
Po wojnie, w 1946 roku, rozpoczął studia malarskie na PWSSP w Łodzi. Był uczniem Władysława Strzemińskiego i Stefana Wegnera. Dyplom obronił w 1951 roku pod kierunkiem Ludwika Tyrowicza.
W 1983 roku objął stanowisko profesora w macierzystej uczelni, pracował tam do 1993 roku. Przełożył i wydał po polsku pisma teoretyczne Wassilego Kandinskiego.
Jest członkiem Międzynarodowego Stowarzyszenia Drzeworytników XYLON. W latach 1974-1979 był wiceprezesem Polskiego Komitetu Association Internationale des Arts Plastiques, należy do Europejskiej Akademii Nauk i Sztuk w Salzburgu oraz do Belgijskiej Królewskiej Akademii Nauki, Literatury i Sztuk Pięknych z siedzibą w Brukseli.
Wernisaż wystawy - 7 listopada o godzinie 17.00 w Galerii Andzelm (ul. Krakowskie Przedmieście 2)