Wystawa "Plakat lubelski 1927-2007” w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Lublinie.
Plakat w kategoriach bibliotekarstwa to druk ulotny, a w świecie artystycznym reprezentant sztuki użytkowej. Jego aktualność jest krótkotrwała, a estetyka podporządkowana komunikatowi.
Spełnia swoją rolę, jeśli natychmiast przyciąga uwagę i skutecznie coś reklamuje. Wisi na słupach, płotach, korytarzach różnych instytucji dopóki jego temat jest aktualny albo zostanie wcześniej zaklejony kolejnymi drukami.
I ginie. Ale tylko z widoku publicznego. Zasila prywatne kolekcje, niekiedy zasoby galerii, a przede wszystkim zbiory specjalne bibliotek. Te instytucje skrzętnie gromadzą plakaty i archiwizują jako dokumenty życia społecznego.
Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie ma ich w swoich zbiorach około 9 tysięcy.
- Postanowiliśmy pochwalić się nimi, oczywiście w takim wymiarze, na jaki pozwala nam przestrzeń naszej galerii - mówi Anna Oleszek, autorka wystawy, pracownik Działu Zbiorów Specjalnych WBP, historyk sztuki.
- Na ekspozycji znajdzie się około 140 plakatów, zarówno dzieła lubelskich grafików, jak i znanych artystów spoza naszego regionu, którzy tworzyli w związku z różnymi wydarzeniami mającymi miejsce w województwie lubelskim.
Będzie można zobaczyć prace tak znakomitych twórców jak Zygmunt Bobołowicz, Zofia Kopel-Szulc, Henryk Szulc, Jarosław Koziara, Stasys Eidrigevičius, Franciszek Starowieyski, Rafał Olbiński, Wiktor Sadowski i Andrzej Pągowski
- Tą wystawą chcemy przede wszystkim zwrócić uwagę na wartości artystyczne tej często niedocenianej dziedziny sztuki - wyjaśnia Anna Oleszek.
Wernisaż zaplanowano na godz. 11. Adres: ul. Narutowicza 4.