Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

29 listopada 2020 r.
14:09

To, co naprawdę nam się podoba. Jakie są Skarby Kultury Przestrzeni 2020?

Autor: Zdjęcie autora am
13 1 A A

Zielony balkon na wybetonowanym podwórku (ul. Zamojska), galeria sztuki na ogrodzeniu parku (Ogród Saski), pocztówkowy widok (na Stare Miasto z Bronowic), ścieżki wśród dzikiej przyrody (górki czechowskie). To Skarby Kultury Przestrzeni 2020. Zdaniem jury i mieszkańców prawdziwym „skarbem” są też zabawy Dzikich Dzieci i akcja Posprzątajmy Lublin.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Skrzykują się w internecie i uzbrojeni w rękawice i worki na śmieci zabierają się do pracy. Na rzekach likwidują „butelkowe rafy”, w lasach i zagajnikach wydzierają z ziemi to, co w niej tkwi czasami nawet kilkanaście lat. Czyszczą ze śmieci działki miejskie, tereny Lasów Państwowych i Wód Polskich.

Akcję wspólnego sprzątania miasta zapoczątkował na początku 2019 roku lublinian Tomasz Futyma. Dziś „Posprzątajmy Lublin” to społeczność licząca ponad 1,2 tys. osób. A oddolna inicjatywa została glosami mieszkańców Skarbem Kultury Przestrzeni 2020 w kategorii Inne.

– Jesteśmy bardzo wdzięczni za wyróżnienie w konkursie – mówi Tomasz Futyma, choć nie ukrywa, że nagrodą jest nieco zaskoczony. Bo grupa prężnie działała w nie w tym, ale w ubiegłym roku. – Na początku na akcje przychodziło nawet 30-40. Potem frekwencja spadała. A teraz niewiele się dzieje ze względu na pandemię.

Mateusz Piekarski, obecnie jeden z najaktywniejszych w „Posprzątajmy Lublin”: – Fajnie, że mimo epidemii ludziom chce się wyjść z domu i zrobić dobry uczynek. Dla przyrody i innych ludzi – podkreśla Piekarski, który pisze też wnioski do Fundacji PZU (o wsparcie w postaci worków na śmieci i rękawice) czy do miasta (o postawienie koszy na śmieci). Z doświadczenia wie, że znacznie łatwiej załatwić to pierwsze. Jak dodaje, w większym gronie wolontariuszy sprząta miasto średnio raz miesiącu. Na własną rękę stara się to robić praktycznie codziennie.

– Gdy wychodzę z moimi córkami na spacer zabieram ze sobą worek na śmieci. Wracamy z pełnym. Uczę je w ten sposób, by nie skupiać się tylko na sobie, ale patrzeć wokół, na innych – tłumaczy.

Skarbem Kultury Przestrzeni 2020 w kategorii Inne (głosami jury) zostały też zabawy Dzikich Dzieci. W Rezerwacie stworzonym kilka lat temu przez Izabelę Śliwę i Rafała Sadownika na terenie plebani przy ul. Dolnej Marii Panny.

– Wszystko, co tam jest, zostało stworzone przez dzieci – podkreśla Barbara Wydra z Rezerwatu Dzikich Dzieci. – Dzieciaki mówią, że nigdy nie ma złej pogody. Trzeba się tylko dobrze ubrać. Dlatego mamy nadzieję, że miejsce do zabaw w naturze będzie w mieście na stałe. Nie tylko w wakacje.

Wiele wskazuje na to, że tak się właśnie stanie. Dzięki głosom 1101 osób w tegorocznym Budżecie Obywatelskim w 2021 r. miasto ma wyłożyć w 200 tys. zł na urządzenie Rezerwatu na części terenu gdzie mieścił się Lubelski Klub Jeździecki.

Skarby Kultury Przestrzeni - wyniki konkursu 2020

  • Kategoria MIEJSCE: Ścieżki na Górkach Czechowskich
  • Kategoria WIDOK: Widok z Bronowic na Stare Miasto
  • Kategoria OBIEKT: Galeria Saska przy Alejach Racławickich (jury) i balkon w podwórku na Zamojskiej 21 (mieszkańcy)
  • Kategoria INNE: Akcja Posprzątajmy Lublin (mieszkańcy), Zabawy „Dzikich Dzieci” (jury).

112 kandydatów, 6 skarbów

W tym roku internauci i członkowie jury wybierali „skarby” ze 112 propozycji. To tegoroczne i zeszłoroczne zgłoszenia do konkursu organizowanego przez Bramę Grodzką Teatr NN i Forum Kultury Przestrzeni. – Na te wyniki trzeba patrzeć jak na rezultat rozmowy mieszkańców o tym, co i dlaczego im się w Lublinie podoba – podsumowuje Marcin Skrzypek, pomysłodawca plebiscytu. – Warto też zwrócić uwagę na dwie nominacje, które zdobyły wiele głosów i ciekawą opinię jurorów: ogródek artystyczny „Podwórko” przy ul. Staszica i odnowione wspólnie z mieszkańcami podwórko przy ul. Kunickiego.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Paweł Socha w rundzie jesiennej wiele razy ratował Świdniczankę od straty gola

Świdniczanka planuje pięć-sześć transferów. „Rozmawialiśmy z grubo ponad 50 piłkarzami”

Zima w ekipie Świdniczanki będzie pracowita. I trudno się dziwić. Po rundzie jesiennej drużyna Łukasza Gieresza jest jednym z kandydatów do spadku. W tabeli znajduje się na trzecim miejscu, ale od końca. Do bezpiecznej strefy traci siedem punktów. Trener i dyrektor sportowy Mateusz Pielach prowadzą rozmowy z zawodnikami, a do klubu może przyjść nawet pięciu-sześciu zawodników.

O dawnych tradycjach opowiada Agata Witkowska z Muzeum Wsi Lubelskiej
WYWIAD
galeria

Choinka, pusty talerz i sianko. Skąd to się wzięło?

Wigilijne potrawy były zawsze postne, a ich liczba zależała od regionu i zamożności gospodarzy. Na Lubelszczyźnie liczba dań była często nieparzysta: pięć, siedem, a u bogatszych trzynaście – rozmowa z AGATĄ WITKOWSKĄ z Działu Edukacji i Promocji Muzeum Wsi Lubelskiej.

Samotni i bezdomni już zasiedli przy wigilijnym stole
ZDJĘCIA
galeria

Samotni i bezdomni już zasiedli przy wigilijnym stole

Lubelska Caritas jak co roku zorganizowała Wigilię dla potrzebujących. Nie zabrakło wspólnego posiłku, kolędowania i łamania się opłatkiem.

Świąteczna piosenka i życzenia od siatkarzy Bogdanki LUK Lublin
film

Świąteczna piosenka i życzenia od siatkarzy Bogdanki LUK Lublin

Wiadomo, że na parkiecie radzą sobie znakomicie. Sprawdźcie, jak siatkarze Bogdanki LUK Lublin spisali się przy mikrofonie. Wilfredo Leon i spółka zaprezentowali swoją wersję świątecznej piosenki „Pada śnieg, pada śnieg”. A przy okazji złożyli kibicom życzenia na święta.

Gdzie jest święty Mikołaj? Sprawdź, czy już do ciebie leci
RADAR

Gdzie jest święty Mikołaj? Sprawdź, czy już do ciebie leci

W Wigilię i Boże Narodzenie najwięcej pracy ma święty Mikołaj. Ten najprawdziwszy z Laponii, wyruszył już w drogę ze świątecznymi prezentami.

Serwis wózków widłowych – 5 powodów, dla których warto naprawiać wózek u producenta

Serwis wózków widłowych – 5 powodów, dla których warto naprawiać wózek u producenta

Wózki widłowe muszą regularnie przechodzić serwis. Jakakolwiek usterka w obrębie takich maszyn może bowiem powodować poważne zagrożenie dla pracowników. Gdzie najlepiej naprawić taki pojazd? Poznaj zalety serwisu wózków widłowych u producenta. Kto może znać lepiej budowę pojazdów i wiedzieć, jakie usterki zdarzają się w nich najczęściej, jeśli nie ich producent? To jasne. Dlatego w przypadku serwisu wózków widłowych – podobnie jak w przypadku innych pojazdów – naprawy wykonywane bezpośrednio przez producenta są najbezpieczniejszą, najbardziej polecaną i w długofalowej perspektywie najbardziej opłacalną opcją. Jakie konkretnie korzyści płyną z takiego rozwiązania?

Pijany pojechał po karpia – trafił na policję

Pijany pojechał po karpia – trafił na policję

37-latek wybrał się samochodem po karpia na wigilię. Nie przeszkadzały mu w tym blisko 2 promile alkoholu w organizmie.

Takiej choinki jak ta, nie ma chyba w całej Polsce!
ZDJĘCIA
galeria

Takiej choinki jak ta, nie ma chyba w całej Polsce!

Chyba się nie pomylimy jak napiszemy że choinka, która stanęła pod Urzędem Miasta Świdnik jest wyjątkowa w skali całego kraju. Ma ona przypominać i dbać o nasze bezpieczeństwo.

MACIEJ BARTON, SZEF KUCHNI W OSTOJA CHOBIANICE, PASJONAT TRADYCYJNEJ POLSKIEJ KUCHNI
MAGAZYN

Pasztety i pierogi, czyli ostatnie przygotowania przed wigilią

Podczas przygotowywania dań na domową wigilię będę posiłkował się sprawdzonymi przepisami Hanny Szymanderskiej, pierwszej damy polskiej kuchni. Polecam jej książkę „Wigilia”. Przyrządzę kaszubski pasztet ziemniaczany, pasztet z karpia i ulubione przez Hanię pierogi z gryczanej mąki, które mają korzenie u Was; na wschodzie.

Przemysław Jasiński (Motor Lublin): Liczymy te dane, które mają wpływ na nasz proces treningowy

Przemysław Jasiński (Motor Lublin): Liczymy te dane, które mają wpływ na nasz proces treningowy

Rozmowa z Przemysławem Jasińskim, asystentem trenera w sztabie Motoru Lublin

Ten świąteczny prezent nie zmieści się pod choinką. Nowe samochody trafiły do domów dziecka
galeria

Ten świąteczny prezent nie zmieści się pod choinką. Nowe samochody trafiły do domów dziecka

Dwa samochody dostosowane do osób z niepełnosprawnościami trafiły do domów dziecka w regionie. Oznacza to łatwiejszy dojazd do lekarza, na rehabilitację, a także do szkół i na wycieczki.

Sprawdź, kogo dotyczą nowe regulacje, jak działa system e-doręczeń i jakie zmiany w praktyce niesie za sobą obowiązek ich stosowania.

Sprawdź, kogo dotyczą nowe regulacje, jak działa system e-doręczeń i jakie zmiany w praktyce niesie za sobą obowiązek ich stosowania.

Sprawdź, kogo dotyczą nowe regulacje, jak działa system e-doręczeń i jakie zmiany w praktyce niesie za sobą obowiązek ich stosowania.

 Co warto wiedzieć o przetwornicach napięcia?

 Co warto wiedzieć o przetwornicach napięcia?

Przetwornice napięcia to niezwykle praktyczne urządzenia, które umożliwiają zasilanie urządzeń w miejscach gdzie dostęp do sieci elektrycznej jest ograniczony np. w samochodzie, na kempingu czy w instalacjach fotowoltaicznych. W jaki sposób? Za pomocą swojego układu elektronicznego przetwornica konwertuje prąd stały (DC) na prąd zmienny (AC) o napięciu 230V, czyli taki jaki mamy w gniazdkach domowych.

5 powodów, dla których warto wybrać hotel przyjazny dzieciom na rodzinny urlop

5 powodów, dla których warto wybrać hotel przyjazny dzieciom na rodzinny urlop

Rodzinny urlop to czas, który powinien dostarczać radości wszystkim jego uczestnikom, niezależnie od wieku. Dlatego wybór miejsca na wakacje ma ogromne znaczenie. Hotele dla dzieci oferują komfort i rozrywkę zarówno dla najmłodszych, jak i starszych członków rodziny. Sprawdź, dlaczego warto zarezerwować pobyt w hotelu przyjaznym rodzinie.

Zakupy na ostatnią chwilę? W Chełmie od rana kolejki

Zakupy na ostatnią chwilę? W Chełmie od rana kolejki

Wtorek 24 grudnia, grubo przed 6 rano - tłum ludzi zgromadzonych przed jedną z chełmskich piekarni. Pora dość wczesna, ale za parę godzin półki mogą już świecić pustkami. A gości trzeba czymś nakarmić. Szał świątecznych zakupów last minute czas zacząć.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium